Przejdź do treści
Stalker VXE firmy Lockheed Martin wykonał rekordowy, trwający 39 godzin lot
Autor:
Marcin Ziółek

Stalker VXE UAS od Lockheed Martin pobił światowy rekord 39 godzin w powietrzu

Firma Lockheed Martin (NYSE: LMT) Skunk Works® zademonstrowała rozszerzone możliwości wytrzymałościowe specjalnie skonfigurowanego bezzałogowego systemu powietrznego (UAS) Lockheed Martin Stalker VXE: 18 lutego 2022 r., wykonał on rekordowy lot wytrzymałościowy na Ranczu Santa Margarita w Kalifornii.

Lot ustanowił nowy rekord w Grupie 2 (od 5 do 25 kilogramów) z czasem lotu 39 godzin, 17 minut i 7 sekund. W celu uzyskania certyfikatu, lot został zgłoszony do Fédération Aéronautique Internationale (FAI) – światowej organizacji zajmującej się rekordami lotniczymi, za pośrednictwem jej amerykańskiego oddziału, National Aeronautic Association.

Na potrzeby tego rekordowego lotu, Stalker VXE został zmodyfikowany poprzez wyposażenie w zewnętrzny zbiornik paliwa zamontowany na skrzydle. Lot dostarczył cennych informacji na temat ulepszeń Stalker VXE, mających na celu skalowanie jego możliwości wykonywania misji w przyszłości.

Będąca liderem w swojej klasie wytrzymałość Stalkera VXE, szeroki zakres prowadzonych operacji, modułowa ładowność, możliwość pionowego startu i lądowania oraz otwarta architektura systemu pozwalają mu wykonywać różnorodne i wymagające misje przy zaangażowaniu niewielkiej przestrzeni operacyjnej i załogi.

By osiągnąć ten rekordowy czas lotu, Lockheed Martin nawiązał współpracę z:

  • Edge Autonomy – twórcą i producentem oryginalnego wyposażenia wysokowydajnych systemów bezzałogowych, w tym Stalker VXE;
  • Adaptive Energy – w celu opracowania najnowocześniejszej technologii ogniw paliwowych, inwestując w zaawansowane źródła energii i testując innowacyjne techniki wdrażania do działań w terenie;
  • Composite Technology Development Inc. – w celu zbudowania lekkiego zbiornika zewnętrznego skrzydła;
  • Precision Integrated Programs – wsparcie w zakresie operacji lotniczych;
  • Clovis Area Modelers – by rekordowy lot był stale monitorowany przez oficjalnych dyrektorów FAI, mających nadzorować proceder i oceniać go w celu ratyfikacji.

Więcej informacji na temat rekordów lotniczych, NAA i FAI można znaleźć na stronach
https://naa.aero lub https://www.fai.org.

FacebookTwitterWykop
Marcin Ziółek
Autor: Marcin Ziółek Pilot. Licencjonowany dyspozytor lotniczy. Specjalizuje się polskich i zagranicznych komunikatach prasowych. Zajmuje się reklamą na portalu. W redakcji od 2009 roku.

Nasze strony