Przejdź do treści
Dirk Evers, który wykonał rekordową liczbę lądowań
Źródło artykułu

Rekordowa liczba lądowań w ciągu godziny w księdze rekordów Guinnessa

Holenderski pilot trafił do księgi rekordów Guinnessa po tym jak na małym lotnisku Oostwold na północy Holandii wykonał 57 lądowań w ciągu jednej godziny. Dokonał tego Dirk Evers samolotem Pitts Special.

Dotychczasowy rekord z 2020 r. należał do Amerykanina Stevena Chase’a, który w Broomfield w stanie Kolorado w ciągu godziny wykonał 15 startów i lądowań. Latem 2021 r. Dirk Evers wpadł na pomysł, aby pobić ten wyczyn.

Samolot, którym Dirk Evers pobił rekord, to „Pitts S.2B Special”. „Zajęło mi to trochę ciężkiej pracy, ale poszło dobrze. Moje nogi są jak papka i mam bóle mięśni aż do uszu, ale było to fantastyczne”, wyjaśnił po lotach.

„Zajrzałem do Księgi Rekordów Guinnessa i po prostu sprawdziłem, czy jest tam rekord, który mógłbym pobić. Znalazłem rekord Amerykanina i początkowo myślałem, że łatwo będzie go zdetronizować. Było jednak sporo zasad i warunków, które trzeba było spełnić. Min. wszystkie lądowania musiały się odbyć z tego samego kierunku, po każdym lądowaniu samolot musiał wznieść się z powrotem na wysokość kręgu 1000 stóp (ponad 300 m), podczas każdego przyziemienia wszystkie trzy koła musiały dotknąć pasa startowego, a kamery zainstalowane na pokładzie musiały przekazywać obraz wysokościomierza", dodał.

Dodatkowo na lotnisku musieli się znajdować oficjalnie wyznaczeni świadkowie, aby sprawdzić, czy próba bicia rekordu została przeprowadzona dokładnie zgodnie z przepisami, a sędziowie musieli uważnie mierzyć czas i bezpośrednio po lotach złożyć raport wraz ze zdjęciami i filmami, jako ostateczny dowód autentyczności próby.

Evers jest byłym pilotem śmigłowców Holenderskich Sił Powietrznych i byłym kapitanem B737 w liniach Transavia.  Obecnie prowadzi własną szkołę latania w Lelystad.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony