Przejdź do treści
Źródło artykułu

15 faktów, których możesz nie wiedzieć o A380

W 2023 roku Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, świętują 15-lecie eksploatacji Airbusa A380. Obsługując połączenia do 50 miejsc na całym świecie, Emirates są największym przewoźnikiem posiadającym w swojej flocie 116 tych kultowych maszyn.

Aby uczcić 15-lecie Emirates A380, przedstawiamy 15 ciekawostek, o których możesz nie wiedzieć na temat tego niezwykłego samolotu:

 • Tworzenie historii: Kiedy A380 po raz pierwszy zaczął przewozić pasażerów w 2008 r., wiele lotnisk musiało zmodernizować swoje pasy startowe i rękawy lotnicze. Spowodowane było to niezwykłą wagą tego samolotu, sięgającą nawet 575 ton, co odpowiada dwuipółkrotnej wadze nowojorskiej Statuy Wolności.
 • Największa jak dotąd pojemność: A380 jest największym samolotem pasażerskim, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, z miejscem dla 615 pasażerów w konfiguracji dwuklasowej i ponad 550 mkw. powierzchni użytkowej na dwóch pokładach. Podczas każdego lotu A380 na pokładzie znajduje się do 24 członków załogi Emirates, co oznacza, że każdego dnia na pokładach A380 w Wielkiej Brytanii obsługuje gości ponad 300 osób.
 • Skrzydła o dużej rozpiętości: Rozpiętość skrzydeł A380 wynosi aż 79,8 metra, czyli tyle, co szerokość 32 piętrowych autobusów lub basenu olimpijskiego.
 • Luksus pierwszej klasy: A380 oferuje swoim pasażerom jedne z najlepszych na świecie doświadczeń podczas lotu, dzięki wyjątkowym udogodnieniom w klasie pierwszej, takim jak prysznic Shower Spa z zestawami kosmetyków Emirates Private Collection Bvlgari.
 • Oferta kabin: W klasie pierwszej A380 dostępnych jest 14 całkowicie wydzielonych prywatnych kabin, w których goście mogą cieszyć się doświadczeniem zbliżonym do podróżowania prywatnym odrzutowcem. Pasażer może wybierać własne godziny posiłków i snu, w każdej chwili może zamówić wykwintną kolację. Niedaleko kabin znajduje się prysznic Shower Spa, a także salonik pokładowy.
 • Gastronomia najwyższej klasy: 1800 szefów kuchni opracowuje ponad 12 000 przepisów rocznie, aby zaspokoić potrzeby pasażerów podróżujących samolotami Emirates, w tym A380, obsługując rocznie ponad 43 miliony gości podróżujących samolotami.
 • Degustacja najlepszych win: Emirates to jedyne komercyjne linie lotnicze na świecie oficjalnie serwujące na pokładzie wina Moët & Chandon, Veuve Clicquot i Dom Pérignon, z umowami na wyłączność obowiązującymi do 2024 roku. Szampany Moët Hennessy są dostępne dla pasażerów Emirates na pokładzie od ponad 30 lat, a goście podróżujący klasą pierwszą mogą cieszyć się szampanem i kawiorem podczas lotu.
 • Najkrótszy i najdłuższy rejs: Najkrótsza trasa obsługiwana przez A380 linii Emirates to Dubaj-Jeddah, gdzie lot trwa poniżej 2 godzin i 50 minut w każdą stronę. Najdłuższą trasą obsługiwaną przez A380 Emirates jest natomiast Dubaj-Auckland, gdzie szacowany czas lotu wynosi ponad 17 godzin.
 • Mnóstwo bagażu: A380 Emirates może przewieźć do 20 000 kilogramów bagażu. Ogromna pojemność ładunkowa samolotów A380 oznacza również, że mogą one przewozić wiele towarów przeznaczonych na eksport, w tym kwiaty, świeże mięso i ryby, towary luksusowe i farmaceutyki.
 • Wielogodzinna rozrywka: Dzięki wielokrotnie nagradzanemu systemowi rozrywki pokładowej ice pasażerowie mogą wybierać spośród 6500 kanałów z filmami, programami telewizyjnymi, transmisjami sportowymi na żywo i wiadomościami, a także korzystać z pokładowego Wi-Fi. Wśród filmów dostępnych w ofercie ice, których premiera miała miejsce w momencie uruchomienia A380 przez Emirates w 2008 roku, znalazły się takie tytuły jak „Mroczny rycerz", „Vicky Cristina Barcelona" i „Mamma Mia!".
 • Na długich dystansach: A380 to jeden z najdłużej latających samolotów na świecie, który między startem a lądowaniem może pokonać nawet 15 000 kilometrów.
 • Wysoko nad ziemią: Osiągając pułap lotu 13 137 metrów, A380 leci ponad 15 razy wyżej niż najwyższy wolnostojący budynek na świecie, Burj Khalifa i ponad 12 802 metrów nad  londyńskim wieżowcem The Shard. Pionowy statecznik ma imponującą wysokość 24 metrów, przyciągając uwagę gdziekolwiek się pojawi.
 • Super moc: Emirates A380 jest napędzany czterema silnikami Engine Alliance GP72000, które zapewniają ponad 131 542 kilogramów mocy startowej na skrzydle, co odpowiada około 2600 samochodom osobowym o mocy 81 kW każdy.
 • Miękkie lądowanie: Każde z 22 kół składających się na podwozie A380 wytrzymuje ciężar około 26 ton, co odpowiada nieco ponad 1,5 w pełni załadowanej przegubowej ciężarówki. Dzięki temu samolot jest w stanie wykonać obrót o 180 stopni na szerokości 56,6 metra.
 • Prace renowacyjne: Linie Emirates są w trakcie realizacji programu modernizacji o wartości 2 mld USD, w ramach którego w 67 samolotach A380 zostaną całkowicie odświeżone kabiny, wyposażone w najnowsze produkty i wnętrza we wszystkich klasach, w tym nowe fotele w klasie ekonomicznej premium. Pojawiło się również nowe malowanie, które zostało zaprezentowane po raz pierwszy na A380 w marcu 2023 roku. Do pokrycia całego samolotu o powierzchni 3530 mkw. potrzeba ponad 4000 litrów farby.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony