Przejdź do treści
Loty szybowcowe na lotnisku Warszawa Babice, fot. Facebook Lotnisko Warszawa Babice (EPBC)
Źródło artykułu

Petycja w sprawie przywrócenia lotów szybowców na lotnisku Warszawa-Babice. Twój głos również się liczy!

Na stronie petycjeonline.com grupa użytkowników warszawskiego lotniska Babice złożyła petycję w sprawie przywrócenia lotów szybowcowych na EPBC.

W uzasadnieniu, organizatorzy przedsięwzięcia argumentują:

„Szanowni Państwo,
w związku z niezrozumiałym wprowadzeniem przez podmiot zarządzający lotniskiem Warszawa-Babice (EPBC) zakazu lotów szybowcowych, zwracam się o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do przywrócenia na lotnisku Warszawa-Babice działalności szybowcowej.

W dniu 29 lipca 2022 r. zarządzający lotniskiem niespodziewanie wprowadził zakaz wykonywania lotów szybowcowych. Zakaz ten trwa do dziś, a z najnowszych informacji przekazanych przez przedstawicieli Zarządzającego wynika, że szybowce mają całkowicie zniknąć z lotniska Warszawa-Babice. Wprowadzony zakaz jest autonomiczną decyzją Zarządzającego, niemającą merytorycznego uzasadnienia; w szczególności nie jest podyktowany niezgodnościami stwierdzonymi przez audytorów EASA oraz Inspektorów ULC.

Szkolenie szybowcowe stanowi początek kariery lotniczej dla zdecydowanej większości polskich pilotów – wojskowych, policyjnych, służących w straży granicznej i w lotniczym pogotowiu ratunkowym. Wielu pilotów liniowych, dzięki którym możemy podróżować po całym świecie, zaczynało swoją karierę właśnie od szkolenia szybowcowego.

Wprowadzenie zakazu lotów szybowcowych nastąpiło w szczycie sezonu lotniczego, w trakcie intensywnie trwających szkoleń szybowcowych. Podkreślić należy, że większość aktualnie szkolących się osób to uczniowie szkół średnich i studenci, dla których okres letnio-jesienny jest jedynym możliwym do odbycia szkolenia oraz treningu. Nie tylko z uwagi na wakacje, ale również ze względu na okres dobrej i stabilnej pogody, od której szybownictwo jest uzależnione.

Większość mieszkańców Bemowa, Bielan, Żoliborza i Targówka mogła podziwiać szybowce nad swoimi głowami, jak krążą majestatycznie w kominach termicznych lub wykonują tzw. krąg na północny-wschód od lotniska, nad ul. Arkuszową, Conrada oraz Powstańców Śląskich. Wielu z mieszkańców Warszawy i okolic mogło dzięki lotom zapoznawczym na szybowcach osobiście przekonać się, jak pięknie wygląda Warszawa z lotu ptaka.
Szybownictwo to piękny sport. Jest to najczystsza forma latania, nie tylko pod względem ekologicznym.

Utrzymywanie się w powietrzu zawdzięczamy wyłącznie dzięki siłom natury i umiejętnościom pilota.
Nie pozwólmy, aby szybowce zniknęły z warszawskiego nieba. Apelujemy zatem o niezwłoczne odwołanie wprowadzonego zakazu przez podmiot zarządzający lotniskiem Warszawa-Babice.

Swój apel i petycję kierujemy do

Centrum Usług Logistycznych

Ministertwa Spraw Wewnętrzych i Administacji

Loty szybowcowe na lotnisku Babice

W promocję akcji i walkę o przywrócenie lotów szybowcowych na EPBC włączyli się również członkowie grupy Lotnisko Warszawa Babice (EPBC) na portalu społecznościowym facebook.

Możemy na nim przeczytać:

Cześć!
Walczmy o szybowce i lotnisko!
Dziś szybowce, jutro Pipery, pojutrze Cruisery, potem AT, a na koniec zamkną lotnisko i zabudują blokami!!!
Prośba o podpisanie petycji i jej udostępnianie!

W dniu 29 lipca 2022 r. zarządzający lotniskiem Warszawa-Babice niespodziewanie wprowadził zakaz wykonywania lotów szybowcowych. Zakaz ten trwa do dziś, a z najnowszych informacji przekazanych przez przedstawicieli Zarządzającego wynika, że szybowce mają całkowicie zniknąć z Warszawy.

Wprowadzony zakaz jest autonomiczną decyzją Zarządzającego, nie mającą merytorycznego uzasadnienia; w szczególności nie jest podyktowany niezgodnościami stwierdzonymi przez audytorów EASA oraz Inspektorów ULC.
Komu zależy na likwidacji lotów szybowcowych i być może lotniska? Czy zamiast szybowców będą kolejne bloki?
STOP zakazowi lotów.

Chcemy powrotu szybowców na warszawskie niebo.


Petycja w sprawie przywrócenia lotów szybowców na lotnisku Warszawa-Babice dostępna jest tutaj (LINK) Do godziny 08.00 8 września 2022 r. petycję podpisało już 100 osób.


Czytaj również:
Zakaz lotów szybowcowych na warszawskich Babicach przedłużony do końca września
Zakaz lotów szybowcowych na Bemowie w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony