Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wywiad dlapilota.pl: "Zawody lotnicze postrzegane są jako niszowe i elitarne…"

Dlapilota.pl: Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotnicze w Nagoszewie jest jedną z nielicznych placówek o tym profilu na Mazowszu. Proszę powiedzieć, jakie klasy zostały w niej utworzone i jakie jest zainteresowanie młodzieży tymi kierunkami?

Agata Bartkiewicz:
CSL Technikum Lotnicze w Nagoszewie jest faktycznie jedną z nielicznych placówek oświatowych kształcących w zawodach o profilu lotniczym, a praktycznie pierwszą i jedyną szkołą lotniczą w północno wschodniej części Mazowsza. Najsławniejszą szkołą z olbrzymimi tradycjami jest Technikum Lotnicze na gładkiej w Warszawie. Z tego co wiem istnieją jeszcze szkoły o profilach lotniczych w Radomiu i Ciechanowie nasza szkoła dopiero raczkuje na tym rynku i tak naprawdę staramy się na nim zaistnieć od trzech lat. Szkoła powstała w 2019 r. aktualnie kształcimy młodzież w dwóch klasach o profilu Technik Awionik. Jeżeli chodzi o zainteresowanie to muszę powiedzieć że jest umiarkowane.

Bardzo ciężko jest przekonać okoliczne społeczeństwo do nowego lotniczego profilu kształcenia w szkole średniej. Zawody lotnicze postrzegane są jako niszowe i elitarne a brak przemysłu lotniczego w powiecie ostrowskim potęguje tą opinię. Musimy docierać nie tylko do młodzieży szkół podstawowych ale przede wszystkim przekonywać rodziców jakie korzyści w przyszłości może przynieść praca w branży lotniczej. Na dzień dzisiejszy walczymy ze stereotypami, które łamiemy w sposób niestandardowy. Wszystko co robiliśmy szablonowo zawiodło. Stąd zaangażowanie celebrytów w naszą promocję, nagranie teledysku.( https://youtu.be/ewC9dsvPiL8 )

Dlapilota.pl: Czy szkoła ma podpisane porozumienia umożliwiające kontynuowanie nauki w zawodzie bądź realizowanie praktyk w firmach prowadzących działalność w branży lotniczej?

AB:
Obecnie mamy podpisaną umowę o współpracy i dalszym kształceniu z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie gdzie nasi absolwenci będą mogli kontynuować kształcenie lotnicze. Na ukończeniu jest procedura podpisania umowy partnerskiej z Lotniczą Akademia Wojskową w Dęblinie. Jeżeli chodzi o firmy i organizacje lotnicze to szkoła nasza ściśle współpracuje z ośrodkiem szkolenia lotniczego Targor Flight Club na lotnisku Grądy, podpisaliśmy umowy partnerskie z firmami LOT AMS i LS TECHNICS. Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowni sensorycznej w szkole z wykorzystaniem specjalistycznych paneli ale również odbywają się na lotnisku Targor Flight Club w Grądach. Obecnie nasi uczniowie klasy 3 przebywają na praktykach zawodowych w LOTAMS i LS TECHNICS w  Warszawie na lotnisku Chopina oraz LS TECHNICS na lotnisku w Katowicach. Pierwsza grupa naszych uczniów jest w trakcie szkolenia teoretycznego do licencji PPLA która jest realizowana w ramach  edukacji w naszej szkole dla osób chętnych do jej przystąpienia.

Dlapilota.pl: Skąd pomysł na utworzenie technikum o lotniczym profilu właśnie k/Ostrowi Mazowieckiej?

AB:
W 2018 r w grupie pasjonatów lotnictwa związanych z  ośrodkiem szkolenia lotniczego Targor Flight Club zaczęto dyskutować nad poważnym problemem braku lotniczej kadry technicznej potrzebnej do obsługiwania statków powietrznych. Ówczesna sytuacja prężnie rozwijającego się rynku lotniczego stwarzała również duże zapotrzebowanie na pilotów przez linie lotnicze. Rozpoczęto wstępną analizę rynku kształcenia lotniczego na poziomie szkół średnich i stwierdzono, że jedynie kilka szkół w kraju kształci mechaników lotniczych. Na podstawie tych analiz i znajomości zapotrzebowania rynku lotniczego rozpoczęto starania o otwarcie szkoły średniej o profilu lotniczym w rejonie Ostrowi Mazowieckiej.

Brak takiej placówki oświatowej w tej części Mazowsza, dostępność Ośrodka szkolenia lotniczego z „własnym lotniskiem”, dobra infrastruktura komunikacyjna( trasa S8) w kierunku Warszawy i rozpoczęcie prac projektowych Centralnego Portu Komunikacyjnego przyczyniły się do wdrożenia tych pomysłów w życie. W 2019 r. przy udziale lokalnych władz samorządowych a szczególnie współpracy z Wójtem Gminy Ostrów mazowiecka otrzymaliśmy część budynku po likwidowanym Gimnazjum w Zespole szkół w Nagoszewie i rozpoczęliśmy tworzenie Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotniczego w Nagoszewie. Otrzymaliśmy stosowne zgody z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz zostaliśmy wpisani do rejestru placówek Oświatowych w Powiecie ostrowskim. Rozpoczęliśmy proces rekrutacyjny i we wrześniu 2019 roku ruszyła pierwsza klasa o profilu Technik Awionik w naszej szkole.

Dlapilota.pl: Placówka o tym profilu musi zatrudniać kadrę dydaktyczną posiadającą doświadczenie z lotniczych przedmiotów zawodowych...

AB:
Jeżeli chodzi o kadrę dydaktyczną z przedmiotów ogólnych opieramy się na doświadczonych nauczycielach dyplomowanych z doświadczeniem nauczania w zakresie przedmiotów maturalnych oraz praktycznych. Przedmiotów zawodowych i ściśle związanych z lotnictwem uczą nauczyciele po Politechnikach, MEL-u, ale jest wśród nas jest  Dyrektor Ośrodka Szkolenia Lotniczego pilot mechanik lotniczy oraz emerytowany pilot wojskowy który jest wice- dyrektorem naszej placówki. Dyrektor naszej szkoły to absolwentka studiów MBA ACC ICF Coach z ponad 20 letnim doświadczeniem w branży edukacyjnej.

Dlapilota.pl: Które kierunki przez Państwa oferowane cieszą się największą popularnością?

AB:
No cóż aktualnie mamy dwie klasy o profilu Technik Awionik. Staramy się za wszelką cenę otworzyć kształcenie dla Technika Mechanika lotniczego ale mamy sygnały i obserwujemy lokalne szkoły średnie w których dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki logistyczne. W nadchodzącym roku szkolnym walczymy o otworzeniu nowego  kierunku - Technik Logistyk.

Dlapilota.pl: Jakie przedmioty lotnicze wchodzą w standardowy zakres nauki w klasach technicznych?

AB:
Szkoła lotnicza jaką jest nasze Technikum musi realizować podstawy programowe stworzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W zakres lotniczych przedmiotów realizowanych w szkole wchodzą między innymi: Mechanika lotu, czynnik ludzki w lotnictwie, budowa i eksploatacja statków powietrznych, obsługa statków powietrznych, przepisy dotyczące lotnictwa ,awionika i przyrządy pokładowe, język angielski lotniczy zawodowy. Dodatkowo oferujemy najzdolniejszym i przede wszystkim tym którzy chcą możliwość zdobycia Licencji Pilota PPLA ale to już na zajęciach poza lekcyjnych na bazie  Ośrodka szkolenia lotniczego Targor Flight Club na lotnisku Grądy.  

Dlapilota.pl: Czy uczniowie z innych regionów zainteresowani nauką w Technikum Lotniczym mają możliwość zakwaterowania z przyszkolnym internacie?

AB:
Szkoła nasza nie posiada własnego internatu, współpracujemy ściśle w tym zakresie z Bursą międzyszkolną w Ostrowi Mazowieckiej gdzie mieszkają nasi uczniowie z poza najbliższej okolicy a dowóz do szkoły realizowany jest przez lokalnego przewoźnika na podstawie biletu miesięcznego.

Dlapilota.pl: Jakie są kryteria przyjęcia do Państwa placówki?

AB:
CSL Technikum Lotnicze w Nagoszewie jest placówką edukacyjną skierowana do młodzieży kończącej szkołę podstawową zainteresowanej podjęciem w przyszłości pracy związanej z lotnictwem. Przyjmujemy tak jak każda szkoła średnia na podstawie złożonych świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o zdanym egzaminie ósmoklasisty. Wybieramy młodzież z  najwyższą punktacją z tych dokumentów ale nie ukrywamy że patrzymy też na zainteresowanie lotnictwem i kolejność złożonych dokumentów.

Dlapilota.pl: I na koniec naszej rozmowy, jak w kilku zdaniach zachęciłaby Pani młodzież do wyboru Technikum Lotniczego w Nagoszowie?

AB:
Jeżeli chcesz wznieść się ponad przeciętność, zerwać ze stereotypami zdobyć pożądany na rynku dobrze płatny zawód z perspektywami pracy na całym świecie przyłącz się do nas. Zostań mechanikiem wysokich lotów z Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotniczym w Nagoszewie.

Dlapilota.pl: Dziękujemy za rozmowę.

AB:
Dziękuję.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony