Paweł Laszczak (drugi od lewej) zdobył srebrny medal w wyścigach dronów na The World Games 2022 w Birmingham (fot. aeroklub-polski.pl)

Mamy srebrny medal na The World Games 2022

Paweł Laszczak zdobył srebrny medal w wyścigach dronów na The World Games 2022 w Birmingham. Igrzyska potrwają do niedzieli 17 lipca.

Od 7 lipca w amerykańskim Birmingham w stanie Alabama trwają 11. The World Games – światowe igrzyska w sportach nieolimpijskich. Polacy występują w 16 dyscyplinach, w tym w sportach lotniczych – Canopy Piloting i wyścigach dronów.

Polska reprezentacja w sportach lotniczych zdobyła pierwszy medal. W wyścigach dronów srebro wywalczył Paweł Laszczak (Lotniczy Klub Sportowy „Zefir”).

Po trzech dniach rywalizacji na The World Games 2022 w klasyfikacji medalowej Polska plasuje się na ósmym miejscu.

Paweł Laszczak na drugim stopniu podium w wyścigach dronów na The World Games 2022 w Birmingham (fot. aeroklub-polski.pl)

Relacja polskiej ekipy w wyścigach dronów

Do Atlanty przylecieliśmy we wtorek, 5 lipca o godzinie 16.20. To co uderzyło nas na samym początku, to potworny upał. Temperatura wynosiła 32 st. C, a wilgotność była tak wysoka, że nawet najmniejsza aktywność fizyczna kończyła się strumieniami potu i przemoczoną koszulką.

Z Atlanty busem dotarliśmy do Birmingham. W sumie podróż zajęła nam około 24-26 godzin. Następnego dnia  zaakredytowaliśmy się na University of Alabama in Birmingham (UAB). Tam spotkaliśmy znajomych pilotów FPV, a także wielu zawodników z Polski startujących w innych dyscyplinach sportu.

W czwartek wieczorem odbyła się ceremonia otwarcia. W piątek uczestniczyliśmy w odprawie technicznej i sprawdzeniu maszyn.

Cały ten czas pogoda nikogo nie oszczędzała. Na termometrach wciąż było 35-37 stopni z odczuwalną temperaturą powyżej 40 stopni C. Funkcjonować można było tylko w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W sobotę, 9 lipca rozpoczęliśmy kwalifikacje. Pogoda pozwoliła rozegrać prawie trzy kolejki. W trakcie spiker ogłosił, że wszyscy maja się spakować i udać do schronu z powodu bardzo zlej pogody (severe weather condition). Przez 2 godziny byliśmy uwiezieni na stadionie, bo miasto zostało zalane przez ulewny deszcz, który spadł z frontu przetaczającego się nad trzema stanami.

W niedzielę o godzinie 11:00 przystąpiliśmy do dokończenia rozpoczętej dzień wcześniej trzeciej kolejki. Ostatecznie udało się skończyć także 4. kwalifikacje.