Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Ostrów Glide w Michałkowie - szybowiec na niebie (fot. M.Levitzky)

Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Ostrów Glide w Michałkowie – wyniki

W dniach 15 – 27 sierpnia 2022 r. na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie rozegrane zostały 50. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Standard B oraz Klub-B, a także 31. Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe OSTRÓW GLIDE w klasie Klub-A.

Do Michałkowa przyjechało w sumie 55 pilotów z całej Polski. Począwszy od 15 sierpnia, przez trzy dni z rzędu piloci wzbijali się w niebo, aby rywalizować podczas kolejnych konkurencji. Były to trasy średniej długości. Wszystkie trzy konkurencje były obszarowe.

19 sierpnia planowano rozegrać czwartą konkurencję ale pogoda trochę pokrzyżowała plany organizatorów. Potem piloci odpoczywali przez cztery dni. W kolejnych czterech dniach organizatorzy starali się, aby można było rozegrać jeszcze kilka konkurencji. Jednak pogoda niestety nie pozwoliła na rozegranie większej ilości konkurencji i finalnie w każdej klasie odbyły się trzy dni lotne.

Wśród pilotów startujących 50. Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Standard B od samego początku bezkonkurencyjny był Tomasz Kurowski, który wygrał dwie z trzech konkurencji, a w jednej zajął trzecie miejsce. Zwycięstwo w drugiej konkurencji należało do Antoniego Zawirskiego. Ostatecznie po podliczeniu punktów:
1. miejsce zajął Tomasz Kurowski (Aeroklub Krakowski)
2. miejsce zajął Wiktor Czubski (Aeroklub Ziemi Zamojskiej)
3. miejsce zajął Jakub Kaczorowski (Nasz Aeroklub)
Pełne wyniki TUTAJ.

50. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Standard B - podium (fot. M.Levitzky)

Jeśli chodzi o zawodników startujących 50. Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Klub-B to od początku na prowadzenie wysunął się Bartosz Rybarczyk, który wygrał dwie pierwsze konkurencje. Jednak trzecią konkurencję wygrał Michał Kaczmarek, a Bartosz Rybarczyk przyleciał na metę dopiero szósty, co kosztowało go dwie pozycje w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie po podliczeniu punktów:
1. miejsce zajął Michał Kaczmarek (Aeroklub Bydgoski)
2. miejsce zajął Mikołaj Lewandowski (Aeroklub Poznański)
3. miejsce zajął Bartosz Rybarczyk (Aeroklub Ziemi Lubuskiej)

50. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Klub-B - podium (fot. M.Levitzky)

W 31. Ogólnopolskich Zawodach Szybowcowych OSTRÓW GLIDE w klasie Klub-A każdą z trzech konkurencji wygrał inny pilot: Paweł Bahyrycz, Krzysztof Sobiecki, Piotr Ligwiński. Od drugiej konkurencji na prowadzenie wysunął się Krzysztof Sobiecki, a punkty przez niego zgromadzone w trzeciej konkurencji pozwoliły mu utrzymać pozycję lidera.
Ostatecznie po podliczeniu punktów:
1. miejsce zajął Krzysztof Sobiecki (Aeroklub Bydgoski)
2. miejsce zajął Piotr Ligwiński (Aeroklub Łódzki)
3. miejsce zajął Paweł Bahyrycz (Aeroklub Krakowski)

31. Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe OSTRÓW GLIDE w klasie Klub-A - podium (fot. M.Levitzky)

Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Ostrów Glide w Michałkowie - uczestnicy (fot. Marcin Lewicki)