Przejdź do treści
Pilot Ed Galkin, który w wieku 86 lat obleciał świat dookoła
Źródło artykułu

86-letni pilot czwarty raz obleciał świat dookoła

4 listopada, 86-letni pilot Ed Galkin z New Jersey wylądował swoją Cessną 210 na lotnisku Central Jersey Regional Airport w Hillsborough po zakończeniu długiej na 22 tys. NM czwartej podróży dookoła świata. Galkin kupił Centuriona w 1977 r. i regularnie nim latał. Poprzednie loty dookoła świata odbyły się w 1988, 2004 i 2018 r.

Trasa ostatniego lotu prowadziła z Nowej Fundlandii przez Morze Śródziemne i południową Azję do Australii, a następnie przez Pacyfik i obejmowała 21 międzylądowań. Cessna 210 została do tego celu specjalnie zmodernizowana i wyposażona m.in. w dodatkowy zbiornik paliwa, co zapewniło jej zasięg 2800 NM (najdłuższy odcinek z Samoa do Hilo na Hawajach miał 2200 NM).

Trasa przelotu dookoła świata Eda Galkina

Trasa przelotu dookoła świata Eda Galkina

W czasie całej podróży Galkinowi towarzyszył zawodowy pilot kpt. Zvi Mosery (66). „Zawsze chciałem latać. Zawsze” – powiedział Galkin, który jako dziecko oglądał samoloty pod płotem lotniska w Newark. Ostatni lot, podobnie jak i poprzedni z 2018 r., miały pomóc zebrać środki dla Stowarzyszenia Alzheimera ku pamięci brata Galkina Samuela, który zmarł na tę chorobę.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony