Przejdź do treści
Oblodzenie statków powietrznych GA – film instruktażowy NASA
Źródło artykułu

Oblodzenie statków powietrznych GA – film instruktażowy NASA

Celem wsparcia zaangażowania NASA w poprawę bezpieczeństwa w lotnictwie, Centrum Badawcze imienia Johna H. Glenna (ang. NASA John H. Glenn Research Center at Lewis Field), opracowało dla pilotów i operatorów GA lotniczych film, który analizuje niebezpieczeństwa związane z wykonywaniem operacji w warunkach oblodzenia. W przedsięwzięcie zaangażowała się również Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) oraz Stowarzyszenie Pilotów i Właścicieli Samolotów (AOPA).

Jak akcentują twórcy materiału, poprzez dostarczanie informacji popartych badaniami, zapewnia on dla pilotów cenną wartość edukacyjną i może pomóc podejmować w czasie lotu właściwe decyzje. Dodatkowo, podczas nagrywania filmu, jego autorzy konsultowali się z agencjami regulacyjnymi oraz ośrodkami szkolenia lotniczego, tak aby materiał był jak najbardziej realny i praktyczny dla pilotów o różnym stopniu zaawansowania.


Dzięki produkcji możemy się dowiedzieć jak przebiegają procesy tworzenia się oblodzenia, jak można je rozpoznać i im zapobiegać. W bardzo przystępny wizualnie sposób został też pokazany wpływ tworzącego się lodu na osiągi statku powietrznego. Naukowcy i instruktorzy opisują każdą fazę lotu w warunkach oblodzenia i przybliżają możliwy rozwój sytuacji, a także podpowiadają działania mające pomóc wybrnąć z niebezpieczeństwa. Film opracowany został w całości w jęz. angielskim, a na jego obejrzenie trzeba przeznaczyć ok. 55 minut.


Powyższy artykuł po raz pierwszy pojawił się na Dlapilota.pl 1 marca 2017 r. W ramach nowego cyklu, na łamach naszego portalu cyklicznie przybliżamy najciekawsze i najbardziej poczytne teksty z lat ubiegłych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony