Pięć medali dla polskich pilotów podczas Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej we Francji

W dniach 18-27 sierpnia 2022 r. we francuskim Issoudun rozegrane zostały 24. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Unlimited oraz 12. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Advanced.

W dwóch odrębnych kategoriach Advanced i Unlimited (zarezerwowanej dla najbardziej doświadczonych) rywalizuje 45 pilotów z 11 różnych krajów. W kategorii Unlimited Polskę reprezentowali Maciej Pospieszyński i Michał Klimaszewski. W kategorii Advanced Mirosław Wrześniewski, Michał Rumiński oraz Igor Cyberski.

Podczas zawodów udało się rozegrać pięć konkurencji. Piloci zaprezentowali swoje umiejętności w wiązankach: 1 dowolnej znanej, 1 dowolnej nieznanej i 3 nieznanych. Organizatorzy planowali jeszcze rozegranie 26 sierpnia szóstej konkurencji. Niestety pogoda pokrzyżowała te plany.

W 24. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Unlimited, w których rywalizowało 17 pilotów, po podliczeniu punktów zwycięzcą został Ferenc Tóth (Węgry). V-ce mistrzem świata został Maciej Pospieszyński (Polska). Trzecie miejsce wywalczył Jonas Langenegger (Szwajcaria). Ponadto polscy piloci Maciej Pospieszyński i Michał Klimaszewski drużynowo zostali V-ce Mistrzami Świata. Sukcesów polskich pilotów w tej kategorii jest jeszcze więcej. Maciej Pospieszyński zdobył dwa medale za programy: srebro za program znany dowolny oraz złoto za program dowolny nieznany. Pełne wyniki TUTAJ.

Powrót po 7 latach przerwy do akrobacji szybowcowej – to jest to! – podsumował mistrzostwa Maciej Pospieszyński.

W 12. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Advanced, w których rywalizowało 28 pilotów, po podliczeniu punktów zwycięzcą został Oliver Adamy (Czechy). Srebro zdobył Thibaut Fromantin (Francja). Trzecie miejsce wywalczył Mirosław Wrześniewski (Polska). Pełne wyniki TUTAJ.

Podium drużynowe Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Unlimited (fot. World Glider Aerobatic Championships 2022)

Wszyscy zawodnicy na podium, zarówno w kategorii Unlimited, jak i Advanced, prezentowali wiązanki na szybowcach Swift S-1.