AKL Politechniki Wrocławskiej podbił USA! Worek medali na zawodach SAE Aero Design West
Wygrane w dwóch klasach konkursu i czwarte miejsce w kolejnej – studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr spisali się na medal w międzynarodowych prestiżowych zawodach dla konstruktorów lotniczych. W rywalizacji uczestniczyło 47 zespołów z całego świata.
Do USA studenci Politechniki Wrocławskiej polecieli po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Zespół JetStream z Akademickiego Klubu Lotniczego od lat należy do czołowych drużyn rywalizujących w konkursach SAE Aero Design, ale po covidowej przerwie za ocean lecieli w większości członkowie klubu, dla których był to pierwszy start w tak prestiżowych i wymagających zawodach.
SAE Aero Design to seria zawodów dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. Konkursowi patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks.
W miniony weekend w miejscowości Van Nuys, niedaleko Los Angeles, rozegrano edycję West. Wrocławscy studenci polecieli tam z trzema samolotami własnej konstrukcji, z którymi wystartowali w każdej z konkursowych klas – Micro, Regular i Advanced. Każda z tych kategorii wiąże się z innymi, bardzo szczegółowymi wymaganiami, dotyczącymi m.in. wielkości czy wagi samolotu, a przede wszystkim zadania, jakie ma wykonać. Szczegółowo opisane zostało to w tekście – LINK.
Do Wrocławia studenci wrócą z workiem medali. Zwyciężyli w klasie Micro i Advanced.
W Micro ich samolot wylatywał z krótkiego pasa startowego i musiał udźwignąć jak największy ładunek i dotrzeć jak najszybciej na odległość 91 stóp. Z kolei w Advanced ich samolot miał przetransportować wodę i części łazika, które miał zrzucić w określone miejsca. Potem studenci musieli złożyć łazik w całość, by mógł przewieźć wodę do wyznaczonej lokalizacji.
W ostatniej z klas – Regular – członkowie AKL zapracowali na czwarte miejsce.
– Biorąc pod uwagę, że w tej kategorii rywalizowaliśmy po siedmioletniej przerwie, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku! – podkreśla Bartłomiej Dziewoński, prezes Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.
W klasyfikacjach składowych członkowie zespołu mogą pochwalić się czterema złotymi medalami, jednym srebrnym i jednym brązowym:
Klasa Advanced (1 miejsce w klasyfikacji generalnej):
• 1 miejsce za wykonanie misji,
• 1 miejsce za prezentację techniczną projektu,
• 2 miejsce za raport techniczny projektu.
Klasa Micro (1 miejsce w klasyfikacji generalnej):
• 1 miejsce za wykonanie misji,
• 1 miejsce za prezentację techniczną projektu,
• 4 miejsce za raport techniczny projektu.
Klasa Regular (4 miejsce w klasyfikacji generalnej):
• 3 miejsce za wykonanie misji,
• 14 miejsce za prezentację techniczną projektu,
• 10 miejsce w klasyfikacji raportów technicznych projektu.
W zawodach uczestniczyło 47 zespołów z ośmiu krajów.
Akademicki Klub Lotniczy PWr działa przy Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, ale skupia studentów z kilku wydziałów uczelni. To jedno z kół strategicznych PWr.
Lucyna Róg
Komentarze