Przejdź do treści
Zawody FAI na Litwie - polska reprezentacja z medalami (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)
Źródło artykułu

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie rozegrane - złoto i srebro dla 3 polskich pilotów

W dniach 3-15 lipca 2022 r. w Pociūnai na Litwie rozegrane zostały 21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI. 82 pilotów z całej Europy rywalizowało w trzech klasach: Club, Standard, 15m.

Polskę reprezentowało sześciu pilotów. 
– w klasie Club – Mirosław Izydorczak, Zbigniew Górecki,
– w klasie Standard – Łukasz Blaszczyk, Wiktor Łaciński,
– w klasie 15m – Sebastian Kawa, Łukasz Grabowski.

W ciągu dwunastu dni trzy konkurencje anulowano ze względu na bardzo słabe warunki atmosferyczne dla klas Club i 15m, a cztery konkurencje anulowano dla klasy Standard. Dodatkowo 6 i 12 lipca task setter nie wyznaczał zadania – piloci odpoczywali.

W klasie Club rozegrano osiem konkurencji (piąć obszarowych i trzy wyścigowe). Pierwszą wygrał Hugo Corbille (Francja), który leciał szybowcem LS 4. Drugą konkurencję wygrał lecąc szybowcem ASW 20 Tomas Suchanek (Czechy) i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Tomas wygrał w sumie trzy konkurencje i raz zajął drugą pozycję, ale prowadzenia w klasyfikacji generalnej już nie oddał. 

Po podliczeniu punktów po ośmiu konkurencjach na podium w klasie Club stanęli:
1. miejsce – Tomas Suchanek (Czechy), 
2. miejsce – Thies Bruins (Holandia), 
3. miejsce – Tom Arscott (Wielka Brytania). 
Polscy piloci startujący w tej klasie zajęli miejsca: 15. miejsce – Mirosław Izydorczak na szybowcu ASW 20 F, 16. miejsce – Zbigniew Górecki na szybowcu Mini Nimbus B. Pełne wyniki TUTAJ.

Z kolei w klasie Standard rozegrano jedną konkurencję obszarową mniej. 11 lipca zawodnicy wystartowali do konkurencji, ale skończyło się to lądowaniami w terenie przygodnym. Tego samego dnia na osłodę pod wieczór piloci mieli okazję podziwiać pokaz prawdziwej rasowej akrobacji w wykonaniu Jurisa Kairysa.

Pierwszą konkurencję wygrał Pavel Louzecky (Czechy). Przez dwie kolejne konkurencje w klasyfikacji generalnej prowadził Mario Kiessling (Niemcy). Czwartą konkurencję wygrał Jan-Ola Nordh (Szwecja) i odebrał Niemcowi prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzy ostatnie konkurencje wygrał Łukasz Błaszczyk, który leciał szybowcem Discus 2a. Łukasz do samego końca starał się doścignąć Jan-Ola. Do zwycięstwa zabrakło mu tylko 33 punkty.

Łukasz codziennie wspaniale relacjonował rywalizację podczas Mistrzostw na swoim profilu facebookowym. Zapraszamy do lektury TUTAJ.

Po podliczeniu punktów po siedmiu konkurencjach na podium w klasie Standard stanęli:
1. miejsce – Jan-Ola Nordh (Szwecja), 
2. miejsce – Łukasz Błaszczyk (Polska), 
3. miejsce – Dennis Huybreckx (Belgia). 
Drugi polski pilot startujący w tej klasie, również na szybowcu Discus 2a, Wiktor Łaciński zajął ostatecznie 15 miejsce. Pełne wyniki TUTAJ.

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie - podium w klasie Standard (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie - podium w klasie Standard (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)

W klasie 15m, podobnie jak w klasie Club, udało się rozegrać osiem konkurencji. Pierwszą z nich wygrał Gintaras Drevinskas (Litwa). W drugim zadaniu najlepszy był Yves Gerster (Szwajcaria). Podczas trzeciej konkurencji wyścigowej najszybciej do mety doleciał szybowcem Diana 2 Łukasz Grabowski. Zaraz za nim na mecie zameldował się szybowcem Diana 2 FES V Sebastian Kawa. W tej konkurencji do mety doleciało jeszcze tylko trzech pilotów, pozostali lądowali w terenie przygodnym. Tego dnia Sebastian objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i nie oddał go aż do końca zawodów. W sumie Sebastian wygrał jedną konkurencję, trzy razy był drugi i dwa razy był trzeci na mecie.

Po podliczeniu punktów po ośmiu konkurencjach na podium w klasie 15m stanęli:
1. miejsce – Sebastian Kawa (Polska), 
2. miejsce – Łukasz Grabowski (Polska), 
3. miejsce – Oliver Springer (Niemcy). 
Pełne wyniki TUTAJ.

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie - podium w klasie 15m (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie - podium w klasie 15m (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)

Bardzo dobry wynik uzyskali też na Litwie wszyscy polscy piloci drużynowo. Stanęli na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce drużynowo zajęli zawodnicy z Czech. Trzecie miejsce drużynowo wywalczyli Niemcy. Pełne wyniki TUTAJ.

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie - podium drużynowe (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie - podium drużynowe (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !


W tym samym czasie w Pociūnai na Litwie rozegrane zostały również 4. Szybowcowe Mistrzostwa Świata FAI w klasie 13,5m. W rywalizacji udział wzięło 11 pilotów. Polskę reprezentował Christoph Matkowski.

Rozegrano 9 konkurencji: 3 prędkościowe i 6 obszarowych. Pierwszą konkurencję wygrał Stefano Ghiorzo (Włochy). Po drugiej konkurencji prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Nick Hanenburg (Holandia). Nick nie dał sobie odebrać prowadzenia aż do końca zawodów, pomimo tego, że na swoim koncie miał tylko jedno zwycięskie zadanie. Polski zawodnik – Christoph Matkowski – wygrał konkurencję obszarową w dniu 13 lipca oraz konkurencję prędkościową w dniu 14 lipca.

Po podliczeniu punktów po dziewięciu konkurencjach na podium 4. Szybowcowych Mistrzostw Świata FAI w klasie 13,5m stanęli:
1. miejsce – Nick Hanenburg (Holandia), 
2. miejsce – Darius Gudziunas (Litwa), 
3. miejsce – Linas Miezlaiskis (Litwa). 
Polski pilot, Christoph Matkowski, zajął ostatecznie 6 miejsce. Pełne wyniki TUTAJ.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony