Przejdź do treści
Wojna na Ukrainie
Źródło artykułu

Ukraińska przestrzeń powietrzna zamknięta dla lotnictwa cywilnego - aktualizacja

09.03  Premier: decyzja o przekazaniu śmigłowców Ukrainie leży dziś w rękach NATO i USA

Decyzja o przekazaniu śmigłowców MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że decyzja ws. przekazania samolotów musi zostać podjęta jednomyślnie przez cały Pakt Północnoatlantycki.

Szef polskiego rządu, który w środę spotkał się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem, został zapytany na konferencji o odrzucenie przez stronę amerykańską polskiej propozycji przekazania do bazy w niemieckim Ramstein samolotów MiG-29. Pentagon ocenił tę propozycję jako "budzącą poważne obawy".

"Polska nie jest stroną tej wojny. Chcemy, żeby jak najszybciej zapanował pokój. I NATO również nie jest stroną tej wojny" - podkreślił Morawiecki. "Tak poważna decyzja, jak przekazanie samolotów, musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą decyzją przez cały Pakt Półnoatlatycki, dlatego podjęliśmy tę decyzję i dzisiaj ta decyzja leży w rękach NATO, leży w rękach Amerykanów" - powiedział Morawiecki.

We wtorkowym oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua podkreśla on, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". "Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - wskazał Rau.

Była to odpowiedź na słowa sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie, a postanowienia w tej kwestii powinny zapadać w ramach NATO.

We wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł się do polskiej oferty przekazania myśliwców. "Perspektywa myśliwców +w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki+ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie" - oświadczył Kirby.

Dodał, że choć rozmowy z Polską i innymi sojusznikami na temat samolotów i związanych z nimi "trudnych wyzwań logistycznych" nadal trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.


09.03  Morawiecki ws. MIG-ów: nie zgodziliśmy się, aby samodzielnie dostarczać samoloty, to musi być decyzja całego NATO

Nie zgodziliśmy się, aby samodzielnie dostarczać samoloty, ponieważ musi to być decyzja całego NATO; działania uzgadniamy z naszymi sojusznikami, i to dotyczy negocjacji jako takich oraz dostaw broni, a my dostarczamy tylko defensywną - oświadczył premier Mateusz Morawiecki pytany o sprawę MiG-ów.

We wtorkowym oświadczeniu szef polskiego MSZ Zbigniew Rau stwierdził, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki".

W reakcji na takie stanowisko, rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził, że oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego. Kirby dodał, iż nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.

Szef polskiego rządu, podczas briefingu po spotkaniu z kanclerzem Karlem Nehammerem w Wiedniu, został zapytany przez dziennikarzy, czy w związku z tym, że na polską propozycję "Stany Zjednoczone odpowiadają negatywnie, ten plan już upadł, czy trwają jeszcze rozmowy na ten temat".

"Wszystkie nasze rozmowy i działania uzgadniamy z naszymi sojusznikami. Czy są to rozmowy dotyczące potencjalnych negocjacji pomiędzy Rosją a Ukrainą, uzgadniamy to oczywiście i z NATO, i z naszymi partnerami, przyjaciółmi ukraińskimi. I to dotyczy zarówno negocjacji, jako takich, ale dotyczy to również ewentualnie dostaw broni. (...) My dostarczamy tylko (broń) defensywną. (...) Nie zgodziliśmy się, aby samodzielnie dostarczać samoloty, ponieważ musi to być decyzja całego NATO" - oświadczył premier.

Morawiecki nawiązał także do opinii wyrażonej w tej sprawie na briefingu przez kanclerza Austrii. "To już jest niezwykle poważna decyzja, i przed chwilą kanclerz powiedział również o dramatycznych scenariuszach, które mogłyby nastąpić, jeszcze gorszych, niż te, z którymi mamy dzisiaj do czynienia. Jako politycy odpowiedzialni, politycy, którzy walczymy o to na wszelkich możliwych polach, ale bez dodatkowych prowokacji, bez dodatkowych ruchów, które mogłyby spowodować jeszcze trudniejsze scenariusze" - powiedział,

"Walczymy o to, aby zapanował pokój, ale walczymy też o to, by Ukraina mogła przetrwać, jako suwerenne państwo. To w takim kontekście należy postrzegać wszystkie te kwestie, które rozgrywają się dzisiaj. A więc i tę związaną z samolotami, w której to decyzję przekazaliśmy na szczebel NATO, i tę (decyzję) dotyczącą negocjacji, i tę dotyczącą przekazywania jakiejkolwiek broni defensywnej, przede wszystkim oczywiście tej, która służy ochronie życia, bezpośrednio ochronie życia tych, którzy zostali napadnięci" - podkreślił szef polskiego rządu.

Jak dodał, chodzi więc o dostarczanie "broni przeciwpancernej, ale także kamizelek kuloodpornych, różnego rodzaju agregatów i hełmów, i tak dalej, tego wszystkiego, co służy do obrony". "I to szerokie spektrum zagadnień należy rozważać przede wszystkim w taki sposób, że jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami z NATO, i oczywiście z Ukrainą, z legalnie wybranym rządem Ukrainy" - oświadczył premier Morawiecki.


09.03 W. Brytania: zatrzymano samolot, który prawdopodobnie należy do rosyjskiego oligarchy

W Wielkiej Brytanii zatrzymany do wyjaśnienia został już pierwszy samolot, który – jak się podejrzewa – jest rosyjską własnością i wbrew sankcjom naruszył brytyjską przestrzeń powietrzną – ujawnił w środę minister transportu Grant Shapps.

We wtorek wieczorem Shapps poinformował, że istniejący już od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zakaz korzystania przez rosyjskie samoloty z brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk zostaje wzmocniony i od teraz wprowadzanie rosyjskich bądź należących do Rosjan samolotów w brytyjską przestrzeń powietrzną jest przestępstwem. To pozwala m.in. na zatrzymywanie ich przez władze lotnisk.

    "Wczoraj wieczorem podpisałem rozporządzenie, które likwiduje niektóre luki prawne związane z próbami ustalenia własności niektórych z tych samolotów. Obecnie na lotnisku w Farnborough znajduje się jeden taki samolot, który został skonfiskowany na czas prowadzenia dalszych dochodzeń w najbliższych dniach i bardzo ważne jest, abyśmy mieli odpowiednie przepisy, które to umożliwią" – powiedział Shapps w stacji BBC News.

Jak podała BBC News, chodzi o prywatny samolot zarejestrowany w Luksemburgu, który – jak się podejrzewa – należy do jednego z rosyjskich oligarchów.

09.03  Wejście samolotów z Rosji w brytyjską przestrzeń powietrzną uznane za przestępstwo

Wtargnięcie jakichkolwiek rosyjskich samolotów w przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii jest od teraz przestępstwem - poinformował we wtorek wieczorem minister transportu tego kraju Grant Shapps.

24 lutego, czyli w dniu napaści Rosji na Ukrainę, Wielka Brytania ogłosiła zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej i lotnisk dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych - w tym narodowego przewoźnika Federacji Rosyjskiej, Aerofłotu, a następnego dnia rozszerzyła ten zakaz na wszystkie prywatne samoloty należące do obywateli Rosji.

Uznanie wejścia samolotów rosyjskich w brytyjską przestrzeń powietrzną za przestępstwo zaostrza jeszcze bardziej ten zakaz, bo oznacza, że operatorzy lotnisk mają prawo zatrzymać rosyjski samolot lub wyczarterowany przez obywatela Rosji.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ma prawo odmówić rejestracji samolotu w Wielkiej Brytanii, jeśli z przekazanych informacji wynika, że samolot "wydaje się być własnością, jest czarterowany lub użytkowany przez osobę, która została wskazana w sankcjach lotniczych". CAA może również wyrejestrować samolot już ewidencjonowany w Wielkiej Brytanii, jeśli jest on własnością, jest czarterowany lub eksploatowany przez osobę lub firmę z Rosji.

"Zdusimy kolesiom (prezydenta Rosji Władimira) Putina możliwość dalszego normalnego życia w czasie, gdy tysiące niewinnych ludzi ginie" - napisał na Twitterze Shapps.


08.03  Wiceszef MSZ ws. samolotów: oferta została przedstawiona; jeśli będą kolejne kroki, poinformujemy o nich

Nasze stanowisko ws. MIG-29 zostało zaprezentowane w komunikacie MSZ, jest dość klarowne - powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, oferta została przedstawiona, jeśli będą jakieś kolejne kroki, rząd poinformuje o tym.

We wtorkowym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau stwierdził, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". "Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - czytamy w oświadczeniu.

Podczas konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister spraw zagranicznych pytany o przekazanie samolotów Ukrainie odparł, że wszystko podano w komunikacie MSZ. "To jest nasze stanowisko, jest dość klarowne" - podkreślił.

Na pytanie, kiedy samoloty mogłyby być przekazane, Szynkowski vel Sęk poinformował, że oferta została przedstawiona i jest zakomunikowana przez MSZ. "Jeśli będą jakieś kolejne kroki w tej sprawie, będziemy o tym komunikować. Na ten moment komunikat jest bardzo jasny, nie ma w nim mowy o terminach, więc ja o terminach nic nie powiem" - stwierdził wiceszef MSZ.

Podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland powiedziała we wtorek, że ogłoszenie polskiego MSZ w sprawie przekazania MiG-ów 29 USA nie było "prekonsultowane" z administracją, wygląda to na zaskakujący ruch Polaków. Dodała, że USA rozważa rozmieszczenie w Polsce dodatkowych baterii systemu Patriot. Komentarza w sprawie odmówił Pentagon.

O sprawę przekazania samolotów Ukrainie był też pytany we wtorek w Oslo premier Mateusz Morawiecki. "Decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie. Nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny" - odpowiedział premier RP.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie F-16 do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać swoje samoloty Ukrainie.

 

08.03  Ukraina: koncern Ukroboronprom zapłaci milion dolarów za każdy zdobyty samolot rosyjski

Państwowy koncern Ukroboronprom jest gotów zapłacić milion dolarów za każdy wykradziony lub zdobyty, ale sprawny samolot rosyjskich sił powietrznych – poinformował we wtorek ukraiński Deputowany Dawyd Arachamia.

https://www.facebook.com/david.braun.50951/posts/10209386552018203

Arachamia zaznaczył, że nadal obowiązuje też obietnica wypłacenia pół miliona dolarów za każdy przechwycony rosyjski śmigłowiec w stanie pozwalającym na jego dalsze używanie.

„Pilotom Federacji Rosyjskiej, którzy będą gotowi wziąć udział w tym programie, gwarantujemy obywatelstwo wolnego kraju” – dodał Arachamia.

Według danych sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z wtorku rano armia rosyjska straciła już na Ukrainie 48 samolotów i 80 śmigłowców.


08.03  Szefernaker: z lotniska Chopina w Warszawie odleciał samolot z obywatelami Pakistanu

Dziś z warszawskiego lotniska im. Chopina grupa obywateli Pakistanu odleciała do Islamabadu - poinformował we wtorek na Twitterze wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"Dzisiaj 200 osobowa grupa obywateli Pakistanu, uchodźców z Ukrainy, odleciała samolotem specjalnym z lotniska Chopina do Islamabadu" - napisał wiceszef MSWiA.

Od 24 lutego granicę z Ukrainy do Polski przekroczyły osoby prawie 100 różnych narodowości. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy, aż 93 proc. - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. W pozostałych 7 procentach są obywatele m.in. Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Danii, Węgier, Wielkiej Brytanii. 12,7 tys. osób stanowili Polacy" - wyliczyła.

Wcześniej Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,2 mln osób.

Wtorek to trzynasty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.


08.03 Minister obrony W. Brytanii: poprzemy Polskę, jeśli postanowi przekazać myśliwce Ukrainie

Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce - powiedział we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Ostrzegł jednak, że może to mieć dla Polski bezpośrednie konsekwencje.

    "Poprę Polaków, niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonają. Kraje, które graniczą z Rosją i Ukrainą, staną w obliczu bezpośrednich konsekwencji. Będziemy chronić Polskę, pomożemy im we wszystkim, czego będą potrzebować" – powiedział Wallace w rozmowie ze stacją Sky News, zapytany o pojawiający się od kilku dni pomysł przekazania Ukrainie myśliwców np. przez Polskę, w zamian za co ta mogłaby dostać samoloty amerykańskie.

Wallace wskazał, że jest niewiele krajów, które używają MiG-ów 29, tak jak lotnictwo Ukrainy, i potencjalnie mogłyby je przekazać władzom w Kijowie. Podkreślił, że należy wyważyć korzyści w postacie wzmocnienia Ukrainy bronią śmiercionośną i zagrożenia związane z potencjalną eskalacją konfliktu.

    "Polska rozumie, że wybory, których dokona, nie tylko bezpośrednio pomogą Ukrainie, co jest dobrą rzeczą, ale także mogą wprowadzić ją na bezpośrednią linię ognia ze strony krajów takich jak Rosja czy Białoruś, i (Polska) musi skalibrować to ryzyko. To faktycznie duża odpowiedzialność ze strony prezydenta Polski i ministra obrony" – mówił Wallace.

Zastrzegł, że nie jest jego rolą zgadywanie, jakiego wyboru dokona Polska, ale zapewnił, że Wielka Brytania jako sojusznik Polski w NATO będzie stała po jej stronie, niezależnie od jej wyboru i jego konsekwencji.


08.03 Sekretarz rady bezpieczeństwa Ukrainy: jeśli NATO nie chce, albo nie może zamknąć nieba nad Ukrainą, to dajcie nam broń, zrobimy to sami

Jeśli NATO nie chce, albo nie może zamknąć nieba nad Ukrainą, to dajcie nam chociaż broń i zrobimy to sami - wezwał we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow w oświadczeniu opublikowanym w serwisie Facebook.

"Jeśli NATO nie chce, albo nie może zamknąć nieba nad Ukrainą, zamkniemy je sami. Tylko dajcie nam broń, skoro leży u was w pokrowcach" - zaapelował Daniłow.

https://www.facebook.com/danilov.oleksiy/posts/1387120851702161

"Właśnie teraz, w tej chwili, w tym dniu potrzebujemy jak najszybszej i praktycznej pomocy, od której zabezpieczenia zależy zwycięstwo Ukrainy i brak klęski Zachodu. To kwestia ochrony ukraińskiego nieba - przekazanie lotnictwa bojowego i systemów obrony powietrznej" - dodał.

"Od tego zależy, czy Rosja będzie zabijać nasze dzieci i kobiety, naszych rodziców i osoby starsze" - przekonywał.


08.03  Zachodniopomorskie: pociągi z lotniska Szczecin-Goleniów dla obywateli Ukrainy

Specjalne pociągi dla obywateli Ukrainy wracających w Egiptu będą kursować z lotniska w Goleniowie do Szczecina - poinformowało we wtorek biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Przejazdy są bezpłatne.

"Po wybuchu wojny na Ukrainie loty cywilne do tego kraju są niemożliwe, dlatego został uruchomiony most powietrzny. Ale dla tysięcy turystów, którzy stali się uchodźcami, trzeba zorganizować również specjalny transport z lotniska. Wielu wracających prawdopodobnie zostanie w Polsce. Trzeba zapewnić im bezpieczną i bezpłatną podróż, opiekę, jedzenie, a później miejsca schronienia. Po konsultacji z wojewodą podjąłem decyzję o uruchomieniu dodatkowych pociągów" - powiedział, cytowany we wtorkowym komunikacie marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na goleniowskim lotnisku lądują codziennie dwa samoloty z około 600 obywatelami Ukrainy, którzy wracają z Egiptu czarterami. Pociągi będą ich przewozić do Szczecina bezpłatnie.

Jak poinformowano, z portu lotniczego Szczecin-Goleniów codziennie o godz. 12.18, od wtorku do piątku, odjeżdżać będą dwie hybrydy. W rezerwie czekał będzie również szynobus SA136, (popularny "Smerf"). Pociągi zatrzymają się w Szczecinie Dąbiu, a na stacji Szczecin Główny mają być o godz. 13.07. W każdym pojeździe jest 150 miejsc siedzących i 150 stojących.

Dla osób, które nie mają w stolicy Pomorza Zachodniego krewnych lub znajomych - jak zapewniono - organizowana jest pomoc: przejazd do Szczecina, a później posiłki i nocleg. Wolontariusze pracują nie tylko na dworcach, ale też na lotnisku.

08.03  Minister obrony W. Brytanii: poprzemy Polskę, jeśli postanowi przekazać myśliwce Ukrainie

Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce - powiedział we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Ostrzegł jednak, że może to mieć dla Polski bezpośrednie konsekwencje.

"Poprę Polaków, niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonają. Kraje, które graniczą z Rosją i Ukrainą, staną w obliczu bezpośrednich konsekwencji. Będziemy chronić Polskę, pomożemy im we wszystkim, czego będą potrzebować" - powiedział Wallace w rozmowie ze stacją Sky News, zapytany o pojawiający się od kilku dni pomysł przekazania Ukrainie myśliwców np. przez Polskę, w zamian za co ta mogłaby dostać samoloty amerykańskie.

Wallace wskazał, że jest niewiele krajów, które używają MiG-ów 29, tak jak lotnictwo Ukrainy, i potencjalnie mogłyby je przekazać władzom w Kijowie. Podkreślił, że należy wyważyć korzyści w postacie wzmocnienia Ukrainy bronią śmiercionośną i zagrożenia związane z potencjalną eskalacją konfliktu.

"Polska rozumie, że wybory, których dokona, nie tylko bezpośrednio pomogą Ukrainie, co jest dobrą rzeczą, ale także mogą wprowadzić ją na bezpośrednią linię ognia ze strony krajów takich jak Rosja czy Białoruś, i (Polska) musi skalibrować to ryzyko. To faktycznie duża odpowiedzialność ze strony prezydenta Polski i ministra obrony" - mówił Wallace.

Zastrzegł, że nie jest jego rolą zgadywanie, jakiego wyboru dokona Polska, ale zapewnił, że Wielka Brytania jako sojusznik Polski w NATO będzie stała po jej stronie, niezależnie od jej wyboru i jego konsekwencji.


08.03  Ponad 5 tys. cudzoziemców ewakuowano już z Ukrainy przez lotnisko Katowice

Blisko 5,5 tys. osób skorzystało już z 26 rejsów ewakuacyjnych dla opuszczających Ukrainę cudzoziemców, obsłużonych przez lotnisko Katowice. We wtorek mają się odbyć jeszcze dwa takie połączenia – do Taszkentu w Uzbekistanie.

Jak przekazał Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, każdej doby w Pyrzowicach odprawianych jest kilkuset uchodźców, którzy samolotami wracają do swoich ojczyzn.

Od 28 lutego do 6 marca z Katowic odbyło się 26 takich rejsów, w których w sumie odleciało 5428 osób, w tym 180 dzieci poniżej drugiego roku życia.

Czartery ad hoc organizowane są przez ambasady poszczególnych państw i obsługiwane przez narodowych przewoźników. 19 z tych połączeń zorganizowali przedstawiciele władz Uzbekistanu, 3 - Kazachstanu 2 – Egiptu i po jednym – Iranu i Azerbejdżanu.

We wtorek o godz. 3. w nocy do Taszkentu odleciał kolejny samolot. Na wtorkowy wieczór zaplanowano jeszcze dwa kursy do tego miasta. Kolejne loty odbędą się w najbliższych dniach.

„Samoloty, które przylatują po uchodźców przywożą pomocą humanitarną dla Ukrainy. Do tej pory do Pyrzowic przyleciało ponad 25 ton frachtu, głównie różnego rodzaju materiały medyczne” – zaznaczył Adamczyk.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. - 2,32 mln.

Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo


07.03 IATA sprzeciwia się zakazowi dostaw części do samolotów rosyjskich linii lotniczych

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) sprzeciwia się sankcjom nałożonym na dostawy części oraz udzielania wsparcia technicznego samolotom należącym do rosyjskich przewoźników. Według raportu Aviation International News (AIN) opublikowanego 3 marca 2022 r. IATA akcentuje, że wprowadzone ograniczenia mogą zagrozić bezpieczeństwu lotniczemu.

„IATA nie popiera zakazu eksportu wyposażenia i części zamiennych do samolotów komercyjnych, ponieważ potencjalnie wpływa to na bezpieczeństwo, które zawsze jest najwyższym priorytetem” – podkreślał rzecznik stowarzyszenia w odpowiedzi na pytania dotyczące sankcji. Komentarz pojawił się po tym, jak kilka dużych koncernów lotniczych, w tym Embraer, GE Aviation, Boeing i Airbus, dołączyło do listy prywatnych firm, które w ostatnich dniach zerwały więzi z Rosją.

3 marca 2022 r. brazylijski Embraer i amerykański GE Aviation (spółka zależna General Electric) ogłosili decyzję o czasowym zawieszeniu usług dla rosyjskich klientów objętych sankcjami UE i USA. W oświadczeniu Embraer wyjaśnił, że firma „obecnie monitoruje ewoluującą sytuację” i „będzie nadal przestrzegać międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję i niektóre regiony Ukrainy poprzez zawieszenie dostaw części i wsparcia technicznego usług dla klientów objętych sankcjami”.

GE Aviation podobnie zawiesiło wsparcie dla swoich rosyjskich przewoźników. Producent silników i części do samolotów wyjaśnił, że koncentruje się na ciągłym „monitorowaniu sytuacji na Ukrainie” i wyraził zamiar „kontynuowania działalności zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi międzynarodowymi przepisami i regulacjami. „GE tymczasowo wstrzymało wsparcie linii lotniczych w Rosji, zgodnie z sankcjami USA, Wielkiej Brytanii i UE”, oświadczyła firma.

2 marca 2022 r. amerykański producent Boeing dołączył do Airbusa i zawiesił możliwość wysyłania części oraz wsparcia technicznego dla rosyjskich przewoźników. „Zawiesiliśmy nasza działalność w Moskwie i tymczasowo zamknęliśmy biuro w Kijowie. Wstrzymujemy również dostawy części i usługi wsparcia technicznego dla rosyjskich linii lotniczych. W miarę jak konflikt trwa, nasze zespoły koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym współpracownikom w regionie” – poinformował Boeing.

Airbus podjął również decyzję o wycofaniu części i usług wsparcia dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych. Koncern zawiesił usługi wsparcia dla rosyjskich linii lotniczych oraz dostawy części zamiennych do kraju, a centrum Inżynieryjne Airbusa w Rosji (ECAR) wstrzymało wszystkie swoje projekty.


07.03  Biały Dom: decyzja o ewentualnym wysłaniu samolotów na Ukrainę leży w gestii Polski

Nie jesteśmy przeciwko wysłaniu przez Polskę myśliwców na Ukrainę, ale na przeszkodzie stoją skomplikowane problemy logistyczne - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Polski.

"To jest suwerenna decyzja Polski; my w żadnym stopniu nie jesteśmy przeciwni, by Polska przekazała samoloty Ukrainie (...) ale istnieje wiele praktycznych problemów, w tym na przykład, w jaki sposób te samoloty miałyby zostać przekazane" - powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej. Dodała, że skomplikowana jest też kwestia dostarczenia przez USA amerykańskich myśliwców dla Polski, by uzupełnić te braki. Zaznaczyła, że taki transfer uzbrojenia zwykle zajmuje nawet lata.

W tym samym tonie wypowiedział się w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, trwają dyskusje na temat tego, w jaki sposób USA mogłyby zrekompensować Polsce stratę, gdyby Warszawa zdecydowała się na przekazanie Ukrainie swoich MiG-ów-29.

O wysłanie myśliwców zwracał się m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a w ostatnich dniach w tej sprawie lobbowało wielu amerykańskich kongresmenów.


07.03  "Gazeta Wyborcza”: „No fly zone” jest teraz militarnie nie do przeprowadzenia

Aby samoloty Sojuszu mogły się w miarę bezpiecznie poruszać nad Ukrainą, musiałyby wcześniej zostać zniszczone wojskowa infrastruktura rosyjska i elementy uzbrojenia. Inaczej tego rodzaju misja miałaby charakter po prostu samobójczy – mówi w rozmowie z "GW" Robert Pszczel, były szef biura informacyjnego NATO w Moskwie.

Pszczel zapytany o to, dlaczego NATO nie decyduje się na utworzenie strefy „no fly zone” nad Ukrainą w obecnej sytuacji, gdy bombardowane są ukraińskie miasta, giną cywile, a proszą o to władze Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zaznaczył, że "powody są oczywiste". "Nie ma co do tego zgody całego NATO, a szczególnie Stanów Zjednoczonych, których stanowisko jest kluczowe. W obecnej sytuacji pytanie, czy NATO chce prowadzić +combat operation+ (operację bojową) w przestrzeni powietrznej Ukrainy, jest pytaniem, czy Sojusz jest gotowy i chce zaangażować się w wojnę z Rosją, a faktycznie wojnę światową. I tu koło się zamyka. Dyskusja w tej sprawie obecnie ma charakter abstrakcyjny" - ocenił.

Dodał, że Ukraińcy mają się prawo takiej pomocy domagać jako kraj zaatakowany. "Mają racje prawne i moralne. Tyle że w tej sprawie chodzi o bezpieczeństwo całego świata i politycy muszą kierować się wieloma innymi uwarunkowaniami. Na koniec jest problem jeszcze jeden i zasadniczy. Tego rodzaju operacji po prostu nie da się obecnie przeprowadzić z militarnego punktu widzenia" - ocenił.

Podkreślił, że, aby samoloty Sojuszu mogły się w miarę bezpiecznie poruszać nad Ukrainą, musiałyby wcześniej zostać zniszczona wojskowa infrastruktura rosyjska i elementy uzbrojenia. "Inaczej tego rodzaju misja miałaby charakter po prostu samobójczy. Tu nie chodzi tylko o +potyczki lotnicze+ w przestrzeni powietrznej" - mówił.

07.03  Müller: jest dyskusja w NATO o przekazaniu samolotów Ukrainie; wiele państw zgłasza zastrzeżenia

Kwestia przekazania Ukrainie myśliwców to jest element dyskusji, która toczy się w NATO; nie jest ona jednomyślna, wiele państw zgłasza zastrzeżenia do tego typu działań - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu był pytany w TVP o kwestię przekazania przez Polskę samolotów bojowych armii ukraińskiej. "Nie ma takiej decyzji. To jest element dyskusji, która toczy się teraz w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ta dyskusja nie jest jednomyślna, wiele państw zgłasza zastrzeżenia do tego typu działań" - podkreślił.

Jak dodał "na ten moment nie zmierza to ku temu, aby takie decyzje były podjęte". Müller zwrócił uwagę, że podjęcie decyzji o przekazaniu samolotów budzi określone ryzyka. "Jest to sprawa bardzo delikatna. Władze Polski nie podjęły żadnej decyzji co do przekazania samolotów Ukrainie. Nie jest prawdziwa informacja, że z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy" - zaznaczył.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie, a postanowienia w tej kwestii powinny zapadać w ramach NATO.


07.03  Sztab o rosyjskich stratach: ponad 11 tys. zabitych, 290 czołgów, 46 samolotów

Ponad 11 tys. żołnierzy straciła armia rosyjska w ciągu 11 dni agresji na Ukrainę – podał w poniedziałek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, relacjonując także orientacyjne rosyjskie straty sprzętowe, w tym 290 czołgów i 46 samolotów.

Według ukraińskiej armii to m.in. 290 czołgów, 999 transporterów opancerzonych, 117 zestawów artylerii, 50 wyrzutni rakiet, 46 samolotów, 68 śmigłowców, trzy jednostki pływające, siedem bezzałogowców (https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua).

Ukraińskie dowództwo piechoty morskiej poinformowało jednocześnie w poniedziałek rano, że w nocy zniszczono 30 rosyjskich śmigłowców pod Chersoniem.

„W nocy siły ukraińskie zaatakowały lotnisko Czornobajiwka pod Chersoniem. Okupanci rozmieścili tam część swoich maszyn lotniczych. Zniszczono 30 śmigłowców, a także skład osobowy oraz sprzęt” – podano w komunikacie na Facebooku.

Pod Mikołajowem, jak przekazano, w nocy zniszczono trzy rosyjskie kolumny. Ukraińcy przejęli dużą ilość sprzętu kołowego oraz siedem haubicoarmat D-20 (https://www.facebook.com/kmp.vmsu.ua).


07.03  Ukraina: spod gruzów lotniska w Winnicy wydobyto dziewięć ciał

Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

„Nadal trwają poszukiwania ludzi pod gruzami na terytorium lotniska (…). Według stanu z godz. 7 w poniedziałek spod gruzów na terenie lotniska Winnica wydostano 15 osób, w tym dziewięć martwych (pięciu cywilów, czterech wojskowych)” – poinformowały służby ds. sytuacji nadzwyczajnych na Facebooku (https://www.facebook.com/watch?v=282704123991299).

Lotnisko w Winnicy zostało zniszczone ośmioma rakietami wystrzelonymi z Morza Czarnego, w wyniku czego wybuchł pożar w magazynach i zniszczeniu uległ budynek administracyjny lotniska.(

07.03 IATA sprzeciwia się zakazowi dostaw części do samolotów rosyjskich linii lotniczych

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) sprzeciwia się sankcjom nałożonym na dostawy części oraz udzielania wsparcia technicznego samolotom należącym do rosyjskich przewoźników. Według raportu Aviation International News (AIN) opublikowanego 3 marca 2022 r. IATA akcentuje, że wprowadzone ograniczenia mogą zagrozić bezpieczeństwu lotniczemu.

„IATA nie popiera zakazu eksportu wyposażenia i części zamiennych do samolotów komercyjnych, ponieważ potencjalnie wpływa to na bezpieczeństwo, które zawsze jest najwyższym priorytetem” – podkreślał rzecznik stowarzyszenia w odpowiedzi na pytania dotyczące sankcji. Komentarz pojawił się po tym, jak kilka dużych koncernów lotniczych, w tym Embraer, GE Aviation, Boeing i Airbus, dołączyło do listy prywatnych firm, które w ostatnich dniach zerwały więzi z Rosją.

3 marca 2022 r. brazylijski Embraer i amerykański GE Aviation (spółka zależna General Electric) ogłosili decyzję o czasowym zawieszeniu usług dla rosyjskich klientów objętych sankcjami UE i USA. W oświadczeniu Embraer wyjaśnił, że firma „obecnie monitoruje ewoluującą sytuację” i „będzie nadal przestrzegać międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję i niektóre regiony Ukrainy poprzez zawieszenie dostaw części i wsparcia technicznego usług dla klientów objętych sankcjami”.

GE Aviation podobnie zawiesiło wsparcie dla swoich rosyjskich przewoźników. Producent silników i części do samolotów wyjaśnił, że koncentruje się na ciągłym „monitorowaniu sytuacji na Ukrainie” i wyraził zamiar „kontynuowania działalności zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi międzynarodowymi przepisami i regulacjami. „GE tymczasowo wstrzymało wsparcie linii lotniczych w Rosji, zgodnie z sankcjami USA, Wielkiej Brytanii i UE”, oświadczyła firma.

2 marca 2022 r. amerykański producent Boeing dołączył do Airbusa i zawiesił możliwość wysyłania części oraz wsparcia technicznego dla rosyjskich przewoźników. „Zawiesiliśmy nasza działalność w Moskwie i tymczasowo zamknęliśmy biuro w Kijowie. Wstrzymujemy również dostawy części i usługi wsparcia technicznego dla rosyjskich linii lotniczych. W miarę jak konflikt trwa, nasze zespoły koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym współpracownikom w regionie” – powiedział Boeing.

Airbus podjął również decyzję o wycofaniu części i usług wsparcia dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych. Koncern zawiesił usługi wsparcia dla rosyjskich linii lotniczych oraz dostawy części zamiennych do kraju, a centrum Inżynieryjne Airbusa w Rosji (ECAR) wstrzymało wszystkie swoje projekty.


07.03  Niemiecka szefowa MSZ: zamknięcie nieba nad Ukrainą będzie zagrożeniem dla milionów Europejczyków

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oświadczyła w niedzielę, że NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to konflikt zbrojny, który zagrozi życiu milionów Europejczyków - przekazała agencja Ukrinform powołując się na kanał ARD.

"To będzie znaczyło, że samoloty NATO będą ostrzeliwały rosyjskie, czyli bezpośrednie zaangażowanie NATO w konflikt... Naszą odpowiedzialnością jest chronienie naszych ludzi" - powiedziała.

Według niej, Sojusz nie powinien dopuścić, żeby konflikt Putina na Ukrainie rozprzestrzenił się na inne kraje i żeby wybuchła trzecia wojna światowa. "Nie możemy działać pochopnie" - zaznaczyła. Zauważyła też, że apele o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, stosowane przez prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełenskiego, "godzą prosto w samo serce".

Jej zdaniem ostatnie wydarzenia - odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę - udowodniły, że dla Putina "nie ma żadnych granic". W związku z tym NATO powinno umocnić swoje wschodnie granice tak, by było w stanie bronić swoich sojuszników. Jak dodała, Niemcy popierają plan transferu sprzętu lotniczego typu radzieckiego na Ukrainę drogą prowadzącą przez Polskę.

Baerbock wyraziła przekonanie, że zachodnie sankcje nałożone na Rosję oraz zaopatrzenie Ukrainy w broń powinno "przynieść efekty" oraz, że presja na rosyjskie władze jest coraz większa. Podkreśliła jednak, że należy "być ostrożnym" w kwestii całkowitej rezygnacji z importu rosyjskich produktów, ponieważ "takie rzeczy muszą być dobrze przygotowywane".

Zwróciła uwagę, że sankcje nie przynoszą "natychmiastowego rezultatu" i opowiedziała się przeciwko zakazowi importu gazu, ropy i węgla z Rosji. "Musimy być w stanie utrzymać obecne sankcje przez dłuższy czas. To wszystko będzie na nic, jeśli za trzy tygodnie okaże się, że energii elektrycznej w Niemczech starcza na kilka dni i sankcje będą musiały zostać cofnięte" - zaznaczyła.


06.03 Ukraina: amatorskie drony w obronie kraju przed rosyjską agresją

Na Ukrainie powstają ochotnicze formacje złożone z pilotów amatorskich dronów, które będą wykorzystywane do celów rozpoznawczych w walce z rosyjskim agresorem – donosi agencja AP.

"Nie mamy wyboru; to nasza ojczyzna, nasz dom" – mówią Ukraińcy. Przed wojną ukraińscy entuzjaści dronów wykorzystywali swoje bezzałogowe statki powietrzne do fotografowania ślubów, nawożenia pól czy dla sportu m.in. w ramach podniebnych wyścigów. Dziś ryzykują życie, tworząc ochotnicze formacje, które przy użyciu dronów pomagają odeprzeć rosyjską inwazję.

"Kijów was potrzebuje, potrzebuje też waszych dronów w czasie wrogiej agresji" – tak ukraińska armia za pośrednictwem jednego z niedawnych wpisów na Facebooku wzywała obywateli do przekazywania na jej potrzeby amatorskich dronów i zgłaszania się na ochotnika do ich pilotowania.

"Na ten cel rozszedł się cały mój zapas ok. 300 dronów" – stwierdził, cytowany przez agencję, właściciel jednego ze sklepu z dronami w ukraińskiej stolicy, który chciał zachować anonimowość. Według agencji rzesza ochotników próbuje też sprowadzić drony z zagranicy za pośrednictwem znajomych w Polce i innych europejskich krajach.

"Dlaczego to robimy? Nie mamy wyboru. To nasza ojczyzna, nasz dom" – powiedział AP Denys Suszko, szef ds. operacyjnych kijowskiej firmy technologicznej DroneUA produkującej specjalistyczne drony przemysłowe, która przed wojną pośredniczyła w świadczeniu usług na potrzeby rolników i firm energetycznych. Jak dodał, drony są "świetnym narzędziem do zbierania danych w czasie rzeczywistym".

Agencja zwróciła uwagę, że w przeciwieństwie do większych dronów bojowych budowanych w Turcji, które ma na wyposażeniu armia ukraińska, drony amatorskie "mogą być użytecznym narzędziem rozpoznawczym".

Sobota jest dziesiątym dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania wojskowe jako "specjalną operację wojskową".

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła od początku wojny co najmniej 44 samolotów i 48 śmigłowców wroga – podało w niedzielę nad ranem Ministerstwo Obrony Ukrainy.


06.03 Blinken: jeżeli Polska przekaże myśliwce Ukrainie, USA rozważa wysłanie do Polski maszyn na ich miejsce

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie, że USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie ‒ poinformowała agencja Reutera.

    "Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty" ‒ powiedział na konferencji prasowej Blinken.

    "Nie mogę teraz podać dokładnych terminów, ale mogę powiedzieć, że bardzo, bardzo żywo przyglądamy się tej sprawie" ‒ dodał.


06.03  Szef MSZ Włoch: przekazanie samolotów bojowych Ukrainie nie jest możliwe

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio oświadczył w niedzielę w telewizji RAI, że przekazanie samolotów bojowych zaatakowanej przez Rosję Ukrainie nie jest możliwe. Ostrzegł też, że ustanowienie strefy zakazu lotów, o co proszą władze w Kijowie, mogłoby doprowadzić do wybuchu trzeciej wojny światowej.

Wcześniej Reuters informował, że amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w czasie wizyty w Mołdawii, iż USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać swoje myśliwce Kijowowi.

Szef włoskiej dyplomacji podkreślił, że "polski prezydent (Andrzej Duda) zadeklarował, że samoloty nie zostaną wysłane na Ukrainę".

Jednocześnie - dodał - "jeśli ustanowimy strefę zakazu lotów, o co prosi Ukraina, oznaczać to będzie wysłanie naszych myśliwców, by zatrzymać Rosjan". "A jeśli chociaż tylko jeden nasz samolot zostanie zestrzelony, wybuchnie trzecia wojna światowa, bo musielibyśmy odpowiedzieć" - zaznaczył Di Maio.

Minister wyraził przekonanie, że trzeba wspierać Ukraińców tworząc korytarze humanitarne i poprzez dyplomację, by doprowadzić do rozejmu, ale - jak dodał - "musimy uniknąć wojny, która zniszczyłaby cały kontynent".

Szef włoskiego MSZ mówił także, że prezydent Rosji Władimir Putin jest w coraz większej izolacji i "prowadzi rosyjską gospodarkę w przepaść".

"Kiedy widzicie obywateli rosyjskich na placach, to oni nie protestują tylko przeciwko wojnie, ale proszą też Putina, by ratował Rosję" - dodał Di Maio i ocenił, że wprowadzone sankcje działają.


06.03 Air Serbia sprzedają na pniu loty do Rosji

Linie lotnicze Air Serbia, które po falach sankcji ekonomicznych zamykających europejskie niebo dla linii lotniczych z Rosji i rosyjskie niebo dla linii lotniczych z Unii Europejskiej, stały się jednym z nielicznych europejskich przewoźników wciąż latających do Rosji, korzystają na popycie pasażerów z Europy chcących dolecieć do Rosji, informuje EX-YU Aviation News.

Od kilku dni podróże lotnicze pomiędzy Europą i Rosją stały się bardzo utrudnione – ubiegłotygodniowa agresja Rosji na Ukrainę spotkała się z potępieniem działań Moskwy przez państwa Unii Europejskiej oraz falą sankcji nałożonych na Rosję, w tym zamknięciem przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej dla linii lotniczych z Rosji. W odpowiedzi na to działanie Wspólnoty Europejskiej, władze Rosji podjęły analogiczny krok wymierzony w przewoźników z Unii Europejskiej, tym samym powodując de facto powstanie nowej lotniczej Żelaznej kurtyny.

Jednym z nielicznych przewoźników europejskich, na pokładach którego wciąż dolecimy do Rosji są linie lotnicze Air Serbia. Serbskiemu przewoźnikowi narodowemu zależy na kontynuowaniu obsługi lotów do Rosji, przez co stał się opcją podróży dla osób, które chcą się udać z Europy do tego kraju.

Serbski przewoźnik narodowy wykonuje osiem rejsów tygodniowo pomiędzy Belgradem i Moskwą. Po zawieszeniu lotów pomiędzy Unią Europejską i Rosją, to właśnie Air Serbia stała się jedną z nielicznych linii lotniczych umożliwiających podróż lotniczą do Moskwy, co, jak informuje serwis EX-YU Aviation News, przełożyło się na gwałtowny wzrost popularności połączenia. EX-YU informuje iż loty obsługiwane airbusami A319 lub A320 zostały całkowicie wyprzedane wiele dni naprzód, co skłoniło przewoźnika do zaplanowania obsługi rotacji do Rosji szerokokadłubowym airbusem A330-200.

Popularność rejsów Air Serbia jest tym większa, gdyż rosyjskie linie lotnicze Aerofłot, które operowały osiem lotów tygodniowo oraz Nordwind Airlines, które operowały dwa loty tygodniowo, choć teoretycznie mogą lądować w Belgradzie, to przez unijny zakaz obecnie nie mogą dolecieć do serbskiej przestrzeni powietrznej.

Oprócz lotów do Moskwy, Air Serbia obsługuje pojedynczy lot tygodniowo do Petersburga, a w sezonie letnim wykonuje również połączenia do Krasnodaru oraz Rostowa nad Donem. W planach przewoźnika jest również uruchomienie w czerwcu tego roku lotów do Soczi.

05.03 "Washington Post": zakaz lotów dla samolotów rosyjskich może być omijany przez oligarchów

Rejestry amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa dot. zagranicznych właścicieli samolotów zarejestrowanych w USA są często niekompletne, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego; może też być furtką dla oligarchów – pisze w sobotnim internetowym wydaniu "Washington Post".

Amerykański dziennik zwraca uwagę, że rządowi regulatorzy rynku w USA wielokrotnie ostrzegali w ostatnich latach, że Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) często nie ma nawet we własnych rejestrach informacji "o rzeczywistych właścicielach samolotów". Podkreśla to wyzwania, "z jakimi muszą mierzyć się zachodnie władze, przy egzekwowaniu sankcji i zakazów dotyczące prywatnych odrzutowców bogatych Rosjan wlatujących w ich przestrzeń powietrzną" – zaznacza dziennik.

Jak przypomina gazeta, władze UE, Stanów Zjednoczonych i Kanady zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów w ramach pakietu sankcji nałożonych na ten kraj w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

W przeciwieństwie do blokowania rosyjskich linii pasażerskich i przewozów cargo, które jest stosunkowo łatwe – pisze gazeta, ograniczanie lotów prywatnych odrzutowców zarejestrowanych na utajnione trusty i korporacje – bądź będące ich własnością – może być znacznie trudniejsze. "WP" pisze, że w 2020 r. organ nadzorujący Kongres opublikował raport, z którego wynika m.in., że w Stanach Zjednoczonych zarejestrowanych jest 3,3 tys. samolotów na trusty spoza USA.

Jak podkreśla gazeta, prywatne odrzutowce oligarchów "to jedna z najbardziej widocznych oznak ich bogactwa", na co zwracali uwagę w ostatnich dniach zachodni przywódcy, zaostrzając sankcje wobec Rosjan. "Nasza przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla każdego rosyjskiego samolotu – w tym dla prywatnych odrzutowców oligarchów" – oświadczyła niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Wysiłki zmierzające do egzekwowania tego typu przepisów będą jednak utrudnione ze względu na brak przejrzystości co do własności odrzutowców – pisze dziennik.

Jak zaznacza gazeta, najwięksi światowi bogacze mają wiele możliwości w zakresie rejestracji samolotów – np. odrzutowiec uzbecko-rosyjskiego biznesmena Aliszera Usmanowa jest zarejestrowany na Wyspie Man, u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Według Dale'a Nickersona, emerytowanego prywatnego pilota, którego cytuje dziennik, "opcją szczególnie popularną wśród Rosjan są Bermudy" – władze lotnicze wyspy mają przedstawicielstwo w Moskwie, gdzie reklamują "dyskretne usługi w zakresie rejestracji maszyn".


05.03 Rosawiacja zaleca odwołanie lotów za granicę; Aerofłot zawiesza loty międzynarodowe

Rosawiacja zaleciła rosyjskim liniom lotniczym odwołanie wszystkich pasażerskich i transportowych lotów za granicę – podała w sobotę agencja Interfax powołując się na oświadczenie rosyjskiego urzędu ds. lotnictwa cywilnego. Główny rosyjski przewoźnik Aerofłot zawiesił międzynarodowe rejsy.

Jak podano w komunikacie Rosawiacji zalecenie związane jest z "wysokim stopniem ryzyka zatrzymania lub aresztowania statków powietrznych rosyjskich linii lotniczych za granicą" w związku z zachodnimi sankcjami wprowadzonymi po inwazji Rosji na Ukrainę.

Zalecenie nie dotyczy przewoźników obsługujących połączenia do krajów, które nie zastosowały sankcji wobec Rosji. Rejsy rosyjskich przewoźników na liniach wewnętrznych odbywają się bez ograniczeń.

Wkrótce po opublikowaniu zaleceń linie lotnicze Aerofłot poinformowały o zawieszeniu od 8 marca swych wszystkich rejsów za granicę, z wyłączeniem Białorusi. Od 6 marca Aerofłot przestanie wpuszczać na międzynarodowe rejsy z biletami w obie strony, jeśli powrotna podróż zaplanowana jest po dacie 8 marca. Pasażerowie z biletami w jedną stronę i wylotem z Rosji będą mogli lecieć rejsami do czasu wstrzymania lotów.


05.03  USA: szef komisji spraw zagranicznych Senatu zaapelował o przekazanie samolotów Ukrainie

Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez zaapelował w sobotę do władz Polski, Słowacji, Rumunii i Bułgarii o przekazanie Ukrainie myśliwców pochodzących z czasów Związku Sowieckiego. To efekt wirtualnego spotkania kongresmenów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Apeluję do Rumunii, Słowacji, Bułgarii i Polski o natychmiastowe przekazanie myśliwców wyprodukowanych w epoce sowieckiej ukraińskim siłom powietrznym, które chronią cywilów przed powietrznymi atakami z Rosji" - napisał Menendez na Twitterze po wirtualnym spotkaniu senatorów i kongresmenów z Zełenskim, który apelował o dostarczenie samolotów.

Wcześniej lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer oświadczył, że zrobi wszystko, aby pomóc w dostarczeniu samolotów wojskowych na Ukrainę. "Te samoloty są bardzo potrzebne. I zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc administracji w ich dostarczeniu" - ogłosił senator Schumer.

O dostarczenie Ukrainie samolotów apelowała też szefowa polskiego i ukraińskiego zespołu parlamentarnego w Izbie Reprezentantów Marcy Kaptur. Z kolei republikański senator Ben Sasse stwierdził, że ukraińskie lotnictwo powinna "absolutnie" wesprzeć też Ameryka, wysyłając samoloty, śmigłowce i drony.


05.03  Rumunia: siły powietrzne przeprowadziły wspólne ćwiczenia z amerykańskimi bombowcami B-52

Rumuńskie siły powietrzne przeprowadziły w piątek wspólne ćwiczenia z dwoma amerykańskimi bombowcami B-52 Stratofortress w pobliżu granicy Rumunii z Ukrainą i Mołdawią.

Jak podała w sobotę rumuńska agencja Agerpres, amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu odbyły loty nad Europą startując z Anglii i lądując ostatecznie w Rumunii. Pojawienie się w tej części kontynentu największych bombowców USA ma związek z trwającą od ponad tygodnia rosyjską inwazją na Ukrainę.

“W Rumunii w ramach misji Bomber Task Force(BTF) bombowce B-52 przeprowadziły ćwiczenia w zakresie bliskiego wsparcia lotniczego (…). Przelot przez rumuńską przestrzeń powietrzną sprawił, że bombowce zbliżyły się do granicy z Ukrainą, nad którą rosyjskie lotnictwo próbuje ustanowić przewagę powietrzną” - podała Agerpres.

 

04.03 Rosjanie nie mogą pilotować samolotów w amerykańskiej przestrzeni powietrznej

!FDC 2/9510 ZZZ PART 1 OF 2 SECURITY...SPECIAL SECURITY INSTRUCTIONS  (SSI)
PROHIBITION ON RUSSIAN FLIGHT OPERATIONS IN THE TERRITORIAL AIRSPACE OF THE U.S.
PURSUANT TO 49 USC SECTIONS 40103 AND 40113(A), ALL RUSSIAN AIR CARRIERS AND COMMERCIAL OPERATORS, REGARDLESS OF THE STATE OF REGISTRY OF THE AIRCRAFT; ALL AIRCRAFT REGISTERED IN THE RUSSIAN FEDERATION; ALL RUSSIAN STATE AIRCRAFT, REGARDLESS OF THE STATE OF REGISTRY OF THE AIRCRAFT; AND ALL AIRCRAFT, REGARDLESS OF THE STATE OF REGISTRY, OWNED, CHARTERED, LEASED, OPERATED OR CONTROLLED BY, FOR, OR FOR THE BENEFIT OF, A PERSON WHO IS A CITIZEN OF THE RUSSIAN FEDERATION ARE PROHIBITED FROM OPERATING TO, FROM, WITHIN, OR THROUGH U.S. TERRITORIAL AIRSPACE, EXCEPT FOR AIRCRAFT ENGAGED IN HUMANITARIAN OR SAR OPERATIONS SPECIFICALLY AUTHORIZED BY THE FAA, STATE AIRCRAFT OPERATIONS GRANTED A DIPLOMATIC CLEARANCE BY THE U.S. DEPARTMENT OF STATE AND AIRCRAFT EXPERIENCING IN-FLIGHT EMERGENCIES. ALL EXCEPTED AIRCRAFT OPERATIONS UNDER THIS NOTAM MUST RECEIVE
APPROPRIATE ECONOMIC AUTHORIZATION FROM THE U.S. DEPARTMENT OF TRANSPORTATION PRIOR TO CONDUCTING FLIGHT OPERATIONS TO, FROM, WITHIN, OR THROUGH U.S. TERRITORIAL AIRSPACE.
AIRCRAFT OPERATORS SUBJECT TO THIS NOTAM WHO DO NOT COMPLY WITH 2203030200-2205252359

END PART 1 OF 2  

!FDC 2/9510 ZZZ PART 2 OF 2 SECURITY...SPECIAL SECURITY INSTRUCTIONS  (SSI)
THESE INSTRUCTIONS MAY BE INTERCEPTED, AND THEIR PILOTS AND OTHER CREWMEMBERS DETAINED AND INTERVIEWED BY LAW ENFORCEMENT OR SECURITY PERSONNEL, AS APPROPRIATE. ALL PREVIOUSLY OBTAINED FAA AUTHORIZATIONS FOR AIRCRAFT AND OPERATIONS SUBJECT TO THIS NOTAM ARE REVOKED. OPERATORS SUBJECT TO THIS NOTAM WISHING TO OBTAIN AN FAA AUTHORIZATION TO OPERATE IN U.S. TERRITORIAL AIRSPACE MUST SUBMIT A REQUEST TO THE FAA SYSTEM OPERATIONS SUPPORT CENTER (SOSC) AT 1-202-267-8276 OR EMAIL 9-ATOR-HQ-SOSC@FAA.GOV. REQUESTS FOR DOT ECONOMIC AUTHORIZATION MUST BE SUBMITTED TO THE U.S. DEPARTMENT OF TRANSPORTATION OFFICE OF INTERNATIONAL AVIATION AT SCHEDULEFILING@DOT.GOV. SFC-UNL  
 
2203030200-2205252359
END PART 2 OF 2 

03.03  Minister Francji: lotniskowiec Charles de Gaulle z misją „odstraszania”, w tym nad Polską

Lotniskowiec Charles de Gaulle będzie umożliwiał swoim samolotom loty nad Polską, krajami bałtyckimi i Rumunią tylko w „ściśle odstraszającej” misji – sprecyzowała minister. Dodała, że lotniskowiec wcześniej zaangażowany był w misje zwalczania terroryzmu.

Zapytana o zagrożenie nuklearne ze strony Rosji, minister oświadczyła, że wdrożono wszelkie środki, aby podtrzymać rozmowy z Władimirem Putinem i uniknąć tego rodzaju ataku. "Robimy wszystko, aby odwieść Rosję od kontynuowania obranej drogi" – odpowiedziała.

"Rosja nie jest zagrożona, ale musi wiedzieć, że gdyby zaatakowała, natrafiłaby na zjednoczonych sojuszników – dodała.


03.03 Japan Airlines i ANA odwołują lub zmieniają trasy lotów do Europy

Japońskie linie lotnicze Japan Airlines i ANA odwołały wszystkie czwartkowe rejsy do i z Europy. Odwołane zostały także niektóre piątkowe loty, a część została przekierowana na inne trasy ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę – przekazała agencja Reutera.

Agencja podała, że ANA zaczęła również odwoływać niektóre swoje europejskie rejsy zaplanowane na sobotę.

Jak podkreślił Reuters, Japan Airlines i ANA, które korzystają z rosyjskiej przestrzeni powietrznej, realizując loty do Europy, dołączają tym samym do rosnącej liczby przewoźników lotniczych, którzy w następstwie inwazji rosyjskiej na Ukrainę odwołali lub zmienili trasę lotów między Europą a Azją Północną.

    "Stale monitorujemy sytuację, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację w Ukrainie i różne zagrożenia, zdecydowaliśmy się odwołać loty" – powiedział Reuterowi rzecznik Japan Airlines.

    Z kolei ANA przekazała, że zawieszenie lotów było spowodowane "wysokim prawdopodobieństwem, że jej samoloty nie będą w stanie przelecieć nad Rosją ze względu na obecną sytuację na Ukrainie".

Jak podała agencja Reutera, Japan Airlines i ANA obsługują około 60 lotów tygodniowo przez rosyjską przestrzeń powietrzną między Tokio a Londynem, Paryżem, Frankfurtem i Helsinkami. Firmy odwołały w sumie osiem zaplanowanych na piątek lotów w tych kierunkach.

Japan Airlines poinformowały, że zamiast lecieć tradycyjną trasą w kierunku zachodnim nad Rosją, jeden z piątkowych rejsów do Londynu poleci na wschód przez Alaskę, Grenlandię i Islandię.

Od minionej soboty, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, polska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady UE z poniedziałku, 28 lutego br., obowiązuje zakaz lotów samolotów i przewoźników lotniczych Federacji Rosyjskiej w Unii Europejskiej.

Unijna przestrzeń powietrzna została zamknięta dla rosyjskich linii lotniczych w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi Moskwa zabroniła liniom lotniczym z państw Europy wchodzenia w rosyjską przestrzeń powietrzną.

Czwartek jest ósmym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W związku z rosyjską napaścią zbrojną wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.


03.03 CNN Brasil: Embraer zawiesza serwis swoich samolotów latających w Rosji

Embraer, brazylijski producent samolotów, zawiesił serwisowanie i sprzedaż części swoim rosyjskim klientom z powodu sankcji nałożonych na Rosję po jej ataku na Ukrainę – poinformowało CNN Brasil, powołując się na informacje od firmy.

Embraer uważnie monitoruje rozwój akcji i przestrzega i będzie nadal przestrzegać międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję i niektóre regiony Ukrainy – brzmi oświadczenie firmy, cytowane przez CNN Brasil. Lotniczy koncern zawiesił sprzedaż, konserwacje i usługi wsparcia technicznego dla klientów obłożonych sankcjami.

W Rosji Embraery eksploatuje linia S7 – drugi co do wielkości rosyjski przewoźnik lotniczy. Ma w swojej flocie 17 Embraerów 170. Cała flota S7 liczy 105 maszyn.


03.03  ULC: są wyjątki od zakazu lotów rosyjskich samolotów w Unii Europejskiej

Od soboty, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, polska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady UE z poniedziałku, 28 lutego br., obowiązuje zakaz lotów samolotów i przewoźników lotniczych Federacji Rosyjskiej w Unii Europejskiej.

Jak tłumaczy na swojej stronie Urząd Lotnictwa Cywilnego, unijne przepisy przewidują wyjątki od zakazu. Obejmują one: loty o statusie HUM (biorącego udział w akcji humanitarnej), SAR (wykonującego lot w akcji poszukiwawczo–ratowniczej); loty powrotne wynajętych statków powietrznych, dla których wydana została zgoda odpowiednich europejskich władz lotniczych; przypadki lądowania awaryjnego lub przelot awaryjny.

"Zgodnie z rozporządzeniem właściwe organy mogą wyrazić zgodę na lądowanie rosyjskiego statku powietrznego na terytorium Unii Europejskiej, start z niego lub przelot nad tym terytorium, pod warunkiem że te właściwe organy wcześniej stwierdziły, że takie lądowanie, start lub przelot są konieczne ze względów humanitarnych lub dowolnych innych względów zgodnych z celami niniejszego rozporządzenia" - wyjaśnia ULC.

Rzeczniczka prasowa ULC Karina Lisowska zapewniła w czwartek PAP, że loty samolotów z Rosji w polskiej przestrzeni powietrznej "odbywają się zgodnie z Rozporządzeniem Rady UE 334/2022 w ramach opisanych tam wyjątków".

"W czwartek odbył się lot Boeinga 737-800 linii lotniczych Rossija, wykonujący lot z lotniska Szeremietiewo w Moskwie do Sofii, stolicy Bułgarii. Także w czwartek odbędzie się lot do Czech z dostawą do tamtejszej elektrowni" - powiedziała Lisowska.

We wtorek przez polską przestrzeń powietrzną odbył się lot samolotu z Federacji Rosyjskiej do Słowacji. Jak wyjaśniał wówczas ULC na Twitterze, przelot odbył "samolot cargo z zasobami krytycznymi dla infrastruktury elektrowni w Słowacji", który był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody.

Lisowska przekazała PAP, że z Rosji będą się odbywać loty humanitarne po jej obywateli. "Samolot wylatujący z Rosji nie może mieć na pokładzie żadnych pasażerów. Leci w konkretnym celu, by zabrać rosyjskich obywateli" - wyjaśniła.

Unijna przestrzeń powietrzna została zamknięta dla rosyjskich linii lotniczych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi Moskwa zabroniła liniom lotniczym z państw Europy wchodzenia w rosyjską przestrzeń powietrzną.

Czwartek jest ósmym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W związku z rosyjską napaścią zbrojną wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

03.03 Francuskie myśliwce nad Polską. Uzbrojone Rafale wykonują misje patrolowe wzdłuż wschodniej flanki NATO

Cztery myśliwce i dwa samoloty tankowce patrolują wschodnią flankę NATO na terenie Polski. Zostały tu skierowane pod koniec lutego, jednak informację o tym Sojusznicze Dowództwo Powietrzne podało wczoraj. Obecność sił francuskich to demonstracja jedności wobec zagrożeń oraz potwierdzenie gotowości do obrony sojuszników.

    – Od 24 lutego Francja uczestniczy w misjach obserwacyjnych i obrony przeciwlotniczej nad Polską – mówi gen. Thierry Burkhard, dowódca francuskiej armii. – Francuskie siły zbrojne są gotowe i zdeterminowane, by wzmocnić odstraszanie i postawę obronną NATO na wschodniej flance Sojuszu.

Działania Francuzów skomentował zastępca dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Powietrznego.

    – Działania te są ostrożnymi i defensywnymi środkami, które zwiększają naszą gotowość, wspierają cele Sojuszu w zakresie zapobiegania wojnie i wyraźnie pokazują nasze zaangażowanie w ochronę wszystkich sojuszników – powiedział gen. Pascal Delerce. W podsumowaniu dodał: – Jest to zgodne z sojuszniczą koncepcją odstraszania i obrony obszaru euroatlantyckiego, która zapewnia, że NATO dysponuje gotowymi siłami rozmieszczonymi w całej Europie, demonstrującymi solidarność w odstraszaniu i determinację w obronie wszystkich sojuszników.

Francuskie wsparcie w przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO to cztery samoloty myśliwskie Rafale i dwa samoloty A330 Multi-Role Tanker Transport do tankowania w powietrzu. Maszyny stacjonują w macierzystej bazie w Mont-de-Marsan (południowo-zachodnia Francja). Stamtąd dwa razy dziennie startują, by wykonać bojowe misje patrolowe wzdłuż wschodniej flanki Sojuszu. W czasie misji w powietrzu tankują paliwo z samolotu A330 MRTT.

NATO od tygodni kieruje sojusznicze samoloty do Polski, by wzmocnić wschodnią flankę. Od 14 lutego w Łasku stacjonują amerykańskie myśliwce F-15. Wzmacniane są również siły w pobliżu Morza Czarnego. Włoskie Eurofighter EF-2000 Typhoon trafiły do Bułgarii. 11 lutego w bazie Graf Ignatievo wylądowały cztery myśliwce, gdzie pozostaną do końca marca 2022 roku. Do dyżurów lotniczych w ramach NATO Air Policing dołączyły włoskie F-35. Samoloty piątej generacji będą stacjonować w Amendoli, największej bazie lotniczej we Włoszech, ale będą mogły operować w przestrzeni powietrznej całego NATO. Sojusznicze Dowództwo Powietrzne informuje, że F-35 mają współpracować z myśliwcami Eurofighter EF-2000 Typhoon, które obecnie stacjonują w Rumunii.

02.03 Airbus wstrzymuje dostawy części zamiennych do Rosji i rozważa zawieszenie świadczenia usług

Airbus wstrzymuje dostawy części zamiennych do Rosji. Firma analizuje, czy jej moskiewskie centrum inżynieryjne może nadal świadczyć usługi dla lokalnych klientów w obliczu zachodnich sankcji – przekazał w środę Reuters.

 •     "Airbus zawiesił usługi wsparcia dla rosyjskich linii lotniczych, a także dostawy części zamiennych do tego kraju" – powiedział Reutersowi rzecznik spółki, cytowany w przesłanym oświadczeniu.
 •     "Centrum Inżynieryjne Airbusa w Rosji (ECAR – Engineering Center Airbus Russia) wstrzymało wszystkie swoje operacje dla Airbusa w związku z sankcjami" – poinformowano.
 •     "Centrum ECAR analizuje sankcje dotyczące kontroli eksportu, aby ustalić, czy działalność w obszarze usług inżynieryjnych może być utrzymana zgodnie z sankcjami" – przekazał Reutersowi Airbus. Spółka dodała, że "przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów".
 •     "Centrum Inżynieryjne Airbusa w Rosji zostało założone w 2003 r. w ramach spółki joint-venture pomiędzy Airbusem, Systema Invest i grupą Kaskol i zatrudnia 200 rosyjskich inżynierów" – podał Reuters.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

02.03 Implikacje dla Aeroflot za naruszenie kanadyjskiej przestrzeni powietrznej

Coraz więcej krajów wprowadza zakaz rosyjskich lotów z ich przestrzeni powietrznej z powodu trwającej inwazji na Ukrainę, a kanadyjski nadzór lotniczy planuje wszcząć śledztwo w sprawie lotu Aeroflotu z Miami do Moskwy, który w niedzielną znalazł się w przestrzeni powietrznej Kanady. „Jesteśmy świadomi, że lot Aeroflot 111 naruszył zakaz wprowadzony wcześniej w odniesieniu do rosyjskich lotów z wykorzystaniem kanadyjskiej przestrzeni powietrznej.

Rozpoczynamy przegląd postępowania Aeroflot i niezależnego dostawcy usług nawigacji lotniczej, NAVCAN, prowadzących do tego naruszenia. Nie zawahamy się podjąć odpowiednich działań egzekucyjnych i innych środków, aby zapobiec takim naruszeniom w przyszłości” – oświadczył rzecznik Departamentu Transportu Kanady.

Kanadyjski minister transportu Omar Alghabra powiedział, że przestrzeń powietrzna kraju jest zamknięta dla wszystkich rosyjskich operatorów lotniczych, dodając, że  „Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej niesprowokowane ataki na Ukrainę”.

Kilka lotów Aeroflot do USA tradycyjnie przebiega przez kanadyjską przestrzeń powietrzną. Według Agencji decyzja została podjęta w odpowiedzi na zakazy nałożone przez państwa europejskie na przewoźników zarejestrowanych w Rosji. W niedzielę Unia Europejska ogłosiła, że zakazuje przebywania w swojej przestrzeni powietrznej wszystkim statkom powietrznym należącym do Rosji, zarejestrowanym przez Rosję lub kontrolowanym przez ten kraj.

2 marca zakaz wprowadziły również Stany Zjednoczone, a linie Delta Air Lines ogłosiły, że wypowiadają umowę codeshare z Aeroflotem ze skutkiem natychmiastowym. Umowa umożliwiła Delta wystawianie biletów swoim pasażerom na loty Aeroflot z Moskwy, a Aeroflot wystawianie biletów na niektóre loty Delta obsługiwane z międzynarodowego lotniska im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku i międzynarodowego lotniska w Los Angeles.


02.03 Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla 27 krajów UE i innych

Rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego Rosaviatsia zamknął przestrzeń powietrzną tego kraju dla linii lotniczych z 36 krajów, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej. Podjęta decyzja jest odpowiedzią na sankcje wymierzone w sektor lotniczy z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.

Niektóre państwa objęte restrykcjami zostały wymienione już wcześniej, podczas gdy inne po raz pierwszy. Oczekuje się, że wprowadzone zakazy zaszkodzą liniom lotniczym, które latają z Europy do Azji nad tym największym krajem świata. Fakt ten prawdopodobnie zmusi przewoźników do szukania nowych tras. Rosaviatsia zapowiedziała, że w wyjątkowych okolicznościach loty z tych krajów mogą wlecieć w rosyjską przestrzeń powietrzną, ale wtedy muszą uzyskać specjalne zezwolenie od miejscowych władz lotniczych lub ministerstwa spraw zagranicznych.

Wśród krajów, dla których została zamknięta przestrzeń powietrzna Rosji, znalazły się Albania, Anguilla (terytorium zależne Wielkiej Brytanii), Austria, Belgia, Bułgaria, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Niemcy, Gibraltar, Węgry, Grecja, Dania, Kanada, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Jersey, Irlandia, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał inwazję na Ukrainę „operacją specjalną” i uzasadnił ją, mówiąc, że tym krajem rządzą „neonaziści”, którzy zagrażają bezpieczeństwu Rosji. Rząd w Kijowie i państwa zachodnich uważają je za bezpodstawną propagandę.


02.03 Ukrinform: Roskosmos stracił kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi

Centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos na skutek ataku hakerskiego grupy powiązanej z Anonymous straciło kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi – poinformowała w środę agencja Ukrinform.

    "Grupa hakerów NB65 związana z Anonymous wyłączyła centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Rosja nie ma już dłużej kontroli nad własnymi satelitami szpiegowskimi" – napisano na kanale Telegram ukraińskich sił zbrojnych.

W dniu inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek 24 lutego, Anonymous oświadczyli na Twitterze, że wypowiadają agresorowi cybernetyczną wojnę.

Od tamtego momentu dzięki działaniom anonimowej grupy hakerów dostęp do wielu rosyjskich stron internetowych jest niemożliwy. Dotychczas kolektyw doprowadził między innymi do wycieku bazy danych z ministerstwa obrony Rosji, czy przechwycenia rosyjskich wojskowych systemów łączności.

01.03 Stanowisko FAI w sprawie konfliktu w Ukrainie

FAI wydało oświadczenie w sprawie obecnego konfliktu w Ukrainie oraz decyzji o zawieszeniu ze skutkiem natychmiastowym członków FAI z Rosji i Białorusi.

Konflikt wojskowy, który ma miejsce w Ukrainie, budzi poważne zaniepokojenie międzynarodowe. Wszyscy jesteśmy głęboko zasmuceni nieuniknionymi stratami istnień ludzkich i kryzysami humanitarnymi, które wynikną z tej inwazji.

Podstawowym celem FAI jest utrzymanie integralności i wspieranie rozwoju sportów lotniczych we wszystkich narodach zgodnie z zestawem wartości, które pielęgnują i które są ponad różnicami narodowymi.

Aby utrzymać ten cel w okolicznościach powstałych w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, Zarząd FAI jednogłośnie zadecydował o wdrożeniu następujących środków nadzwyczajnych:

Zawieszenie ze skutkiem natychmiastowym członków Rosji i Białorusi, a tym samym usunięcie wszelkich praw wymienionych w Statucie FAI 2.4.2.1.

Podejmując tę ​​decyzję, FAI wzięło pod uwagę zastosowanie kroków rozważanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i inne międzynarodowe organizacje sportowe w zaistniałej sytuacji.

Oprócz podjęcia powyższych środków, FAI będzie:

1. współpracować z członkami FAI, komisjami sportów lotniczych FAI i innymi interesariuszami, aby zapewnić, że sytuacja jest na bieżąco skrupulatnie monitorowana oraz podejmowane są dalsze decyzje dotyczące zastosowania bieżących i przyszłych działań.

2. upewniać się, że organizatorzy wszystkich zatwierdzonych przez FAI wydarzeń, które mają się odbyć w Europie od teraz do kwietnia 2023 roku, zostaną odpowiednio ukierunkowani na rozważenie bezpośredniego i pośredniego wpływu konfliktu w Ukrainie, podjęcia wszelkich niezbędnych  środków, które mogą być konieczne, oraz sprecyzowania ewentualnych formy pomocy, które FAI zapewni w celu utrzymania integralności takich wydarzeń.

To jest bardzo trudna sytuacja. Nasze myśli są z tymi, których dotyka ona najbardziej. Wszyscy mamy nadzieję na szybkie rozwiązanie.

01.03 Ośmiu pilotów odznaczonych przez Prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w dniu 28 lutego br. tytuł Bohatera Ukrainy z Orderem Złotej Gwiazdy 12 ukraińskim żołnierzom. Wśród odznaczonych jest ośmiu pilotów, w tym aż sześciu pośmiertnie.

Za osobistą odwagę i bohaterstwo okazywane w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, wierność wojskowej przysięgi tytuł Bohatera Ukrainy Orderem Złotej Gwiazdy otrzymali:

• Pułkownik Aleksandr Oksanczenko (pośmiertnie) – zginął w bitwie powietrznej rozpraszając samoloty wroga; był zmobilizowanym jako rezerwista znanym pilotem pokazowym, występującym za granicą na myśliwcu Su-27;

• Podpułkownik Eduard Wagorowski (pośmiertnie) – zginął wyprowadzając samolot spod ostrzału rakietowego i umożliwiając innym wzbicie się w powietrze;

• Podpułkownik Genadij Matuljak (pośmiertnie) – zniszczył zgrupowanie nieprzyjacielskich sił na lotnisku Hostomel;

• Major Dmitrij Kołomiec (pośmiertnie) – uratował swoich towarzyszy odciągając ogień nieprzyjacielskich samolotów, przez które został zestrzelony;

• Starszy porucznik Wiaczesław Radionow (pośmiertnie) – dzięki jego odważnym działaniom w powietrze wzbiło się ugrupowanie samolotów brygady w Wasylkowie, co uchroniło je przed uderzeniem rakietowym;

• Porucznik Witalij Mowczan (pośmiertnie) – w walce powietrznej zniszczył dwa nieprzyjacielskie samoloty;

• Pułkownik Aleksandr Mostow – zestrzelił rosyjski samolot transportowy Ił-76 w pobliżu lotniska Wasilkowo, a także dwa śmigłowce Mi-24, co uniemożliwiło przeprowadzenie desantu z powietrza;

• Starszy porucznik Andrij Gerus – zestrzelił nad miastem Kropywnycki rosyjski samolot transportowy Iła-76, co uniemożliwiło przeprowadzenie desantu.


01.03 Straty rosyjskich sił powietrznych i innych jednostek w zestawieniu ukraińskiego Ministerstwa Obrony

1 marca, na swojej stronie internetowej ukraińskie Ministerstwo Obrony opublikowało dane dotyczące strat, jakie zadało wojskom rosyjskim, które od 24 marca prowadzą inwazję na ten kraj.

Dane te obrazują straty sprzętu poniesionego przez wszystkie rodzaje wojsk przeciwnika, w tym jednostki lotnicze. Niestety, nie ma możliwości pełnej weryfikacji przedstawionych danych, więc część z nich może być podana na wyrost.
Zgodnie z upublicznionymi informacjami, na godz. 06.00 dnia 1 marca działania obronne wojsk ukraińskich spowodowany straty w szeregach wojsk rosyjskich w wysokości:

 •     Zabici - 5710 osób
 •     Wzięci do niewoli - 200.

Zniszczony i uszkodzony sprzęt:

 •     samoloty - 29
 •     śmigłowce - 29
 •     czołgi ‒ 198
 •     BBM / APV ‒ 846
 •     systemy artyleryjskie - 77
 •     systemy przeciwlotnicze - 7
 •     RSZV / MLRS - 24
 •     Cysterny z paliwem - 60
 •     UAV- 3
 •     łodzie - 2 jednostki
 •     pojazdy jednostek zmechanizowanych - 305

Jak podaje strona ukraińska, dane te są coraz dokładniejsze, ale pełne wyliczenia komplikuje wysoka intensywność walki.

28.02 Zełenski: trzeba na całym świecie wprowadzić zakaz lotów dla rosyjskich samolotów

"Należy zamknąć dostęp do wszystkich portów, kanałów i wszystkich lotnisk świata dla takiego państwa" - oznajmił Zełenski w przemówieniu wideo. Nie określił, w jaki sposób i przez kogo miałby być egzekwowany ten zakaz.
Dodał, że w ciągu ostatnich pięciu dni Rosja przeprowadziła 56 uderzeń rakietowych i wystrzeliła 113 pocisków manewrujących na Ukrainę.

Zełenski podkreślił, że państwo, które popełnia przestępstwo wobec obywateli, nie powinno być członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił, że w czasie poniedziałkowych negocjacji z delegacją rosyjską prowadzone były bombardowania ukraińskich miast.

"Uważam, że w ten sposób Rosja próbuje wywrzeć presję. Nie traćcie czasu. Nie zaakceptujemy takiej taktyki. Uczciwe negocjacje mogą się toczyć tylko wtedy, gdy jedna ze stron nie atakuje drugiej ogniem rakietowym" - dodał prezydent.

28.02 Bundeswehra wysyła samoloty bojowe i patrolowe w rejon morza Bałtyckiego

W poniedziałek wieczorem rzeczniczka federalnego resortu obrony podała informację o wysłaniu samolotów bojowych oraz patrolowych na misję rozpoznawczą w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań NATO.

Rzeczniczka podkreśliła także, że ze względu na bezpieczeństwo operacyjne nie może podać więcej szczegółów w tej sprawie.

Wcześniej w poniedziałek niemiecka marynarka wojenna wysłała sześć dodatkowych okrętów wojennych, z czego cztery z nich - w rejon Morza Bałtyckiego.

28.02 Restrykcje lotnicze wobec Federacji Rosyjskiej

Na podstawie Rozporządzenia Rady (UE) 2022/334 Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała notam

informujący o rozszerzeniu restrykcji lotniczych wobec Federacji Rosyjskiej od 28 lutego 2022 r.

C0226/22

ALL AIRCRAFT OWNED, CHARTERED OR OPERATED BY CITIZENS OF THE RUSSIAN FEDERATION, OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE (AOC) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO ENTER, EXIT OR OVERFLY AIRSPACE OF POLAND EXCEPT HUMANITARIAN, SAR AND LEASED AIRCRAFT ONE-WAY RETURN FLIGHTS WITH THE PERMISSION OF
THE APPROPRIATE POLISH AUTHORITIES AND IN CASE OF EMERGENCY LANDING OR
EMERGENCY OVERFLIGHT. THE PERMISSION IS AVAILABLE FROM CIVIL AVIATION AUTHORITIES OF
POLAND IN WRITING VIA EMAIL TO: CAAPL(AT)ULC.GOV.PL.
FROM: 28 FEB 2022 11:19 TO: 28 MAY 2022 23:59 EST C0226/22

oraz 0226/22

+ WSZYSTKIE STATKI POWIETRZNE BEDACE WLASNOSCIA, CZARTEROWANE LUB WYKORZYSTYWANE W PRZEWOZIE LOTNICZYM PRZEZ OBYWATELI FEDERACJI ROSYJSKIEJ ORAZ PRZEWOZNIKOW POSIADAJACYCH CERTYFIKAT PRZEWOZNIKA LOTNICZEGO (AOC) WYDANY PRZEZ WLADZE LOTNICZE FEDERACJI ROSYJSKIEJ MAJA ZAKAZ WLOTU, WYLOTU LUB TRANZYTU W POLSKIEJ PRZESTRZENI
POWIETRZNEJ
ZA WYJATKIEM LOTOW O STATUSIE HUM, SAR, LOTOW POWROTNYCH WYNAJETYCH STATKOW POWIETRZNYCH, DLA KTORYCH WYDANA ZOSTALA ZGODA POLSKICH WLADZ LOTNICZYCH LUB PRZYPADKOW LADOWANIA AWARYJNEGO LUB PRZELOTU AWARYJNEGO.
ZGODY POLSKICH WLADZ LOTNICZYCH MOZNA POZYSKAC DROGA ELEKTRONICZNA PISZAC NA ADRES CAAPL(AT)ULC.GOV.PL.
FROM: 28 FEB 2022 11:20 TO: 28 MAY 2022 23:59 EST

Zakaz wlotu, wylotu lub tranzytu w polskiej przestrzeni powietrznej dotyczy:
• wszystkich statków powietrznych będących własnością, czarterowanych lub wykorzystywanych w przewozie lotniczym przez obywateli Federacji Rosyjskiej
• przewoźników lotniczych posiadających certyfikat AOC wydany przez władzę lotniczą Federacji Rosyjskiej

Wyjątek stanowią:
• loty o statusie HUM, SAR
• loty powrotne wynajętych statków powietrznych, dla których wydana została zgoda polskich władz lotniczych,
• przypadki lądowania awaryjnego lub przelot awaryjny.

W Dzienniku Ustaw RP zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. 2022 r., poz. 478).

Rozporządzenie wprowadza zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej.

Zakaz nie dotyczy statków powietrznych wykonujących lot o statusie HUM (lot statku powietrznego biorącego udział w akcji humanitarnej).

Rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała NOTAM informujący o wprowadzeniu zakazu od 26 lutego 2022 r.

Zgody polskich władz lotniczych można uzyskać drogą elektroniczną pisząc na adres: caapl@ulc.gov.pl

28.02 Szwajcaria zamyka przestrzeń powietrzną dla statków powietrznych zarejestrowanych w Rosji:

A0093/22 NOTAMN
Q) LSAS/QOECH/IV/NBO/E/000/999/4645N00808E999
A) LSAS B) 2202281402 C) 2203312359 EST
E) UKRAINIAN CRISIS
ALL AIRCRAFT OWNED, CHARTERED, OPERATED OR OTHERWISE CONTROLLED BY CITIZENS OF THE RUSSIAN FEDERATION AND ALL OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE (AOC) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO ENTER, EXIT OR OVERFLY THE SWISS AIRSPACE EXC HUMANITARIAN FLT, SEARCH AND RESCUE FLT AND LEASED ACFT ONE-WAY RTN FLT WITH THE PERMISSION OF THE APPROPRIATE SWISS AUTHORITIES AND IN CASE OF EMERGENCY LDG OR EMERGENCY OVERFLIGHT.
FLIGHTS WITH A VALID DIPLOMATIC CLEARANCE NOT AFFECTED.
CREATED: 28 Feb 2022 14:02:00

28.02 Branża lotnicza otwiera tydzień dużymi spadkami na giełdach

Europejscy przewoźnicy powietrzni i operatorzy lotów kontynuują w poniedziałek spadki na rynkach zapoczątkowane w minionym tygodniu; m.in. akcje Finnair spadły o ponad 20 proc. na giełdzie w Helsinkach. To efekt zamknięcia przestrzeni powietrznej UE dla linii rosyjskich i obaw o działania odwetowe tego kraju – podała agencja Reutera.

Jak wskazała agencja, utrata dostępu do rosyjskiej przestrzeni powietrznej wymusi na liniach lotniczych wytyczenie nowych, okrężnych kursów do Azji przy jednoczesnym omijaniu ryzykownych obszarów na Bliskim Wschodzie. W związku z obawami dotyczącymi takiego scenariusza fiński narodowy przewoźnik Finnair wycofał swoje wcześniejsze prognozy i odnotował w poniedziałek spadek notowań na giełdzie w Helsinkach o 21 proc.

Inne europejskie przedsiębiorstwa z branży lotniczej otworzyły poniedziałkowe sesje spadkami rzędu 3-6 proc. Ok. godz. 10 czasu warszawskiego irlandzki Ryanair zniżkował o 3,72 proc. na giełdzie ISE, a węgierski Wizz Air notował spadek o ok. 10 proc. na giełdzie londyńskiej.

Od czasu czwartkowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę kolejne kraje i przedsiębiorstwa włączają się do restrykcji względem Federacji Rosyjskiej. Jeszcze w czwartek Wielka Brytania wprowadziła natychmiastowy zakaz lądowania na swoim terytorium samolotów rosyjskich narodowych linii Aerofłot. W piątek Rosja odpowiedziała na to zakazem lotów nad swoim terytorium dla brytyjskich samolotów.

W niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił, że UE zdecydowała się zamknąć dla Rosji swoją przestrzeń powietrzną. Swoje niebo już wcześniej zamknęło większość krajów Europy, m.in. Polska, a na świecie także Kanada. Podobny krok rozważają również Stany Zjednoczone, jednak decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Jak odnotował Reuters, w Azji linie Singapore Airlines ogłosiły zawieszenie do odwołania wszystkich lotów między Singapurem a Moskwą z "powodów operacyjnych". Korean Air oraz japońskie linie Japan Airlines i ANA Holdings nadal korzystają z rosyjskiej przestrzeni powietrznej, ale zadeklarowały, że nie zamierzają dodawać nowych połączeń w miejsce kursów wycofanych przez firmy europejskie.

Międzynarodowe sankcje mają wpływ także na firmy wypożyczające swoje samoloty rosyjskim przewoźnikom. Spółki muszą wypowiedzieć tego rodzaju umowy do 28 marca. Największa w tym sektorze firma AerCap Holdings potwierdziła, że zastosuje się do unijnych sankcji. Jak przekazała, rosyjscy przewoźnicy wypożyczają ok. 100 z jej 2000 samolotów. Korzystają z nich m.in. Aerofłot, S7 Airlines, Rossija, Azur Air oraz Ural Airlines.

Według ustaleń agencji Reutera na 980 rosyjskich odrzutowców pasażerskich 777 jest wypożyczonych, a do zagranicznych przedsiębiorstw należy 515.

Grecja: rząd zamknął przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

Na podstawie decyzji greckich władz, możliwe będą jedynie loty humanitarne i w sytuacjach awaryjnych. Takie regulacje będą obowiązywały przez trzy miesiące. Podobne zawiadomienie wydał tego samego dnia Cypr. Duża część Europy zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi Moskwa zabroniła liniom lotniczym z tych krajów wchodzenia w rosyjską przestrzeń powietrzną.
 
Notam:

   A0566/22 NOTAMN
Q) LGGG/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/
A) LGGG B) 2202280001 C) 2205272059
E) UKRAINIAN CRISIS.
ALL AIRCRAFT OPERATED BY CITIZENS OF THE RUSSIAN FEDERATION, OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE (AOC) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AND AIRCRAFT REGISTERED BY RUSSIAN AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO LAND IN, TAKE OFF FROM, OR OVERFLY GREEK NATIONAL
AIRSPACE, EXCEPT HUMANITARIAN, MEDEVAC AND SAR FLIGHTS OR ANY OTHER FLIGHT, AS IN CASE OF EMERGENCY LANDING OR EMERGENCY OVERFLIGHT,WITH THE PERMISSION OF THE GOVERNMENT OF THE HELLENIC REPUBLIC.
CREATED: 27 Feb 2022 23:04:00

28.02 Rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną Kanady

„Wiemy, że lot 111 linii Aerofłot naruszył wprowadzony dziś wcześniej zakaz korzystania z kanadyjskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty” - napisał resort transportu na Twitterze. „Wdrażamy dochodzenie w sprawie zachowania Aerofłotu i niezależnego dostawcy usług nawigacyjnych, NAVCAN, które doprowadziły do tego naruszenia. Nie zawahamy się podjąć właściwych środków wymuszających stosowanie się do zasad oraz innych środków, by zapobiec podobnym naruszeniom w przyszłości” - dodało ministerstwo w kolejnym wpisie.

Lot 111 Aerofłotu to samolot lecący na trasie z Miami do Moskwy. NAVCAN – Nav Canada - to z kolei prywatna firma, która jest właścicielem i operatorem kanadyjskiego systemu nawigacji powietrznej dla cywilnego lotnictwa.
Rano w niedzielę minister transportu Kanady Omar Alghabra poinformował o zamknięciu kanadyjskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich linii lotniczych ze skutkiem natychmiastowym. Decyzja dotyczy wszystkich rosyjskich samolotów, także czarterowych i innych wykorzystywanych przez rosyjskich przewoźników.

Rosyjskie linie Aerofłot korzystały z korytarzy powietrznych nad Kanadą nie tylko w lotach do kanadyjskich lotnisk, także m.in. w drodze do USA.

Wcześniej swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich przewoźników lotniczych zamknęło wiele krajów europejskich. W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając pakiet kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców.
Kanada wprowadziła dotychczas trzy serie sankcji wobec Rosji, w tym – w piątek – wobec prezydenta Rosji Władimira Putina.

27.02 Departament Stanu radzi Amerykanom natychmiastowe opuszczenie Rosji w związku z odwoływaniem lotów

"Coraz większa liczba linii lotniczych anuluje loty do oraz z Rosji i wiele krajów zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. Obywatele USA powinni rozważyć natychmiastowe opuszczenie Rosji korzystając z wciąż dostępnych opcji komercyjnych" - napisano w komunikacie.

Departament Stanu ostrzega również m.in. przed możliwym nękaniem obcokrajowców w Rosji, w tym przez rosyjskie władze i arbitralną egzekucję prawa. Wcześniej resort ostrzegł też, że zagraniczne karty płatnicze mogą nie działać w Rosji, prawdopodobnie w związku z sankcjami.

"Obywatele USA w Rosji powinni być przygotowani na alternatywne sposoby zapłaty, jeśli karty zostaną odrzucone" - głosi oświadczenie.

W osobnym komunikacie resort radzi Amerykanom wciąż przebywającym na Ukrainie, by - jeśli zdecydują się na opuszczenie kraju - kierowali się na przejścia graniczne z Węgrami, Rumunią i Słowacją, gdzie kolejki są mniejsze niż na granicy z Polską i Mołdawią. Na przejściach w tych dwóch krajach można czekać nawet ponad 30 godzin - ostrzega Departament Stanu.

Ukraina: "Duch z Kijowa" – pilot, który zestrzelił 10 rosyjskich samolotów

O pilocie myśliwca MiG-29, który miał zestrzelić już 10 rosyjskich samolotów, piszą ukraińskie i zagraniczne media.
"Nazywają go Duchem z Kijowa, chociaż broni naszego bezpieczeństwa jak Anioł. W walkach powietrznych strącił już 10 samolotów okupantów" – pisze o nim w Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Władze nie podają oczywiście żadnych danych wojskowego, a informacje o nim są trudne do zweryfikowania. Niektórzy nazywają jego historię pierwszą "miejską legendą" epoki rosyjskiej agresji.

27.02 Dania zamyka przestrzeń lotniczą swoją i Grenlandii dla samolotów zarejestrowanych w Rosji:

A0093/22 NOTAMN
Q) BGGL/QAFLP/IV/NBO/E /000/999/7412N04541W999
A) BGGL B) 2202271516 C) 2205272359 EST
E) UKRAINE CRISIS: THE GOVERNMENT OF DENMARK HAS DECIDED THAT APPLICABLE AS OF 27 FEBRUARY 2022 AT 2300 UTC NO AIRCRAFT WHICH IS OPERATED BY RUSSIAN AIR CARRIERS OR AIRCRAFT REGISTERED IN RUSSIA SHALL FLY IN THE AIRSPACE OF THE KINGDOM OF DENMARK (INCLUDING GREENLAND AND THE FAROE ISLANDS), INCLUDING IN THE AIRSPACE ABOVE THE KINGDOM OF DENMARKS TERRITORIAL SEA. NEW APPLICATIONS FOR OVERFLIGHT PERMITS FOR THE ABOVEMENTIONED AIRCRAFT WILL BE REJECTED. EXISTING OVERFLIGHT PERMITS WILL BE CANCELLED. THIS DOES NOT APPLY TO AIRCRAFT IN EMERGENCY OR HUMANITARIAN FLIGHTS.
CREATED: 27 Feb 2022 15:27:00

27.02 Aeroklub Warszawski uruchamia zbiórkę w hangarze szybowcowym na lotnisku Warszawa Babice. Więcej informacji w linku.

27.02 S4GA, producent oświetlenia lotniczego organizuje zbiórkę pomocową. Link do zbiórki.

27.02 Islandia, Włochy, Holandia, Austria, Francja, Belgia zamykają swoje przestrzenie powietrzne dla statków powietrznych zarejestrowanych w Rosji

A0067/22

UKRAINE CRISIS: AIRSPACE RESTRICTION. NO AIRCRAFT WHICH IS OWNED, CHARTERED OR OPERATED BY A PERSON CONNECTED WITH RUSSIA, OR WHICH IS REGISTERED IN RUSSIA OR THAT DEPARTED FROM RUSSIA SHALL FLY IN ICELANDS AIRSPACE, INCLUDING THE AIRSPACE ABOVE THE TERRITORIAL SEA. THIS RESTRICTION DOES NOT APPLY TO ANY AIRCRAFT FLYING IN ACCORDANCE WITH A PERMISSION FROM ICELANDS MINISTRY FOR FOREIGN AFFAIRS

FROM: 27 FEB 2022  11:49   TO: 27 MAY 2022  23:59

A1333/22

UKRAINIAN CRISIS
ALL AIRCRAFT OWNED, CHARTERED OR OPERATED BY CITIZENS OF THE RUSSIAN FEDERATION, OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE (AOC) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO ENTER, EXIT OR OVERFLY ITALIAN AIRSPACE EXCEPT HUMANITARIAN FLIGHTS AND SAR FLIGHTS WITH THE PERMISSION OF THE ITALIAN TRANSPORT ADMINISTRATION
AND IN CASE OF EMERGENCY LANDING OR EMERGENCY OVERFLIGHT.

FROM: 27 FEB 2022  14:00   TO: 25 MAY 2022  23:59 EST

A0449/22

UKRAINIAN CRISIS - ALL AIRCRAFT OWNED, CHARTERED OR OPERATED OR OTHERWISE CONTROLLED BY CITIZENS OF THE RUSSIAN FEDERATION AND ALL OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE (AOC) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO ENTER, EXIT OR
OVERFLY THE NETHERLANDS AIRSPACE EXCEPT HUMANITARIAN, SAR AND LEASED AIRCRAFT ONE-WAY RETURN FLIGHTS WITH THE PERMISSION OF THE APPROPRIATE DUTCH AUTHORITIES AND IN CASE OF EMERGENCY LANDING OR EMERGENCY OVERFLIGHT.

FROM: 27 FEB 2022  15:06   TO: 26 MAY 2022  22:00


0415/22

UKRAINIAN CRISIS:
AS FROM 27.02.2022 1500 CET ALL AIRCRAFT OWNED, CHARTERED OR OPERATED BY CITIZENS OF THE RUSSIAN FEDERATION, HOLDERS OF OPERATING LICENCE (OR SIMILAR AUTHORIZATION) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AND ACFT WITH REGISTRATION IN RUSSIAN FEDERATION ARE PROHIBITED TO ENTER, EXIT OR OVERFLY THE SOVEREIGN AIRSPACE OF REPUBLIC OF AUSTRIA, EXCEPT
HUMANITARIAN FLIGHTS AND SAR FLIGHTS WITH SPECIAL PERMISSION OF REPUBLIC OF AUSTRIA (AACCC(AT)BMK.GV.AT) AND AIRCRAFT IN EMERGENCY.

FROM: 27 FEB 2022  12:42   TO: 27 MAY 2022  23:59 EST

27.02 Niemcy zamykają przestrzeń powietrzną dla samolotów zarejestrowanych w Rosji

B0146/22

UKRAINIAN CRISIS
ALL AIRCRAFT OWNED, CHARTERED OR OPERATED BY CITIZENS OF THE RUSSIAN FEDERATION, OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE (AOC) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO ENTER, EXIT OR OVERFLY GERMAN AIRSPACE EXCEPT HUMANITARIAN FLIGHTS AND SAR FLIGHTS WITH THE PERMISSION OF THE GERMAN MINISTRY FOR DIGITAL AND
TRANSPORT AND IN CASE OF EMERGENCY LANDING OR EMERGENCY OVERFLIGHT.

FROM: 27 FEB 2022  14:00   TO: 27 MAY 2022  23:59

 

26.02 Słowenia, Estonia i Litwa zamykają swoją przestrzeń dla samolotów zarejestrowanych w Rosji:

A0237/22 - UKRAINIAN CRISIS:

AIRCRAFT REGISTERED IN RUSSIA AND RUSSIAN AIR CARRIERS, HOLDING THE OPERATING LICENCE (OR SIMILAR AUTHORIZATION) ISSUED BY RUSSIA, ARE PROHIBITED TO ENTER INTO THE SLOVENIAN AIRSPACE.
26 FEB 16:46 2022 UNTIL 26 MAY 23:00 2022 ESTIMATED.
CREATED: 26 FEB 16:47 2022

A0455/22 - UKRAINIAN CRISIS:

ALL AIRCRAFT OWNED, CHARTERED OR OPERATED BY CITIZENS OF THE RUSSIAN FEDERATION, OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE (AOC) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO ENTER, EXIT OR OVERFLY ESTONIAN AIRSPACE EXCEPT HUMANITARIAN FLIGHTS AND SAR FLIGHTS WITH THE PERMISSION OF THE ESTONIAN TRANSPORT ADMINISTRATION AND IN CASE OF EMERGENCY LANDING OR EMERGENCY OVERFLIGHT.
26 FEB 22:00 2022 UNTIL 25 MAY 12:00 2022 ESTIMATED.
CREATED: 26 FEB 18:33 2022

A0632/22 NOTAMN

Q) EYVL/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/5546N02229E999
A) EYVL B) 2202262200 C) 2205262100 EST
E) ACCORDING TO THE DECISION OF THE GOVERNMENT OF THE LITHUANIA ALL OPERATORS HOLDING AIR OPERATOR CERTIFICATE (AOC) ISSUED BY THE RUSSIAN FEDERATION AUTHORITIES ARE PROHIBITED TO ENTER LITHUANIAN AIRSPACE, EXCEPT OF HUMANITARIAN FLIGHTS (STS/HUM) AND IN CASE OF EMERGENCY LANDING OR EMERGENCY OVERFLIGHT.
CREATED: 26 Feb 2022 18:59:00

26.02 Rumunia, Bułgaria i Czechy zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich

A0629/22 NOTAMN
Q) LRBB/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/4501N02531E234
A) LRBB B) 2202261318 C) 2205252059 EST
E) BASED ON THE DECISION OF THE ROMANIAN GOVERNMENT ANY AIRCRAFT OPERATED BY AN AIR TRANSPORT UNDERTAKING, PERFORMING SCHEDULED OPERATIONS, HOLDING A VALID OPERATING LICENSE OR EQUIVALENT ISSUED BY THE COMPETENT AUTHORITIES OF RUSSIAN FEDERATION ARE PROHIBITED TO TAKE OFF FROM, LAND IN OR OVERFLY THE ROMANIAN TERRITORY EXCEPT IN THE CASE OF AN EMERGENCY LANDING, AN EMERGENCY OVERFLIGHT OR FLIGHTS WITH HUMANITARIUM STATUS.
CREATED: 26 Feb 2022 13:19:00 
SOURCE: EUECYIYN

A0141/22 NOTAMN
Q) LKAA/QAFXX/IV/NBO/E/000/999/4955N01528E134
A) LKAA B) 2202270001 C) 2203282300 EST
E) UKRAINIAN CRISIS
ALL CIVIL FLIGHTS TO/FROM THE TERRITORY OF THE CZECH REPUBLIC, OR OVERFLYING THE CZECH TERRITORY, ARE NOT ALLOWED IF AIRCRAFT IS OPERATED BY RUSSIAN AIR CARRIER AND/OR REGISTRATED IN RUSSIA EXCEPT FOR AIRCRAFT IN EMERGENCY, HUMANITARIAN FLIGHTS OR FLIGHTS WITH SPECIAL PERMISSION OF THE MINISTRY OF TRANSPORT OF THE CZECH REPUBLIC.
CREATED: 26 Feb 2022 15:05:00 
SOURCE: LKPRYNYX

A0149/22 NOTAMN
Q) LBSR/QAFXX/IV/NBO/E/000/999/4243N02537E309
A) LBSR
B) 2202252100 C) 2205252059 EST
E) UKRAINE CRISIS
AIR CARRIERS MANAGED BY HOLDERS OF OPERATING LICENCE ISSUED BY THE 
RUSSIAN FEDERATION AND ACFT WITH REGISTRATION IN RUSSIAN FEDERATION 
ARE PROHIBITED TO ENTER THE SOVEREIGN AIRSPACE OF REPUBLIC OF 
BULGARIA, INCLUDING THE AIRSPACE ABOVE THE REPUBLIC OF BULGARIA 

TERRITORIAL SEA AND TO LAND AT THE TERITORY OF REPUBLIC OF BULGARIA.
CREATED: 25 Feb 2022 20:57:00 
SOURCE: LBSFYNYX

26.02 Ograniczenia w FIR EPWW

C0217/22 NOTAMR C0216/22
Q) EPWW/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/5202N01855E999
A) EPWW B) 2202251927 C) 2204292359 EST
E) DUE TO UKRAINE CRISIS, UNTIL FURTHER NOTICE, THE FOLLOWING FLIGHT 
PLANNING RESTRICTIONS ARE IMPLEMENTED IN EPWW FIR:
- ACC WARSZAWA SECTORS: EPWWRL, EPWWRH, EPWWZL, EPWWZH ARE NOT  AVAILABLE FOR TRAFFIC EXCEPT DEP/ARR: EPRZ, EPLB, EPRA, EPDE, EPML.
- ACC WARSZAWA SECTORS: EPWWJL, EPWWJH ARE NOT AVAILABLE FOR DEP:  EPWA, EPMO, EPLL EXCEPT VIA REP BABKO OR SKARY.
- ACC WARSZAWA SECTORS: EPWWRL, EPWWRH ARE NOT AVAILABLE FOR  DEP/ARR: EPLB, EPRA, EPDE, EPML EXCEPT VIA REP BABKO OR SKARY.

ALL MENTIONED RESTRICTIONS ARE IMPLEMENTED IN RAD DOCUMENT AVAILABLE  AT EUROCONTROL NOP PORTAL.
CREATED: 25 Feb 2022 19:28:00 
SOURCE: EUECYIYN
    
C0214/22 NOTAMR C0210/22
Q) EPWW/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/5202N01855E999
A) EPWW B) 2202251111 C) 2205242359 EST
E) UKRAINIAN CRISIS
ONGOING MILITARY ACTIVITY IN UKRAINE AND THE AIRSPACE WITHIN 200NM  ALONG BORDER UKRAINE/RUSSIA, USE OF A WIDE RANGE OF GROUND AND  AIRBORNE WARFARE SYSTEMS WHICH POSES A HIGH RISK FOR CIVIL FLIGHTS  OPERATING AT ALL ALTITUDES AND FLIGHT LEVELS.

POLISH AIR OPERATORS AND OWNERS OF AIRCRAFT REGISTERED IN POLAND  SHALL NOT ENTER UIR KYIV(UKBU),FIR LVIV (UKLV),FIR KYIV (UKBV), FIR  DNIPROPETROVSK (UKDV), FIR SIMFEROPOL (UKFV), FIR ODESA (UKOV), FIR  ROSTOV (URRV), FIR CHISINAU (LUUU). 

TO FURTHER AVOID THE CONFLICT ZONE A 200NM BUFFER ZONE ALONG THE  UKRAINE/RUSSIA BORDER HAS BEEN ESTABLISHED. ADDITIONAL RISK ASSESSMENT AND FLIGHT PLANNING DECISIONS SHALL BE  TAKEN BEFORE OPERATING IN FOLLOWING AIRSPACES: MOSCOW (UUWV).


CREATED: 25 Feb 2022 11:23:00 
SOURCE: EUECYIYN

26.02, 00.01 Zakaz wlotów w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych Rosji:

C0218/22 NOTAMN
Q) EPWW/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/5202N01855E999
A) EPWW B) 2202252300 C) 2205262359 EST
E) I. THE COUNCIL OF MINISTERS OF THE REPUBLIC OF POLAND HAS ISSUED A REGULATION ON BANS IN AIR TRAFFIC.II. FROM FEBRUARY 26 2022 AT 0000 LTM (FEBRUARY 25 2022, AT 2300  UTC) FLIGHTS INTO POLISH AIRSPACE, OPERATED BY THE AIR CARRIERS FROM  RUSSIAN FEDERATION, ARE BANNED. III. THE BAN MENTIONED IN POINT II. DOES NOT CONCERN FLIGHTS OF THE HUM STATUS.
CREATED: 25 Feb 2022 22:32:00 
SOURCE: EUECYIYN

 

Rozporządzenie Rady Ministrów 478 w sprawie zakazu lotów rosyjskich samolotów nad Polską

25.02, 12.00: Rosja zakazuje przylotu i tranzytu samolotów związanych z W.Brytanią

W komunikacie Rosawiacja oświadczyła, że restrykcje te dotyczą samolotów "należących, wynajmowanych, bądź eksploatowanych przez osoby związane z Wielką Brytanią" , a także zarejestrowanych w tym kraju. Samoloty te nie mogą latać do miejsc na terenie Rosji, ani też lecieć tranzytem przez rosyjską przestrzeń powietrzną.

Linie lotnicze Aerofłot odwołały lot z Moskwy do Londynu zaplanowany na 25 lutego.

Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła w czwartek sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot.


25.02, 11.00:  W. Brytania: linie British Airways unikają rosyjskiej przestrzeni powietrznej

W ramach ogłoszonego dzień wcześniej przez rząd brytyjski pakietu sankcji na Rosję po jej inwazji na Ukrainę, wszystkie regularne rosyjskie linie lotnicze, w tym narodowy przewoźnik Aerofłot, mają zakaz wstępu do brytyjskiej przestrzeni powietrznej.

"W związku z decyzją rządu brytyjskiego o zakazie lądowania Aerofłotu w Wielkiej Brytanii, podjęliśmy decyzję o niewykorzystywaniu rosyjskiej przestrzeni powietrznej do przelotów. Na razie omijamy rosyjską przestrzeń powietrzną. Wpływ tego dla nas nie jest ogromny, ponieważ w tej chwili latamy tylko do niewielkiej liczby miejsc w Azji i możemy zmienić trasę naszych lotów" - poinformował prezes IAG Luis Gallego.


25.02, 09.00: Ukraina: nad Kijowem zestrzelono ukraiński myśliwiec Su-27

Służby ratunkowe Ukrainy przekazały na Twitterze, że o godz. 5 rano w jednym z domów w Kijowie wybuchł pożar, gdy na budynek spadł fragment samolotu. Nie podano informacji o ofiarach.

Według CNN nie jest jasne, czy pożar w budynku został wywołany przez szczątki zestrzelonego ukraińskiego Su-27.

Wcześniej w piątek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko informował, że siły ukraińskie zestrzeliły nad Kijowem wrogi samolot, który następnie uderzył w blok mieszkalny i spowodował pożar. Nie wiadomo, czy chodzi o tę samą maszynę, którą opisuje powołująca się na Jenina CNN.

Kijów znalazł się w piątek nad ranem pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan - przekazał minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Później w Kijowie władze miasta ogłosiły alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.


25.02, 08.30:  Chiny: władze organizują loty czarterowe, by zabrać Chińczyków z Ukrainy

Chińskie władze nie potępiły rosyjskiej agresji, a rzeczniczka MSZ Hua Chunying sprzeciwiła się określaniu jej słowem „inwazja”. Państwowe chińskie media przekazują rosyjską narrację o „operacji specjalnej” w Donbasie i planach „demilitaryzacji Ukrainy”.

W komunikacie ambasady nie wyjaśniono, skąd samoloty mają startować. Przestrzeń powietrzna Ukrainy jest zamknięta dla lotów cywilnych. Rejestracja jest dobrowolna i potrwa do niedzieli, a data wylotu zostanie określona w zależności od „sytuacji bezpieczeństwa” – napisano.

Na Ukrainie przebywa obecnie około 6 tys. Chińczyków – przekazał rzecznik ambasady.

W czwartek, po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, chińska ambasada w Kijowie zalecała obywatelom, aby pozostali w domach, nie zbliżali się do okien i eksponowali chińskie flagi.


25.02, 08.00: Ukraina: obrona powietrzna zestrzeliła samolot nad Kijowem

Nie wiadomo, czy samolot był załogowy. Heraszczenko napisał w Telegramie, że płonie dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny, w który uderzył samolot.

Wcześniej w Kijowie słyszano serię eksplozji, które według Heraszczenki były odgłosami strzelania do samolotu przez obronę przeciwlotniczą.

W czwartek nad ranem Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Obrona Kijowa miała informacje o planowanym w nocy ataku sił rosyjskich na miasto.


23.00 Do bazy wojskowej na Azorach dotarły dwie eskadry amerykańskich myśliwców

Według stacji pojawienie się amerykańskich samolotów wojskowych w Portugalii ma związek z planowanymi przez Sojusz Północnoatlantycki działaniami na wschodniej flance NATO po czwartkowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Z informacji CNN Portugal wynika, że samoloty, które przybyły z USA do położonej na Atlantyku bazy, użyczanej Amerykanom przez Portugalię, to ciężkie myśliwce przewagi powietrznej F-15.


23.00  ULC: planując loty należy uwzględnić potencjalne zagrożenia w przestrzeni powietrznej Moskwy

Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji, Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa.

Już wcześniej ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za kontrolę ruchu lotniczego (Ukraeroruch) poinformowało na swojej stronie internetowej, że zawiesza świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy. "Dodatkowo będziemy informować o zmianach w wykorzystaniu przestrzeni powietrznej Ukrainy" - dodano.

W godzinach południowych w czwartek, Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał NOTAM "dla użytkowników przestrzeni powietrznej w związku z atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę stwarzającym zagrożenie dla cywilnych operacji lotniczych". NOTAM to operacyjna informacja dla wszystkich użytkowników statków powietrznych i osób, które mają związek z lotnictwem.

NOTAM wydany przez ULC obowiązuje od czwartku, 24 lutego, do 24 maja 2022 r. do godz. 23.59.

"Niestabilna sytuacja oraz niebezpieczeństwo użycia szerokiego asortymentu naziemnych i powietrznych systemów wspomagających działania wojenne, stwarza wysokie ryzyko dla cywilnych operacji lotniczych na wszystkich wysokościach i poziomach lotów wzdłuż granicy Ukrainy/Rosji" - wskazał ULC w NOTAMie.

Jak podkreślił ULC, "polscy przewoźnicy lotniczy i właściciele statków powietrznych zarejestrowanych w Polsce, nie powinni wykonywać operacji lotniczych" w ukraińskiej przestrzeni powietrznej (FIR Lwów, Kijów, Dniepropetrowsk, Symferopol, Odessa) "oraz powinni uwzględnić w ocenie ryzyka i decyzjach dot. planów lotów wszelkie potencjalne zagrożenia związane z wykonywaniem operacji lotniczych w przestrzeniach powietrznych (FIR) Moskwy, Rostowa, Lwowa, Kijowa, Dniepropetrowska, Symferopola, Odessy".

Także w czwartek Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zaapelowała do linii lotniczych o szczególną ostrożność podczas lotów nad niektórymi częściami rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

"W odpowiedzi na rozwijający się konflikt na Ukrainie EASA publikuje aktualizowany biuletyn z informacjami dot. strefy konfliktu" - napisano na stronie unijnej instytucji.

"Rozszerzamy strefę niebezpieczną dla lotów o region Kiszyniowa (Mołdawia) i Mińska (Białoruś). Rekomendujemy także, by w związku ze zwiększoną aktywnością wojskową, przewoźnicy byli wyjątkowo ostrożni w rejonie informacji powietrznej (FIR) Moskwy i Rostowa" - przekazano w oświadczeniu.

"Potencjalne zagrożenia to m.in. obecne w kontrolowanej przestrzeni powietrznej rakiety średniego zasięgu" - ostrzegał europejski regulator.


21.00: Ukraina: lotnisko w Hostomlu odbite, ale walki trwają

O odbiciu lotniska poinformowała też Rada Najwyższa Ukrainy na swoim kanale Telegramu. „Hostomel znajduje się całkowicie pod kontrolą wojsk ukraińskich” – napisano.

Wcześniej tego dnia kancelaria prezydenta Zełenskiego poinformowała o zajęciu przez siły rosyjskie lotniska w Hostomlu.

W ciągu dnia ukraiński Sztab Generalny podawał, że na lotnisku w Hostomlu wysadzono desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8. „Toczą się walki” – przekazano. Strona ukraińska poinformowała m.in. o zestrzeleniu trzech śmigłowców rosyjskich.

Prezydent Zełenski powiedział później, że „wrogi desant w Hostomlu jest blokowany, wojska otrzymały rozkaz jego likwidacji”.


15.00  Ukraina: rosyjskie śmigłowce zaatakowały lotnisko wojskowe pod Kijowem

Ukraińskie władze przekazały, że zestrzelono trzy rosyjskie helikoptery. Poinformowano także, że rosyjskie wojsko próbowało przebić się do obwodu kijowskiego i sąsiedniego obwodu żytomierskiego graniczącego z Białorusią. Wedle funkcjonariuszy straży granicznej, Rosjanie używają systemów wyrzutni rakietowych Grad.

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w czwartek rano zestrzelono pięć rosyjskich samolotów i jeden helikopter.


12.00 Oświadczenie Wizz Air w sprawie sytuacji na Ukrainie

"Z uwagi na bieżące wydarzenia na Ukrainie i zamknięcie przestrzeni powietrznej, Wizz Air z przykrością informuje naszych klientów, że linia lotnicza musi tymczasowo zawiesić wszystkie operacje lotnicze w kraju. Pasażerowie z rezerwacją lotów przylatujących lub odlatujących z Ukrainy mogą znaleźć więcej informacji na wizzair.com lub za pośrednictwem infolinii: 00380 893 202 532. Bezpieczeństwo naszych pasażerów i załogi pozostaje naszym priorytetem i mamy nadzieję, że sytuacja na Ukrainie wkrótce się poprawi."


11.50 - nie działa strona do śledzenia lotów Flightradar24

Przed południem przestała działać strona do śledzenia lotów Flightradar24. Zapewne bardziej ma to związek z obciążeniem serwerów i dużą liczbą osób, które w związku z konfliktem na Ukrainie chciały podejrzeć tam trasy samolotów, ale warto to odnotować.

Flightradar24 error

10.00 LOT: z powodu sytuacji na Ukrainie loty tranzytowe będą latać alternatywnymi trasami

Wcześniej, w czwartek rano Moczulski przekazał, że wszystkie rejsy PLL LOT z Polski na Ukrainę zostały odwołane. Chodzi o loty do Kijowa, Lwowa i Odessy.

"W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej, wszystkie rejsy PLL LOT na Ukrainę zostały skasowane do odwołania. Żadne samoloty PLL LOT nie latają nad Ukrainą, a rejsy tranzytowe polecą alternatywnymi trasami" - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik narodowego przewoźnika.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła w czwartek linie lotnicze, by unikały lotów nad Ukrainą i zachowały "szczególną ostrożność" w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil morskich (185 km) od granicy białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej.

Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji, Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa.

Wcześniej rano, ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za kontrolę ruchu lotniczego (Ukraeroruch) poinformowało na swojej stronie internetowej o tym, że zawiesza świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy. "Dodatkowo będziemy informować o zmianach w wykorzystaniu przestrzeni powietrznej Ukrainy" - dodano.


08.45  Rosja: linie lotnicze odwołują rejsy do miast wzdłuż granicy z Ukrainą

Odwołano rejsy z Moskwy m.in. do Soczi, Rostowa nad Donem, Anapy i Krasnodaru, a także z niektórych z tych miast.


08:30 Ukraina: rosyjskie naloty na zachodzie kraju, na Łuck, Lwów i Iwano-Frankiwsk

O rosyjskich nalotach na lotniska w Łucku i Iwano-Frankiwsku poinformował ukraiński kanał internetowy Euromaidan PR.

Portal EMPR przekazał niepotwierdzone na razie informacje o rosyjskich nalotach na Tarnopol.

Ukraińskie służby informują o bombardowaniach w okolicach Lwowa - pisze serwis Breaking 4 News. Wcześniej to samo źródło przekazało informację o nalotach na Łuck, zaznaczając, że był to jak dotąd najbardziej wysunięty na zachód cel rosyjskich ataków.


08.00 PLL LOT: wszystkie loty z Polski na Ukrainę zostały odwołane

"Został wydany NOTAM dotyczący zamknięcia ukraińskiej przestrzenie powietrznej dla lotów cywilnych. W związku z tym, PLL LOT odwołuje wszystkie swoje rejsy z Polski na Ukrainę. Chodzi o loty do Kijowa, Lwowa i Odessy" - powiedział Moczulski.

NOTAM to operacyjna informacja dla wszystkich użytkowników statków powietrznych i osób, które mają związek z lotnictwem.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła w czwartek linie lotnicze, by unikały lotów nad Ukrainą i zachowały "szczególną ostrożność" w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil morskich (185 km) od granicy białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej.

Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji, Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa.

Zawieszono świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy" – poinformowało na swojej stronie internetowej ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za kontrolę ruchu lotniczego (Ukraeroruch).


08.00 PAŻP: bezpieczeństwo w polskiej przestrzeni powietrznej jest zapewnione

"W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Ukrainą dla cywilnych statków powietrznych, samoloty, które leciały w tym kierunku, zostały bezpiecznie przekierowane. Aktualnie nie odbywają się wloty na i z Ukrainy" - przekazała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

Agencja zapewniła, że na bieżąco monitoruje sytuację. "Bezpieczeństwo w polskiej przestrzeni powietrznej jest zapewnione, służby operacyjne i techniczne funkcjonują normalnie" - podkreślono.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła w czwartek linie lotnicze, by unikały lotów nad Ukrainą i zachowały "szczególną ostrożność" w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil morskich (185 km) od granicy białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej.

Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji, Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa.

Wcześniej ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za kontrolę ruchu lotniczego (Ukraeroruch) poinformowało na swojej stronie internetowej o tym, że zawiesza świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy. "Dodatkowo będziemy informować o zmianach w wykorzystaniu przestrzeni powietrznej Ukrainy" - dodano.

W tym tygodniu PAŻP informowała PAP, że Agencja analizuje scenariusze, które mogą być wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego; wariant pesymistyczny to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi.

"W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej analizuje scenariusze, które w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską. Wariant pesymistyczny to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi. Dla Polski oznacza to utratę ruchu na poziomie 330 operacji dziennie" - informowała PAP rzeczniczka prasowa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Agata Król.

Agencja przekazała, że inne rozważane warianty to decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej Ukrainy, co dla Polski oznacza utratę ruchu na poziomie 150 operacji dziennie, lub zamknięciu przestrzeni Ukrainy z wyłączeniem przestrzeni nad Lwowem (utrata 100 operacji dziennie).

"W sytuacji wzmożenia działań wojennych na Ukrainie, PAŻP jest w stanie wesprzeć ukraińską agencję żeglugi powietrznej UkSATSE w celu zachowania ciągłości ruchu z terytorium Polski" - zapewniła.

PAŻP odpowiada za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija; sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. Jest też jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego.


Rosyjskie notamy dla FIR Simferopol:

A0582/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) - AIR SPACE OF UKRAINE CLOSED FOR CIVIL AVIATION
FLIGHTS DUE TO MILITARY INVASION OF RUSSIAN
FEDERATION. 24 FEB 19:55 2022 UNTIL 27 FEB 23:59 2022. CREATED: 24 FEB 20:55
2022

A0561/22 (Issued for UKFV UKOV) - TEMPORARY RESERVED AREA BOUNDED
BY COORDINATES:
460400N 0321700E  462100N 0331700E
460400N 0331700E  454800N 0321700E
460400N 0321700E ACTIVATED.
STATE AVIATION UNMANNED AIRCRAFTS FLIGHTS.
CROSSING CLEARANCE FROM:
ODESA RADAR 130.475 MHZ
ODESA RADAR 132.200 MHZ
ODESA RADAR 123.950 MHZ. FL170 - FL210, 23 FEB 23:00 2022 UNTIL 02 MAR 23:00
2022. CREATED: 23 FEB 14:56 2022

A0557/22 (Issued for UKFV UKOV) - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
460400N 0310000E  460400N 0322600E  
454800N 0322600E  454800N 0310000E
460400N 0310000E ACTIVATED.
STATE AVIATION UNMANNED AIRCRAFTS FLIGHTS. FL170 - FL210, 23 FEB 23:00 2022
UNTIL 02 MAR 23:00 2022. CREATED: 23 FEB 14:23 2022

A0532/22 (Issued for UKFV UKOV) - FLIGHT PLANNING BUFFER ZONE (FBZ)
BOUNDED BY COORDINATES:
445408N 0303026E  450100N 0302747E  
455738N 0322200E  455522N 0323011E  
444938N 0322852E  445408N 0303026E ACTIVATED.
FBZ AROUND AND INCLUDING DANGER AREA.
ACTIVATION SIMULTANEOUSLY WITH DANGER AREA.
REF NOTAM A0531/22. FL275 - UNL, 27 FEB 00:00 2022 UNTIL 04 MAR 23:59 2022.
CREATED: 23 FEB 09:00 2022

A0531/22 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
445500N 0322200E  455200N 0322300E
445900N 0303600E  445500N 0322200E ACTIVATED DUE
UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED BY RUSSIAN FEDERATION. THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND THE ICAO ANNEXES 11 AND 15. SEGMENTS OF ATS ROUTES NOT FLIGHT PLANNABLE:
L981 AMGOL-POGOD    M406 OTPOL-BABIB
M435 LAROM-ETNIL    M614 DIGAM-ETNIL
M854 TARKA-BOMKI    M856 TARKA-LAROM
M860 ANEDO-BOMKI    M861 TUVAP-BABIN
N604 LAROM-PERUN    P156 ULGEK-DIGAM
P567 OTRAD-ODESE     T504 BERTU-RAPUL
ALL AFFECTED DCT NOT FLIGHT PLANNABLE. SFC - UNL, 27 FEB 00:00 2022 UNTIL 04
MAR 23:59 2022. CREATED: 23 FEB 08:58 2022

A0528/22 (Issued for UKFV UKOV) - FLIGHT PLANNING BUFFER ZONE (FBZ) BOUNDED BY COORDINATES:
455004N 0302746E  454548N 0320246E
453910N 0320643E  445310N 0303456E
445531N 0302706E  454725N 0302219E  
455004N 0302746E ACTIVATED.
FBZ AROUND AND INCLUDING DANGER AREA.
ACTIVATION SIMULTANEOUSLY WITH DANGER AREA.
REF NOTAM A0526/22. FL275 - UNL, 23 FEB 07:50 2022 UNTIL 04 MAR 23:59 2022.
CREATED: 23 FEB 07:50 2022

A0505/22 (Issued for UKFV UKOV) - FLIGHT PLANNING BUFFER ZONE (FBZ) BOUNDED
BY COORDINATES:
445408N 0303026E  450100N 0302747E  
455738N 0322200E  455522N 0323011E  
444938N 0322852E  445408N 0303026E ACTIVATED.
FBZ AROUND AND INCLUDING DANGER AREA.
ACTIVATION SIMULTANEOUSLY WITH DANGER AREA.
REF NOTAM A0503/22. FL275 - UNL, 21 FEB 09:10 2022 UNTIL 26 FEB 23:59 2022.
CREATED: 21 FEB 09:10 2022

A0503/22 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
445500N 0322200E  455200N 0322300E  
445900N 0303600E  445500N 0322200E ACTIVATED DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED BY RUSSIAN FEDERATION. THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE DOES NOT COMPLY WITH
THE PROVISIONS OF THE ICAO AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION
(DOC 7754) AND THE ICAO ANNEXES 11 AND 15.
SEGMENTS OF ATS ROUTES NOT FLIGHT PLANNABLE:
L981 AMGOL-POGOD    M406 OTPOL-BABIB
M435 LAROM-ETNIL    M614 DIGAM-ETNIL
M854 TARKA-BOMKI    M856 TARKA-LAROM
M860 ANEDO-BOMKI    M861 TUVAP-BABIN
N604 LAROM-PERUN    P156 ULGEK-DIGAM
P567 OTRAD-ODESE     T504 BERTU-RAPUL.
ALL AFFECTED DCT NOT FLIGHT PLANNABLE. SFC - UNL, 21 FEB 09:00 2022 UNTIL 26
FEB 23:59 2022. CREATED: 21 FEB 09:00 2022

A0483/22 - FLIGHT PLANNING BUFFER ZONE (FBZ) UKD923TZ
AMC-MANAGEABLE BOUNDED BY COORDINATES:
445629N 0352812E  444947N 0345753E
444946N 0345747E  444944N 0345741E
444430N 0343645E  443850N 0342524E
442502N 0340700E  442502N 0334212E
442957N 0333220E  443036N 0330823E
442413N 0330515E  442205N 0330758E
425426N 0345735E  430102N 0353710E
445629N 0352812E ACTIVATED.
FBZ AROUND AND INCLUDING UKD923T.
ACTIVATION SIMULTANEOUSLY WITH UKD923T.
REF NOTAM A0482/22. FL370 - FL640, 23-25 0200-2359, 26 0200-1200, 23 FEB 02:00
2022 UNTIL 26 FEB 12:00 2022. CREATED: 19 FEB 10:47 2022

A0482/22 - DANGER AREA UKD923T AMC-MANAGEABLE
BOUNDED BY COORDINATES:
442530N 0331306E  442500N 0333000E
442000N 0334000E  442000N 0341000E
443500N 0343000E  444000N 0344000E
444500N 0350000E  444949N 0352139E
430500N 0353000E  430000N 0350000E
442530N 0331306E ACTIVATED DUE UNCOORDINATED
ACTIVITY PUBLISHED BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF
THE ICAO AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION
(DOC 7754) AND THE ICAO ANNEXES 11 AND 15.
ALL AFFECTED DCT NOT FLIGHT PLANNABLE. FL380 - FL630, 23-25 0200-2359, 26 0200-1200,
23 FEB 02:00 2022 UNTIL 26 FEB 12:00 2022. CREATED: 19 FEB 10:28 2022

A0480/22 - DANGER AREA UKD918T AMC-MANAGEABLE
BOUNDED BY COORDINATES:
442300N 0322729E  441503N 0323708E  
435400N 0320100E  434400N 0320400E  
433700N 0333930E  435219N 0333946E
435319N 0335257E  432543N 0335333E  
433430N 0315300E  435831N 0314459E  
442300N 0322729E  ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED
BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO
AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND
THE ICAO ANNEXES 11 AND 15. FL190 - FL270, 22-25 0200-2359, 26 0200-1200, 22
FEB 02:00 2022 UNTIL 26 FEB 12:00 2022. CREATED: 18 FEB 14:09 2022

A0479/22 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
443900N 0325200E  444905N 0331440E  
444755N 0331435E  443955N 0330607E  
443344N 0330505E  442732N 0330839E
443900N 0325200E  ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED
BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO
AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND
THE ICAO ANNEXES 11 AND 15. SFC - FL250, 22-25 0200-2359, 26 0200-1200, 22 FEB
02:00 2022 UNTIL 26 FEB 12:00 2022. CREATED: 18 FEB 13:55 2022

A0478/22 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
442624N 0331015E  441200N 0333900E  
441157N 0335239E  435319N 0335257E  
435104N 0332327E  435415N 0330129E
440527N 0324825E  442624N 0331015E  ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO
AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND
THE ICAO ANNEXES 11 AND 15. SFC - FL270, 22-25 0200-2359, 26 0200-1200, 22 FEB
02:00 2022 UNTIL 26 FEB 12:00 2022. CREATED: 18 FEB 13:44 2022

A0477/22 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
442820N 0330728E  442624N 0331015E  
440527N 0324825E  441420N 0323800E  
442820N 0330728E ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO
AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND
THE ICAO ANNEXES 11 AND 15. SFC - FL250, 22-25 0200-2359, 26 0200-1200, 22 FEB
02:00 2022 UNTIL 26 FEB 12:00 2022. CREATED: 18 FEB 13:32 2022

A0471/22 - FLIGHT PLANNING BUFFER ZONE (FBZ) UKD916TZ
AMC-MANAGEABLE BOUNDED BY COORDINATES:
444446N 0325345E  443016N 0331446E  
442528N 0331408E  440742N 0323644E  
442912N 0321047E  443420N 0321238E
444446N 0325345E  ACTIVATED.
FBZ AROUND AND INCLUDING UKD916T.
ACTIVATION SIMULTANEOUSLY WITH UKD916T.
REF NOTAM A0464/22. FL275 - FL320, 21 22 24-26 0200-2359, 21 FEB 02:00 2022
UNTIL 26 FEB 23:59 2022. CREATED: 18 FEB 10:22 2022

A0470/22 - FLIGHT PLANNING BUFFER ZONE (FBZ) UKD915TZ
AMC-MANAGEABLE BOUNDED BY COORDINATES:
450928N 0321402E  445222N 0330633E  
444651N 0330729E  442929N 0323739E  
443546N 0320457E  444816N 0315707E
450928N 0321402E ACTIVATED.
FBZ AROUND AND INCLUDING UKD915T.
ACTIVATION SIMULTANEOUSLY WITH UKD915T.
REF NOTAM A0463/22. FL275 - UNL, 21 22 24-26 0500-1700, 21 FEB 05:00 2022 UNTIL
26 FEB 17:00 2022. CREATED: 18 FEB 10:10 2022

A0469/22 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
451300N 0315200E  453230N 0320830E  
453000N 0321340E  452500N 0321100E  
451536N 0321300E  450838N 0322230E
450700N 0323940E  450700N 0324620E
445900N 0323510E  451300N 0315200E  ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED
BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF
INFORMATION RELATED TO AIRSPACE UNDER
RESPONSIBILITY OF UKRAINE DOES NOT COMPLY WITH
THE PROVISIONS OF THE ICAO AIR NAVIGATION PLAN -
EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND
THE ICAO ANNEXES 11 AND 15. SFC - FL260, 21 22 24-26 0000-2359, 21 FEB 00:00
2022 UNTIL 26 FEB 23:59 2022. CREATED: 18 FEB 09:50 2022

A0468/22 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
444800N 0355500E  445027N 0362020E  
445240N 0362744E  444100N 0363800E
443500N 0363850E  443500N 0355500E
444800N 0355500E ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED
BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO AIR
NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND
THE ICAO ANNEXES 11 AND 15. SFC - FL300, 24 FEB 00:00 2022 UNTIL 26 FEB 23:59
2022. CREATED: 18 FEB 09:42 2022

A0465/22 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
445800N 0330300E  445135N 0331055E  
444730N 0331100E  444500N 0330530E
445247N 0325455E  445800N 0330300E ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED BY
RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS
OF THE ICAO AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION
(DOC 7754)AND THE ICAO ANNEXES 11 AND 15. SFC - FL250, 21 22 24-26 0500-2359,
21 FEB 05:00 2022 UNTIL 26 FEB 23:59 2022. CREATED: 18 FEB 09:07 2022

A0464/22 - DANGER AREA UKD916T AMC-MANAGEABLE
BOUNDED BY COORDINATES:
443900N 0325200E  442820N 0330728E  
441420N 0323800E  443030N 0321830E  
443900N 0325200E  ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED
BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO
AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND
THE ICAO ANNEXES 11 AND 15.
EXPECT PARALLEL OFFSET PROCEDURE ON SEGMENTS
OF ATS ROUTES:
M854 BOMKI - IBROK
M860 BOMKI - TUNSA.
ALL AFFECTED DCT NOT FLIGHT PLANNABLE. SFC - FL310, 21 22 24-26 0200-2359, 21
FEB 02:00 2022 UNTIL 26 FEB 23:59 2022. CREATED: 18 FEB 08:47 2022

A0463/22 - DANGER AREA UKD915T AMC-MANAGEABLE
BOUNDED BY COORDINATES:
450300N 0321700E  444900N 0330000E  
443500N 0323600E  444000N 0321000E  
444800N 0320500E  450300N 0321700E ACTIVATED
DUE UNCOORDINATED ACTIVITY PUBLISHED
BY RUSSIAN FEDERATION.
THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION
RELATED TO AIRSPACE UNDER RESPONSIBILITY OF UKRAINE
DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO
AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND
THE ICAO ANNEXES 11 AND 15.
EXPECT PARALLEL OFFSET PROCEDURE ON SEGMENTS
OF ATS ROUTES:
M854 PERUN - IBROK
M860 DIGAM - NEVKA.
ALL AFFECTED DCT NOT FLIGHT PLANNABLE. SFC - UNL, 21 22 24-26 0500-1700, 21
FEB 05:00 2022 UNTIL 26 FEB 17:00 2022. CREATED: 18 FEB 08:32 2022

A0454/22 - WITH REGARD TO THE RUSSIAN FEDERATION
AERONAUTICAL PUBLICATIONS REGARDING SIMFEROPOL' FIR,
UKRAINE WOULD LIKE TO DRAW YOUR ATTENTION TO
THE FOLLOWING:
AIR TRAFFIC SERVICES OVER THE HIGH SEAS IN
SIMFEROPOL' FIR ARE FULLY AND CONTINUOUSLY PROVIDED
BY UKRAINE OF THE BASIS OF REGIONAL
AIR NAVIGATION AGREEMENTS AS APPROVED BY
ICAO COUNCIL DECISION OF 17 FEBRUARY 1997
(EUR/NAT 96/38 - ATS) AND IN ACCORDANCE WITH
THE ICAO EUROPEAN AIR NAVIGATION PLAN (DOC 7754).
THEREFORE, UKRAINE IS THE ONLY INTERNATIONALLY
RECOGNIZED STATE FOR PROVIDING ATS OVER THE HIGH
SEAS IN SIMFEROPOL' FIR AND FOR PUBLISHING
AERONAUTICAL INFORMATION CONCERNING
SIMFEROPOL' FIR AS ALSO AFFIRMED BY ICAO IN ITS
LETTER EUR/NAT 18-0590.TEC (NAE/CUP)
DATED 03.12.2018 AND EASA SIB 2015-16R3
ISSUED 31.08.2020. 17 FEB 06:25 2022 UNTIL 18 MAY 23:59 2022 ESTIMATED. CREATED:
17 FEB 06:25 2022

A0453/22 (Issued for UKDV UKFV UKOV) - ALL ACFT CREWS PERFORMING FLIGHTS WITHIN
SIMFEROPOL' FIR AND UTA DNIPRO-SOUTH /
UTA ODESA-SOUTH SHALL ONLY COMPLY WITH ATC
CLEARANCES AND INSTRUCTIONS ISSUED BY
DNIPRO ACC (CALL SIGN DNIPRO RADAR) OR
ODESA ACC (CALL SIGN ODESA RADAR).
ACFT CREWS SHALL NOT COMPLY WITH INSTRUCTIONS
FROM ANY STATION USING OTHER CALL SIGN WHILE
FLYING WITHIN SIMFEROPOL' FIR OR
UTA DNIPRO-SOUTH AND UTA ODESA-SOUTH.
ALL ACFT CREWS SHALL AS SOON AS POSSIBLE INFORM
ODESA RADAR OR DNIPRO RADAR ABOUT ANY
INSTRUCTIONS OR INFORMATION THAT THEY MIGHT
HAVE RECEIVED FROM ANY STATION USING OTHER CALL
SIGN FOR THE SAME AREA OF RESPONSIBILITY.
REF AIC A 14/21. 17 FEB 06:20 2022 UNTIL 18 MAY 23:59 2022 ESTIMATED. CREATED:
17 FEB 06:20 2022

A0452/22 (Issued for UKFV UKOV) - ONLY THE FOLLOWING ATS ROUTE SEGMENTS ARE
AVAILABLE FOR FLIGHT PLANNING WITHIN
UTA ODESA-SOUTH:
L850 BOMKI - OGATA    M861 BIRMA - RAKUR
L851 ADINA - KUGOS    N604 INKOM - PERUN
M435 LAROM - RASIL    N605 INKOM - LAGIR
M747 TALAM - ROPUT  N613 INKOM - IBROK
M854 RASIL - SUMOL   T504 SUGUL - TUNSA
M856 DIGAM -RAKUR   T555 INKOM - ROMOK
M860 DIGAM - KUGOS
FM FL275 UP TO FL660.
ADDITIONAL INFORMATION REGARDING FLIGHT
CONDITIONS AND ESTABLISHED PROCEDURES
DESCRIBED IN AIC A 14/21.
REF AIC A 14/21, AIP ENR 3.2. 17 FEB 06:15 2022 UNTIL 18 MAY 23:59 2022 ESTIMATED.
CREATED: 17 FEB 06:15 2022

A0451/22 - ALL RUSSIAN FEDERATION AERONAUTICAL PUBLICATIONS
REGARDING SIMFEROPOL' FIR UKFV, AD UKFF, AD UKFB IS
UNILATERAL DECISION AND CONTRADICTING TO THE
INTERNATIONAL LAW AND ICAO STANDARDS
(ANNEX 11, ANNEX 15) AS WELL AS BILATERAL AND
MULTILATERAL AGREEMENTS WHICH ESTABLISHING FIR
BOUNDARIES BETWEEN THE BLACK SEA STATES,
APPROVED BY THE DECISION OF THE ICAO COUNCIL
ON FEBRUARY 17, 1997 (EUR/NAT 96/38 - ATS).
IN  ACCORDANCE WITH THE ICAO EUROPEAN AIR
NAVIGATION PLAN (DOC 7754) ACTUAL LOCATION
INDICATORS ARE:
UKFB-SEVASTOPOL'/BEL'BEK
UKFF-SIMFEROPOL'
UKFV-SIMFEROPOL' FIR. 17 FEB 06:10 2022 UNTIL 18 MAY 23:59 2022 ESTIMATED. CREATED:
17 FEB 06:10 2022

A0450/22 (Issued for UKDV UKFV UKOV) - THE FOLLOWING ATS ROUTE SEGMENTS ARE NOT FLIGHT
PLANNABLE WITHIN
SIMFEROPOL' FIR AND UTA ODESA-SOUTH AND UTA
DNIPRO-SOUTH:
1. FM 1500M AMSL UP TO FL275
L850 BOMKI - OGATA M861 BIRMA - RAKUR
L851 ADINA - KUGOS N604 INKOM - PERUN
M747 TALAM - ROPUT N605 INKOM - LAGIR
M854 RASIL - SUMOL N613 INKOM - IBROK
M856 DIGAM -RAKUR T555 INKOM - ROMOK
M860 DIGAM - KUGOS
2. FM 1500M AMSL UP TO FL660
L98 ETUNO-KUGOS M853 KUGOS-PIDIT
L99 TUREL-SOBLO N605 LAGIR -SOBLO
L850 DESEL-BOMKI N613 IBROK -SOTAM
L850 TISOM-LASOR P29 KUPIL-SUMOL
L981 LASOR-SOBLO T502 TISOM-KUSAL
M136 REBKO-MAPUT T504 TUNSA - SOROK
M747 ROPUT -SOBLO T555 RENAT- ROMOK.
REF AIP ENR 3.2, A 14/21. 17 FEB 06:05 2022 UNTIL 18 MAY 23:59 2022 ESTIMATED.
CREATED: 17 FEB 06:06 2022

A0449/22 (Issued for UKDV UKFV UKOV) - THE FOLLOWING ATS ROUTE SEGMENTS CROSSING UKP35
ARE CLOSED:
L4 KIFUZ-TITAG          N613 SOTAM-SOGTA
L850 LASOR-DESEL    P29 ROLOP-KUPIL
L98 KERTA-ETUNO      P567 OLENA-OTRAD
L981 LASOR-POGOD   P987 IPRUS-BETEG
L986 NITOK-TITAG      T145 KIFUZ-ARNAD
M136 MAPUT-MEBAM   T248 KIFUZ-KULAG
M406 TISOM-OTPOL    T502 KUSAL-KULAG
M850 NITOK-KULAG    T504 BERTU-SOROK
M853 PIDIT-IPRUS     T515 INBAK-RITED
N190 PALER-NITOK     Q531 MEBAM-BETEG
N191 KIFUZ-GAMAN    Q532 KERTA-ETUNO
N604 PERUN-NITOK     Y519 KERTA-RODVU
ALL AFFECTED DCT NOT FLIGHT PLANNABLE.
REF AIP ENR 3.2, ENR 5.1, AIC A 14/21. 17 FEB 06:00 2022 UNTIL 18 MAY 23:59
2022 ESTIMATED. CREATED: 17 FEB 06:01 2022

A0300/22 (Issued for UKBV UKFV UKOV UKDV UKLV PART 1 OF 2) - CHECKLIST
YEAR=2019 2818
YEAR=2020 NIL
YEAR=2021 0763 0764 2039 4536 4537 4667 4755 4763 4764 4765 4783 4784
          4870 4871 4892 5062 5121 5122 5123 5124 5125 5126 5127 5128
          5129 5130 5131 5132 5133 5134 5135 5145 5146 5147 5148 5149
          5150 5151 5152 5153 5154 5155 5157 5158 5160 5161 5162 5163
          5164 5165 5166 5167 5168 5169 5170 5171 5172 5173 5174 5175
          5176 5179 5180 5181 5182 5183 5184 5185 5186 5187 5188 5189
          5190 5191 5192 5193 5255 5256 5257 5258 5259 5264 5295 5379
          5501 5502 5546 5547 5548 5549 5550 5551 5552 5599 5619 5620
          5621 5622 5623 5634 5644 5645 5684 5687 5688 5689 5702 5703
          5712 5713 5714 5715 5716 5722
YEAR=2022 0022 0023 0024 0059 0060 0075 0078 0079 0080 0081 0082 0083
          0084 0104 0105 0108 0111 0112 0113 0135 0140 0157 0158 0159
          0160 0161 0162 0163 0164 0165 0166 0167 0168 0169 0170 0187
          0194 0221 0222 0223 0224 0226 0227 0229 0231 0234 0235 0236
          0237 0238 0240 0242 0246 0257 0261 0264 0265 0270 0276 0277
          0278 0279 0284 0286 0289 0290 0294 0295 0296 0297 0298
END PART 1 OF 2. 01 FEB 09:14 2022 UNTIL 01 MAR 09:14 2022 ESTIMATED. CREATED:
01 FEB 09:22 2022

A0300/22 (Issued for UKBV UKFV UKOV UKDV UKLV PART 2 OF 2) - LATEST PUBLICATIONS
AIP AIRAC AMDT IFR 02/2022 EFFECTIVE DATE 24 FEB 22
AIP AMDT IFR 01/2020 EFFECTIVE DATE 03 JAN 20
AIP AIRAC SUP IFR 02/2022 EFFECTIVE DATE 27 JAN 22
AIP SUP IFR 01/2022 EFFECTIVE DATE 01 JAN 22
AIC IFR A02/2022 EFFECTIVE DATE 01 JAN 22
AIC CHECKLIST
A07/11 A03/14 A07/14 A06/17 A10/21 A11/21
A12/21 A13/21 A14/21 A01/22 A02/22
AIRAC SUP CHECKLIST
05/20 01/21 03/21 05/21 08/21 09/21 10/21
 11/21 13/21 14/21 15/21 01/22 02/22
SUP CHECKLIST
17/18 06/21 07/21 09/21 01/22
END PART 2 OF 2. 01 FEB 09:14 2022 UNTIL 01 MAR 09:14 2022 ESTIMATED. CREATED:
01 FEB 09:22 2022

A0084/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) - UKRAINIAN AIRCRAFT OPERATORS AND CIVIL AIRCRAFT
REGISTERED IN UKRAINE ARE PROHIBITED TO PERFORM
FLIGHTS TO AFGHANISTAN AND TO UTILIZE THE AIRSPACE
OF AFGHANISTAN DURING PERFORMING THE TRANSIT
FLIGHTS BELOW FL260. UKRAINIAN AIRCRAFT OPERATORS
ARE NOT ADVISED TO UTILIZE THE AIRSPACE OF
AFGHANISTAN DURING PERFORMING THE TRANSIT FLIGHTS
ABOVE FL260. IN CASE OF PERFORMING OF SUCH FLIGHTS,
IT IS NECESSARY TO PROVIDE THE RELEVANT DOCUMENTS
TO THE STATE AVIATION ADMINISTRATION OF UKRAINE. 11 JAN 15:20 2022 UNTIL 10
APR 23:59 2022 ESTIMATED. CREATED: 11 JAN 15:20 2022

A0083/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) - UKRAINIAN AIRCRAFT OPERATORS AND CIVIL AIRCRAFT
REGISTERED IN UKRAINE ARE PROHIBITED TO UTILIZE THE
AIRSPACE OF SYRIA, THE TERRITORY OF THE PALESTINIAN
NATIONAL AUTHORITY, THE CITY OF SANAA AS AN
ADMINISTRATIVE UNIT, AL JAWF GOVERNORATE OF
YEMEN, SAADA GOVERNORATE OF YEMEN, MARIB
GOVERNORATE OF YEMEN, AND LYBIA. UKRAINIAN
AIRCRAFT OPERATORS AND CIVIL AIRCRAFT REGISTERED IN
UKRAINE ARE PROHIBITED TO UTILIZE THE AIRSPACE
BELOW FL260 OF THE NORTH AND CENTRAL PARTS OF THE
TERRITORY OF THE SINAI PENINSULA OF EGYPT.
UKRAINIAN AIRCRAFT OPERATORS ARE NOT ADVISED TO
UTILIZE THE AIRSPACE ABOVE FL260 OF THE NORTH AND
CENTRAL PARTS OF THE TERRITORY OF THE SINAI
PENINSULA OF EGYPT. IN CASE OF PERFORMANING OF SUCH
FLIGHTS, IT IS NECESSARY TO PROVIDE THE RELEVANT
DOCUMENTS TO THE STATE AVIATION ADMINISTRATION OF UKRAINE. 11 JAN 15:15 2022
UNTIL 10 APR 23:59 2022 ESTIMATED. CREATED: 11 JAN 15:17 2022

A0082/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) - ACCORDING TO THE SAFETY DIRECTIVE OF THE
STATE AVIATION ADMINISTRATION OF UKRAINE
NUMBER 2020-02 DATED 18.03.2020 UKRAINIAN AIR
OPERATORS ARE PROHIBITED TO PERFORM FLIGHTS
WITHIN AIRSPACE OF ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN. 11 JAN 15:15 2022 UNTIL 10 APR
23:59 2022 ESTIMATED. CREATED: 11 JAN 15:15 2022

A0081/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) - ACCORDING TO THE DECISION OF THE GOVERNMENT OF
UKRAINE UKRAINIAN OPERATORS AND AIRCRAFT
REGISTERED IN UKRAINE ARE PROHIBITED TO PERFORM
ANY TYPES OF FLIGHTS WITHIN AIRSPACE OF THE
REPUBLIC OF BELARUS.
AIRCRAFT REGISTERED IN THE REPUBLIC OF BELARUS AND
AIRCRAFT OPERATORS OF THE REPUBLIC OF BELARUS ARE
PROHIBITED TO PERFORM ANY TYPES OF FLIGHTS WITHIN
AIRSPACE OF UKRAINE. 11 JAN 15:10 2022 UNTIL 10 APR 23:59 2022 ESTIMATED. CREATED:
11 JAN 15:12 2022

A0080/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) - STATE AVIATION ADMINISTRATION OF UKRAINE ISSUED
SAFETY DIRECTIVE SD-2021-02 ON RETURN TO SERVICE
OF BOEING 737-8 AND 737-9 (MAX) AEROPLANES,
WHICH COULD BE FOUND ON STATE AVIATION
ADMINISTRATION OF UKRAINE WEBSITE. 11 JAN 15:10 2022 UNTIL 10 APR 23:59 2022
ESTIMATED. CREATED: 11 JAN 15:11 2022

A0079/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) - ACCORDING TO THE DECISION OF THE GOVERNMENT OF
UKRAINE TRANSIT FLIGHTS OVER UKRAINIAN AIRSPACE
OF ALL AIRCRAFT OPERATORS REGISTERED
IN THE RUSSIAN FEDERATION ARE PROHIBITED. 11 JAN 15:00 2022 UNTIL 10 APR 23:59
2022 ESTIMATED. CREATED: 11 JAN 15:09 2022

A0078/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) - COVID-19: INFORMATION
TO ENSURE SAFE AND EXPEDITIOUS DELIVERY OF COVID-19  VACCINES,
AIRCRAFT OPERATORS OF FLIGHTS CARRYING SUCH VACCINES SHOULD ASK
APPROVAL FROM THE STATE AVIATION ADMINISTRATION OF UKRAINE FOR
EXEMPTION FROM ATFM MEASURES FOR EACH FLIGHT DEEMED CRITICAL.
UPON APPROVAL, STS/ATFMX AND RMK/VACCINE SHALL BE INSERTED IN
ITEM 18 OF THE FLIGHT PLAN. AIRCRAFT OPERATORS CARRYING COVID-19
VACCINES REGULARLY MAY REQUEST APPROVAL IN ADVANCE FOR ALL
FLIGHTS INVOLVED. 11 JAN 15:00 2022 UNTIL 10 APR 23:59 2022 ESTIMATED. CREATED:
11 JAN 15:01 2022

A5130/21 - TEMPORARY RESERVED AREA BOUNDED BY COORDINATES:
465445N 0354718E  462813N 0362800E
461450N 0362445E  455800N 0360155E
462540N 0350440E  465445N 0354718E ACTIVATED.
STATE AVIATION FLIGHTS.
CROSSING CLEARANCE FROM DNIPRO RADAR
132.500 (131.325) MHZ. SFC - FL115, 01 DEC 00:00 2021 UNTIL 28 FEB 23:59 2022.
CREATED: 23 NOV 13:13 2021

A5129/21 (Issued for UKDV UKFV) - AREA UKT726B ACTIVATED. SFC - FL115, 01 DEC 00:00 2021 UNTIL 28 FEB 23:59 2022.
CREATED: 23 NOV 13:12 2021

A5128/21 (Issued for UKDV UKFV) - SEGMENTS ATS ROUTES CLOSED:
Y534 ROLOP-IPRUS
L68 ABDAR-RUBES
M853 IPRUS-ABDAR
FM SFC UP TO FL115. 01 DEC 00:00 2021 UNTIL 28 FEB 23:59 2022. CREATED: 23 NOV
13:06 2021

A5127/21 (Issued for UKDV UKFV) - AREA UKT726A ACTIVATED. SFC - FL115, 01 DEC 00:00 2021 UNTIL 28 FEB 23:59 2022.
CREATED: 23 NOV 13:03 2021

A5126/21 (Issued for UKDV UKFV) - THE FOLLOWING ATS ROUTE SEGMENTS AFFECTED BY
UKP36 ARE CLOSED:
L140 KIFUZ-FASAD    L32 NALEM-UDVIR
L66 VALPA-TAGAN    L69 ODNIV-GONED
L84 RUBES-FASAD    L980 TOVPU-TAMAK
L984 OSLAN-FASAD    M136 MEBAM-BEDBA
M64 RUBES-OLGIN    M70 ODNIV-TAMAK
M853 ABDAR-NIKAD    M991 DOTEL-OLGIN
M995 LUZKA-OLGIN    M996 ABUGA-GUKOL
N156 OLGIN-MASOL    P851 VALPA-LUZKA
Q531 RAVID-MEBAM    Q532 TOROS-KERTA
Q644 BEDBA-TAGAN    T242 MASOL-NALEM
Y538 LUZKA-FASAD    Z633 RUBES-LUGAT
FM SFC UP TO FL660.
REF AIP ENR ENR 3.2, ENR 5.1. 01 DEC 00:00 2021 UNTIL 28 FEB 23:59 2022. CREATED:
23 NOV 12:59 2021

A5125/21 - DANGER AREA BOUNDED BY COORDINATES:
463234N 0360358E  462230N 0361200E  
460809N 0370518E  452700N 0364100E  
452520N 0364052E  452912N 0362057E
452827N 0354949E  452219N 0354335E  
451754N 0353203E  452151N 0352149E  
453435N 0350752E  454541N 0345832E
454834N 0344748E  455348N 0344825E  
463234N 0360358E ACTIVATED
DUE TO UNEXPECTED MILITARY ACTIVITY. SFC - UNL, 01 DEC 00:00 2021 UNTIL 28 FEB
23:59 2022. CREATED: 23 NOV 12:32 2021

A5122/21 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKOV) - TEMPO RESTRICTED AREA BOUNDED BY COORDINATES:
463234N 0360358E  455348N 0344825E
455451N 0344339E  460023N 0343520E
455642N 0342906E  460327N 0342130E
460742N 0340501E  460653N 0340116E
461229N 0335009E  461115N 0334355E
461336N 0333837E  461319N 0333627E
460852N 0333735E  460720N 0333529E
460417N 0333519E  455906N 0332834E
455411N 0330738E  455242N 0323043E
462300N 0310700E  451200N 0294500E
THEN ALONG STATE BOUNDARY UNTIL POINT
481400N 0281700E  484900N 0292300E
472500N 0324400E  465800N 0325100E
470200N 0342700E  472442N 0351749E
473846N 0353706E  471448N 0354724E
465400N 0354700E  463234N 0360358E ACTIVATED.
RESTRICTION IS NOT APPLIED FOR  FLIGHTS OF STATE ACFT OF UKRAINE.
FLIGHTS OF CIVIL ACFT IN AREA IS AUTHORIZED UNDER CONDITIONS:
- FPL SENDING IN UKRAEROCENTRE THE DAY BEFORE
UNTIL 1200(UTC)
- NOT LATER THAN ONE HOUR BEFORE DEPARTURE
RECEIVING PERMISSION OF AIR FORCES OF UKRAINE
THROUGH UKRAEROCENTRE ON FLIGHT
- RECEIVING CONDITIONS FROM ATS
- INFORMING AIR DEFENS UNIT OF AIR FORCES OF
UKRAINE AND AIR TRAFFIC SERVICE ABOUT FLIGHT. SFC - 1500M AMSL, 01 DEC 00:00
2021 UNTIL 28 FEB 23:59 2022. CREATED: 23 NOV 12:07 2021

24 lutego o 04.00 czasu polskiego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ataki rakietowe objęły szereg obiektów wojskowych i cywilnych, w tym główne lotniska i stanowiska obrony przeciwlotniczej.

Wcześniej, od 02.50 czasu polskiego cała ukraińska przestrzeń powietrzna: FIR LVIV (UKLV), FIR KYIV (UKBV), FIR DNIPROPETROVSK (UKDV), FIR SIMFEROPOL (UKFV), FIR ODESA (UKOV) została bezterminowo zamknięta dla wszystkich odlotów/przylotów/przelotów ze względu na ograniczenia wojskowe. Potencjalne możliwe jest również zamknięcie dla lotów przestrzeni rosyjskiej. Monitorujemy sytuacje i będziemy o niej informować (przyp. redakcji).

Agencja Eurocontrol poinformowała, że ze względu na wysokie zagrożenie bezpieczeństwa lotów dla lotnictwa cywilnego, wszyscy użytkownicy przestrzeni powietrznej powinni unikać obszaru co najmniej 100 NM od granic Białorusi i Federacji Rosyjskiej otaczających granice Ukrainy.

Część południowej przestrzeni powietrznej FIR Rostów (URRV) wzdłuż granicy ze wschodnią Ukrainą jest niedostępna dla operacji lotniczych.

Notamy:

A0576/22 NOTAMN
Q) UKXX/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/4748N03112E999
A) UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV B) 2202240156 C) 2202242359
E) FLIGHTS OF CIVIL ACFT WITHIN FIRS KYIV (UKBV) DNIPRO (UKDV) LVIV (UKLV) ODESA (UKOV)
SIMFEROPOL FIR (UKFV) AND THE KYIV UIR (UKBU) ARE RESTRICTED DUE TO POTENTIAL HAZARD FOR CIVIL AVIATION.)

A1081/22 NOTAMN
Q) UUXX/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/4447N03354E999
A) UUUU UKFV B) 2202240045 C) 2203020045
E) THIS NOTAM IS PUBLISHED BY THE RUSSIAN FEDERATION.
NOTE THAT THE PUBLICATION BY RUSSIAN FEDERATION OF INFORMATION RELATED TO UKRAINE AIRSPACE AND AERODROMES DOES NOT COMPLY WITH THE PROVISIONS OF THE ICAO AIR NAVIGATION PLAN - EUROPEAN REGION (DOC 7754) AND THE ICAO ANNEX
15. QUOTE
NOTAM TEXT PROVIDED FOR SAFETY REASONS ONLY: UUWV URRV URFV
TEMPORARY DANGER AREA ACT:
433800N 0394100E-433000N 0303500E-441500N 0302500E-450900N 0295900E-
513200N 0233600E-533800N 0233800E-532900N 0264400E-544400N 0305800E-
541400N 0373600E-524400N 0412200E-484600N 0442500E-474400N 0433900E-
475000N 0465300E-440700N 0491000E-451200N 0410900E-433800N 0394100E.
SFC/UNL

Flightradar24 - zrzut ekranu

Zobrazowanie ruchu lotniczego nad Ukrainą i wokół tego kraju, 24 lutego o 06.00 UTC i 17 lutego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony