Posiadasz drona wyprodukowanego w Chinach? W przypadku konfliktu zbrojnego może on być wykorzystany przez wroga
Na profilu użytkownika Quadrocopter na Youtube został opublikowany materiał „Truth about Chinese drones technology and how it can be used in case of Third World War”, który przybliża zagadnienie chińskiej technologii dronowej w kontekście wykorzystania jej w ramach III Wojny Światowej. Opisywana w materiale sytuacja wydarzyła się na Ukrainie, ale może mieć również miejsce w USA, czy też krajach UE w znacznie poważniejszym zakresie.
Autor filmu, związany z IT, był dystrybutorem DJI na Ukrainie, ale od momentu rozpoczęcia się wojny, zauważył, że działalność ta stała się dość ryzykownym przedsięwzięciem.
Według doniesień z Ukrainy, chiński producent dronów @DJIGlobal ograniczył możliwości technologii „Aeroscope” dla ukraińskiej armii, dając rosyjskim wojskom znaczną przewagę w zakresie rozpoznania lotniczego. DJI AeroScope jest systemem wykrywania dronów, który jest w stanie zidentyfikować lokalizację dronów DJI w powietrzu jak również fizyczną lokalizację operatora/pilota, poprzez monitorowanie i analizę sygnału.
Ukraina i Rosja użytkują drony tego typu, ale w trakcie działań wojennych okazywało się, że ukraińskie zaczynały mieć problem z zasięgiem i pozostawały offline, co eliminowało ich zdolności użytkowe. Komplikacje zaczęły się pod koniec lutego, niedługo po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji. Zdarzały się sytuacje, że po starcie bezzałogowca, jego operator był namierzany i ostrzeliwany przez artylerię wroga.
Największym producentem dronów na świecie są Chiny i dzięki odpowiednim oprogramowaniom to właśnie ten kraj może zbierać wszystkie informacje o ich wykorzystaniu, tj. gdzie i kiedy one latają. Podstawowe drony konsumenckie mogą być niebezpiecznym narzędziem podczas wojny i okazało się, że Chiny faktycznie wykorzystują je, aby pomóc rosyjskiej armii na Ukrainie.
Konkluzja autora materiału jest taka, że kontrola nad większością wyprodukowanych w Chinach dronów użytkowanych cywilnie w przypadku konfliktu zbrojnego może być przejęta przez wroga i wykorzystana przeciwko ich właścicielom. Dlatego też akcentuje, że bezpieczniej jest korzystać ze sprzętu wyprodukowanego w Europie lub Stanach Zjednoczonych.
Zapraszamy do obejrzenia tego interesującego materiału. Całość ma niewiele ponad 15 min i wymaga znajomości jęz. angielskiego.
Komentarze