Podium Poland SGP 2022 (fot. Gss Żar)

Łukasz Grabowski zwyciężył w FAI Sailplane Grand Prix na Żarze

W dniach 14-21 maja br. piloci szybowcowi rywalizowali podczas drugiego etapu FAI Sailplane Grand Prix, który odbył się na Żarze. W polskim etapie wzięło udział 14 pilotów: trzynastu z Polski i jeden z Niemiec.

To był tydzień pełen emocjonujących wyścigów. Tegoroczne zawody okazały się szczęśliwe dla polskich zawodników. Zwycięzcą SGP Poland po siedmiu rozegranych konkurencjach został Łukasz Grabowski, który prowadzenie objął po drugim wyścigu i nie oddał go do końca zawodów. Wygrał cztery z siedmiu wyścigów. Łącznie zdobył 40 punktów.

Z kolei drugie miejsce w polskim etapie zajął Marek Sawczuk. Podczas siedmiu konkurencji cztery razy stawał na drugim miejscu podium i raz na trzecim. Łącznie zdobył 26 punktów.

Na trzecim miejscu uplasował się Tilo Holighaus z Niemiec. Tilo skrupulatnie gromadził punkty podczas całych zawodów. Trzy razy stawał na podium, w tym raz na drugim i raz na trzecim miejscu. Zawody zakończył wygraną ostatniej konkurencji. Holighaus zdobył łącznie 24 punkty. Pełne końcowe wyniki TUTAJ.

Zwycięstwo w Żarze zapewniło Łukaszowi udział w finałach SGP w Pavullo we wrześniu 2023 roku, podczas których Polak będzie rywalizował z dwoma najlepszymi pilotami z SGP w Szwecji – Stefanem Lagerem i Klausem Kalmbachem.

Przed nami jeszcze SGP na Litwie, które odbędzie się 29 maja, a tydzień później, 5 czerwca, rozpocznie się SGP we Włoszech. Z ekscytacją czekamy na kolejne emocjonujące wyścigi!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom SGP Poland, a przede wszystkim Łukaszowi Grabowskiemu i Markowi Sawczukowi. Życzymy dalszych sukcesów!

•  Francja – Vinon 4 – 10 września 2022
•  Australia – Gawler 2 – 8 stycznia 2023 r.
•  Chile – Vitacura 8 – 15 stycznia 2023
•  Polska – Żar 15 – 21 maja 2022
•  Republika Południowej Afryki – Douglas Cape 20 – 26 stycznia 2023
•  Finał: Włochy Pavullo 26 sierpnia – 2 września 2023

Poniżej krótkie relacje z poszczególnych dni zawodów:

Zgodnie z oczekiwaniami pierwszy dzień zawodów (14 maja) był piękny i słoneczny. Po porannej ceremonii otwarcia, odprawie, zatankowaniu wody i zważeniu szybowców, piloci wsiedli do swoich maszyn, by zmierzyć się z pierwszym zadaniem.

Zadanie postawiono w kierunku południowo-wschodnim przez góry: Jaworzyna, Wielka Raca, Giewont i Kocierz. Trasa o długości 377.13 km dała zawodnikowi możliwość spróbowania swoich sił w Tatrach. Podstawa chmur wynosiła 2200MSL.

W sobotę wyścig wygrał lecąc szybowcem AS33 Stanisław Biela. Czas oblotu wyniósł 3h19m52s. Stanisław zdobył 8 punktów. Drugi na metę przyleciał Łukasz Grabowski zdobywając 6 punktów. Na sobotnim podium stanął jeszcze Marek Sawczuk, na którego koncie pojawiło się 5 punktów.

Szybowce na Żarze podczas FAI Sailplane Grand Prix (fot. GSS Żar)

(fot. GSS Żar)

Niedziela (15 maja) to był kolejny piękny dzień zawodów. Zadanie postawiono w kierunku południowym przez: Jaworzyna, Bojnice, Kráľova hoľa, Wielki Chocz, Przegibek. Długość przygotowanej trasy wynosiła 379.96 km. Piloci wystartowali o godzinie 12:40.

Dzień zapowiadał się bardzo obiecująco, lecz niestety nie obeszło się bez komplikacji. Jeden z zawodników po 10 minutach lotu został zmuszony do powrotu na lotnisko z powodu problemów technicznych z nawigacją. Szczęśliwie zawodnik powrócił do konkurencji ale 30 minut po otwarciu startu. Warunki na trasie okazały się trudne i zdradliwe. Masy powietrza były wymieszane i zawodnicy musieli trzymać się wysoko pod podstawami chmur, które wynosiły 2750MSL. Wszyscy zawodnicy bezpiecznie wrócili na lotnisko, niestety nie wszyscy ukończyli zadanie.

15 maja zwycięzcą drugiego zadania został Łukasz Grabowski, który trasę obleciał szybowcem JS-1C 18 w czasie 3h37m39s. Za ten przelot zdobył 6 punktów. Łącznie ma ich 12 i tym samym objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi konkurencję ukończył Marek Sawczuk zdobywając 4 punkty. Trzeci na metę doleciał Zdzisław Bednarczuk dodając 3 punkty do 3 zdobytych dnia poprzedniego.

Gratulacje dla zwycięzcy Łukasza Grabowskiego i wszystkich pozostałych zawodników.

Szybowce na Żarze podczas FAI Sailplane Grand Prix (fot. GSS Żar)2

Poniedziałek był kolejnym pięknym dniem zawodów w Żarze. Pogoda nadal była dobra, choć 16 maja warunki były trudniejsze.

Trasa poniedziałkowego zadania przecinała całe pasmo Tatr. Wiodła m.in. przez: Smrek (Góry Izerskie), Pilsko, Szczyt Łomnica w Wysokich Tatrach, Kocierz. Długość przygotowanej trasy wynosiła 305,16 km z czterema punktami zwrotnymi. Piloci wystartowali o godzinie 12:54.

Trzeci wyścig na Żarze okazał się trudniejszy. Wszyscy zawodnicy po wykonaniu zadania bezpiecznie wrócili na lotnisko. W poniedziałek Zdzisław Bednarczuk zajął pierwsze miejsce z prędkością 93,9 km/h. Trasę obleciał szybowcem Js3 w czasie 3:15:05. Zdzisław zdobył za to 7 punktów i łącznie ma już ich 13, co daje mu na razie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Gratulacje!

Drugi na metę doleciał Tilo Holighaus z prędkością 89,8 km/h. Do zdobytych wcześniej 3 punktów dołożył kolejne 5. Trzecie miejsce zajął Bogdan Dorożko z prędkością 89,2 km/h. Za to zadanie zdobył 4 punkty, a łącznie zgromadził ich już 8.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Łukasz Grabowski z 14 punktami, pomimo tego, że w poniedziałkowym wyścigu zdobył tylko 2 punkty.

Po jednodniowej przerwie spowodowanej niesprzyjającą pogodą piloci wrócili w środę (18 maja) do ścigania.

Trasa środowego zadania wiodła m.in. przez: Jaworzynę, Smrek (Góry Izerskie), Beskidek, Brennę w Beskidzie Śląskim, Przegibek – przełęcz w Beskidzie Żywieckim. Długość przygotowanej trasy wynosiła 213,99 km z czterema punktami zwrotnymi. Piloci wystartowali o godzinie 13:35.

Warunki były wymagające. Bezchmurna termika i silne wiatry w wyższych partiach. Do mety dotarło tylko pięciu zawodników.

18 maja zwycięzcą czwartego zadania został Łukasz Grabowski, który trasę obleciał szybowcem JS-1C 18 w czasie 2h35m37s. Za ten przelot zdobył 6 punktów. Łącznie ma ich 20 i utrzymuje prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi konkurencję ukończył Marek Sawczuk zdobywając 4 punkty. Za start powyżej maksymalnej prędkości 189 km/h otrzymał wczoraj karę 95 s. Marek ma łącznie na swoim koncie 14 punktów. Trzeci na metę doleciał Zdzisław Bednarczuk dodając 3 punkty do zdobytych w poprzednich konkurencjach. Łącznie ma ich 16 i zajmuje drugą pozycję w klasyfikacji generalnej.

Piloci mają przed sobą jeszcze trzy wyścigi. I wszystko się może zdarzyć. Rywalizacja szybowników na Żarze potrwa do 21 maja.

Przypominamy, że relacje z kolejnych wyścigów można oglądać TUTAJ.

Wyniki rywalizacji polskiego etapu 11 serii FAI Sailplane Grand Prix można zobaczyć TUTAJ.

Szybowiec na Żarze podczas FAI Sailplane Grand Prix - w oddali ląduje samolot (fot. GSS Żar)

19 maja rozegrana została 5 konkurencja mistrzostw na Żarze. Zawodnicy mieli do pokonania 157.32 km, a trasa wiodła poprzez CZUPEL -  TURBACZ - PRZEGIBEK – ZAR.

Zwycięzcą tego dnia został Łukasz Grabowski startujący na szybowcu JS-1C 18, który uzyskał czas 1:49:26 i średnią prędkość 86.3 km/h. Drugie miejsce zajął Marek Sawczuk na szybowcu ASG29E (+01:20, 85.2 km/h), a trzecie Stanisław Biela na szybowcu AS 33 (+02:41 84.2 km/h)

Jak możemy przeczytać na profilu Górskiej Szkoły Szybowcowej AP Żar:

"Bezchmurne poranne niebo i blask słońca wydawały się obiecującym znakiem na latający dzień, mimo że zdawaliśmy sobie sprawę ze słabych warunków wynikających z inwersji w niżu. Zadanie zostało ustalone i pierwsze starty rozpoczęły się o godzinie 12.30 czasu lokalnego. Ze względu na słabą pogodę, kilka szybowców powróciło na lotnisko bez ukończenia taska. Na szczęście reszta wytrwałych pilotów było w stanie utrzymać się w powietrzu i ukończyć zadanie. Cóż, miejmy nadzieję na lepsze jutro  serdecznie gratulujemy dzisiejszym zwycięzcom. Łukasz Grabowski Grabek you are the best!"

wyniki 5 konkurencji mistrzostw na Żarze 05.2022
Szybowce na Żarze podczas FAI Sailplane Grand Prix - oczekiwanie na start (fot. GSS Żar)

20 maja rozegrana została 6 konkurencja mistrzostw na Żarze. Zawodnicy mieli do pokonania 192 km i 3 punkty: VELKY CHOC, ZAKOPANE oraz KOCIERZ. W tej konkurencji pierwsze miejsce zajął Łukasz Grabowski startujący na szybowcu (JS-1C 18), drugie Marek Sawczuk (ASG29E), a trzecie Niemiec Tilo Holighaus (Ventus-3T).

Wyniki 7 konkurencji zawodów szybowcowych na Żarze

W klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu znajduje się Łukasz Grabowski (34 punkty), przed Markiem Sawczukiem (24 punktu) i Zdzisławem Bednarczukiem (18 punktów).

Klasyfikacja szybowcowych mistrzostw Polski po 7 konkurencjach

Siódmą konkurencję, która została rozegrana 21 maja, wygrał Niemiec Tilo Holighaus startujący na szybowcu Ventus-3T, na drugim miejscu uplasował się Łukasz Grabowski (JS-1C 18), a na trzecim Bogdan Dorozko (ASG 29E).

Pełne wyniki siódmej konkurencji:

Wyniki 7 konkurencji FAI Sailplane Grand Prix na Żarze

Były to ostatnie zmagania tych mistrzostw, które ostatecznie wygrał Łukasz Grabowski (szybowiec JS-1C 18) - 40 punktów, przed Markiem Sawczukiem (ASG29E) - 26 punktów i Niemcem Tilo Holighausem (Ventus-3T) - 24 punktów. Serdeczne gratulacje.