Konsultacje społeczne PAŻP: Dodanie segmentu MTMA Mirosławiec
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła konsultacje społeczne dodania segmentu MTMA Mirosławiec.
Po zakończeniu okresu konsultacji, na podstawie przesłanych przez użytkowników zgłoszeń, PAŻP przeprowadzi analizę możliwości dokonania zmian przedmiotowego projektu. W przypadku znaczących propozycji zmian, PAŻP może wydłużyć standardowy czas przeznaczony na zbieranie uwag do projektu.
CEL:
Koncepcja zmiany obejmuje utworzenie dodatkowego segmentu MTMA Mirosławiec w granicach 6000ft AMSL-FL95 na południowy zachód od lotniska na wniosek Szefostwa Służb Ruchu Lotniczego SZ RP w związku ze zidentyfikowaną potrzebą zabezpieczenia zwiększonej liczby operacji na tym lotnisku.
ZAKRES PROPONOWANYCH ZMIAN:
W rejonie Mirosławca od 2019 roku istnieje opublikowana strefa MCTR (GND-2500ft AMSL) oraz jednosegmentowe MTMA (1500ft AMSL – FL95, z wyłączeniem MCTR).
W MTMA Mirosławiec zapewniana jest służba kontroli ruchu lotniczego przez organ wojskowy, zgodnie z przepisami obowiązującymi dla przestrzeni klasy D. Łączność zapewniana jest na częstotliwości Mirosławiec Zbliżanie 126.575 MHz.
Zakładana zmiana obejmuje dodanie drugiego segmentu MTMA Mirosławiec zgodnie z przedstawioną niżej mapą, powodując zmianę klasyfikacji przestrzeni w tym miejscu z G na D w zakresie wysokości 6000ft AMSL – FL95. Obecnie służbę informacji powietrznej w tym miejscu zapewnia FIS Gdańsk, po zmianie służba kontroli ruchu lotniczego będzie zapewniana przez MIL APP Mirosławiec, na częstotliwości 126,575 MHz. Południowy fragment nowego segmentu MTMA Mirosławiec zetknie się górną granicą z TMA Poznań North segment D (FL95-FL195), w której służba kontroli ruchu lotniczego zapewniana jest przez organ APP Poznań zgodnie z przepisami dla klasy C.
UZASADNIENIE:
Celem utworzenia nowego segmentu MTMA Mirosławiec jest zwiększenie pojemności przestrzeni powietrznej stanowiącej rejon odpowiedzialności służby MIL APP Mirosławiec, w związku ze wzrostem potrzeb operacyjnych. Po wprowadzeniu zmiany przestrzeń bezpośrednio nad lotniskiem EPMI stanie się lepiej dostępna dla operacji startów i lądowań, zaś w nowo wydzielonym fragmencie przestrzeni będą mogły odbywać się loty VFR/IFR. Strefa EPR25 (górna granica: 3800ft AMSL) znajdzie się znacznie poniżej nowego segmentu MTMA. Nie ma też kolizji z innymi strukturami przestrzeni powietrznej w rejonie.
Konsultacje zostały zakończone. Termin wprowadzenia zmian: wiosna 2025 r.
Formularz konsultacyjny PAŻP dostępny jest tutaj (LINK). Wypełniony należy przesłać na adres: asm1@pansa.pl lub faksem na numer +48 22 574 57 29.
Głos w konsultacjach społecznych można oddać również za pomocą formularza poniżej. Państwa opinia zostanie bezpośrednio przekazana do PAŻP.
Komentarze