Przejdź do treści
AviationEduSunday, FAQ: Co może pilot, co może kontroler wykład Joli Wołosz
Źródło artykułu

AviationEduSunday: „Co może pilot, co może kontroler?” – Jola Wołosz

Jola Wołosz ma możliwość racjonalnego, rzeczowego ale i polemistycznego spojrzenia  na zagadnienie współpracy pilotów GA z informatorami FIS i kontrolerami ruchu lotniczego. Sama jest praktykującą kontrolerką i pilotką.

Prosząc Jolę, o prezentację, zadaliśmy pytanie: "Kiedy można i kiedy powinno się odmówić wykonania instrukcji przekazanej przez kontrolera?".  Odpowiedź na to pytanie, zamieniła się w FAQ (często zadawane pytania) w których znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące pierwszeństwa drogi w sytuacjach normalnych, nieoczywistego zagadnienia włączania się do kręgu, wyprzedzania, omijania, a także składania planu lotu z powietrza.

Ale to nie wszystko! Jola Wołosz, omówiła zagadnienia i sytuacje, które zdarzyły się podczas pełnienia obowiązków zawodowych na stanowisku ATC.

Podsumowując, prezentacja jest obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą (a tak naprawdę też powinni)  dowiedzieć się dlaczego kontrolerzy mogą odmówić wlotu do CTR pomimo prawidłowo złożonego planu lotu, czy mogą wpuścić do CTR bez złożonego planu lotu, czy przyjmą plan z powietrza i ewentualnie w jakiej sytuacji.

Pada również odpowiedź na sakramentalne pytanie, co w sytuacji, kiedy czujemy się niesprawiedliwie potraktowani w powietrzu. Pisać wtedy raport ze zdarzenia, czy też odpuścić? Całość zamyka tematyka związana z rodzajami manewrów, jakie należy wykonywać podczas włączania się do kręgu, żeby nie zaskoczyć innych użytkowników przestrzeni powietrznej.

A na koniec tradycyjna prośba, nie tylko prowadzącej, ale również i redakcji: lotnicy, bądźmy na bieżąco z przepisami SERA, AIP i okólnikami doradczymi ULC. To może pomóc uniknąć konfliktowych sytuacji w powietrzu.

Rekapitulując, zapraszamy do obejrzenia arcyciekawej prezentacji „Co może pilot, co może kontroler?” Joli Wołosz, która jest kontrolerką ruchu lotniczego, a także pilotem samolotowym i śmigłowcowym.


Od Redakcji:

Przez początkowe parę minut prezentacji, z uwagi na problem techniczny, dźwięk ma trochę gorszą jakość, za co przepraszamy. 


O projekcie AviationEduSunday

31 lipca 2022 r. odbył się AviationEduSunday, czyli Safety Course i Forum Bezpiecznego Latania w jednym wydarzeniu. Spotkanie było bezpłatną internetową formułą obu cykli i niosło ze sobą wartość edukacyjną oraz formę odświeżenia wiedzy adresowaną do wszystkich pilotów i uczniów pilotów.

Celem AviationEduSunday jest promocja bezpiecznego latania, a w jego organizację zaangażowały się firmy GSA Aviation, M-Air Poland oraz portal dlapilota.pl Całość obejmowała 19 tematycznych lotniczo i bardzo merytorycznych 20-minutowych wykładów, które prowadzili m.in. piloci, ratownicy medyczni, lekarze, instruktorzy, kontrolerzy, informatorzy FIS, a także ornitolog, klimatolog, egzaminatorzy i przedstawiciele ULC.

Materiał jest bardzo treściwy i warto się z nim zapoznać. Całość trwa tylko 16 min i 48 sek.

Prezentowane materiały są udostępniane bezpłatnie, a zarówno organizatorzy nagrań jak i sami prowadzący szkolenia namawiają do ich rozpowszechniania.

Serdecznie zapraszamy!

AviationEduSunday: wykład Joli Wołosz: „Co może pilot, co może kontroler”


Obejrzyj również:
AviationEduSunday: Moje Radio, Twój Ruch. Opowiada Zbyszek Dymek z FIS
AviationEduSunday: „Co mogą ptaki, a co pilot…” opowiada dr Michał Skakuj
AviationEduSunday: “Common mistakes on frequency” - opowiada Jola Wołosz
AviationEduSunday: “Procedura postępowania podczas wypadków lotniczych” - opowiada Jakub Poświata
AviationEduSunday: “Analiza komunikatów synoptycznych podczas briefingu meteorologicznego” - opowiada Małgorzata Rutkowska
AviationEduSunday: Dwie pasje, jeden cel - czyli jak przygotować psa do lotu ratowniczego
AviationEduSunday: „Śmigło ogonowe. Konstrukcja, funkcja, ryzyka” – opowiada Maciej Dominiak
AviationEduSunday: „Świat bez wypadków nie jest realny. A co jest realne?” – opowiada Dorota Kowalska
AviationEduSunday: „Raportowanie to nie jest delegowanie problemu” – opowiada Piotr Kaczmarczyk
AviationEduSunday: „Nie masz czasu na przegląd? Nie leć!” – wykład Sławomira Glińskiego
AviationEduSunday: „Stało się. Jak się rozbić i przeżyć lecąc śmigłowcem” – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: „Zagrożenia związane ze zjawiskami w lotach śmigłowcem” – Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach
AviationEduSunday: „Pokazy, zloty i pikniki lotnicze, jak zadbać o bezpieczeństwo załóg i uczestników” – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: „Kiedy zawodzą zmysły, czyli złudzenia, na które trzeba uważać” - Ewa Stawiarska i Jakub Poświata
AviationEduSunday: Niezamierzone wejście w warunki IMC – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: Zagrożenia w lotach zimowych – Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach
Odcinek finałowy AviationEduSunday: TEN, HE i 100 KSA - Małgorzata Rutkowska

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony