Przejdź do treści
Źródło artykułu

Cumulusy 2021 wręczone podczas uroczystej gali

W dniu 26 lutego 2022 r., w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie odbyła się uroczysta gala siódmej edycji ogólnopolskiego plebiscytu lotniczego Cumulusy 2021.

LOTNICTWO TO WOLNOŚĆ – pod takim hasłem odbyła się gala, podczas której poznaliśmy laureatów plebiscytu lotniczego Cumulusy 2021, a spotkanie lotniczej rodziny niosło dobitnie i wielokrotnie wyrażany przekaz – SOLIDARNI Z UKRAINĄ. 

Podczas Gali uhonorowano i wyróżniono nie tylko sportowców, ale też osoby oraz przedstawicieli firm i instytucji, dzięki którym możemy bezpiecznie latać, dzięki którym mamy tak przebogatą i piękną historię polskiego lotnictwa, dzięki którym te tradycje możemy dalej kultywować i rozwijać.

Zwycięzców w 8 kategoriach wyłoniono na podstawie: osiągnięć sportowych (punkty medalowe), głosowania członków Kapituły, władz aeroklubów, dziennikarzy i kibiców.

Laureaci ogólnopolskiego Plebiscytu Lotniczego Cumulusy 2021 to: 

Cumulus SPORT zdobyli:

1. Ewa Wesołowska, zawodniczka Wojskowego Klubu Sportowego "Wawel", członek Spadochronowej Kadry Narodowej i Reprezentacji WP w Spadochroniarstwie, na co dzień pełniącej służbę w Ośrodku Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych. Ewa posiada wykonane ponad 3500 skoków spadochronowych, głównie na celność lądowania. W roku 2021 została indywidualną Spadochronową Mistrzynią Polski, zdobywając złoty medal podczas 57. Spadochronowych Mistrzostw Polski w Celności Lądowania, w Chrcynnie, w dniach 07-10.09 2021r. Więcej TUTAJ.

2. Sebastian Kawa – dwukrotny mistrz świata w 2021 roku. Więcej TUTAJ.

3. Leszek Małmyga – zawodnik Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, członek Modelarskiej Kadry Narodowej od 2000 r. Wielokrotny, modelarski Mistrz Polski, Europy, Świata oraz zwycięzca Pucharów Świata, jeden z najbardziej spektakularnych, odnoszących sukcesy sportowiec. Więcej TUTAJ.

4. Arkadiusz Iwański – pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji balonowego Pucharu Polski 2021. Zwycięzca zawodów pucharowych Balonowa Jura 2021, Ełk 2021 i Nałęczów 2021. Złoty medal Mistrzostw Polski 2021. Pilot GASPOL team. Więcej TUTAJ.

5. Irena Paczek-Krawczak – złoty medal indywidualnie i drużynowe podczas Pucharu Europy Wschodniej 2021 w Szeged. Irena na co dzień jest oficerem w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. Więcej TUTAJ.

6. Klaudia Bulgakow – brązowy medal indywidualnie podczas Paralotniowych Mistrzostw Świata w Argentynie i czwarte miejsce drużynowo.  Więcej TUTAJ.

7. Dariusz Mazur – reprezentant Aeroklubu Radomaiego, pilot szybowcowy, samolotowy i śmigłowcowy. W roku 2021 Mistrz Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie Intermediate, zdobywca pierwszego miejsca w Pucharze Polski w Akrobacji Samolotowej, oraz zdobywca 5 miejsca indywidualnie w Mistrzostwach Europy w Akrobacji Samolotowej w Klasie Intermediate rozgrywanych w Rumunii. Więcej TUTAJ.

8. Kraków Wawel – drużyna spadochronowa w celności lądowania (składu zmiennego) i projekt Miasta Krakowa oraz Wojskowego Klubu Sportowego "Wawel", trwający od 2009 r. i polegający na udziale zespołu pod tą nazwą we wszystkich zawodach Spadochronowego Pucharu Świata, a od 2016 r. również we wszystkich zawodach Pucharu Europy Wschodniej w Celności. Więcej TUTAJ.

9. Dawid Winczewski – srebrny medalista Mistrzostw Świata w Wingsuit Flying 2021, które odbyły się w Tanay (Rosja). Wraz z drużyną zdobył również na tych zawodach medal brązowy. Rekordzista kraju, Europy, świata. Ustanowił m.in. rekord świata w prędkości postępowej w kombinezonie Wingsuit: 324,4 km/h. Więcej TUTAJ.

10. Maciej Pospieszyński - Aerobatics – szybowcowy Mistrz Polski w klasie unlimted. Więcej TUTAJ.

W kategorii SZKOLENIE LOTNICZE statuetkę powędrowała do Aeroklubu Warszawskiego – jednego z najstarszych i najbardziej cenionych aeroklubów na świecie, który powstał w 1927 roku, i od tamtej pory niemal 100 lat wychował i zaszczepił pasje lotnicza wielu sławom przestrzeni powietrznej. Jest inspiracją, miejscem edukacji i rozwoju. Członkowie aeroklubu uczestniczą w akcjach charytatywnych, społecznych i artystycznych. Tym samym wspierając rozwój kultury i promując lotnicze wartości. Więcej TUTAJ.

Statuetkę w kategorii AIRSHOW otrzymała Grupa Akrobacyjna "Żelazny" – najdłużej działająca cywilna grupa akrobacyjna w Polsce, w której wyszkoliło się wielu znakomitych pilotów. Członkowie grupy oprócz znakomitych pokazów biorą udział także w spotkaniach z młodzieżą oraz z najmłodszymi wciągając ich w świat lotnictwa.

W kategorii PASJONACI statuetka trafiła do rąk Dominika Motoły i Magdaleny Taczkowskiej (Projekt BudujemySamolot.pl). W roku 2021 ukończyli swój projekt budowy samolotu. Jako pierwsi pokazali cały proces budowy i zarazili tym samym wiele osób marzących o swoim własnym statku powietrznym oraz lataniu. Więcej TUTAJ.

Statuetka Cumulusa w kategorii PROMOTOR LOTNICTWA powędrowała do Tomasza Kajkowskiego – pasjonata historii lotnictwa,  pilota, założyciela i fundatora Muzeum Dywizjonu 303 w Napoleonie i Wilczego Lotniska w Gierłoży. Dzięki jego pasji mamy jedno z ciekawszych i bardzo bogate w zbiory muzeum poświęcone lotnictwu polskiemu. Więcej TUTAJ.

W kategoria CUMULUS EXTREME statuetkę otrzymał Piotr Wilk, który w ciągu 20 dni (22.08.2021-10.09.2021) samotnie przeleciał śmigłowcem przez Atlantyk (trasa z USA, przez Kanadę, Grenlandię, Norwegię, Szwecję i Polskę). Jest to wyczyn na skalę światową! Więcej TUTAJ.

W kategorii FOTO statuetkę zdobył Jakub Świst – instruktor szybowcowy i fotograf lotniczy. Od kilku lat promuje i rozwija ponownie loty falowe na Tatrzańskiej fali. Dodatkowo jego fotografie szybowców nad Tatrami zachwycają urokiem wielu pilotów w Polsce ale i za granicą. Więcej TUTAJ.

Statuetka w kategorii WYDARZENIE / ORGANIZATOR powędrowała do Arka Iwańskiego. Wiele osób zna sportowy talent i osiągnięcia Arka, ale w tym roku zasługuje na dodatkowe wyróżnienie, bo doskonale poradził sobie jako dyrektor organizacyjny 64. Pucharu Gordona Bennetta. Bez poświęcenia i zaangażowania Arka te największe, najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze nie miałyby szansy się odbyć.

W skład Kapituły plebiscytu wchodzili: Lidia Kosk, Ewa Jasiuk, Aleksandra Kutz, Miłka Raulin, Łukasz Czepiela, Mateusz Jarecki, Jarosław Paszyn, Marian Kmita, Krzysztof Krawcewicz, Arkadiusz „Maya” Majewski, Leszek Mańkowski, Witold Sokół, Marian Wieczorek i Krzysztof Sondej, a statuetki Cumulus Specjalny – wyróżnienie przyznawane tylko i wyłącznie decyzją Kapituły, otrzymali:

Lotnictwo Policji – z okazji jubileuszu 90-lecia oraz nieustanną służbę, pilnowanie porządku publicznego i dbanie o bezpieczeństwo nas wszystkich, a także realizację lotów pod hasłem „Akcja Serce”.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – za loty w ramach „Akcji Serce” wykonywane przez załogi z baz transportowych, które w każdej chwili, w każdych warunkach były i są gotowe nieść pomoc, które uratowały wiele istnień ludzkich wykonując te nietypowe, lotnicze zadania. Niech ta skromna statuetka będzie symbolicznym, wielkim DZIĘKUJĘ dla Was wszystkich – pilotów, załóg, mechaników, bez których przecież samoloty nie mogłyby funkcjonować, całego działu operacyjnego i zabezpieczającego wykonywanie lotów oraz dowództwa. Dziękujemy, że jesteście!

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego – za błyskawiczną i zdecydowaną decyzję oraz działania, dzięki którym najstarsze, najbardziej prestiżowe zawody lotnicze, czyli 64. Puchar Gordona Bennetta po ponad 80 latach ponownie odbyły się w Polsce, a załogi balonów gazowych mogły wystartować do wyścigu z lotniska Aeroklub Pomorski w Mój Toruń.

Katarzyna Śmiałek – każdego dnia udowadnia, że wózek inwalidzki nie jest przeszkodą do tego, aby realizować swoje pasje i marzenia, a wiele ograniczeń i barier generujemy sami w naszych głowach. Kasia skacze ze spadochronem, aktywizuje środowisko osób niepełnosprawnych i organizuje obozy spadochronowe, a do tego od lat, konsekwentnie zdobywa kolejne szczyty Korony Polskich Gór i dokładnie w sobotę 26 lutego 2022 - w dniu gali - na listę „zdobyte” dopisała Wysoką w Pieninach. Gratulujemy!

Unikatowe, prestiżowe statuetki Złoty Cumulus z Diamentem odebrali Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz – mistrzowie nad mistrzami, ikony sportu samolotowego, indywidualni i drużynowi zwycięzcy oraz medaliści najważniejszych zawodów w kraju i na świecie, którzy pomimo trwającej już kilkadziesiąt lat kariery sportowej nadal „pokazują młodym, kto tu rządzi!”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony