Przejdź do treści
Zespół PWr Aerospace na zawodach w USA (fot. materiały zespołu)
Źródło artykułu

PWr Aerospace z drugim miejscem na zawodach w USA

Drugie miejsce zdobyli studenci Politechniki Wrocławskiej na międzynarodowych zawodach sond kosmicznych CanSat Competition United States, a od zwycięstwa dzieliło ich niewiele.

Emocje są nie do opisania! – relacjonują członkowie koła naukowego PWr Aerospace.

W konkursie organizowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne i NASA studenckie zespoły stają przed wyzwaniem budowy sondy kosmicznej.

Te, które zakwalifikują się do finału, przyjechały do Wirginii, by na miejscu przeprowadzić szereg demonstracji i symulację misji przypominającej lądowanie na Marsie (choć w dużo mniejszej skali).

Studenckie sondy są więc wyrzucane ze spadochronem na wysokości 750 metrów. W czasie opadania mają odrzucić jeden spadochron, a następnie uwolnić kolejny na 400 m. Potem mają rozwinąć linkę z ładunkiem naukowym na 300 m, zakończyć transmisję radiową i uruchomić sygnał dźwiękowy po przyziemieniu.

Zespoły są oceniane także w testach przeprowadzanych przed wystrzeleniem sond oraz w czasie finałowej prezentacji, w której pokazują zebrane przez sondę dane środowiskowe.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej poradzili sobie z tymi zadaniami śpiewająco. Zawody ukończyli na drugiej pozycji (z wynikiem 85,6587%).

Wyprzedził ich jedynie zespół Descendere z Assumption College z Tajlandii (z wynikiem 86,2185). Kolejne miejsca zajęły drużyny m.in. z Indonezji, Wielkiej Brytanii, Tajlandii, USA i Argentyny. Szczegółowe wyniki tutaj.

Jesteśmy niesamowicie dumni z naszego zespołu, emocje są nie do opisania i wciąż nie możemy uwierzyć, że jako jeden z nielicznych europejskich zespołów zajęliśmy tak wysokie miejsce – relacjonują studenci. – Podczas misji udało nam się utrzymać komunikację z sondą i zebrać niezbędne dane, co w połączeniu z wykonaną dokumentacją i zaliczonymi testami złożyło się na ten fantastyczny wynik!

Studenci z koła naukowego PWr Aerospace biorą udział w konkursie CanSat Competition United States już po raz trzeci. Za każdym razem kwalifikowali się do finału, ale tegoroczny wynik jest ich największym sukcesem w tym konkursie.

Koło naukowe PWr Aerospace działa na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Od 2016 r. jego członkowie angażują się w misje stratosferyczne oraz budują rakiety i sondy CanSat na międzynarodowe konkursy. Do tego są aktywni popularyzatorsko – organizując warsztaty i prelekcje dla wszystkich zainteresowanych inżynierią kosmiczną, niezależnie od wieku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony