Safety Course: "Niezamierzone wejście w warunki IMC"

Safety Course - Niezamierzone wejście w warunki IMC. Arkadiusz Choiński

Chciałoby się napisać: „Stara szkoła”, ale jak aktualna! Na pytanie jak uniknąć katastrofy po wlocie w warunki IMC, jest tylko jedna odpowiedź: Nie dopuścić do lotu w warunkach IMC bez uprawnień!

Doświadczony Pilot, instruktor, Arkadiusz Choiński opowiada o tym jak nie dopuścić do lotu w warunkach IMC i w bardzo obrazowy sposób przestrzega przed konsekwencjami. Jeśli jednak, po przekroczeniu kilku PNR (Point of No Return) znajdziecie się w obcych dla siebie warunkach, to nie macie wyjścia. Musicie zastosować zalecenia doświadczonych pilotów. Ale jest jedna uwaga! Nie można dopuścić do wlotu w takie warunki.

W tym krótkim materiale, znajdziecie informacje jak ku własnemu zdziwieniu i zaskoczeniu, w sposób zupełnie nieplanowany można znaleźć się w warunkach IMC i że nie tylko pogoda może Was zaskoczyć.

Instruktor akcentuje istotę i wagę analizy warunków lotów, przed i w trakcie lotu, z uwzględnieniem pory roku i doby, specyfikacji terenowej, poziomu własnego wyszkolenia, uprawnień i danych dotyczących lotnisk, pomocy nawigacyjnych, stref zakazanych, ograniczonych, niebezpiecznych.

Kolejnym ważnym aspektem prezentacji jest istota uświadomienia sobie własnych wątpliwości co do wykonania lotu i braku obaw co do podjęcia decyzji o rezygnacji ze startu. A co, jeśli już stało się? Obejrzyjcie koniecznie.

Choć wykład dedykowany jest pilotom śmigłowcowym, polecamy go wszystkim, bowiem prawdy zawarte w materiale są uniwersalne.


„Safety Course”, to projekt dotyczący promocji bezpieczeństwa w lotnictwie, którego podjęli się, znani w środowisku śmigłowcowym: Gosia Rutkowska i Sylwester Serwach. Oboje, działając w imieniu ośrodków lotniczych GSA Aviation i M-AIR Poland z Choczni są doświadczonymi pilotami i instruktorami, na co dzień latającymi w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Arkadiusz Choiński, z lotnictwem związany niemal 50 lat. Pilot, instruktor, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej i wieloletni oficer WP. Od 2004 r. pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ekspert PKBWL. Posiada doświadczenie na SM-1, Mi-2, W-3, Mi-8, Mi-24, Bo 105, AH-1W, AH-64A, UH-Tiger, EC 135 oraz R44. Arkadiusz jest również organizatorem, kierownikiem i dyrektorem niezliczonej liczby imprez lotniczych.

Materiał jest treściwy i trwa zaledwie 33 min 45 sekund, dlatego tym bardziej gorąco zachęcamy do zapoznania się z nim.

Kolejne odcinki, które mamy już gotowe będziemy sukcesywnie publikować.


Wszystkie materiały są udostępniane bezpłatnie, a zarówno organizatorzy nagrań jak i sami prowadzący szkolenia namawiają do ich rozpowszechniania. Wszystkie udostępnione dotąd materiały, są dostępne na YT kanale Safety Course.

Serdecznie zapraszamy!

Gosia Rutkowska i Sylwester Serwach
GSA Aviation & M-AIR Poland

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus