Przejdź do treści
AviationEduSunday cz. pierwsza, Zbigniew Dymek, FIS
Źródło artykułu

AviationEduSunday: Moje Radio, Twój Ruch. Opowiada Zbyszek Dymek z FIS

31 lipca 2022 r. odbył się AviationEduSunday, czyli Safety Course i Forum Bezpiecznego Latania w jednym wydarzeniu. Spotkanie było bezpłatną internetową formułą obu cykli i niosło ze sobą wartość edukacyjną oraz formę odświeżenia wiedzy adresowaną do wszystkich pilotów i uczniów pilotów.

Celem AviationEduSunday jest promocja bezpiecznego latania, a w jego organizację zaangażowały się firmy GSA Aviation, M-Air Poland oraz portal dlapilota.pl Całość obejmowała 19 tematycznych lotniczo i bardzo merytorycznych 20-minutowych wykładów, które prowadzili m.in. piloci, ratownicy medyczni, lekarze, instruktorzy, kontrolerzy, informatorzy FIS, a także ornitolog, klimatolog, egzaminatorzy i przedstawiciele ULC.

W pierwszym odcinku cyklu, zapraszamy do obejrzeniu wykładu "Komunikacja na lądowisku - bezpieczeństwo zaczyna się na ziemi" Zbigniewa Dymka, który zawodowo jest Informatorem FIS Warszawa i FIS Olsztyn.

Prezentowany wykład porusza m.in. kwestię komunikacji na lotniskach i lądowiskach, która sprawia wiele problemów pilotom i jest źródłem wielu niebezpiecznych sytuacji zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Dodatkowo wykładowca przybliża istotę wcześniejszego informowania właściciela lądowiska o swoim przylocie (PNR Prior Notification Required i PPR Prior Permission Required), prawidłowego składania przez radio meldunków pozycyjnych i informacji o zamiarach. Przypomina też, jak skracać znaki statków powietrznych oraz omawia znaczenie i kompetencje funkcji Kierującego Lotami.

Wszystkie 19 odcinków będziemy sukcesywnie publikować na łamach portalu dlapilota.pl (jeden materiał na tydzień).

Materiał jest bardzo treściwy i warto się z nim zapoznać. Całość trwa tylko 21 min i 15 sek.  

Warto dodać, że 26 sierpnia 2022 r. płk mgr inż. Zbigniew Dymek – wojskowy koordynator ruchu lotniczego, pracownik PAŻP od jej utworzenia, zaangażowany w tworzenie Służby Informacji Powietrznej (FIS) i przekształcenie sektorów wojskowych FIS, otrzymał nagrodę Błękitne Skrzydła (LINK).

Prezentowane materiały są udostępniane bezpłatnie, a zarówno organizatorzy nagrań jak i sami prowadzący szkolenia namawiają do ich rozpowszechniania.

Serdecznie zapraszamy!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony