Spadochronowy Puchar Świata 2022 zakończony

Zakończył się tegoroczny Spadochronowy Puchar Świata. Zakończył się zawodami finałowymi, w szwajcarskim Locarno, w dniach 23-25.09.2022 r. Poniżej zamieszczamy relację zespołu „KRAKÓW WAWEL” z tej imprezy.

Już wcześniej doszliśmy do wniosku, że ten rok był wyjątkowo niesprzyjający dla nas pod kątem pogody. Finał Spadochronowego Pucharu Świata tylko to potwierdził. Były to kolejne, licząc tylko duże imprezy międzynarodowe – czwarte, zawody pod rząd, gdzie organizatorzy mieli problemy z ich rozegraniem ze względu na warunki atmosferyczne. I kolejne miejsce, które raczej kojarzy się z piękną, słoneczną pogodą, ugościło skoczków spadochronowych w asyście chmur i deszczu. A było tych gości nie mało.

Na lotnisku w Locarno zjawiło się trzydzieści siedem drużyn z całego świata. W tym jedna z Polski, „KRAKÓW WAWEL” w składzie: Wiktor Król, Jan Mach, Tomasz Podstawka, Łukasz Zajchowski i Rafał Zgierski.

W sumie przez trzy dni zawodów udało się rozegrać sześć kolejek skoków. Sobotę zawodnicy spędzili nie wykonując ani jednego skoku. Za środek transportu powietrznego służyły samoloty Pilatus PC-6, które każdorazowo zabierały na pokład dwie drużyny, czyli dziesięciu zawodników, więc na pokładzie było trochę ciasno. Jednak nie aż tak, żeby nie dało się skakać. Tylko żeby pogoda była jeszcze inna…

Tak czy inaczej, zawodnikom udało się wykonać po sześć skoków. Po podliczeniu wyników zwycięstwo przypadło drużynie „ITALY CISM 1” z Włoch, miejsce drugie zajęła drużyna „CZECH REPUBLIC MILITARY TEAM I” z Czech, a na miejscu trzecim uplasowała się drużyna z Niemiec „SPORTFORDERGRUPPE BW TEAM I”.

Złoty medal wywalczyła Deborah Ferrand z Francji z wynikiem 4 cm, medal srebrny zdobyła Erica Franz ze Szwajcarii, a medal brązowy przypadł Stephanie Texier – również z Francji – z wynikiem 7 cm.

Wśród mężczyzn triumfowało aż dwóch panów z wynikiem 1 cm: Tamas Varga z Węgier i Fabrizio Mangia z Włoch. Trzeci był Thomas Jeannerot z Francji z wynikiem 2 cm. Nasz zespół „KRAKÓW WAWEL” uplasował się na bardzo dobrym, dwudziestym miejscu.

Spadochronowy Puchar Świata - zawody finałowe w szwajcarskim Locarno (fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)2

(fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)

Klasyfikacje tegorocznego Spadochronowego Pucharu Świata, ostatecznie zostały podliczone po rozegraniu tylko czterech zawodów. Pierwsze zawody w Chorwacji nie rozegrały się ze względu na silny wiatr, a zawody w Niemczech zostały odwołane.

Najlepsi okazali się Czesi z zespołu „CZECH REBUBLIC MILITARY TEAM I”, za nimi uplasowali się Niemcy z drużyny „SPORTFORDERGRUPPE BW TEAM I”, a miejsce trzecie zajął włoski zespół „SCUOLA NAZIONALE”.

Wśród pań triumfowała Magdalena Schenner z Austrii, druga była Cheryl Stearns z USA, a trzecia Tatjana Gustke z Niemiec.

Najlepszym z mężczyzn okazał się Stefan Wiesner z Niemiec, na miejscu drugim uplasował się jego rodak - Robin Griesheimer, a na miejscu trzecim Fabrizio Mangia z Włoch.

Zespół „KRAKÓW WAWEL” zakończył tegoroczną rywalizację w Spadochronowym Pucharze Świata na dwudziestym siódmym miejscu na siedemdziesiąt trzy zespoły. Może ten sezon nie przyniósł nam spektakularnych sukcesów w postaci medali, ale praca w nim wykonana na pewno zaowocuje w przyszłości.

Partnerem Głównym startu reprezentacji Krakowa była Gmina Miejska Kraków, a Partnerem Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Udział zawodników sekcji w Spadochronowym Pucharze Świata Locarno 2022 był wspierany przez ORLEN Paliwa.