22. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym - ceremonia wręczenia medali - Mistrzowie Świata Kamil I Krzysztof Wieczorkowie

Krzysztof i Kamil Wieczorkowie Mistrzami Świata w Lataniu Rajdowym! Złoto Polaków w klasyfikacji drużynowej!

18 listopada zakończyły się 22. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym, które od 13 listopada rozgrywane były na lotnisku Brits Airfield w Republice Południowej Afryki. W zawodach tradycyjnie dominowali polscy piloci.

Mistrzami Świata w Lataniu Rajdowym zostali Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, a Michał Wieczorek i Marcin Kwiatosz Wicemistrzami Świata. Polska zdobyła też złoto w klasyfikacji drużynowej (Krzysztof, Kamil i Michał Wieczorkowie, Marcin Kwiatosz i kierownik reprezentacji Marcin Skalik). Za konkurencję lądowań złote medale otrzymali Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, brązowe Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz, a puchar Air BP Trophy za nawigację i obserwację Krzysztof i Kamil Wieczorkowie.

22. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym - ceremonia wręczenia medali. Wicemistrzowie, Michał Wieczorek i Marcin Kwiatosz

22. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym - ceremonia wręczenia medali. Wicemistrzowie, Marcin Kwiatosz i Michał Wieczorek

W mistrzostwach rywalizowało 36 załóg z 12 krajów (Austria, Chile, Czechy, Cypr, Francja, Hiszpania, Litwa, Namibia, Niemcy, Norwegia, Polska, Republika Południowej Afryki).

Polskę reprezentowało pięć załóg w składzie:

• Janusz Darocha – pilot, Zbigniew Chrząszcz – nawigator,
  • Krzysztof Wieczorek – pilot, Kamil Wieczorek – nawigator,
  • Michał Wieczorek – pilot, Marcin Kwiatosz – nawigator,
  • Marcin Skalik – pilot, Joanna Skalik – nawigator,
  • Marek Kachaniak – pilot, Łukasz Pawlak – nawigator.
22. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym - ceremonia wręczenia medali

Ostatnie wyniki to kolejny olbrzymi sukces polskich pilotów, jednak do ostatniej chwili kolejność na podium była niepewna, ponieważ wyniki 3 konkurencji pojawiły się z opóźnieniem, ze względu na złożone protesty dotyczące konkurencji lądowań. Okazało się, że pas do lądowania, który został wyłożony na lotnisku Kokoriba był zbyt wąski i niezgodny z regulaminem rozgrywania zawodów, co spowodowało, że organizatorzy unieważnili punktację za lądowanie w tej konkurencji.

Ostatecznie wygrała ją załoga francuska Olivier Riviere i Jerome Jireau ze 125 pkt, drugie miejsce zajęli Krzysztof i Kamil Wieczorkowie ze 150 pkt, a podium zamknęli reprezentanci Czech Petr Jonas i Marek Velat z 182 punktami karnymi.

W czwartej konkurencji znakomicie poleciał Krzysztof z Kamilem, zdobywając tylko 80 punktów karnych. Tuż za nimi Michał Wieczorek z Marcinem Kwiatoszem z 175 punktami karnymi, a na trzeciej lokacie uplasowali się Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz z 235 punktami. Czwarte miejsce zajęli z kolei Marcin i Joanna Skalikowie z 236 punktami. Na zawodach w RPA zdecydowanie był to polski dzień.

Klasyfikacja Końcowa 22 Samolotowych Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym

Klasyfikacja końcowa 22 Samolotowych Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

O Rajdowych Mistrzostw Świata

W poprzednich mistrzostwach, które odbyły się w 2018 roku w słowackiej Dubnicy nad Vahom, Polacy zdobyli tytuł drużynowych Mistrzów Świata i dwa medale indywidualne: srebro i brąz. Niestety pandemia Covid-19 przerwała dwuletni cykl organizacji tej światowej imprezy. Pierwotnie planowano, że XXII Rajdowe Mistrzostwa Świata  odbędą się w 2020 roku, również w RPA, w mieście Stellenbosch. W tym roku jednak RPA postawiło na miejscowość Brits, która leży około 100 km na północ od Johannesburga. Jako ciekawostkę warto odnotować, iż  w 2011 roku odbyły się tam Precyzyjne Mistrzostwa Świata.

Historia Rajdowych Mistrzostw Świata ma już 46 lat. Pierwsze zawody odbyły się w Grenchen, w Szwajcarii, w 1976 roku. Medalowe krążki Polacy zdobyli dopiero na trzeciej imprezie, rozegranej w Aschaffenburg, w RFN, w 1980 roku. Złoty medal indywidualny wywalczyli wtedy Witold Świadek i Andrzej Korzeniowski (A. Rzeszowski), a drużynowe złoto przypadło dla tej samej załogi i drugiej załogi Krzysztofa Lenartowicza i Mariana Wajdy (A. Krakowski). Dotychczas Polacy na imprezie najwyższej rangi zdobyli 59 medali – 26 złotych medali, 21 srebrnych i 12 brązowych!