Przejdź do treści
Zawody balonowe w Lesznie (fot. Balonowy Puchar Leszna, Facebook)
Źródło artykułu

Zawody balonowe w Lesznie za nami – wyniki

W dniach 7-10 września 2022 r. na terenie Leszna załogi kolorowych balonów wzięły udział w 31 ENEA Leszno Balloon Cup oraz 10 Balonowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

W zawodach wzięły udział 23 załogi balonowe. Pierwszy lot odbył się 7 września wieczorem. Balony wystartowały z okolic Rydzyny. Rozegrano cztery konkurencje. Trzy konkurencje, PDG, JDG, HWZ. PDG wirtualne, cele rzeczywiste były na lotnisku i na południe od Świeciechowy.

8 września rano odbył się kolejny lot, podczas którego rozegrano trzy konkurencje: dwa cele na ziemi, jeden w Dąbczu, drugi na lotnisku. tego samego dnia wieczorny lot został odwołany. Zarówno w Dolsku jak i w Lesznie przewidywano wystąpienie opadów i silnego wiatr. W tym roku nie udało się zawodnikom zawitać do Dolska. Organizatorzy wiedzą, że wielu z fanów sportu balonowego ich tam oczekiwało. Tym bardziej organizatorom jest przykro.

9 września rano balony wystartowały z lotniska, zaplanowano 6 konkurencji, MDT, JDG, HWZ, RTA, HWZ, LRN. Lot w kierunku północno-wschodnim, Osieczna, Kąkolewo.

W dniu 9 września, w trakcie porannego lotu, miała miejsce nieprzyjemna sytuacja, w której jeden z dronów sterowany przez osobę spoza grona baloniarzy wleciał w powłokę balonu Nexbau, uszkadzając ją.

Jest to sytuacja dla nas zarówno przykra, jak i nieprzyjemna. W ubiegłych latach współpracowaliśmy z kilkoma firmami operującymi dronami, mamy świadomość, że jest to ciekawa forma promocji naszego sportu. Nie chcemy jednak by sytuacja z dzisiejszego poranka się powtórzyła – mówili w piątek organizatorzy. – Prosimy by drony nie latały w pobliżu balonów, a już na pewno nie na ich trasie lotu ani wokół celów naziemnych. Uczciwego winowajcę dzisiejszego wypadku prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej – apelowali tego dnia. 

W piątek wieczorem zaplanowano start spod lotniska, na lotnisku konkurencje XDD, MDD, PDG. Lądowanie na lotnisku. Jednak warunki nie pozwoliły na lot sportowy z powody zbliżających się opadów. Jednak wydana została zgoda na wolny lot i część pilotów zrobiła krótki lot nad lotniskiem. Pogoda pozwoliła przyciągnąć im się z powrotem pod publiczność.

Dodatkowo 9 września Leszczyński Klub Balonowy i Lotnisko Leszno jak co roku zaprosiły na wyjątkowy nocny pokaz balonów organizowany z okazji 31. ENEA Leszno Balloon Cup.

Nocny pokaz balonów na Lotnisku Leszno (fot. Balonowy Puchar Leszna, Facebook)

Nocny pokaz balonów na Lotnisku Leszno (fot. Balonowy Puchar Leszna, Facebook)

Co to był za wieczór! Co to było za popołudnie!! Sami jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, dlatego jedyne co jesteśmy w stanie w chwili obecnej powiedzieć to dziękujemy. Dziękujemy Lotnisko Leszno za organizację tego wyjątkowego wydarzenia oraz wsparciu Miasta Leszno w jego przygotowaniu. Dziękujemy raz jeszcze Cool Pizza Leszno oraz Browar Bojanowo za posiłek regeneracyjny dla załóg. Dziękujemy również tak licznej publiczności, która co rok nas tak samo zadziwia swoją liczebnością. Przede wszystkim jednak dziękujemy pilotom i ich ekipom, których robota naprawdę przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Doskonale wiemy jak to wygląda na zawodach sportowych. Pokazy lotnicze to dodatek, który jest dobrą wolą pilotów. Z reguły stawia się kilka balonów, czasem nie stoją dłużej niż 20 min. Dziś jednak 22 ekipy dosłownie szalały nad leszczyńskim lotniskiem. Wolne loty, przeciąganie przez płytę, długi piękny pokaz. To Wy byliście prawdziwymi bohaterami tego wydarzenia. Dziękujemy! – cieszyli się organizatorzy.

10 września od rana pogoda nie rozpieszczała pilotów balonów. Odprawa ponownie została przeniesiona, tym razem na godzinę 7:00. Pogoda była mało balonowa, ale piloci czekali do końca by wykorzystać najmniejszą okazję na lot. W końcu otrzymali zgodę na krótki lot, podczas którego mieli rozegrać dwie konkurencje. Piloci sami wybierali miejsce startu. Cel rzeczywisty na lotnisku (JDG), cel wirtualny piloci wybierają sami przed startem (PDG). Ostatecznie jednak, z powodu pogarszającej się pogody konkurencje sportowe zostały odwołane w trakcie lotu. Piloci szybko szukali miejsc do lądowania.

Na sobotni wieczór zaplanowano dwie konkurencje, Fly in i Watership down. Start z okolic lotniska, jeden cel na lotnisku, następnie piloci mieli lecieć za lisem. Kierunek wiatru na zachód. Pogoda jednak była niepewna. Ostatecznie podjęto decyzję o odwołaniu lotu. Tym samym zawody zostały zakończone. Podliczono punkty i ogłoszono zwycięzców.

Zwycięzcy 31. ENEA Leszno Balloon Cup
1 miejsce – Tomasz Filus, Klub Sportów Balonowych Wrocław
2 miejsce – Roman Bauta, Aeroklub Leszczyński
3 miejsce – Witold Filus, Klub Sportów Balonowych Wrocław

Zwycięzcy 10. Balonowych Mistrzostw Polski Juniorów
1 miejsce – Kacper Pudło, Mościcki Klub Balonowy
2 miejsce – Kacper Borkowski, Aeroklub Nowy Targ
3 miejsce – Denis Dawidziuk Aerostat Lublin

Puchar ENEI zdobył Przemysław Mościcki z Leszczyńskiego Klubu Balonowego.

Pełne wyniki TUTAJ.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony