Przejdź do treści
XXII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)
Źródło artykułu

XXII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie rozegrane

W dniach 5-8 października 2022 roku rozegrana została XXII edycja Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie odbywających się w ramach Balonowego Pucharu Polski.

W środowy wieczór (5 października) na krośnieńskim rynku oficjalne rozpoczęły się XXII Górskie Zawody Balonowe. Załogi przejechały zwartym kordonem spod Hali MOSiR (Bursaki) na Rynek. Przywitania zebranych gości i uczestników dokonał Prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej Zygmunt Jerzyk.

Gdy baloniarze są w Krośnie towarzyszy nam zawsze bardzo ciepła atmosfera. Zwykle spotykaliśmy się w długi majowy weekend, nie inaczej miało być i w tym roku, nie mniej jednak wszyscy się tutaj zgodzimy, że na wiosnę w tym roku nie było nastroju do zabawy, a taką zawsze była i miejmy nadzieję, że będzie wielka krośnieńska impreza balonowa – powiedział.

Rywalizację oficjalnie otworzył Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.

Jesteśmy zaszczyceni, że po raz kolejny gościmy załogi balonowe tutaj w Krośnie i to krośnieński piękne niebo będzie okraszone kolorowymi statkami powietrznymi, które będą nas rano budziły – powiedział. 

Obecni byli także przedstawiciele pozostałych współorganizatorów – Aeroklubu Podkarpackiego, Lotnisko Krosno Sp. z o.o., Miasta Krosna. Wyczytywani szefowie załóg wychodzili na scenę witając się z organizatorami i zgromadzoną publicznością.

Przypomnijmy – pierwsze zawody balonowe odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego.

Oficjalne rozpoczęcie XXII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

Oficjalne rozpoczęcie XXII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

Poranny start 6 października nie odbył się ze względu na trudne warunki atmosferyczne – silny wiatr. Załogi co prawda rozlokowały się pomiędzy miejscowościami Bóbrka, a Zręcin – lecz ostatecznie musieli uznać wyższość porywistego wiatru.

Po pierwszym dniu rywalizacji na punkty prowadził Denis Dawidziuk (Aerostat Club) z wynikiem 2957 pkt. Na drugim miejscu plasował się Kacper Borkowski (Aeroklub Nowy Targ) – 2846 pkt, na trzeciej pozycji ubiegłoroczny zwycięzca Tomasz Filus (2530 punktów). Zawodnicy odbyli loty popołudniowe rozgrywając 3 konkurencje – PDG, HWZ oraz FON, przelatując majestatycznie nad miastem.

Późnym popołudniem zgromadzeni widzowie na terenach zielonych przy Hali MOSiR mieli przyjemność wysłuchać koncertu światowej sławy śpiewaka operowego, uczestnika wielu scen świata, aktora i reżysera Zbigniewa Maciasa. Artysta wykonał m.in. takie przeboje jak „My way”, „Ach, te baby” czy „Strangers in the night”. Po koncercie odbył się nocny pokaz balonów. Mieszkańcy mogli podziwiać z bardzo bliskiej odległości m.in. balony Cellfast i Splast.

Nocny pokaz balonów w Krośnie (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

Nocny pokaz balonów w Krośnie (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

7 października poranny start został odwołany z powodu gęstej mgły, która utrzymywała się do przedpołudnia.

Za to popołudnie było wymagające i trudne. Organizatorzy przygotowali ciekawe konkurencje, a załogi dały z siebie wszystko. Clou dnia rozegrało się popołudniu – briefing został przesunięty pół godziny szybciej na 15:30 – czuć było głód i dużą chęć latania. Pilotom zaserwowano 4 konkurencje – „Fly in”, „Gordon Bennett Memorial”, „Fly on” oraz „Hesitation waltz”. Załogi bardzo rozproszyły się w okolicach Miejsca Piastowego, Wrocanki i Głowienki, następnie przeleciały nad miastem, gdzie „krzyże” rozstawione były m.in. na rynku oraz w okolicy ul. Grodzkiej. Mieszkańcy regionu podziwiali majestatycznie sunące statki powietrzne.

Przyjeżdżam tu od 20 lat – jest pięknie, super zabawa, wielu wspaniałych ludzi, wymagające warunki atmosferyczne w Krośnie – komentuje przed porannym briefingiem Adam Jaskólski (Aeroklub Koniński). – Juniorzy mogą tu trenować, zdobywać doświadczenie, a atmosfera świetna – dodaje Piotr Grajek (Klub Sportów Balonowych we Wrocławiu).

Po 7 konkurencjach prowadził Kacper Borkowski (Aeroklub Nowy Targ) z 5960 pkt., za nim Denis Dawidziuk (Aerostat Club) - 5764 pkt, na trzeciej pozycji Arkadiusz Sionkowski (Mościcki Klub Balonowy) - 5207 pkt. Załogi krośnieńskie – Kacper Pudło (Cellfast) na miejscu 4 (5196 pkt.), Witold Filus (Splast, Miasto Krosno, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel Ostrowskiej) na pozycji 10 - 3263 punktów.

XXII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie - konkurencja (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

(fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

W sobotni poranek (8 październka) znów przeszkodził wiatr. Pomimo wzniesienia się w powietrze kilku balonów (okolice Głowienki i Wrocanki) konkurencje punktowane zostały odwołane. Jury przygotowało na sobotni ranek 3 konkurencje: 2x „Hesitation Waltz” oraz „Fly on”. Niestety Dyrektor Sportowy zawodów Deividas Pinkevicius został zmuszony do anulowania ww. konkurencji.

Załogi długo walczyły z wiatrem, cierpliwie wyczekiwały, a wraz z nimi zgromadzona publiczność, która cieszyła się na formę startu wspólnego spod hali. Na popołudnie (8 października) jury przygotowało 2 konkurencje: "Hesitation Walz" oraz "Fly on". Po wstępnym rozłożeniu ekwipunku załogi i towarzyszący im mieszkańcy blisko godzinę przekomarzali się z porywami wiatru panującymi w wyższych wysokościach. W końcu dopięli swego! Zielona flaga pojawiła się na polu startowym - balony poleciały w kierunku Korczyny, Korczyny-Sporne i Odrzykonia.

Konkurencję numer 8 wygrała Ieva Šķēle z Łotwy zdobywając maksymalną ilość punktów. W tej konkurencji dobrze zaprezentowali się także Jacek Legendziewicz, Denis Dawidziuk oraz Witold Filus.

Konkurencję numer 9 zwyciężył Denis Dawidziuk (maksimum punktowe), tuż za nim Adam Jaskólski.

XXII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie - podium (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

XXII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie - podium (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

Po podliczeniu punktów ze wszystkich konkurencji zwycięzcą XXII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie został Denis Dawidziuk, który zgromadził 7476 punktów. Warunki atmosferyczne w tym roku były bardzo trudne i wymagające od pilotów nie lada umiejętności.

– W każdym locie balonem trzeba się z pogodą "dogadać" i dobrze wyczuć panujące warunki atmosferyczne. Krosno jest trudne, ale trzeba te trudności starać się pokonywać – mówił triumfator XXII GZB. Zwrócił też uwagę na zjawisko à la fali – wiatru, który po zejściu z gór się rozpędza i ma bardzo dużą prędkość. Podkreślił także fakt świetnej atmosfery w Krośnie – Przyjeżdżamy tutaj przed wszystkim żeby latać, chcemy latać, atmosfera tutaj jest super!

Drugie miejsce zajął Arkadiusz Sionkowski – młody, bardzo utalentowany pilot, reprezentant Mościckiego Klubu Balonowego – zdobył 6649 punktów Trzecią lokatę zajął Kacper Borkowski z Zakopanego (Aeroklub Nowy Targ) – 6493 pkt.

Najlepszym z krośnian był Kacper Pudło (Cellfast Balloon Team) – zajął wysokie, czwarte miejsce (5929 punktów). Za nim ubiegłoroczny zwycięzca Tomasz Filus – 5042 pkt.

Relacje filmoże z poszczególnych dni zawodów można zobaczyć TUTAJ.

Pełne wyniki XXII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie na stronie www.watchmefly.net

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony