Przejdź do treści
Flowers
Źródło artykułu

Samoloty myśliwskie SB Lim-2 i Lim-2 oraz śmigłowiec wielozadaniowy Bölkow Bo 105 przeleciały 11 listopada nad Warszawą!

Samoloty myśliwskie SB Lim-2 i Lim-2 oraz śmigłowiec wielozadaniowy Bölkow Bo 105 przeleciały 11 listopada nad Warszawą. Wydarzenie było formą uczczenia Święta Niepodległości. Za sterami maszyn zasiedli Mateusz Strama, Bartosz Maciejczyk oraz Maciej Dominiak.

Przed południem warszawiacy usłyszeli huk dwóch samolotów odrzutowych przelatujących wzdłuż Wisły oraz charakterystyczny dźwięk śmigłowca Bo 105. Maszyny wystartowały z lotniska Warszawa-Modlin i hangaru AMC Aviation. Towarzyszył im śmigłowiec Robinson R44, z którego pokładu zrealizowano sesję zdjęciową i materiały wideo.

Bölkow Bo 105 nad Warszawą. fot. Paweł Glink.

Bo 105 nad Warszawą 11 listopada 2022. fot. Paweł Glink.

Jako pierwszy nad Wisłą pojawił się śmigłowiec Bo 105. Swój przelot rozpoczął na wysokości Mostu Łazienkowskiego i malował warszawskie niebo kolorowymi dymami aż do okolic Starego Miasta. Tuż po nim z prędkością ok. 400 km/h dymy wypuszczone przez Bölkowa rozproszyła formacja samolotów SB Lim-2 i Lim-2. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii.

Oprócz pilotów, na pokładzie samolotu myśliwskiego SB Lim-2 oraz śmigłowca Bo 105 obecni byli dziennikarze. Z każdym rokiem latanie samolotami myśliwskimi przez cywilów oraz loty śmigłowcowe stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Dzięki Fundacji Eskadra i zespołowi Bo105.pl praktycznie każdy zainteresowany jest w stanie polecieć zasłużonym w Siłach Powietrznych myśliwcem oraz jednym z najsłynniejszych śmigłowców na świecie.

Historia samolotów SB Lim-2 i Lim-2 sięga lat 50. ubiegłego wieku. Maszyny przez kilka dekad służyły w polskim wojsku. Po przejściu na emeryturę zostały przywrócone do stanu lotnego przez Fundację Eskadra. Obecnie stacjonują na lotnisku w podwarszawskim Modlinie i regularnie biorą udział w przelotach nad polskimi miastami, pokazach lotniczych w całej Europie oraz wielu innych wydarzeniach.

 Bartosz Maciejczyk, Mateusz Strama oraz Maciej Dominiak oraz ekipa organizacyjna Lotu Niepodległości

Bartosz Maciejczyk, Mateusz Strama oraz Maciej Dominiak oraz ekipa organizacyjna Lotu Niepodległości.

SB Lim-2 i MIG-15bis nad Warszawą 11 listopada 2022

SB Lim-2 i Lim-2 nad Warszawą 11 listopada 2022

Bölkow Bo 105 to kultowy śmigłowiec i legenda lotnictwa. Jego produkcja rozpoczęła się w Niemczech w latach 60. Zaimplementowane w czasie projektowania Bölkowa rozwiązania techniczne znacznie wyprzedzały jego czasy i pomimo upływu lat do dziś imponują. Po latach służby w Niemczech, w 2016 roku śmigłowiec trafił do Polski i bierze udział w największych europejskich imprezach lotniczych oraz zleceniach specjalnych.

Obecność trzech legendarnych maszyn na warszawskim niebie 11 listopada to wyjątkowa forma celebrowania Święta Niepodległości, która podkreśla, jak ważną rolę w naszej historii odgrywa polskie lotnictwo.

Przelot statków powietrznych, które diametralnie różnią się od siebie parametrami, wymagał wielu tygodni intensywnych przygotowań i nie byłby możliwy bez pracy zespołu składającego się z doświadczonych lotników i miłośników lotnictwa. Dzięki ich zaangażowaniu przelot samolotów myśliwskich i śmigłowca został zsynchronizowany co do sekundy i przebiegł w sposób bezpieczny.
 
Wydarzenie zostało wyprodukowane przez Aero Experience we współpracy ze szkołą akrobaci lotniczej Warsaw Flight Safety.  Aero Experience to firma odpowiedzialna za kompleksową obsługę pokazów lotniczych. Od wielu lat współpracuje z największymi gwiazdami imprez lotniczych w Polsce i za granicą.Specjalizuje się również w projektach prywatnych i zleceniach specjalnych. Przelot z okazji Święta Niepodległości to kolejne wielkie przedsięwzięcie zorganizowane przez tę firmę.

Dzień Niepodległości Warszawa Modlin
Bartosz Maciejczyk

Bartosz Maciejczyk

Mateusz Strama

Bartek Maciejczyk

Maciej Dominiak pilot Bo 105

Maciej Dominiak pilot Bo 105

SB Lim-2 i Lim-2 przygotowania do lotu na lotnisku w Modlinie EPMO

SB Lim-2 i Lim-2 przygotowania do lotu na lotnisku w Modlinie EPMO

SB Lim-2 i Lim-2

SB Lim-2 i Lim-2 przed startem na lot 11.11.2022 nad Warszawą

Bo 105

Śmigłowiec Bo 105 przed startem na przelot nad Warszawą 11.11.2022

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony