Subiektywne podsumowanie 2024 roku w lotnictwie
Tak oto dobiegł końca rok 2024. Tradycyjnie jest to czas podsumowań i refleksji. Okres, w którym warto pochylić się nad wynikami swojej pracy i dokonać bilansu całorocznych dokonań, a także określić kierunki na nadchodzący rok.
Jak co roku przypominamy o ważnych - lotniczych wydarzeniach ostatnich 12 miesięcy.
Miniony rok, podobnie jak dwa poprzednie lata, naznaczony jest też atakiem na pełną skalę Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która niezwykle dzielnie broni swojego kraju. Pod koniec maja pierwsza grupa ukraińskich pilotów zakończyła szkolenie na samolotach wielozadaniowych F-16 w bazie wojskowej w Tucson w Arizonie. Pod koniec lipca Ukraina otrzymała pierwsze samoloty wielozadaniowe F-16 wyposażone są w najnowszą awionikę i radary do namierzania pocisków. 26 sierpnia Ukraina straciła samolot wielozadaniowy F-16 i pilota.
A w kraju w minionym roku poszerzyła się baza lotnisk, na których można zatankować samolot lub śmigłowiec. Otwarto stację paliw na lotnisku Poznań Kobylnica (EPPK), Warszawa-Babice (EPBC) i Toruń (EPTO). A w województwie wielkopolskim powstało nowe lądowisko dla śmigłowców: EPHC - Smart Helicenter sąsiadujące z lądowiskiem EPPK - Poznań Kobylnica.
Rok 2024 zakończył się czarną serią katastrof w lotnictwie komunikacyjnym. 25 grudnia, w Azerbejdżanie, 3 km od portu lotniczego Aktau (SCO/UATE) o 06.28 UTC rozbił się Embraer ERJ-190AR należący do linii Azerbaijan Airlines (znaki rejestracyjne 4K-AZ65). 28 grudnia, Dash 8-400 obsługiwany przez linie lotnicze PAL Airlines (znaki rejestracyjne C-GPNA) lądował awaryjnie na lotnisku Halifax Stanfield. 28 grudnia, B738 linii KLM (znaki rejestracyjne PH-BXM), ze 176 pasażerami i 6 członkami załogi na pokładzie, wypadł z pasa na lotnisku Oslo Torp. 29 grudnia o 9.03 czasu lokalnego, podczas lądowania na międzynarodowym lotnisku Muan w południowo-zachodniej części Korei Płd. rozbił się B738 należący do linii Jeju Air (znaki rejestracyjne HL8088).
Poniżej znajdziecie zestawienie najważniejszych i najciekawszych – w subiektywnej ocenie redakcji – wydarzeń, imprez oraz zmian, które miały miejsce w 2024 roku.
STYCZEŃ
Rok 2024 rozpoczął się od wypadku samolotu A350 linii Japan Airlines (znaki rejestracyjne JA13XJ), który wykonywał lot JL516 z Sapporo do stolicy Japonii z 379 pasażerami i członkami załogi na pokładzie. (link) Kolizja na płycie lotniska Haneda w Tokio doprowadziła 2 stycznia do pożaru samolotu linii Japan Airlines, którego pasażerów ewakuowano; zginęło natomiast pięciu członków załogi samolotu japońskiej straży przybrzeżnej. (link) „Cud na Hanedzie” – tak media i świadkowie określają ewakuację prawie 400 osób z płonącego samolotu na lotnisku w Tokio. Według analityków udało się dzięki właściwej reakcji załogi i dyscyplinie pasażerów, którzy opuścili kabinę bez bagażu podręcznego. Tak proste działanie, jak pozostawienie rzeczy osobistych, mogło poważnie wpłynąć na tempo ewakuacji. (link) Z zapisu rozmowy z wieżą kontroli lotów wynika, że samolot straży przybrzeżnej nie dostał zgody na wjazd na pas startowy, gdzie doszło do kolizji. Pilot maszyny, który wyszedł z wypadku z poważnymi obrażeniami, twierdzi natomiast, że takie pozwolenie otrzymał. (link)
Na początku stycznia, zarówno lotniczy cywilni, jak i wojskowi, podsumowali ubiegły rok, w którym nieśli pomoc. Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego łącznie zrealizowały aż 11 935 misji. Śmigłowcami HEMS wykonano 11 549 misji, w tym 10 329 lotów do nagłych zdarzeń oraz 1 220 transportów międzyszpitalnych. Samolotami zrealizowano 386 transportów. (link) Z kolei załogi wojskowe zrealizowały 108 misji o statusie „Hospital”, na bazie których realizowana była pomoc transportowa polegająca na zapewnieniu transportu lotniczego dla organów oraz załóg medycznych. (link)
4 stycznia poinformowaliśmy o powołaniu Magdaleny Jaworskiej na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Magdalena Jaworska była już prezesem Polskiej Żeglugi Powietrznej w latach 2015-2016. (link)
4 stycznia zamieściliśmy artykuł Waldemara Królikowskiego pt. "UWAGA ! EMARy wchodzą!". Uwagę autora zwróciła nowość na stronie wlw.wp.mil.pl w postaci zakładki „Zdatność do Lotu”, a w niej całkiem cieplutka zakładka pt. „EMAR-Y”, w której odkryłem bogaty zbiór dokumentów wprowadzających w wojskach lotniczych do systemu zarządzania początkową (IAW) i ciągłą (CAW) zdatnością do lotu zawierający pakiet wymagań technicznych i organizacyjnych (EMAR) opracowanych przez Forum MAWA (Military Airworthines Authorities), agendy Europejskiej Agencji Obrony (EDA). (link)
6 stycznia opublikowaliśmy artykuł Tomasza Majora pt. "Odkopać się". Autor przedstawił wiele argumentów za tym, dlaczego warto latać zimą. (link)
8 stycznia poinformowaliśmy o rozpoczęciu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej konsultacji społecznych nowych punktów oraz procedur VFR dla lotniska EPSY. (link)
8 stycznia opisaliśmy bardzo niebezpieczny incydent w Macedonii Północnej. Podczas służby na międzynarodowym lotnisku w Skopje (SKP) został pobity kontroler ruchu lotniczego M-NAV, który w czasie zdarzenia w swoim sektorze miał na łączności 36 samolotów. (link)
11 stycznia zachęciliśmy do lektury nowego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A w nim: Paweł Szpakowski kontynuuje temat aspektów bezpieczeństwa w Inspekcji Lotniczej, skupiając się tym razem na wymaganiach wobec operatora lotniczego; Piotr Dmochowski w obszernym artykule przybliży tematykę związaną z pojemnościami sektorów kontroli ruchu lotniczego. (link)
11 stycznia opublikowaliśmy artykuł, w którym przybliżono kulisy katastrofy samolotu szkolnego typu UIł-28, do której doszło 11 stycznia 1958 r. W leśnym garnizonie Siemirowice wydarzyła się pierwsza katastrofa lotnicza, która na długo wryła się w pamięć całego stanu lotniczego obu jednostek MW, stacjonujących na kaszubskiej ziemi. (link)
15 stycznia opublikowaliśmy wyniki ankiety, w której szacowaliście szanse na udany start samolotu Airbus A320 linii Ural Airlines, który awaryjnie lądował w polu pszenicy w następstwie incydentu związanego z wyczerpaniem paliwa. (link)
15 stycznia zachęciliśmy was do lektury szóstej i ostatniej części relacji z przebazowania samolotu samolot PAC 750XL z Nowej Zelandii do Nowego Targu. Za sterami statku powietrznego zasiadali instr.pil. Gabriel Batkiewicz oraz instr.pil. Tomasz Wróbel. Przebazowywany do Polski wprost z fabryki Pacific Aerospace samolot, po dwóch tygodniach, wylądował 18 kwietnia 2023 r. na lotnisku w Nowym Targu. (link)
17 stycznia zaprosiliśmy do lektury rozmowy ze Zbigniewem Bednarzem, modelarzem pracującym w zakładach TZL Henryka Wickiego w Świdniku, który zbudował replikę samolotu RWD-10 w skali 1:1. Model ten można było podziwiać na pokazach lotniczych Air Show 2023 w Radomiu. Dodatkowo, konstruktor ma na koncie też inne dokonania w dziedzinie modelarstwa. (link)
17 stycznia przypomnieliśmy o wprowadzeniu od 18 stycznia 2024 r. strefy TMZ, czyli strefy obowiązkowego posiadania włączonego transpondera pracującego w modach A i C. (link)
21 stycznia kontynuowaliśmy temat mobbingu. Poznaliśmy ludzi wykonujących odpowiedzialne zawody lotnicze a pozostawionych bez wsparcia i pomocy, niestety także ze strony pracodawców. Opublikowaliśmy kolejną infografikę opartą na artykułach naukowych. Być może fakty w nich zawarte pomogą Wam rozpoznać czy stykacie się lub zmagacie się z mobbingiem, czy „po prostu” gnębieniem czy nękaniem. (link)
23 stycznia przekazaliśmy informację o wprowadzeniu przez PAŻP tymczasowej procedury testowej dla kręgów nadlotniskowych na lotnisku Gliwice (EPGL). (link)
W rocznicę drugiej katastrofy samolotu I-22 Iryda, do której doszło nieopodal Dęblina, opublikowaliśmy artykuł Teofila Lenartowicza, w którym przytacza wspomnienia mgr. inż. Stanisława Śmista, który brał udział w pracach Komisji Badania Wypadków Lotniczych mających na celu wyjaśnienie przyczyn wypadku tego samolotu. (link)
25 stycznia pisaliśmy o filmie pt. "Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu" dokumentującym niesamowite osiągnięcie, jakiego podczas lotu w dniu 5 listopada 1966 r. dokonali Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń. Ustanowione podczas lotu rekordy to: wysokość absolutna – 12 560 m oraz wysokość przewyższenia – 11 680 m. Ten drugi był rekordem świata przez dziesiątki lat, a oba do dzisiaj pozostają niepobite w Polsce. (link)
30 stycznia przekazaliśmy informację, że Samolot Amelii Earhart, pilotki, dziennikarki oraz poetki, która zdobyła sławę w końcu lat dwudziestych XX wieku, został odnaleziony prawie 5 tys. m pod powierzchnią wody. Dokonał tego 16-osobowy zespół, który do poszukiwań wykorzystał najnowocześniejszy model podwodnego drona. (link)
31 stycznia poinformowaliśmy o ogłoszeniu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) wniosków z warsztatów zorganizowanych wspólnie w siedzibie EASA w celu zwalczania przypadków fałszowania i zakłócania GNSS. Uczestnicy warsztatów doszli do wspólnego wniosku, że zakłócenia w usługach satelitarnych dostarczających informacji o dokładnej pozycji statku powietrznego mogą stanowić poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa lotniczego. (link)
LUTY
2 lutego przekazaliśmy informację, że Lotnisko Babice zostało zamknięte dla ruchu cywilnego do końca lutego. Opublikowaliśmy też list otwarty informatorów AFIS EPBC skierowany do użytkowników lotniska Warszawa Babice. (link) Opublikowaliśmy również pismo pilota i radcy prawnego Tomasza Siembidy w sprawie krytycznej sytuacji użytkowników lotniska Warszawa-Babice skierowane do ministrów: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury i Ministra Obrony Narodowej. (link)
2 lutego poinformowaliśmy o publikacji przez PAŻP Notam N604/2024. Wprowadzał on ostrzeżenie nawigacyjne dla użytkowników przestrzeni powietrznej w okresie od 5 lutego 2024 r. 06.00 UTC do 5 maja 2024 r. 06.00 UTC. (link)
3 lutego przedstawiliśmy wam niebanalną historię uprowadzonej Cessny 172, która ma obecnie biało-pomarańczowe malowanie i nieprzyzwoicie łatwe do zapamiętania znaki rejestracyjne: OK*RWA. O jej oryginalnej historii opowiedział w wywiadzie współwłaściciel, pilot i technik Łukasz Wojdyło. (link)
5 lutego informowaliśmy o kolejnych działaniach w sprawie zamknięcia lotniska EPBC dla ruchu cywilnego. Zamieściliśmy listy otwarte Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej (link) oraz list otwarty Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland. (link)
6 lutego przekazaliśmy pilotom dobrą wiadomość. Lotnisko Warszawa-Babice ponownie otwarte dla ruchu cywilnego. Opublikowaliśmy też list otwarty Informatorów AFIS do użytkowników lotniska Warszawa-Babice. (link)
W lutowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy nowe lądowisko na lotniczej mapie Polski: Sieraków-Lutomek, zlokalizowane w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków. Kulisy jego powstania, obecny status i plany rozwoju przybliża zarządca obiektu, Jacek Podolski. (link)
W lutym, po 16 latach, profesor Robert Gałązkowski zakończył misję dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Robert Gałązkowski był dyrektorem od 2008 roku. W czasie pełnienia przez niego tej funkcji Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nieustannie się rozwijało i przeszło wiele zmian. Wśród najważniejszych wymienić należy: wymianę floty śmigłowców z Mi-2 na Eurocoptery EC 135, zakup symulatora lotów, budowę i modernizację baz HEMS, wprowadzenie standaryzacji dotyczących zarówno sfery lotniczej jak i medycznej, utworzenie nowych baz HEMS, doposażanie załóg w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, zakup dwóch samolotów odrzutowych dla Samolotowego Zespołu Transportowego, wydłużanie dyżurów w bazach HEMS o porę nocną, zakup gogli noktowizyjnych, modernizację śmigłowców do wersji P3. (link) Pracownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego spotkali się w hangarze Stacji Obsługi Technicznej w Warszawie, aby wyrazić wdzięczność profesorowi Robertowi Gałązkowskiemu. (link)
W dniach 1-13 lutego br., w Katarze, piloci rywalizowali podczas VI Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Świata FAI. Polskę na tych zawodach reprezentowali w klasie PF1 (start z nóg): Bartosz Nowicki, Norbert Pająk, Andrzej Czaja; w klasie PL1 (trajki): Wojciech Panas, Wojciech Strzyżakowski. Team leaderem był Adam Paska. Bartosz Nowicki w pięknym stylu zakończył zawody z najlepszym czasem w swojej klasie i zdobył tytuł motoparalotniowego Mistrza Świata w klasie PF1. (link) Kadra Motoparalotniowa podsumowała udziału polskich pilotów w Mistrzostwach. (link)
W połowie lutego zaprosiliśmy do lektury tłumaczenia artykułu pt. "Czy latanie w śniegu jest uważane za latanie w „Known Icing”?". Choć nie jest częstą praktyką wykonywanie lotów w takich warunkach, to jednak warto zapoznać się z dostępnymi opracowaniami na ten temat. Czy lot w śniegu naprawdę można zaliczyć jako lot w „znanych warunkach oblodzenia”? Aviation Weather Center z Kansas City wyjaśnia, jaka jest interpretacja tego zagadnienia. (link)
16 lutego opublikowaliśmy artykuł przygotowany we współpracy z ICAO4.me - Centrum Lotniczego Angielskiego pt. "Fly-Navigate–Communicate, nagła utrata łączności. Ostatnia chwila aby wziąć udział w losowaniu nagrody". A w nim historia z Australii, w której lot w ostatniej fazie nie przebiegał do końca tak jak powinien, mimo że do lądowania pozostało stosunkowo niewiele czasu. Opisywane zdarzenie nie dotyczy wprost błędów w komunikacji, jednak odnosi się do elementów na jakie warto zwracać uwagę planując loty, a które bywają czasami pomijane, lub wręcz ignorowane. (link)
17 lutego, w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie, odbyła się uroczysta gala finałowa dziewiątej edycji ogólnopolskiego plebiscytu lotniczego Cumulusy 2023. Laureatów wyłoniono w 11 kategoriach. Przyznano również: Złoty Cumulus z Diamentem, Cumulus Specjalny oraz Cumulus Fair-Play. Uhonorowano również zwycięzców konkursu fotograficznego i konkursu filmowego. (link) W przeddzień finałowej gali odbyła się Konferencja Cumulusy 2023, w której uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych, lotnisk, agentów handlingowych, producentów samolotów i dronów, a także lotnicze firmy technologiczne. (link)
18 lutego przypomnieliśmy prezentację, którą zarejestrowaliśmy podczas XVI Forum Bezpiecznego Latania. „Dlaczego Wy mi to wszystko robicie? Piloci okiem właściciela lotniska" to esencjonalny wykład Rafała Skibniewskiego, właściciela lądowiska Milewo EPMX. (link)
23 lutego poinformowaliśmy o publikacji przez pilota Stanisława Drzewieckiego (Drzewiecki Design) aktualizacji do SkyDemona, zawierającej informację o lotniskach, lądowiskach, helipadach i DOL-ach wraz praktycznymi, dodatkowymi informacjami. Źródłem danych są opracowania własne autora, dane z portali lotniska.dlapilota.pl, lotnik.org oraz naszetrawniki.pl, społecznie aktualizowane dane oraz informacje bezpośrednio przekazywane przez właścicieli i zarządzających lądowiskami. (link)
28 lutego zaprosiliśmy do lektury tłumaczenia artykułu zamieszczonego na portalu Skybrary.aero pt. "Pył wulkaniczny, a zagrożenia dla lotnictwa". Od 2010 roku, jest wiedzą powszechną, że pył wulkaniczny stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego, kiedy to erupcja jednego z wulkanów na Islandii spowodowała anulowanie kilkunastu tysięcy lotów w Europie i doprowadziła do uszkodzenia silników samolotów wykonujących loty w dotkniętej żywiołem przestrzeni powietrznej. A artykule o tym jak się definiuje wpływ pyłów wulkanicznych na lotnictwo i jakie są związane z tym zagrożenia. (link)
29 lutego w Porcie Lotniczym Kraków obchodzono 60. rocznicę powstania lotniska w Krakowie-Balicach. (link) Z tej okazji również Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomniała, że 60 lat temu, 29 lutego 1964 r. kontrolerzy z wieży krakowskiego lotniska przyjęli pierwszy samolot pasażerski Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy. (link)
29 lutego opublikowaliśmy relację z dorocznej Konferencji General Aviation, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie. Jednym z prelegentów był Sławomir Kruk z Działu Przetwarzania Danych Lotniczych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), który przybliżył temat odcinkowych planów lotu. Prezentacja obejmowała omówienie zapisów zawartych w nowej sekcji działu AIP ENR 1.10, gdzie piloci w jednym miejscu mogą znaleźć kompendium wiedzy związane z planowaniem lotu w FIR EPWW. (link)
MARZEC
1 marca opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, dot. minimalnych wysokości lotów nad miastami, poruszanego podczas konferencji General Aviation, która odbyła się w PAŻP. Autor "wypunktował" wypowiedź Pani Dyrektor Departamentu Prawnego ULC. (link)
4 marca opublikowaliśmy wyniki ogólnopolskiej anonimowej ankiety, w sprawie CPK w środowisku lotniczym. 92% ze wszystkich respondentów opowiedziało się w mniejszym lub większym stopniu za budową CPK. Zdecydowane, a nawet bardzo zdecydowane tak, znaleźliśmy w każdej grupie zawodowej (lotniczej oczywiście) i poza nią, to znaczy wśród ludzi, którzy interesują się lotnictwem. (link)
6 marca zaprosiliśmy do lektury wywiadu Redaktora naczelnego Pawła Korca, który pytał Michała Witkowskiego, pełniącego funkcję dyrektora operacyjnego/z-cy dyrektora w przedsiębiorstwie Polskie Porty Lotnicze SA, o obecność GA na Okęciu, ograniczenia hałasowe, systemy antydronowe, bezpieczeństwo, inwestycje na lotnisku, a także funkcjonowanie EPWA w kontekście budowy CPK. (link)
W artykule z 7 marca pisaliśmy o planach rozwoju i modernizacji systemu IWB (Integrated Web Briefing), które omówił Paweł Wojciechowski (PAŻP) podczas Konferencji General Aviation PAŻP. (link)
7 marca poinformowaliśmy, że Jan Isielenis, doświadczony instruktor spadochronowy z Aeroklubu Gliwickiego, został uhonorowany prestiżowym Wyróżnieniem Honorowym im. Dedala nr 33, które jest formą uznania dla osób zasłużonych na polu kształcenia i wychowania kadr lotniczych. To uroczyste wydarzenie miało miejsce w trakcie odbywającego się w Krakowie seminarium dla sędziów spadochronowych. Wręczenia wyróżnienia dokonał Prezes Rady Seniorów instr. pil. Leszek Mańkowski – Kanclerz Kapituły Wyróżnienia Honorowego im. Dedala. (link)
11 marca opublikowaliśmy artykuł przygotowany we współpracy z ICAO4.me - Centrum Lotniczego Angielskiego (www.icao4.me). A w nim analiza i komentarz do odpowiedzi naszych czytelników dot. opisywanej miesiąc wcześniej sytuacji, która wydarzyła się jakiś czas temu w Australii podczas lotu ferry na samolocie Cessna 208, ale równie dobrze mogła zdarzyć się niejednemu pilotowi general aviation w dowolnym innym zakątku świata. (link)
Marzec to też czas publikacji pierwszego wydania Biuletynu Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2024 r., w którym można znaleźć: artykuł o kobietach w lotnictwie, materiał podsumowujący Krajową Konferencję Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym w 2023 roku, artykuł z wnioskami na bazie doświadczeń z upływającego sezonu o wykonywaniu operacji lotniczych w warunkach zimowych, wybrane zagadnienia dotyczące ACAS. (link)
12 marca poinformowaliśmy o nowym wyczynie Sebastiana Kawy, który postanowił wystartować nowoczesnym szybowcem z małego klifu, zupełnie jak robiono to ponad sto lat temu, i przelecieć się nad Gdynią. (link)
W marcowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu w województwie kujawsko-pomorskim. Jego obecny status i plany rozwoju przybliżyli członkowie zarządu Aeroklubu Kujawskiego, Jan Gąsiorek, Sławomir Jędrzejczak, Wojciech Madejski oraz Jarosław Rogowski. (link)
14 marca omówiliśmy kolejny temat Konferencja General Aviation – „Zamykanie FPL okiem SAR-u”. Prelegentem tej części był Jacek Brodniewski z Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC). (link)
16 marca poinformowaliśmy o sukcesie Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, który podczas zawodów SAE Aerodesign East rozgrywanych w USA wywalczył brąz w klasyfikacji generalnej klasy Micro. We wszystkich konkurencjach reprezentanci Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej wywalczyli w sumie cztery medale. (link)
17 marca przekazaliśmy informację, że Urząd Lotnictwa Cywilnego „przypomniał” informatorom FIS Warszawa, o konieczności raportowania wszystkich lotów w granicach m. st. Warszawy, których miejscem startu lub lądowania nie są lotniska EPBC lub EPWA. (link)
18 marca zaprosiliśmy do lektury wywiadu z Sebastianem Kawą nt. szczegółów i wyzwań dot. przelotów, jakie wykonał 10 marca na motoszybowcu ASH25 nad Gdynią, w tym nad portem, miastem, plażą i samą Zatoką Gdańską. Przedsięwzięcie nie było łatwe do zorganizowania i zależało od wielu czynników, które należało precyzyjnie dograć. (link)
W drugim marcowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lądowisko w Świebodzicach, zlokalizowane w północnej części miasta Świebodzice, w województwie dolnośląskim, ok. 13 km na północ od Wałbrzycha. Jego obecny status i plany rozwoju przybliżył Łukasz Jaworski, członek miejscowego Towarzystwa Lotniczego. (link)
W trzeciej dekadzie marca informowaliśmy o odnotowaniu w 2023 r. znacznego wzrostu liczby przypadków zakłóceń i fałszowania GNSS, które w największym stopniu objęły Morze Czarne, południowy i wschodni obszar Morza Śródziemnego, Morze Bałtyckie, północną część Polski i Morze Arktyczne. Podobne, co do charakteru, zakłócenia zostają raportowane w obszarze Północnego Atlantyku. Z analiz i ankiety którą wykonaliśmy w grudniu 2023 roku, wynika, że wraz ze wzrostem wysokości, łatwiej jest zakłócać/zniekształcać sygnał na wielkich obszarach. (link)
19 marca opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, pt. "Just culture, zarządzanie bezpieczeństwem, a praktyka Prezesa ULC". Sprawa dotyczy informatorów FIS Warszawa, którym ULC "przypomina" o konieczności raportowania wszystkich lotów w granicach m. st. Warszawy, których miejscem startu lub lądowania nie są lotniska EPBC lub EPWA. (link)
W dniach 22-24 marca w Nowym Targu odbył się 3. Małopolski Festiwal Balonów “Odlotowa Małopolska”. Na Podhale przyjechało 31 załóg z Polski, Węgier, Rumunii i Łotwy. podczas dwóch lotów udało się rozegrać sześć konkurencji - po jednej Fly In i po dwie Judge Declared Goal w każdym locie. Na podium stanęli: 1. miejsce – Arkadiusz Iwański, 2. miejsce – Zbigniew Jagodzik, 3. miejsce – Wojciech Kaczmarek (link), (link)
27 marca poinformowaliśmy o udostępnionym w sieci raporcie „Analiza rynku General Aviation w Polsce i plan rozwoju” autorstwa Joanny Wieczorek, Yves Morier, Georges Rebender oraz Macieja Smólskiego. Całość została wydana przez Polskie Porty Lotnicze S.A. (link)
29 marca, przed świętami Wielkanocnymi, zaprosiliśmy was do udziału w Quizie wielkanocnym AD2024 z niespodzianką – składającym się z 12 pytań, o niewielkiej chilijskiej wyspie. W quizie można było sprawdzić swoją praktyczną wiedzę o lotach w okolicach Wyspy Wielkanocnej. (link)
KWIECIEŃ
2 kwietnia poinformowaliśmy o przygotowaniu dla wszystkich właścicieli i zarządzających lotniskami specjalnej oferty, dotyczącej wykonania map, powierzchni ograniczających i profili wymaganych prawem na lotniskach i lądowiskach (samolotowych i śmigłowcowych) wraz z ich okresową aktualizacją. Dzięki wypracowanemu algorytmowi, mamy pełną dowolność w tworzeniu różnych profili pionowych i poziomych, możliwości oznaczania na nich przeszkód lotniczych (infrastrukturalnych, naturalnych i innych) oraz, jeśli będzie to wymagane analizy wpływu przyrostu drzew na lokalne procedury. (link)
3 kwietnia przekazaliśmy informację o ustanowieniu przez PAŻP strefy czasowo rezerwowanej ENPTR379 celem zabezpieczenia lotów szybowcowych Aeroklubu Warszawskiego. Będą się one odbywały do 16 kwietnia 2025 r. (link)
4 kwietnia zaprosiliśmy do lektury wywiadu z autorami raport PPL pt. "Analiza rynku General Aviation w Polsce oraz plan jego rozwoju”. Publikacja i wnioski w niej zawarte wzbudziła zainteresowanie środowiska lotniczego, w związku z czym postanowiliśmy zadać kilka pytań autorom opracowania. (link)
8 kwietnia opublikowaliśmy oświadczenie właścicielki ośrodka szkoleniowego i samolotu Cessna 150, który lądował awaryjnie na podmokłych terenach dzielnicy Wawer w Warszawie. Po ponad miesiącu od zdarzenia, statek powietrzny wciąż znajdował się w tym samym miejscu, niszczejąc i stając się lokalną atrakcja turystyczną. Właścicielka szkoły lotniczej oraz samolotu zwracała uwagę, że nienadzorowanie samolotu przeznaczonego do badania, tym samym pozostawienie go z wolnym dostępem osób trzecich nie tylko całkowicie przekreśla zasadność jakichkolwiek inspekcji, ale też naraża na niebezpieczeństwo osób postronne w tym dzieci (!), które mogły tam dotrzeć. (link)
11 kwietnia zachęciliśmy do przeczytania wywiadu dlapilota.pl o grze „Lotnicy” stworzonej przez IPN. Nowy projekt gamingowy „Lotnicy – wojna w przestworzach” Biura Nowych Technologii IPN nawiązuje do losów bohaterów II wojny światowej – polskich asów przestworzy, którzy na podniebnych szlakach Europy wykuwali chwałę polskiego lotnictwa. Jest on skierowany do młodych pokoleń, choć nie tylko. Postanowiliśmy przybliżyć na naszych łamach założenia tego przedsięwzięcia. (link)
W połowie kwietnia zachęciliśmy czytelników do zapoznania się z jedną z ciekawszych prezentacji konferencji dotyczącej Bezpieczeństwa lotów General Aviation, która odbyła się w Aeroklubie Warszawskim. Była to prezentacja zatytułowana "Glass Cockpit, pułapki nowoczesności – omówienie wyzwań związanych z nowoczesnymi technologiami w kokpitach". Temat zreferował Robert Pietracha, pilot komunikacyjny na co dzień pełniący funkcję kapitana w liniach lotniczych Wizz Air, ale też instruktor samolotowy. (link)
16 kwietnia opublikowaliśmy artykuł przygotowany we współpracy z ICAO4.me - Centrum Lotniczego Angielskiego (www.icao4.me) - pt. "Aroganckie podejście instruktora do lotu z uczniem...". Niniejszy artykuł jest zainspirowany wydarzeniami jakie miały miejsce w USA w końcówce września 2023 roku w Kentucky. Zawarty w artykule opis zdarzenia jest zbudowany na kanwie autentycznej historii, jednak przeniesiony na polskie realia. (link)
18 kwietnia przekazaliśmy informację, że pierwsze samoloty FLARIS są już w sprzedaży. Dostawy pojechały do ZEA. Jednocześnie producent najbardziej ekonomicznego na świecie i najmniejszego dyspozycyjnego samolotu pasażerskiego przygotowuje samoloty na rynek europejski. Będą to w pierwszej kolejności wersje patrolowe LAR1 OPV oraz LAR1 CARGO. (link)
W kwietniu poinformowaliśmy o sukcesach polskich kół naukowych, które wzięły udział w SAE Aero Design West, które odbyły się w dniach 12-14 kwietnia 2024r. w Los Angeles w USA. Medale do Polski przywieźli studenci z AKL Aero Design z Politechniki Poznańskiej (link), Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej (link) oraz koła naukowego SAE AeroDesign Warszawa (link).
18 kwietnia poinformowaliśmy o wprowadzeniu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w FIR EPWW pierwszej TMZ, czyli strefy obowiązkowego posiadania włączonego transpondera pracującego w modach A i C. Zmiany dotyczą rejonu Warszawy i były uzgadniane ze środowiskiem lotniczym w ramach konsultacji społecznych prowadzonych w listopadzie 2019 r. oraz lipcu 2023 r. (link)
19 kwietnia zamieściliśmy informację o publikacji nowych punktów VFR w przestrzeni CTR/TMA lotniska Olsztyn-Mazury, a także nowych procedur odlotu i dolotu z kierunków północnego i południowego. (link)
19 kwietnia przedstawiliśmy wam możliwości poprawy bezpieczeństwa użytkowania lotnisk i lądowisk. A wszystko to dzięki: trwałemu oznaczeniu drogi startowej (RWY edge markings), oznaczeniu numerów drogi startowej RWY, oznaczeniu miejsca postoju – APRON, oznaczeniu połowy drogi startowej – znak ½ (dwustronny), rękawowi wiatrowemu WDI-250 z półmasztem. Dobrze utrzymana i czytelna infrastruktura jest wizytówką każdego obiektu i sprawia, że piloci chętnie tam wracają. (link)
24 kwietnia zaprosiliśmy do lektury kolejnego numeru magazynu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – Safe Sky nr 1(25)/2024. A w nim artykuły: "Jak nie spełniać marzeń techników" Klaudiusza Dybowskiego, "Zasady monitorowania wskaźników bezpieczeństwa SPI (Safety Performance Indicators) – poziomy alarmowe" Mariusza Krzyżanowskiego, "Zalecenia bezpieczeństwa jako element przeglądu bezpieczeństwa" Piotra Ostaszewskiego. (link)
25 kwietnia zamieściliśmy pismo jednego z naszych Czytelników, Krzysztofa Cwynara - jednocześnie właściciela lądowiska w Starej Wsi w woj. podkarpackim (EPBW), które wystosował do Ministerstwa Infrastruktury, odnoszące się do tematu ochrony prawnej lądowisk. Jak podkreśla, aktualnie brak jest jednoznacznych przepisów w tym zakresie, Ministerstwo Infrastruktury zbywa temat, a Urząd Lotnictwa Cywilnego pracuje nad nim od dłuższego czasu, jednak bez widocznych efektów. Opublikowaliśmy też odpowiedź na to pismo wz. Dyrektor Departamentu Lotnictwa, Aleksandry Paczólskiej, Naczelnik Wydziału. (link)
W kwietniowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko w Mielcu (EPML), które zlokalizowane jest w północnej części miasta. Odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju, kilka pytań zadaliśmy Łukaszowi Kalince, Prezesowi Zarządu spółki Lotnisko Mielec. (link)
Z końcem kwietnia przekazaliśmy informację, że Sztab Generalny Wojska Polskiego podał oficjalnie nazwę, którą będzie posiadał polski myśliwiec F-35. Wybrano ją w wyniku przeprowadzonego konkursu. Polski myśliwiec F-35 ma już oficjalną nazwę: HUSARZ. (link)
29 kwietnia obchodziliśmy 90 lat lotniska Okęcie. Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. został oddany do użytku 29 kwietnia 1934 r. (link) Z tej okazji powstał ciekawy materiał pt. "Okęcie w filmach i serialach PRL". (link)
MAJ
Na początku maja zachęciliśmy was do zapoznania się z prezentacja Patrycji Pacak pt. „Omówienie wybranych zdarzeń samolotowych i szybowcowych”, która została przedstawiona na Konferencji Bezpieczeństwa Lotów AW. (link)
W dniach 1 – 5 maja 2024 r. w Krośnie rozegrane zostały XXIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe oraz XL Balonowe Mistrzostwa Polski odbywające się w ramach Balonowego Pucharu Polski. W rywalizacji wzięło udział 29 pilotów, w tym dwudziestu jeden z Polski, pięciu z Litwy, po jednym z Łotwy, Ukrainy i Węgier. W sumie podczas zawodów udało się rozegrać 21 konkurencji. Tytuł Mistrza Polski zdobył Arkadiusz Iwański (GASPOL Team) zdobywając 17 142 punktów. Wicemistrzem Polski został Tomasz Filus (Grudziądzki Klub Balonowy) z rezultatem 16 987 punktów. Trzecie miejsce powędrowało do Romana Bauty, który wywalczył 16 094 punkty. (link)
7 maja zamieściliśmy informację o rekomendacjach producenta szybowców SZD, firmy Allstar PZL Glider, dotyczących bezpieczeństwa użytkowania szybowców SZD-54-2 i SZD-59-1. (link)
7 maja opublikowaliśmy artykuł Huberta Massalskiego pt. "Co kraj to obyczaj. Zasady wykonywania lotów nad miastami Europy". Ostatnie, również sądowe spory pilotów z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, w temacie niezrozumiałych ograniczeń nałożonych przez przepisy krajowe, dotyczące wysokości lotów nad zwartą/gęstą zabudową, zainspirowały go do sprawdzenia jak wygląda sprawa ograniczeń lotów, w rejonie miast na tle innych krajów EU. (link)
W dniach 7-11 maja br. w miejscowości Vlora (Albania) rozegrane zostały Albania Open - jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych zawody na świecie cieszące się niezwykłym zainteresowaniem najlepszych pilotów na świecie w paralotniowej celności lądowania. W ciągu czterech dni rywalizacji przeprowadzono aż 11 pełnych rund, co stanowiło prawdziwe wyzwanie dla pilotów. Polscy piloci zdobyli dwa medale. W klasyfikacja kobiet pierwsze miejsce zajęła reprezentantka Aeroklubu Podkarpackiego - Marketa Tomaskova. Klasyfikacja juniorów <26 na trzecim miejscu podium stanął reprezentant Aeroklubu Podkarpackiego Wiktor Pelczar. (link)
W dniach 4-12 maja br. na leszczyńskim lotnisku rozegrane zostały 14. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15m oraz Ogólnopolskie Kwalifikacyjne Zawody Szybowcowe do SMP Klub A w klasie Klub A. W rywalizacji łącznie wzięło udział 51 pilotów. Zwycięzcą 14. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie 15m został Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski/KKGT). Z kolei na pierwszym stopniu podium Ogólnopolskich Kwalifikacyjnych Zawodów Szybowcowych do SMP Klub A w klasie Klub A stanął Mikołaj Zdun (Aeroklub Leszczyński). (link)
13 maja przedstawiliśmy analizę Waszych odpowiedzi dot. kwietniowego artykułu pt. "Aroganckie podejście instruktora do lotu z uczniem", w którym Łukasz Wieczorek opisywał sytuację pochodzącą z USA, która mogła wydarzyć się wszędzie, a dotyczyła wlotu w burzę przez załogę złożoną z ucznia-pilota i pilota-instruktora, podczas szkolenia do uzyskania uprawnienia VFR noc. (link)
15 maja zamieściliśmy analizę KTL AOPA Poland "Minimalne wysokości lotu nad miastami". Opracowanie to powstało jako analiza Stowarzyszenia, w celu zrozumienia sensowności kontynuowania legislacyjnego trendu ograniczania dostępności polskiej przestrzeni powietrznej dla lotnictwa. (link)
17 maja pisaliśmy o jednej z głównych misji EASA, jaką jest osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony środowiska w dziedzinie lotnictwa, co obejmuje zmniejszenie wpływu sektora lotniczego na klimat. (link)
W dniach 14-18 maja na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu rozegrany został Puchar Polski w Akrobacji Samolotowej. Kunszt akrobacji samolotowej piloci prezentowali w klasie Advanced oraz Intermediate. Udało się rozegrać po cztery konkurencje w każdej klasie. W klasie Advanced 1miejsce zajął Wojciech Kotulski, a w klasie Intermediate wygrała Agata Porębska. (link)
27 maja zaprosiliśmy czytelników na spotkania z lotnictwem w formie podcastu „Strefa śmierci – jak w niej nie zostać" autorstwa Piotra Zagubienia. Prowadzący zadaje pytania, które nurtują pilotów oraz te, które powinny się pojawić w strefie śmierci, ale ich tam nie ma. W podcaście usłyszycie rozmowy z pilotami, instruktorami oraz członkami obsługi naziemnej, którzy dbają o bezpieczeństwo operacji lotniczych. Poruszone zostaną tematy szkoleń, a także rozwoju zawodowego. Przeprowadzone zostaną rozmowy z partnerami pilotów, dietetykami, fizjoterapeutami i psychologami, bo bezpieczeństwo zaczyna się już na ziemi. (link)
29 maja opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, dot. sytuacji prawnej w sporze, który Prezes ULC toczy z pilotami. Spór w pojedynczych sprawach przerodził się w ostry konflikt. Wszystkie te sytuacje miały wspólny mianownik – Prezes ULC jako organ administracji taśmowo kierował do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przestępstwo miało polegać na tym, że piloci wykonywali loty na standardowej trasie dolotowej nad Warszawą. (link)
CZERWIEC
W dniach od 31 maja do 2 czerwca br., na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, rozegrane zostały zawody samolotowe w lataniu precyzyjnym – 19. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. W. Wieczorka otwierające tegoroczną edycję Samolotowego Pucharu Polski w Lataniu Precyzyjnym. Zwycięzcą został Michał Wieczorek (syn śp. Wacława). Drugie miejsce zajął Kamil Wieczorek, a trzecie Krzysztof Wieczorek. Wszyscy reprezentujący Aeroklub Krakowski. (link)
W czerwcowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lądowisko Narew (EPHN), które jest zlokalizowane w południowo-wschodniej części wsi Narew, w podlaskim. (link)
4 czerwca zaprosiliśmy was na rozmowę z Jadwigą Żandarską, dyrektor Departament Lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury. Pani Jadwiga Żandarska, zastąpiła na przełomie 2023/2024 roku, na tym stanowisku, Panią Beatę Mieleszkiewicz, sprawującą urząd dyrektora od lipca 2017 roku. Z nadzieją na "zmiany, zdrowy rozsądek, odważne i mądre decyzje, mieliśmy okazję zadać, nowej Pani dyrektor kilka pytań. (link)
W dniach od 30 maja do 9 czerwca br. na lotnisku w Lesznie rozegrane zostały 22. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A, a także Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie Klub A. Do Leszna na zawody przyjechało 46 pilotów. Zwycięzcą 22. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub A został Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt w Dęblinie), a w Ogólnopolskich Zawodach Szybowcowych w klasie Klub A zwyciężył Piotr Cioch (Politechnika Rzeszowska-AOS Bezmiechowa). (link)
8 czerwca opublikowaliśmy pierwszą część relacji Tomasza Majora z lądowania na Barra. To jedyne takie lotnisko komunikacyjne na świecie. – z AFIS, TWR, AIP, 3 (!) RWY, TWY, APRON, PPR... Jedyny taki pas startowy – na piasku i w całości zalewany codziennie przez oceaniczne wody pływowe. Wody pływowe zalewają też codziennie TWY i APRON! Jedyna w Europie plaża, na której można wylądować w zgodzie z przepisami. (link)
11 czerwca opublikowaliśmy kolejny artykuł z cyklu "Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem" zatytułowany "Przygotowanie do lotów VFR noc..." , który otrzymaliśmy od jednego z naszych Czytelników. Pilot ów, będąc szczęśliwym posiadaczem licencji samolotowej PPL(A) z nalotem ogólnym przekraczającym 150h postanowił poszerzyć własne horyzonty o dodatkowe uprawnienia związane z możliwością wykonywania lotów po zachodzie słońca. Podczas jego szkolenie do uprawnień VFR Noc doszło do dość nietypowego zdarzenie, którym pilot podzielił się z naszą redakcją. (link)
13 czerwca poinformowaliśmy o udostępnieniu w serwisie awiacja.imgw.pl w nowej szacie graficznej prognozy istotnych zjawisk pogody – SIGWX. Nowa wersja uwzględnia potrzeby pilotów, służb kontroli ruchu lotniczego, synoptyków oraz obowiązujące przepisy prawa międzynarodowego i obecne trendy w sposobie prezentacji prognoz lotniczych. (link)
14 czerwca opublikowaliśmy drugą część relacji Tomasza Majora pt. "Barra - lądowanie na innej planecie". To było pierwsze polskie lądowanie w tym magicznym miejscu. Prawdopodobnie pierwsze lądowanie UL 600kg. (link)
W dniach 11-15 czerwca br. na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kąkolewie rozegrane zostały 58. Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej, w klasach Intermediate, Advanced i Unlimited. W klasie Unlimited złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobył Piotr Szczepański (Żelazny Aerobatic). W klasie Advanced złoty medal i tytuł Mistrza Polski wywalczył Maciej Kulaszewski (Aeroklub Radomski). A w klasie Intermediate złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobył Norbert Kasperek (Aeroklub Częstochowski). (link)
W dniach 14-16 czerwca lotnisku w Przylepie odbył się II Światowy Zlot Śmigłowców z udziałem wojskowych maszyn i sprzętu ciężkiego. Wydarzenie zorganizowane pod hasłem "Śmigłowiec w służbie Państwa" zgromadziło miłośników militariów, służb mundurowych, latających maszyn i sportu lotniczego. Podczas wydarzenia odbyły się też Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe. W klasyfikacji ogólnej wygrała załoga w składzie Marcin Szamborski i Michał Szamborski. Ta załoga zwyciężyła również w klasyfikacji fender oraz w klasyfikacji slalom. (link)
18 czerwca zamieściliśmy artykuł pt. "Gorący dzień - krótki pas. Wystartujemy?". Artykuł dedykowaliśmy przede wszystkim do właścicieli i zarządzających lotniskami/lądowiskami, którzy mogą pomóc pilotom i zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych prostym i niedrogim sposobem - kupując kompletny znak "1/2" - oznaczenie połowy drogi startowej. (link)
19 czerwca opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, pt. "Niezgodność (NCR) w organizacji lotniczej – czym jest i jak ją usunąć?". NCR jest efektem audytu, który wykazał, że nasza działalność w jakimś elemencie nie spełnia wymagań postawionych przez prawo lub przez naszą organizację. Autor wyjaśnia skąd biorą się niezgodności. (link)
W dniach 20-23 czerwca na lotnisku Pobiedniku Wielkim rozegrane zostały zawody samolotowe w Lataniu Precyzyjnym pn. 61. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. Do rywalizacji stanęło ich dwudziestu – 18 pilotów i dwie pilotki, w tym Esther Rimensberger ze Szwajcarii. Podczas zawodów rozegrano konkurencję nawigacyjną i konkurencję lądowań. Zwycięzcą został Marcin Skalik (Aeroklub Częstochowski), drugie miejsce zajął Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski), trzecie miejsce wywalczył Michał Bartler (Aeroklub Stalowowolski). (link)
27 czerwca zachęciliśmy was do wysłuchania podcastu „Strefa śmierci – jak w niej nie zostać", w którym mogliście usłyszeć rozmowy z pilotami, instruktorami oraz członkami obsługi naziemnej, którzy dbają o bezpieczeństwo operacji lotniczych. Poruszone zostały tematy szkoleń, a także rozwoju zawodowego. Przeprowadzone zostały rozmowy z partnerami pilotów, dietetykami, fizjoterapeutami i psychologami, bo bezpieczeństwo zaczyna się już na ziemi. (link)
Pod koniec czerwca poinformowaliśmy o publikacji kolejnego wydania Biuletynu Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w którym można znaleźć: artykuł na temat bezpieczeństwa lotów oraz technik poprawiania błędów podczas lądowania, artykuł dotyczący wyników badania na przykładzie zmęczenia załóg kokpitowych: ryzyko i konsekwencje z tym związane, oraz artykuł na temat zakłóceń GNSS – zagrożenie bezpieczeństwa operacji lotniczych. (link)
W dniach 24 – 29 czerwca 2024 r. na Lotnisku Zamość-Mokre rozegrane zostały TAURON Mistrzostwach Polski w Akrobacji Szybowcowej w klasach Advanced i Unlimited. W rywalizacji wzięło udział dwunastu pilotów, w tym jeden z Japonii. Każdy z zawodników poleciał trzy programy. W klasie Advanced zwyciężyła Agata Porębska, a w klasie Unlimited na najwyższym stopniu podium stanął Stanisław Makula. (link)
W dniach 27 – 30 czerwca nad Rypinem rozegrane zostały Zawody Balonowe – Rypin Cup 2024 zaliczane do Balonowego Pucharu Polski. Do rywalizacji przystąpiło 15 załóg balonowych, w tym: 10 z Polski, 4 z Litwy i 1 z Węgier. Podczas zawodów udało się rozegrać piętnaście konkurencji. Zawody wygrał Arkadiusz Iwański. (link)
LIPIEC
2 lipca zamieściliśmy artykuł z nagrodą pt. "Krótki lot widokowy o poranku i komplikacje podczas powrotu" przygotowany we współpracy z ICAO4.me - Centrum Lotniczego Angielskiego, zainspirowany wydarzeniami jakie miały miejsce w połowie sierpnia 2021 roku w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Zawarty w artykule opis zdarzenia jest zbudowany na kanwie autentycznej historii, jednak przeniesiony na polskie realia dla łatwiejszego odbioru i lepszego wczucia się w sytuację. (link)
W dniach 28 czerwca – 7 lipca Aeroklub Częstochowski był gospodarzem TAURON 49. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Otwartej i Kwalifikacyjnych Zawodów Szybowcowych do SMP Klub A. Na aeroklubowe lotnisko w Rudnikach przybyło 58 pilotów, by stanąć do rywalizacji. Podczas zawodów rozegrano cztery konkurencje. 49. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej wygrał Leszek Staryszak (Aeroklub Warszawski). W Kwalifikacyjnych Zawodach Szybowcowych do SMP Klub A zwyciężył Jan Wojewoda (Aeroklub Nadwiślański). (link)
W dniach 5-7 lipca, w miejscowości Uroi k. Deva w Rumunii, rozegrana została I Edycja Paralotniowego Pucharu Europy w celności lądowania. Zawody posiadały kategorię FAI 2. Do rywalizacji stanęło 30 zawodników, w tym pięć kobiet. W zawodach PGAEC – Romania wystartowało 6 reprezentantów Polski podzielonych na dwie drużyny. Srebro zdobyła reprezentantka Polski Marketa Tomaskova, a brąz zdobył Jakub Bączkowski. Marketa Tomaskova zdobyła też złoto w klasyfikacji kobiet. W klasyfikacji juniorów <26 pierwsze miejsce zdobył Jakub Bączkowski. A w klasyfikacji drużynowej srebro wywalczyła polska drużyna TEAM POLAND. (link)
8 lipca poinformowaliśmy o opublikowaniu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) kolejnej, trzeciej aktualizacji biuletynu bezpieczeństwa SIB 2022-02R1 dotyczącego awarii i zakłóceń w globalnym systemie nawigacji satelitarnej (GNSS), które mogą prowadzić do pogorszenia nawigacji. (link)
11 lipca opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, dot. operacji niekomercyjnych – NCC i NCO. (link)
W dniach 11-14 lipca, na terenie gmin Olsztyn i Janów, rozegrane zostały VII Jurajskie Zawody Balonowe, podczas których rywalizowało siedem załóg balonowych. Udało się rozegrać jedenaście konkurencji. Zwycięzcą tej edycji Jurajskich Zawodów Balonowych został Roman Bauta. (link)
15 lipca poinformowaliśmy o opublikowaniu przez BEA (francuskie biuro badania wypadków lotniczych) raportu końcowego ze zdarzenia do którego doszło 23 maja 2023 na lotnisku Paris-Charles de Gaulle (CDG). BEA informowała w raporcie, ze nieprawidłowe ustawienie QNH spowodowało, że A320 znalazł się na wysokości 6 stóp 1 NM przed progiem drogi startowej. (link)
16 lipca zamieściliśmy list otwarty do środowiska lotniczego w sprawie opublikowanego raportu wstępnego PKBWL dotyczącego wypadku samolotu Cessna Caravan w Chrcynnie w lipcu 2023 r. (link)
17 lipca opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, pt. "Usuwanie niezgodności (NCR) w lotnictwie – Analiza, Ocena ryzyka, Program naprawczy". Usuwanie NCR nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Autor przybliżył zasady usuwania niezgodności - opisał poszczególne kroki oraz zasadę ich dokumentacji. (link)
18 lipca zamieściliśmy artykuł pt. "Przeciwpożarowo wydolni? Pilocie i rządzie, pomyśleliście kiedykolwiek o tym?". Czy jako pilot bądź pasażer zastanawiałeś/-aś się kto będzie reagował na sytuacje zagrożenia na lotnisku? Kto pospieszy Ci z pomocą, gdy zajdzie taka nagła i nieoczekiwana potrzeba? Pożar silnika, zadymienie na pokładzie, zapłon hamulców lub inne okoliczności wymuszające awaryjne lądowanie... Jaka jest i jaka będzie kondycja i wydolność pracowników Lotniskowej Służby Ratowniczo-gaśniczej? (link)
19 lipca sygnalizowaliśmy 400% wzrost incydentów związanych z GNSS Spoofing. Z dwóch najczęściej występujących celowych działań, zakłócających funkcjonowanie systemów GNSS, czyli Jammingu i Spoofingu, Spoofing, wydaje się dużo bardziej niebezpieczny. O ile przy Jammingu, tracimy sygnał, co jest w sumie łatwo zdiagnozować i dostosować plany działań awaryjnych, o tyle Spoofing, polegający na powolnym, lub nagłym fałszowaniu pozycji i / lub czasu, może być po pierwsze trudniejszy do wykrycia, a po drugie może nie dać wystarczającego czasu na reakcję. (link)
21 lipca zamieściliśmy artykuł Zespołu UL, który opracował Darek Lewek. W artykule pt. "Rozporządzenie o klasyfikacji statków powietrznych, czyli podział dzidy bojowej" odniesiono się do projektu rozporządzenia MI zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji statków powietrznych (art..33 ust. 1 i 4). Zespół UL postulował, wprowadzenie prostej i jednoznacznej definicji „Urządzenia Latającego” zgodnie z prawem UE, logiką i oczekiwaniami środowiska. (link)
26 lipca poinformowaliśmy o publikacji przez pilota Stanisława Drzewieckiego (Drzewiecki Design), aktualizacji do SkyDemona, zawierającej informację o lotniskach, lądowiskach, helipadach i DOL-ach wraz praktycznymi, dodatkowymi informacjami. Aktualizacja jest niezależna od cyklicznych, zgodnych z AIRAC-iem aktualizacji oferowanych przez SkyDemona. (link)
W dniach 14-26 lipca, na lotnisku Michałków Aeroklubu Ostrowskiego, rozegrane zostały 13. Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów w klasach Club i Standard, w których udział wzięli reprezentanci niemal wszystkich kontynentów, poza Ameryką Południową i Australią. Pogoda dopisała i dzięki temu rozegrano aż 10 ciekawych konkurencji. W klasie Club Mistrzem Świata został Belg Martijn Eerdekens. W klasie Standard Mistrzem Świata został Niemiec Max Maslak. (link)
20 lipca przekazaliśmy informację, że Sebastian Kawa i Sebastian Kot Lampart jako pierwsi na świecie zdobyli szybowcem szczyt K2 na granicy Chin i Pakistanu. Ten historyczny lot został wykonany na szybowcu Schleicher ASH-25 (znaki rejestracyjne SP-0064). (link), (link)
25 lipca opublikowaliśmy artykuł pt. "Głupota pilota, zakończona zniszczeniem sprzętu". Sprawa dotyczy prywatnego lądowiska w Polsce, wynajętego dla firmy dronowej na wyłączność. W pewnym momencie, podczas lotów bezzałogowców, przyleciała Cessna, której pilot nie skontaktował się uprzednio z zarządzającym przed przylotem i nie uzyskał od niego zgody na przylot, wykonując bezprawne starty i lądowania. W konsekwencji bezprawnych lotów, firma dronowa straciła bezzałogowca. (link)
25 lipca zamieściliśmy uwagi Zespołu Konsultacyjnego Lotnictwa Lekkiego do projektu rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji statków powietrznych. (link)
W dniach 22-26 lipca w Simerii koło miasta Deva w Rumunii rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Modeli Swobodnie Latających F1A, F1B, F1C. W Mistrzostwach wzięło udział 195 zawodników z 27 państw. Daniel Cimochowski zdobył indywidualnie brąz. Drużynowe złoto dla zawodników w klasie F1B – modele z napędem gumowym wywalczyli: Daniel Cimochowski, Stanisław Skibicki i Adam Krawiec. (link)
W dniach 25-27 lipca na lotnisku Nowy Targ rozegrane zostały 14. Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski. W rywalizacji wzięło udział siedemnaście załóg z dziewięciu aeroklubów i klubów. Mistrzostwa wygrała załoga w składzie Krzysztof Wieczorek i Kamil Wieczorek (Aeroklub Krakowski). (link)
29 lipca zaprosiliśmy do lektury rozmowy z pilotem, instruktorem Krzysztofem Jęczałą, z Aero Poznań, o obawach pilotów związanych z użyciem Balistycznych Systemów Ratunkowych (Ballistic Rescue System – BRS) w samolotach General Aviation. Celem tej rozmowy jest wyjaśnienie, jak pomocne jest, gdy samolot jest wyposażony w BRS, a pilot znalazł się w sytuacji zagrożenia życia. (link)
SIERPIEŃ
3 sierpnia zwróciliśmy uwagę, że zakłócenia, podszywanie, podrabianie sygnałów GNSS dla konstelacji: GPS, Galileo, BeiDou, GLONASS są coraz powszechniejsze, a ich konsekwencje nieprzewidywalne. Zakłócenia dzielą się na takie które uniemożliwiają odbiór sygnału GNSS czyli Jamming, oraz takie które manipulują pozycją i / lub czasem, czyli Spoofing. Jamming jest stosunkowo łatwo wykrywalny i jest mniej niebezpieczny. Najczęściej łączy się z utratą pozycji. Informowaliśmy gdzie można monitorować anomalie GNSS. (link)
W dniach 27 lipca – 3 sierpnia w Deenethorpe w Wielkiej Brytanii rozegrane zostały 18. Mikrolotowe Mistrzostwa Świata. Polacy przywieźli z tych zawodów trzy medale. Srebrny medal zdobył Błażej Piech w kategorii WL-1 (motolotnia w załodze jednoosobowej). Złote medale zdobyli Piotr Gajewski i Marcin Gajewski w kategorii kategorii GL-2 (wiatrakowiec w załodze dwuosobowej). (link)
4 sierpnia opublikowaliśmy artykuł Huberta Massalskiego - pilota, Instruktora samolotowego, wieloletniego szefa instruktorów szkolenia teoretycznego w ATO AW, omawiający proponowane przez ULC nowe strefy R i P. (link)
9 sierpnia opublikowaliśmy artykuł Huberta Massalskiego dot. propozycji stref R i P nad miastami, a dokładniej projektu załącznika nr 3. do projektu zmiany rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące, zawierającego współrzędne geograficzne proponowanych stref R nad miastami oraz wskazującego rodzaj zakazu lotów. (link)
W dniach 31 lipca - 10 sierpnia rozegrano w niemieckim mieście Oshatz 26. Mistrzostwa Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej w klasie Unlimited oraz 14. Mistrzostwa Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced. Polacy zdobyli drużynowo drugie miejsce w klasie Unlimited, a Maciej Pospieszyński obronił tytuł Mistrza Świata i zdobył złoto. (link)
W dniu 2 – 10 sierpnia w Lisich Kątach rozegrano Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe im. Szczepana Grzeszczyka w klasach: Klub B, Klub A Gold, Klub A Silver. Do Aeroklubu Nadwiślańskiego przyjechało rywalizować 58 pilotów. Zwycięzcą w klasie Klub B został Krzysztof Piontkowski (Aeroklub Nadwiślański). Pierwsze miejsce w klasie Klub A Gold zdobył Piotr Pieniążek (Aeroklub Podhalański). W klasie Klub A Silver pierwsze miejsce wywalczyła Judyta Czyż (Aeroklub Bielsko-Bialski). (link)
W dniach 3–10 sierpnia, na lotnisku Manston w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii, odbyły się Pierwsze Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata FAI w lotach długodystansowych. Polacy zdobyli drużynowo brązowy medal w kategorii PL1 (wózek jednoosobowy). (link)
W dniach 3-10 sierpnia na lotnisku Leszno Strzyżewice rozgrywane były Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe Leszno Cup 2024 w klasie otwartej. O medale rywalizowało dwudziestu pilotów. Rozegrano pięć konkurencji. Zwycięzcą został Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański). (link)
10 sierpnia w Płocku na dwóch równoległych torach zostały rozegrane Otwarte Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – fender i slalom. Piloci zmagali się również z czasem i precyzją w walce o Puchar Prezydenta Miasta Płock. Kategori Fender wygrała załoga Tomasz Nowak i Jacek Nowak. W kategorii Slalom pierwsze miejsce zdobyli Mariusz Rubisi i Janusz Miś. MIXT wygrała załoga Serafina Ogończyk Mąkowska i Michał Czernik. Puchar Prezydenta M. Płocka odebrała załoga Łukasz Wilk i Janusz Miś. (link)
W dniach 8 – 10 sierpnia rozegrane zostały 19. Międzynarodowe Zawody Balonowe – Nałęczów 2024. Szesnaście załóg balonowych rywalizowało w dwunastu konkurencjach. Zwyciężył Przemysław Mościcki, drugie miejsce zajął Arkadiusz Iwański, na trzecim stopniu podium stanął Witold Filus. (link)
W sierpniu informowaliśmy o konsultacjach społecznych PAŻP na 2025 r.: Zmniejszenie ATZ EPPK do granic poziomych AREA Kobylnica (AREA 001) oraz usunięcie ATZ EPPB, Rozszerzenie granic poziomych strefy ARZ EPZA oraz EPTR 29, Rozszerzenie granic poziomych strefy EPTR 153, Wprowadzenie stref TRA w celu zabezpieczenia lotów BSP oraz usunięcie EPTR156, Zmiana klasyfikacji przestrzeni powietrznej w CTR EPSC oraz TMA Szczecin do FL95, Publikacja strefy TRA w rejonie Milewa na potrzeby zabezpieczenia lotów szybowcowych i samolotowych, Zmiana granic poziomych dolnych segmentów TMA Warszawa, Publikacja nowej strefy TRA na potrzeby lotów wojskowych BSP, Wprowadzenie na stałe strefy TRA 396, Modyfikacja granic strefy TRA 52 dla lotów specjalnych. (link)
12 sierpnia opublikowaliśmy analizę odpowiedzi czytelników dot. lipcowego artykułu przygotowanego we współpracy z ICAO4.me - Centrum Lotniczego Angielskiego pt. "Artykuł z nagrodą: Krótki lot widokowy o poranku i komplikacje podczas powrotu". (link)
13 sierpnia opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, dot. wyroku WSA w Warszawie w jednej ze spraw, które prowadzi mecenas. Kolejna, która zakończyła się wygraną z bezprawnym działaniem Prezesa ULC – tym razem chodziło o wydanie świadectwa kwalifikacji. (link)
13 sierpnia poinformowaliśmy o wykrytym tego dnia w południowo-wschodniej Polsce wielkoskalowym spoofingu. Podszywanie dotyczyło co najmniej 15 samolotów. 11 z nich, wykonywało w tym czasie lot w FIR EPWW. (link)
W sierpniu polski team w składzie: Małgorzata Jeziorna, Tomasz Jeziorny, Marcel Mandziak i Tymon Niezborała wywalczył złoto drużynowo w kategorii F1A podczas Mistrzostw Świata Juniorów Modeli Swobodnie Latających w Macedonii Północnej. (link)
16 sierpnia zaprosiliśmy was na kolejne spotkanie z lotnictwem w formie podcastu „Strefa śmierci – jak w niej nie zostać". W podcaście rozmowy z pilotami, instruktorami oraz członkami obsługi naziemnej, którzy dbają o bezpieczeństwo operacji lotniczych. Tematy szkoleń, a także rozwoju zawodowego. Rozmowy z partnerami pilotów, dietetykami, fizjoterapeutami i psychologami, bo bezpieczeństwo zaczyna się już na ziemi. (link)
W dniach 3-17 sierpnia na czeskim lotnisku w Taborze rozegrano 22. Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie Standard, Club i 15-metrowej. Z tych zawodów polscy zawodnicy przywieźli 4 medale. W klasie 15m złoto zdobył Łukasz Grabowski, a srebro Paweł Wojciechowski. W klasie Club złoto wywalczył Jacek Flis. Złoty medal polscy piloci zdobyli również drużynowo. (link)
W dniach 11-17 sierpnia w Muncie (Indiana, USA) odbyły się Mistrzostwa Świata FAI Modeli Latających na Uwięzi. Polski zespół F2C – Mariusz Fedan i Wojciech Lesiuk wygrał bieg finałowy na dystansie 20 km z czasem 6:41.7 i zawodnicy zostali pierwszy raz indywidualnymi Mistrzami Świata. Wspólna walka wszystkich polskich zespołów w F2C występujących w USA (łącznie czterech, w tym jeden juniorski), zaowocowała świetnym wynikiem w klasyfikacji drużynowej, tzn. zdobyciem srebrnego medalu i tytułu Drużynowych Wicemistrzów Świata. (link)
W dniach 17-18 sierpnia, na lotnisku w Masłowie, odbyły się XXV Mistrzostwa Związku Polskich Spadochroniarzy oraz V Memoriał Spadochronowy gen. broni Tadeusza Buka. XXV Mistrzostwa ZPS w spadochronach klasycznych w klasyfikacji indywidualnej wygrał Jan Mach, a drużynowo ZPS MIX. W spadochronach szybkich w klasyfikacji indywidualnej wygrał Artur Boszczyk, a drużynowo KS WIELICZKA. V Memoriał Spadochronowy gen. broni Tadeusza Buk klasyfikację indywidualną w spadochronach klasycznych wygrała Irena Paczek-Krawczak, a w spadochronach szybkich triumfował Andrzej Staniak. (link)
W dniach 18-24 sierpnia, w miejscowości Kamenica nad Cirochou na Słowacji, rozegrane zostały III Mistrzostwa Świata Air Navigation Race. W kategorii Combined Air Navigation Race złoto zdobyła załoga czeska w składzie David Cerny-Jan Havlik. W kategorii Air Navigation Race złoto wywalczyła czeska załoga w składzie Marek Velat-Anna Zichova. W konkurencji celności lądowań Mistrzami Świata została załoga Kamil Wieczorek-Krzysztof Wieczorek, wicemistrzostwo zdobyli Marcin Chrząszcz-Michał Chrząszcz. (link)
19 sierpnia zaprosiliśmy do zapoznania się z ciekawym głosem w dyskusji na temat aktualnego stanu prawnego lotnictwa ultralekkiego. Tekst wskazuje na znaczące - realne - różnice pomiędzy lotnictwem GA i UL - które w sposób oczywisty powinny mieć swoje odzwierciedlenie w przepisach prawa. (link)
22 sierpnia opublikowaliśmy raport zespołu analitycznego MegaDron, który zbadał, jaki jest stosunek Polaków do coraz powszechniejszego wykorzystywania dronów w rolnictwie i transporcie, a także w działaniach ratunkowych i wojennych. Sprawdził także, ile Polacy byliby w stanie wydać na bezzałogowca do celów rozrywkowych. (link)
W dniach 15-25 sierpnia na lotnisku w Mokrem (Zamość) odbyły się 32. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Lotniczej FAI. Indywidualnie tytuł Mistrza zdobył Florent Oddon (Francja). Drużynowo zwycięstwo odnieśli francuscy piloci: Florent Oddon, Louis Vanel, Victor Lalloue. (link)
W dniach 16-25 sierpnia na lotnisku Michałków rozegrane zostały 52. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Standard i Klub B oraz OSTRÓW GLIDE w klasie 18m i Klub A. Niestety pogoda nie była tak łaskawa jak w lipcu i udało się oficjalnie rozegrać tylko OSTRÓW GLIDE w klasie Klub A. Zwyciężył Paweł Strzelczyk z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. (link)
25 sierpnia zamieściliśmy petycję dot. zliberalizowania obowiązujących przepisów prawa w zakresie wymagań medycznych dla pilotów posiadających świadectwa kwalifikacji w celu dostosowania tychże przepisów do realnych ryzyk związanych z operowaniem urządzeniami latającymi. (link)
26 sierpnia opublikowaliśmy artykuł Waldemara Królikowskiego pt. "NCC, NCO, czy też operacja GA, a może CAT ? Rozterki amatora". Autora, po lekturze wielu interesujących artykułów Mikołaja Doskocza, a w szczególności artykułu ws. interpretacji przepisów NCC i NCO2 i artykułu ws. wykonywania lotów zarobkowych statkami w kategorii specjalnej, zainteresowało, jak właściwie wygląda dziś w Polsce formalne i praktyczne bezpieczeństwo osób uczestniczących w lotach klasyfikowanych do kategorii lotnictwa ogólnego, które najczęściej są zupełnie nieświadome ryzyka, na jakie mogą być wystawione. (link)
28 sierpnia zaprosiliśmy do posłuchania kolejnego rozdziału książki "Drogocenne drobiazgi" pilota instruktora Grzegorza Skomorowskiego. Rozdział pod tytułem "Pasja". Czyta Piotr Zagubień. (link)
Pod koniec sierpnia poinformowaliśmy o wydaniu 28 sierpnia 2024 r. przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) dyrektywy zdatności do lotu (ang.: Airworthiness Directives, AD) nr 2024-0172-E dotyczącej silników wyprodukowanych przez Austro Engine GmbH, Wuhu Diamond Aeroengine Co. Ltd. E4 and E4P (wszystkie numery seryjne). Wspomniane jednostki napędowe były montowane głównie w samolotach Diamond Aircraft (DA 40 NG, DA 42 NG, DA 42 M-NG oraz DA 62), ale też i innych. (link)
W dniach 18-31 sierpnia w Uvalde w Teksasie, rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Świata, podczas których piloci rywalizowali w klasach 18m, 20m Multi Seat, Open. Polscy piloci Tomasz Rubaj i Christoph Matkowski zdobyli srebro w klasie 20 m. (link)
W dniach 28-31 sierpnia br. w Lesznie rozegrane zostały zawody pn. 33. ENEA Leszno Balloon Cup. W zawodach wzięło udział 28 pilotów reprezentujących Australię, Brazylię, Japonię, Niemcy, USA, Węgry oraz oczywiście Polskę. Rozegrano 22 konkurencje. Zwycięzcą został Fabio Passos (Brazylia). Polski pilot, Arkadiusz Iwański wywalczył drugie miejsce. Na trzecim stopniu podium stanął Markus Kalousdian (Brazylia). (link)
W dniach 27–31 sierpnia na Zbiorniku Przykona rozegrane zostały X Tauron Motoparalotniowe Otwarte Slalomowe Mistrzostwa Polski oraz Motoparalotniowe Otwarte Slalomowe Mistrzostwa Czech. Zawody zostały rozegrane w 2 klasach: PF1 (start z nóg) oraz PL1 (start z kół). Zwycięzcą pucharu "Lucky Losers Cup" w klasie PF1 został Jiri Svuger (CZE), a w klasie PL1 Lukas Kolacek (CZE). Zwycięzcą finałów PL1 Open Polski i Czech został Paweł Kozarzewski (POL), a finałów PF1 Open Polski i Czech Bartosz Nowicki (POL). Mistrzostwa Polski w klasie PL1 wygrał Paweł Kozarzewski, a w klasie PF1 Bartosz Nowicki. (link)
WRZESIEŃ
1 września zaprosiliśmy was do lektury drugiej części artykułu dotyczącego lotnictwa UL do 600 kg. Zaproponowano, jako rozwiązanie problemu, wydzielenie w ramach działalności Urzędu Lotnictwa Cywilnego, komórki organizacyjnej, która będzie realizowała nadzór nad urządzeniami latającymi do 600 kg w ramach przepisów krajowych. Pozwoli to na skuteczne oddzielenie procedur stosowanych w ULC w ramach przepisów EASA. (link)
5 września zaprosiliśmy na kolejne spotkanie z lotnictwem w formie podcastu „Strefa śmierci – jak w niej nie zostać". Odcinek 16 pt. „Ilu pilotów potrzebnych jest na lot long-haul? Co robią piloci w trakcie tak długiego lotu?” z Moniką Osęką, FO na B787 w liniach lotniczych latających na terenie USA. (link)
Na początku września poinformowaliśmy o opublikowaniu przez OPSGROUP wskazówek dla załóg, dotyczących łagodzenia skutków fałszowania sygnału GPS (spoofing). (link)
6 września, w artykule pt. "Monitoring anomalii GNSS podczas pokazu dronów: spostrzeżenia z największego pokazu w Polsce" pisaliśmy o tym jak ważny był systemem monitoringu jakości sygnału Global Navigation Satellite System (GNSS) i wykrywania anomalii, podczas pokazu dronów, upamiętniającego 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. (link)
Po incydencie z 2 września 2024, w którym samolot AT-3 na skutek awarii silnika zgłosił MAYDAY i wylądował zapobiegawczo na lotnisku EPWA, 6 września, został opublikowany NOTAM informujący o zakazie LOW PASS, TOUCH AND GO AND FLIGHT IN TRAFFIC PATTERN dla cywilnych SP. W związku z tą sytuacją zaprosiliśmy was do krótkiej ankiety. (link)
W pierwszy weekend września, na lądowisku Łomża Jeziorko, kulminacją ogólnopolskiego spotkania pilotów UL była rekordowa próba, którą podjął Michał Tworkowski. Pilot poprosił o przygotowanie bramki o szerokości 7,95m, aby przelecieć przez nią bez zerwania taśm na swoim CH701 STOL o rozpiętości skrzydeł 8,23m. Próba powiodła się w pełni. (link)
W dniach 5-8 września 2024 r. 24 pilotów z trzynastu aeroklubów rywalizowało podczas 67. Samolotowych Mistrzostw Polski w Lataniu Precyzyjnym. Zwycięzcą został Michał Bartler (Aeroklub Stalowowolski), drugie miejsce zajął Marcin Chrząszcz (Aeroklub Wrocławski), trzeci był Marcin Skalik (Aeroklub Częstochowski). (link)
We wrześniu poinformowaliśmy o konsultacjach PAŻP dot. zmiany klasyfikacji przestrzeni powietrznej w TMA Bydgoszcz do FL95 (link), zmiany granic MTMA Mińsk Mazowiecki (link) oraz zmiany granic poziomych strefy EPMRT74 (link)
11 września na lotnisku w Bielsku-Białej, odbył się pierwszy lot nowego szybowca klasy 18-metrowej "Diana 4E". Po dwóch próbach — testach rozbiegu szybowca po płycie lotniska z delikatnym poderwaniem szybowca i natychmiastowym przyziemieniu, nastąpił start za samolotem na holu. (link)
W dniach 8-14 września br. w Szeged na Węgrzech rozegrane zostały 25. Mistrzostwa Świata FAI Balonów na Ogrzane Powietrze. W rywalizacji wzięło udział 118 zawodników. Zwyciężył Clement Seigeot (Francja). Srebro wywalczył polski pilot Tomasz Filus, a brąz zdobył Joe Heartsill (Stany Zjednoczone). (link)
W dniach 13-17 września br. 21 załóg balonowych reprezentujących dwanaście krajów rywalizowało w 67. edycji długodystansowych zawodów balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta. Zwyciężyła austriacka załoga AUT-2 w składzie Christian Wagner i Steffi Liller, która leciała balonem O-EZZM. Piloci AUT-2 po 2d 19h 0m 50s wylądowali w Sagres. Pokonali swoim balonem dystans 2111.17 km. To ósme zwycięstwo Austrii w tych prestiżowych zawodach. Drugie miejsce zajęła szwajcarska załoga Kurt Frieden i Pascal Witprächtiger (SUI-1), a trzecie miejsce zajęła niemiecka załoga Andreas Zumrode i Axel Hunnekuhl (GER-3). (link)
W dniach 21-22 września w Jeżowie Sudeckim rozegrane zostały XXIV Mistrzostwa P.O.P.S. Polska. Podczas zawodów rozegrana została konkurencja skoków spadochronowych na celność lądowania. W celności sportowej wygrał Bartosz Ciba. Klasyfikację drużynową wygrała ekipa SKY-FORCE. W kategorii SOS celności klasycznej wygrał Andrzej Nalepa. Konkurencję HIT&ROCK na spadochronach celnościowych wygrał Robert Krawczak. W kategorii UPOPS wygrał Jan Kopriva z Czech. (link)
W dniach 21–22 września, na przepięknym lądowisku nad Narwią w Łomży, odbyły się jubileuszowe, XXV Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY 2024. Motoparalotniowymi Mistrzami Podlaskiego 2024 zostali Tomek Budziszewski (Elbląg) i Jarosław Muszyński (Będkowo). Mistrzostwo Polski w Przelocie przez bramkę o Puchar Alka Dernbacha zdobył Stanislovas Petruŝkievičius (Litwa). (link)
23 września poinformowaliśmy o pozywaniu przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pilotów za naruszenie bezprawnego, bezsensownego, niezgodnego z przepisami europejskimi prawa zapisanego w rozporządzeniu w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące Dz.U. z 2019 r. Przypadek procesu w takiej sprawie przedstawił Tomasz Siembida. (link)
24 września opublikowaliśmy artykuł pt. "CoTuLata czy KtoTuKłamie?". Sprawa dotyczy uruchomionej przez PAŻP aplikacji do zgłaszania podejrzanych, niebezpiecznych lub niezgłoszonych lotów dronów CoTuLata, a także zapewnień Agencji o współpracy ze służbami alarmowymi. Tymczasem do naszej redakcji zaczęły napływać informacje, że mimo zgłoszeń na numer 112, zgłaszający nie otrzymują żadnych informacji zwrotnych. (link)
We wrześniu zwróciliśmy uwagę, że regularna, zgodna z zaleceniami producenta, wymiana baterii w nadajnikach awaryjnych (ELT) jest ważnym elementem bezpieczeństwa pilota i pasażerów. Nadajniki ELT (Emergency Locator Transmitter) to urządzenia, które w razie wypadku wyślą sygnał ratunkowy, umożliwiając zlokalizowanie statku powietrznego i podjęcie akcji ratunkowej. W artykule przedstawiono najważniejsze informacje na temat wymiany baterii w ELT oraz przykłady, które ilustrują, jak ważna jest sprawność tych urządzeń. (link)
25 września, z uwagi na zbliżający się okres jesienno-zimowy, zaprosiliśmy do lektury artykułu przypominającego pilotom jakie niebezpieczeństwa mogą wiązać się ze zjawiskami, które lubią występować na polskim niebie w tym okresie. (link)
26 września opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, pt. "Jak powinno działać Just Culture? Przykład z praktyki". Autor omówił sprawę karną ucznia pilota, który podczas szkolenia nieprawidłowo wykonał procedurę lądowania, na skutek czego doszło do zdarzenia lotniczego i poważnego uszkodzenia samolotu. (link)
26 września zamieściliśmy stanowisko ULC dot. opublikowanego w dniu 23 września 2024 r. na portalu dlapilota.pl, w artykułu pt. „PROCES. ULC nęka pilotów sprawami karnymi na podst. nieistniejącego prawa i spreparowanych dowodów”. (link)
30 września zaprosiliśmy was na kolejne spotkanie z lotnictwem w formie podcastu „Strefa śmierci – jak w niej nie zostać". Odcinek 19 pt. „Zdrowy kręgosłup?” z Dr Aleksandrą Stanek-Klepuszewską, fizjoterapeutą z wykształcenia. Prowadzącym jest Piotr Zagubień - pilot turystyczny, chemik i ratownik medyczny z wykształcenia. Pracował w zespole ratownictwa medycznego na warszawskim Okęciu. (link)
PAŹDZIERNIK
4 października odbyła się 13. „Noc w Instytucie Lotnictwa”. Ta edycja pikniku edukacyjno-naukowego zgromadziła około 46 tysięcy zwiedzających, na których czekały otwarte laboratoria badawcze, wystawy samolotów i maszyn oraz spotkania z inżynierami, naukowcami i pilotami. (link)
3 października opublikowaliśmy artykuł pr. "Transfery załóg na jumpseat i założenia programów CASS oraz KCM w USA". Piloci indywidualni nie maja szans na dołączenie do CASS, bo nie mają do zaoferowania wymiennego jumpseat. Uczestnikami CASS jest większość głównych linii lotniczych, a piloci zrzeszeni w tym programie mogą latać na jumpseat w kabinach praktycznie każdego przewoźnika z terenu Stanów Zjednoczonych. (link)
W dniach 3-5 października na Lotnisku Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego odbyły się XVII Jurajskie Zawody Samolotowe im. Piotra Sikorskiego. W Klasyfikacji ogólnej wygrała załoga Szymon Kut, Natalia Sikorzyńska (Aeroklub Częstochowski). W klasyfikacji rodzinnej 1 miejsce zajęli Tomasz Koperski i Magdalena Koperska (Aeroklub Częstochowski). (link)
11 października poinformowaliśmy, że dlapilota.pl Sp. z o.o. została oficjalnym partnerem i dystrybutorem firmy GPSPRATRON - liderem w zakresie wykrywania i klasyfikacji zakłóceń GNSS. (link)
W październiku opublikowaliśmy prawidłowe odpowiedzi i wyniki Quizu: "ELT, przymus, koszt, czy jednak bezpieczeństwo?". W Quizie wzięło 218 osób. Średnia uzyskanych wyników wśród tych co "dociągnęli" quiz do końca, czyli odpowiedzieli na wszystkie 11 pytań, to: 60%. 117 osób ukończyło Quiz, odpowiadając na wszystkie pytania. (link)
W październiku zwróciliśmy uwagę na pokaz w Chinach, w którym wzięło udział 10 197 dronów, dzięki czemu pobito dwa rekordy Guinnessa – „Największa liczba wielowirnikowców/dronów unoszących się w powietrzu jednocześnie” i „Największy obraz lotniczy utworzony przez wielowirnikowce/drony”. (link)
W dniach 4-12 października, w Beaufort w Karolinie Północnej (USA), rozegrane zostały Mistrzostwa Świata w Skokach Spadochronowych FAI 2024. W rywalizacji wzięło udział prawie 300 zawodników. Polacy przywieźli medale z tych zawodów. Duet Maja Kuczyńska i Mairis Laiva zdobyli brązowy medal w 15. Spadochronowych Mistrzostwach Świata FAI w konkurencji Freestyle. Z kolei team w składzie Jakub Juszczak, Janusz Paliszek i Michał Poradowski wywalczyli drużynowy brąz podczas 5. Mistrzostw Świata FAI w Lotach w kombinezonach Wingsuit. Dodatkowo Jakub Juszczak zajął trzecie miejsce na podium w kategorii Prędkość. (link), (link)
W dniach 4-12 października, w Albanii, ponad 100 zawodników z 52 krajów wzięło udział w 8. Paralotniowych Mistrzostwach Europy w celności lądowania. Złoto dla Polski w klasyfikacji kobiet zdobyła Marketa Tomaskova. (link)
15 października przypomnieliśmy fantastyczną relację z wręcz epickiego przelotu na North Cape, jaki miał miejsce w lipcu 1999 roku. To już 25 lat! Wydaje się, że jednak nie sprzęt czy wyposażenie leży u podstaw wspaniałych dokonań. (link)
15 października zamieściliśmy artykuł Waldemara Królikowskiego pt. "Amatora wniosków kilka w sprawie agendy Krajowej Konferencji BL 2024...". Autor z odpowiednim wyprzedzaniem poprosił Prezesa ULC o umieszczenie w Agendzie konferencji (w dniach 21 – 22 listopada) siedmiu pozycji, oczywiście w ramach przepisów ws. dostępności informacji publicznej. (link)
Dzięki Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina od ponad 9 lat, w ramach projektu ROZWIŃ SKRZYDŁA osoby z niepełnosprawnościami uczą się samodzielnego pilotażu paralotnią lub szybowcem. W 2024 roku kolejni uczestnicy tego projektu zostawili wózek i niepełnosprawność na ziemi. (link)
17 października poinformowaliśmy o serwisie internetowym budowanalotu.pl – nowatorskiej platformie stworzonej z myślą o wszystkich entuzjastach lotnictwa – od tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w przestworzach, po doświadczonych pilotów. (link)
20 października opublikowaliśmy artykuł pt. "Spokojnie, wszystko pod kontrolą. CoTuLata czy KtoTuKłamie cz. 2 - s1e4" dotyczący użyteczności współfinansowanej z unijnych pieniędzy, aplikacji Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej "CoTuLata". W piśmie z 18 października dowiedzieliśmy się od PAŻP, że instrukcja obsługi aplikacji CoTuLata nie zmieniła się po stwierdzeniu faktu, że operatorzy numeru 112 ze zgłoszeniami nic nie robią. (link)
22 października zaprosiliśmy do lektury wywiadu dot. produkcji Wilgi Draco w Polsce. Konstrukcja samolotu posiada właściwości samolotu HyperSTOL, co oznacza krótki dynamiczny rozbieg (tylko 30 m) i krótki dobieg (25 m). O więcej szczegółów dotyczących tego projektu, zapytaliśmy Johannesa von Thadden, prezesa zarządu i dyrektora wykonawczego spółki Draco Aircraft. (link)
23 października opublikowaliśmy, przygotowaną we współpracy z ICAO4.me - Centrum Lotniczego Angielskiego, analizę Waszych odpowiedzi na pytanie co mogło być najbardziej prawdopodobną bezpośrednią przyczyną wypadku opisanego w artykule "Fly-Navigate–Communicate, czyli lot trasowy w warunkach, które przekraczają możliwości pilota". (link)
23 października poinformowaliśmy o publikacji przez Urząd Lotnictwa Cywilnego kolejnego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym – Nr 3(27)/2024. W tym wydaniu Biuletynu Urzędu Lotnictwa Cywilnego można znaleźć artykuły dotyczące: balistycznych systemów ratunkowych (BRS), koncepcji Second Victim, dezorientacji przestrzennej, czynnika ludzkiego w oparciu o teorię Dirty Dozen. (link)
24 października zamieściliśmy informację o pojawieniu się w sieci kolejnej strony zapewniającej dostęp do bazy pytań, które mogą się pojawić podczas zdawania egzaminów teoretycznych przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną. PPL-A.PL to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się aplikacja edukacyjna, stworzona z myślą o osobach przygotowujących się do egzaminów na licencję pilota samolotowego PPL(A). Narzędzie jest całkowicie darmowe i stale aktualizowane, aby użytkownicy mieli dostęp do najnowszej bazy pytań egzaminacyjnych oraz wyjaśnień do każdego z nich. (link)
28 października poleciliśmy rozmowę radcy prawnego Mikołaja Doskocza, znanego z prowadzenia bloga latajlegalnie.com, z Piotrem Zagubieniem, autorem podcastu "Strefa śmierci, jak w niej nie zostać!". Rozmowa jest o: ubezpieczeniach, lataniu zarobkowym z PPLką i aspekcie definicyjnym "latania zarobkowego", o współdzieleniu kosztów do uzyskania nalotu na samolotach z certyfikatem typu i bez..., trochę o ULC-u i od tego podcast się właśnie zaczyna i kilku innych nieoczywistych sprawach. (link)
29 października zaprosiliśmy do lektury kolejnego numeru magazynu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – Safe Sky nr 2(26)/2024. A w nim artykuły: Pawła Szpakowskiego "FOD czyli to, co niepożądane na lotniskach", Agnieszki Witkowskiej "Niewidoczne, lecz niebezpieczne zagrożenie dla lotnictwa", Klaudiusza Dybowskiego "Kosztowny bałagan". A także informacja Biura Bezpieczeństwa i Zespołu PBN Transition Plan na temat zakłóceń GNSS w FIR EPWW. (link)
W październikowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko w Piotrkowie Trybunalskim (EPPT). Odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju, kilka pytań zadaliśmy dyrektorowi Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, Marcinowi Pampuchowi. (link)
30 października zaprosiliśmy do lektury kolejnego numeru magazynu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – Safe Sky nr 3(27)/2024. A w nim artykuły: Patryka Bukowskiego "Operatorzy ATM zawsze gotowi na zmiany", Adriana Morysa "Czy rozwój ma sens? Codzienność ATSEP" oraz Klaudiusza Dybowskiego "Zamieszanie". (link)
30 października przekazaliśmy informację, że zwyczajowo używana od dziesięcioleci przez pilotów General Aviation częstotliwość 123.45 MHz do komunikacji air-to-air/air-to-ground, jest obecnie wykorzystywana do "innych" celów. Zgodnie z dokumentem ICAO częstotliwością "ogólną" przypisaną do regionalnego lotnictwa lekkiego jest częstotliwość 123.500 MHZ, lecz ta, przynajmniej w Polsce jest rzadziej używana. (link)
LISTOPAD
Na początku listopada poinformowaliśmy o sukcesie koła naukowego PWr in Space działającego na Politechnice Wrocławskiej przy Wydziale Mechanicznym, które zdobyło drugie miejsce na rozgrywanych w Portugalii zawodach European Rocketry Challenge. Ich rakieta „Aether” startowała w kategorii konstrukcji hybrydowych, które musiały wznieść się na pułap 3 km. (link)
3 listopada poinformowaliśmy o planach rządu, który ma się zająć projektem nowelizacji Prawa lotniczego w sprawie eksploatacji dronów. Nowe przepisy miały dostosować polskie przepisy do unijnych regulacji w zakresie bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Zwróciliśmy uwagę, że to co zgotowali nam urzędnicy MI, ULC i PAŻPu, jest wyjątkowo niekorzystne dla środowiska i rozwoju koniunktury dronowej. według nowych przepisów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymuje moc w postaci władzy USTAWODAWCZEJ, SĄDOWNICZEJ i WYKONAWCZEJ, przejmując wiele obowiązków ULC, wprowadzając tym samym chaos prawny. (link)
5 listopada zamieściliśmy artykuł Rafała Matuszaka pt. "Test Starlink Mini w locie – przełom w łączności dla lotnictwa GA?". Autor zwrócił uwagę, że w świecie lotnictwa ogólnego (GA) dostęp do stabilnego internetu podczas lotu zawsze stanowił wyzwanie. Jednak najnowsze rozwiązanie od firmy SpaceX - Starlink Mini - może całkowicie zmienić sposób, w jaki piloci korzystają z łączności pokładowej. Rafał Matuszak, miał okazję przetestować to innowacyjne urządzenie podczas rzeczywistego lotu na trasie EPMY-EPIN i jak przyznał, wyniki są imponujące. (link)
Wakacyjna wyprawa własnym statkiem powietrznym za granicę, to przygoda, którą chciałoby przeżyć wielu pilotów. Takie przedsięwzięcie jest wymagające pod względem logistycznym, jednak nie jest to temat nieosiągalny. Przybliżając wyzwania takiej eskapady, zaprosiliśmy czytelników do lektury artykułu "Urządzeniem Latającym do Vulki" opisującego przygody grupy pilotów, którzy zdecydowali się przetestować swoje umiejętności i startując z Polski dolecieli samolotami VL3, Pipistrel Virus SW, Bristell aż do południowych Włoch. Wrócili szlakiem wulkanów. (link)
12 listopada zachęciliśmy do śledzenia rozwoju nowo powstałej, profesjonalnej, motoparalotniowej grupy pokazowej Phoenix Paramotor Display Team, której misją jest popularyzacja sportów lotniczych oraz wyniesienie pokazów motoparalotniowych na najwyższy, światowy poziom. Zespół tworzą doświadczeni piloci, w tym byli i obecni członkowie Motoparalotniowej Kadry Narodowej, rekordziści świata, Mistrzowie Polski oraz drużynowi Mistrzowie Świata. (link)
13 listopada opublikowaliśmy kolejną, trzecią część artykułu „CoTuLata?” a może prawdziwiej „KtoTuKłamie?", w której opisaliśmy odpowiedź Komendy Głównej Policji przekazaną nam w piśmie z dnia 17 września 2024. Na stwierdzenie przez Ministra Macieja Laska, że "[…] aplikacja CoTuLata powstała z inicjatywy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej we współpracy z przedstawicielami grupy roboczej, której członkami byli również przedstawiciele Policji decydujący o wyglądzie i funkcjonalności aplikacji CoTuLata.", Policja odpowiedziała, że "[…] polska Policja nie jest stroną umowy projektowej, a więc nie jest partnerem czy też beneficjentem projektu "Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Nie ma zatem żadnego bezpośredniego wpływu na sposób jego realizacji, oferowane funkcjonalności oraz decyzje podejmowane przez Wykonawcę tj. Polską Agencję Żeglugi Powietrznej." (link)
W dniu 13 listopada odbyło się otwarcie amerykańskiej bazy przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie. Instalacja w Redzikowie, składająca się z radaru AN/SPY-1, wyrzutni Mk 41 VLS oraz antybalistycznych pocisków SM-3 (Standard Missile-3), jest elementem systemu European Phased Adaptive Approach (EPAA), który stanowi wkład USA w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO. (link)
15 listopada opublikowaliśmy krótki wywiad z Marketą Tomaskovą z Aeroklubu Podkarpackiego, która wygrała klasyfikację kobiet zdobywając złoto na 8. Paralotniowych Mistrzostwach Europy w celności lądowania w Albanii. (link)
17 listopada zamieściliśmy artykuł pt. "GNSS jamming i spoofing niegroźny? Bo jeszcze nieglobalny. Mamy propozycję.". Zwróciliśmy uwagę, że podatność tanich i drogich, amatorskich i profesjonalnych systemów, na zakłócanie sygnałów GNSS jest faktem. Zaproponowaliśmy podejście wieloetapowe. Pierwszym jest zbudowanie świadomości. Drugą metodą jest zobaczenie jak ataki w formie jammingu i spoofingu działają. Zaproponowaliśmy wykonanie takich testów, aby wszyscy mogli sprawdzić podatności swoich systemów. Oferta dedykowana jest dla operatorów lotnisk, linii lotniczych, operatorów sieci telekomunikacyjnych, organizatorów pokazów dronów, zarządzających infrastrukturą krytyczną, bankowców i wszystkich innych którzy wykorzystują GNSS w swoich systemach. (link)
18 listopada opublikowaliśmy list otwarty Krzysztofa Cwynara, pilota i zgłaszającego lądowisko Stara Wieś, do Juliana Rottera, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w sprawie funkcjonowania swojego lądowiska i starań prywatnego inwestora, który dąży do zablokowania i zabudowy działek przylegających do pasa startowego lądowiska. Autor listu podnosi istotną kwestię, ochrony lądowisk ewidencjonowanych, która obecnie nie istnieje. (link)
19 listopada zamieściliśmy artykuł Mateusza Lubeckiego pt. "Beskidy Radio 152.400MHz - FIS dla paralotniarzy". Autor opisał jak, bazując na doświadczeniach w eksploatacji stacji brzegowej Skrzyczne RADIO z jednej strony, a z drugiej dużym bukiecie >>sytuacji-które-w-zasadzie-nigdy-nie-powinny-mieć-miejsca<< na linii paralotniarze a zgrupowanie wojsk, wpadł na pomysł stworzenia czegoś, będącego krzyżówką FIS, ATIS, szybowcowego Radio a nawet służby dyżurnej GOPR i dyspozytorni Radio TAXI. Tworzenie tego, co finalnie stało się stacją Beskidy RADIO zaczęło się realnie w styczniu 2024. (link)
W listopadzie trzej Polacy znaleźli się w gronie skoczków, którzy pobili sekwencyjny rekord świata 151-way. Wśród rekordzistów biorących udział w tym przedsięwzięciu, którzy przyczynili się do tego sukcesu, byli: Daniel Szatkowski – członek SkyCamp, Szymon Parys – członek Aeroklubu Gliwickiego, Marcin Ruciński – członek Aeroklubu Warszawskiego. (link)
19 listopada legenda polskiego szybownictwa - Sebastian Kawa został odznaczony Złotym Medalem Lotniczym FAI podczas ceremonii wręczenia nagród FAI 2024, która odbyła się w ramach 118. Konferencji Generalnej FAI w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Nagrodę wręczyli Sebastianowi Kawie, w uznaniu jego wielkiego wkładu w lotnictwo, prezes FAI David Monks i dr Ahmed F. Alfahaid. (link)
21 listopada zaprosiliśmy was do lektury wywiadu z Tomaszem Rubajem - szybownikiem kadry narodowej, który razem z Christophem Matkowskim, podczas Szybowcowych Mistrzostw Świata, rozegranych w Uvalde w Teksasie, zdobył srebro. Poprosiliśmy Wicemistrza o podzielenie się szczegółami rywalizacji i przybliżenie wyzwań związanych ze startem w zawodach w USA. (link)
22 listopada opublikowaliśmy artykuł Moniki Osęki, pilota zawodowego, posiadającej uprawnienia na B787, a w przeszłości również B737, E175, która jest instruktorką CFI, CFII, MEI (USA). Autorka w artykule pt. "Is sky the limit? 100, 200, 400 tys. USD? Ile tak naprawdę zarabiają piloci w USA?" przybliża kwestię wysokości rocznych zarobków w Ameryce pilotów linii lotniczych, gdyż sama pracuje w Stanach Zjednoczonych dla jednej z dużych linii pasażerskich i uznała, że możecie być zainteresowani tematem wynagrodzenia poza Europą. (link)
W listopadzie, artykułem pt. "Cała prawda o języku angielskim w lotnictwie" zwróciliśmy uwagę, że wokół wymogów językowych stawianych pilotom krąży wiele mitów, które mogą zniechęcać do nauki. Z tego artykułu można dowiedzieć się, które z nich nie są prawdziwe, a także zobaczyć jak najlepiej podejść do egzaminu, żeby zdać go na poziom 5. (link)
W dniach 21-23 listopada, w nowym obiekcie Flyspot w Gdańsku, odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Flyspot Polish Open – największych zawodów w indoor skydivingu w tej części Europy. W zawodach tych polscy zawodnicy osiągnęli wiele znaczących sukcesów. Zespół Flyspot Synapses zdobył złoty medal w kategorii VFS, potwierdzając swoją światową klasę, a na podium tej kategorii znalazł się także polski zespół Even Flow, zajmując III miejsce. W kategorii Freestyle Junior Melania Bociąga wywalczyła srebro, zachwycając precyzją i artystycznym stylem. Zespół Flyspot D$4 zajął III miejsce w kategorii Dynamic 4-Way, pokazując świetną synchronizację i dynamikę. W kategorii FS 4-way Rookie zwyciężył polski zespół Bzim Tim, udowadniając, że talent i zaangażowanie przynoszą efekty. Co więcej, w kategorii Dynamic 2-way całe podium należało do Polaków. (link)
GRUDZIEŃ
W grudniowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lądowisko Obora, które zlokalizowane jest ok 7 km na północny zachód od centrum Gniezna. Odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju, kilka pytań zadaliśmy właścicielowi obiektu, Leszkowi Weydmann. (link)
3 grudnia opublikowaliśmy artykuł pt. "Prawda czy wyzwanie? Jak piloci kreują w ankietach idealny świat, który nie istnieje", w którym autor zwraca uwagę, że przy okazji ostatnich artykułów, gdzie pytał na różne sposoby o “drobne pilockie grzeszki”, statystycznie 80-90% udzielanych odpowiedzi wskazywało na pełne przestrzeganie przepisów, minimów itd. Autor zaczął zastanawiać się jak to możliwe, skoro wśród pilotów z którymi ma do czynienia na co dzień, te proporcje są nieco inne, a sam też często obserwuje sytuacje naginania przepisów do potrzeb chwili, czy podejmowania nie zawsze optymalnych i bezpiecznych decyzji. (link)
4 grudnia zaprosiliśmy do lektury artykułu Michała Skakuja pt. "Niedrogi, za to skuteczny sposób na ptaki. To działa!", w którym autor zdradza, że Istnieje proste i stosunkowo tanie rozwiązanie, które statystycznie obniża prawdopodobieństwo zderzenia z pakami o ponad 30%. Warto spróbować. Rozwiązaniem tym są pulsujące światła lądowania. (link)
5 grudnia zaprezentowaliśmy SkyRacer X1 - pierwszy w Europie latający motocykl - opracowany przez gdyńską spółkę Maviator Group. To urządzenie klasyfikowane w kategorii Ultralight eVTOL dedykowane do lotniczego sportu i rekreacji (Personal Air Mobility), co oznacza, że do jego kierowania nie jest potrzebna licencja pilota. Pojazd będzie wyposażony w aż trzy tryby lotu zależne do indywidualnych preferencji i poziomu umiejętności: od pełnej kontroli po tryb w pełni automatyczny. (link)
6 grudnia zamieściliśmy roczny przegląd bezpieczeństwa EASA, z którego wynika, że jest coraz mniej wypadków i ofiar śmiertelnych. (link)
6 grudnia opublikowaliśmy artykuł Huberta Massalskiego pt. "Świadectwo czy Licencja, granica się zaciera - czy i kiedy Świadectwa Kwalifikacji znikną z rynku?". W sierpniu 2024 r. w życie weszła zmiana przepisów unijnych, dokładnie rozporządzenia Komisji UE nr 1178/2011. Wprowadziło ono wiele udogodnień, szczególnie dla pilotów legalnie latających urządzeniami latającymi klasy UL-A. (link)
10 grudnia przekazaliśmy informację o rozpoczęciu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej konsultacji społecznych dot. dodania segmentu MTMA Mirosławiec. (link)
10 grudnia opublikowaliśmy artykuł pt. "Ustawa Prawo lotnicze: Za szkody spowodowane zestrzelonym dronem, który wykonuje legalną operację będzie odpowiadał... Pilot / Operator". Autor omawia prace dot. dokonania zmiany ustawy Prawo lotnicze. Zwraca uwagę, że proponowane zapisy “ustawy dronowej” stoją wprost w sprzeczności z zasadami państwa prawa. (link)
12 grudnia zaprosiliśmy was do lektury wywiadu "AT-5 to jest samolot chodzący za ręką, który chce latać". W połowie października na lotnisku w Mielcu miał miejsce oblot samolotu AT-5, kolejnego z rodziny AT. Zdaniem konstruktora, może to być game changer w segmencie czteromiejscowych konstrukcji segmentu GA. Jakie są zatem dalsze plany i harmonogram rozwoju tego projektu? Na te i inne pytania, odpowiedział nam jego główny pomysłodawca, Tomasz Antoniewski. (link)
16 grudnia poleciliśmy rozmowę Bartosza Orłowskiego, Kierownika Szkolenia (HT) w Ośrodku Szkolenia Personelu ATS PAŻP, z Piotrem Zagubieniem, autorem podcastu "Strefa śmierci, jak w niej nie zostać!". W odcinku 29 podcastu pt. „Dlaczego strefy TSA/TRA to nie są nasi wrogowie?” usłyszycie rozmowy z pilotami, instruktorami oraz członkami obsługi naziemnej, którzy dbają o bezpieczeństwo operacji lotniczych. Poruszone zostaną tematy szkoleń, a także rozwoju zawodowego. Przeprowadzone zostaną rozmowy z partnerami pilotów, dietetykami, fizjoterapeutami i psychologami, bo bezpieczeństwo zaczyna się już na ziemi. (link)
16 grudnia opublikowaliśmy artykuł pt. "Trójpodział czy trój-interpretacja? Rozbieżności pomiędzy KSID a prawem", w którym poinformowaliśmy o złożeniu przez doświadczonego Pilota/Operatora bezzałogowych systemów latających pisma do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie rozbieżności pomiędzy przepisami europejskimi, wytycznymi prezesa ULC a Krajowym Systemem KSID. Pilot poprosił o wyjaśnienie niespójności, pomiędzy wytycznymi dot. Krajowego Scenariusza Standardowego NSTS-01, a systemem KSiD, w szczególności szkolenia z "planowania misji" oraz systemu zgłaszania misji przez KSiD. (link)
19 grudnia udostępniliśmy kalendarz imprez lotniczych na nadchodzący rok. Jest to zestawienie wszelakich wydarzeń o tematyce lotniczej, które odbędą się w Polsce i różnych częściach świata. Z pewnością z upływem czasu dodamy ich jeszcze wiele. Kalendarium imprez jest na bieżąco aktualizowane. (link)
20 grudnia opublikowaliśmy artykuł pt. "Tomasz Siembida: RPO zwraca się do MI z prośbą do stosowania konstytucyjnych standardów". Autor informuje, że otrzymał odpowiedź od Rzecznika Praw Obywatelskich na wniosek o podjęcie działań związanych z „penalizowaniem przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego personelu lotniczego poprzez kierowanie przeciwko nim postępowań karnych w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie zakazów i ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące z naruszeniem artykułu 42 ust. 1 i art. 92 Konstytucji.”. Tomasz Siembida udostępnił też pismo, jakie RPO skierował w tej sprawie do Ministra Infrastruktury. (link)
27 grudnia poinformowaliśmy, że piloci po wykonaniu badań Class I mogą otrzymać maila z systemu EAMR (Aero-Medical Repository). Przy pomocy Naczelnego Lekarza Lotnictwa Cywilnego Pana Roberta Powierży przybliżyliśmy wam projekt EAMR. Europejskie Repozytorium Medycyny Lotniczej zostało zalecone przez grupę badającą katastrofę samolotu Germanwings jako dodatkowy środek, który może zapewnić identyfikowalność spadku sprawności medycznej pilota i ograniczyć ryzyko niezgłoszenia przez niego dolegliwości. (link)
Rok 2024 zakończył się czarną serią katastrof w lotnictwie komunikacyjnym:
25 grudnia, w Kazachstanie, 3 km od portu lotniczego Aktau (SCO/UATE) o 06.28 UTC rozbił się Embraer ERJ-190AR należący do linii Azerbaijan Airlines (znaki rejestracyjne 4K-AZ65). Przywódca Rosji Władimir Putin przyznał, że samolot został trafiony przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. W katastrofie zginęło 38 osób, przeżyło 29. (link)
28 grudnia, Dash 8-400 obsługiwany przez linie lotnicze PAL Airlines (znaki rejestracyjne C-GPNA) lądował awaryjnie na lotnisku Halifax Stanfield. Na jego pokładzie znajdowało się 80 pasażerów i członków załogi. Po przyziemieniu lewe podwozie samolotu nie zablokowało się prawidłowo, co spowodowało, że lewe skrzydło zetknęło się z nawierzchnią pasa startowego i zapaliło. (link)
28 grudnia, załoga samolotu B738 linii KLM (znaki rejestracyjne PH-BXM), ze 176 pasażerami i 6 członkami załogi na pokładzie, podczas startu usłyszała głośny hałas. Piloci podjęli decyzję o przekierowaniu rejsu na lotnisko Oslo Torp Sandefjord, gdzie wypadli z pasa. W zdarzeniu nikt nie został ranny. (link)
29 grudnia o 9.03 czasu lokalnego, podczas lądowania na międzynarodowym lotnisku Muan w południowo-zachodniej części Korei Płd. miała miejsce katastrofa B738 należącego do linii Jeju Air (znaki rejestracyjne HL8088). Lotnisko w Muan potwierdziło, że samolot przyziemił z ogromną prędkością, nie zdołał wyhamować przez końcem pasa i uderzył w wał 300 metrów za jego progiem. Następnie eksplodował. (link)
29 grudnia zamieściliśmy odpowiedź ULC na pismo pilota, który znalazł nieścisłości pomiędzy prawem, wytycznymi prezesa ULC a oficjalnym systemem KSID (Krajowy System Informacji Dronowej). Ponadto w artykule opisaliśmy do czego prowadzi rozmycie odpowiedzialności pomiędzy stanowieniem prawa a jego egzekwowaniem. (link)
Komentarze