Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zdjęcia satelitarne dają nadzieję, że AN-225 mógł przetrwać

Niektóre zdjęcia satelitarne przeanalizowane przez Paula Byrne’a, profesora Earth and Planetary Science na Washington University w St. Louis, sugerują, że samolot transportowy AN-225 Mriya, który w zeszłym tygodniu został rzekomo zniszczony na Ukrainie, mógł w jakimś stopniu przetrwać dotychczasowe działania wojenne. Naukowiec zamieścił na Twitterze kilka ostatnich zdjęć satelitarnych hangaru na lotnisku Gostomel, w którym znajdował się ten gigantyczny i jedyny w swoim rodzaju samolot.

Pozwolił sobie też na wygłoszenie innego poglądu niż powszechnie panujące. W swojej analizie nałożył rzut Mriyi na zniszczony przez pożar hangar i stwierdził, że może nie być tak źle, jak początkowo wszyscy sądzili. „Nałożyłem ten rysunek na coś, co wydaje się być odsłoniętym ogonem odrzutowca, widzianym na tym zdjęciu opublikowanym wcześniej przez @CSBiggers” – napisał na Twitterze. „Chociaż hangar jest poważnie uszkodzony, większość płatowca znajduje się pod nieuszkodzoną sekcją”.

Obraz pokazuje, że stalowa rama i jej powłoka uszkodziły prawdopodobnie tylko część struktury płatowca. Przypuszczalnie, gdyby sam samolot zapalił się, konstrukcja nad nim wykazałaby jakieś uszkodzenia. „Oczywiście nie dowiemy się, dopóki nie pojawią się zdjęcia z poziomu płyty lotniska – i nawet jeśli płatowiec uniknął najgorszych uszkodzeń, nadal jest całkowicie możliwe, że nie jest już zdatny do lotu” – podkreślał. „Ale możliwe jest również, że większa część samolotu, przynajmniej strukturalnie, jest nieuszkodzona”, dodał.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony