12th FAI Junior World Gliding Championships

Końcowe wyniki 12. Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów FAI - Polacy poza podium

W dniach od 30 lipca do 13 sierpnia w Czeskim Aeroklub Tábor rozgrywane są 12 Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów FAI w klasach Club i Standard. W zawodach biorą udział reprezentacje 12 krajów, w tym Polska.

Podczas Mistrzostw w klasie Club nasz kraj reprezentuje trzech zawodników: Maciej Kowalski, Kuba Kaczorowski i Tomasz Kurowski. W klasie Standard ścigać się będą: Karol Šnapko oraz Wiktor Łaciński. Rolę Team Capitana sprawuje psycholog sportowa Dorota Pietrzyk-Matusik. Ekipa naziemna składa się z następujących osób: Paulina Prena, Weronika Krajna, Aleksander Pikulski oraz Adrian Matusik.

Ceremonia rozpoczęcia mistrzostw odbyła się na pięknym rynku w miejscowości Tabor.

12th FAI Junior World Gliding Championships, fot. Michaela Rendlova_a.

Zawody w klasie Club wygrał Brytyjczyk Finn Sleigh startujący na szybowcu ASW 20 (8132 punktów), na drugim miejscu uplasował się Brytyjczyk Toby Freeland (ASW 20 l – 7874), a na trzecim Niemiec Nils Fecker (LS4 A – 7852 punktów). Najlepszy z Polaków, Maciej Kowalski startujący na szybowcu Jantar std.3 zajął ostatecznie 22 miejsce z dorobkiem 6978 punktów.

Pełna klasyfikacja zawodów w klasie Club dostępna jest tutaj (LINK)

Klasyfikacja w klasie Club 12 Szybowcowe Mistrzostwa Juniorów

Z kolei w klasie zwyciężył Niemiec Simon Briel (startujący na szybowcu Discus 2a), który zdobył 8068 punktów, drugie miejsce zajął Czech Lukas Kriz (LS8 – 7660 punktów), a trzecie kolejny reprezentant Czech Jaromir Macoun (LS8 - 7633 punktów). Na siódmym miejscu uplasował się Polak Wiktor Łaciński startujący na szybowcu Discus 2a, który zdobył (7514 punktów).

Pełna klasyfikacja zawodów w klasie Standard dostępna jest tutaj (LINK)