Przejdź do treści
Milewo EPMX oblot APAPI na kierunku 18
Źródło artykułu

MILEWO: Testy APAPI i oświetlenia drogi startowej

Na lądowisku w Milewie (EPMX) zainstalowano oświetlenie drogi startowej oraz APAPI (Abbreviated Precision Approach Path Indicator).

Aktualna, testowa konfiguracja APAPI na kierunku 18 wyznacza około 4.5° ścieżkę schodzenia.

Zainstalowane na lądowisku, urządzenie wykorzystuje lampy halogenowe. Właściciel lądowiska rozważa zainstalowanie APAPI na kierunku 36.

Jedną z wielu zalet PAPI/APAPI jest "sprawniejsze" przestrzeganie procedur antyhałasowych. Z pierwszych obserwacji wynika, że piloci starają się utrzymać wyznaczoną ścieżkę podejścia, przez co rzadziej zdarzają się sytuacje zbyt "płaskich" podejść.

Włączenie oświetlenia drogi startowej jak i APAPI wymaga wcześniejszego kontaktu z zarządzającym. 

Polecamy, audycję, którą nagraliśmy z Łukaszem Kornackim, z S4GA -  polskim producentem oświetlania lotniskowego i PAPI: Line Up & Listen: Światła PAPI na każdym lotnisku?

Oblot APAPI w Milewie na kierunku RWY 18

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony