Przejdź do treści
Dron (fot. Paweł Korzec)
Źródło artykułu

Posiadasz drona wyprodukowanego w Chinach? W przypadku konfliktu zbrojnego może on być wykorzystany przez wroga

Na profilu użytkownika Quadrocopter na Youtube został opublikowany materiał „Truth about Chinese drones technology and how it can be used in case of Third World War”, który przybliża zagadnienie chińskiej technologii dronowej w kontekście wykorzystania jej w ramach III Wojny Światowej. Opisywana w materiale sytuacja wydarzyła się na Ukrainie, ale może mieć również miejsce w USA, czy też krajach UE w znacznie poważniejszym zakresie.

Autor filmu, związany z IT, był dystrybutorem DJI na Ukrainie, ale od momentu rozpoczęcia się wojny, zauważył, że działalność ta stała się dość ryzykownym przedsięwzięciem.

Według doniesień z Ukrainy, chiński producent dronów @DJIGlobal ograniczył możliwości  technologii „Aeroscope” dla ukraińskiej armii, dając rosyjskim wojskom znaczną przewagę w zakresie rozpoznania lotniczego. DJI AeroScope jest systemem wykrywania dronów, który jest w stanie zidentyfikować lokalizację dronów DJI w powietrzu jak również fizyczną lokalizację operatora/pilota, poprzez monitorowanie i analizę sygnału.

Ukraina i Rosja użytkują drony tego typu, ale w trakcie działań wojennych okazywało się, że ukraińskie zaczynały mieć problem z zasięgiem i pozostawały offline, co eliminowało ich zdolności użytkowe. Komplikacje zaczęły się pod koniec lutego, niedługo po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji. Zdarzały się sytuacje, że po starcie bezzałogowca, jego operator był namierzany i ostrzeliwany przez artylerię wroga.

Największym producentem dronów na świecie są Chiny i dzięki odpowiednim oprogramowaniom to właśnie ten kraj może zbierać wszystkie informacje o ich wykorzystaniu, tj. gdzie i kiedy one latają. Podstawowe drony konsumenckie mogą być niebezpiecznym narzędziem podczas wojny i okazało się, że Chiny faktycznie wykorzystują je, aby pomóc rosyjskiej armii na Ukrainie.

Konkluzja autora materiału jest taka, że kontrola nad większością wyprodukowanych w Chinach dronów użytkowanych cywilnie w przypadku konfliktu zbrojnego może być przejęta przez wroga i wykorzystana przeciwko ich właścicielom. Dlatego też akcentuje, że bezpieczniej jest korzystać ze sprzętu wyprodukowanego w Europie lub Stanach Zjednoczonych.

Zapraszamy do obejrzenia tego interesującego materiału. Całość ma niewiele ponad 15 min i wymaga znajomości jęz. angielskiego.  

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony