Brąz w 5. Mistrzostwach Świata w Wingsuit Performance 2024 w USA
W dniach 4-11 października 2024 roku w miejscowości Beaufort w Karolinie Północnej (USA) odbyły się Mistrzostwa Świata wielu dyscyplin spadochroniarskich tj.:
26th FAI World Formation Skydiving Championships:
– 4-Way FS,
– 4-Way FS Kobiet,
– 4-Way VFS,
– 8-Way FS,
15th FAI World Artistic Events Championships:
– Freefly Artistic,
– Freestyle Artistic,
5th FAI World Wingsuit Flying Championships:
– Wingsuit Flying Performance,
– Wingsuit Flying Acrobatics,
5th FAI World Speed Skydiving Championships:
– Speed Skydiving,
Rywalizacja we wszystkich dyscyplinach odbywała się pod patronem międzynarodowej organizacji FAI – Federation Aeronautique Internationale zrzeszającej całą działalność lotniczą Świata. Udział ww. dyscyplinach wzięło ponad 300 zawodników z całego świata.
Z Polski wyruszyły indywidualnie dwie ekipy - skoczkowie Wingsuit Performance (Wiewiórki) oraz FreeFly Artistic reprezentując Polskę w zawodach poziomu Mistrzostw Świata jako Kadra Narodowa wystawianą przez Aeroklub Polski - Polski Związek Sportu Lotniczego.
Dla młodej dyscypliny Wingsuit Flying były to dopiero 5-te Mistrzostwa Świata, w których nasi przedstawiciele jako Polska Kadra Narodowa wzięli udział Jakub Juszczak, Janusz Paliszek, Michał Poradowski.
Po oddaniu 9 skoków (trzy w każdej kategorii – Prędkość, Dystans, Czas) łącznie osiągnęli 767,8 punktów co dało trzecią lokatę – Brązowy medal w kategorii drużynowej, na 7 drużyn z 36 zawodników. Kraje biorące udział w kategorii drużynowej (wymogiem było zadeklarowanie minimum 3 zawodników) to: Australia, USA, Polska, Francja, Kanada, Finlandia, Wielka Brytania.
Nasi zawodnicy stanęli na podium zaraz obok Australii (zajmującej pierwsze miejsce) oraz USA (zajmujących drugie miejsce).
Niestety, ósma drużyna – Włosi nie mogli być klasyfikowani ponieważ w dniu (Wingsuit measurment and gear check – pomiar i sprawdzanie kombinezonu, plus całego wyposażenia od butów po kask oraz dodatkowa elektronika zawodnika) jeden z zawodników Włoch został niedopuszczony do zawodów. Przez to Włosi posiadając 2 klasyfikowanych zawodników nie mogło brać udziału w klasyfikacji drużynowej. Takie sprawdzenie odbywa się przez sędziów w dniu po oficjalnych skokach treningowych w miejscu zawodów oraz przed dniem pierwszych skoków zawodniczych aby dopuścić zawodników do sportowej rywalizacji zgodnie z regulaminem zawodów.
Nasi Wiewiórkowi medaliści z 9 dyscyplin nie byli sami ponieważ w zawodach w dyscyplinie Freestyle Artistic brała udział również Maja Kuczyńska wraz z Mairis Laiva (kamerzystą) łącznie przywożąc 6 medali.
Oprócz zespołowego medalu nasze „Wiewiórki” pokazały chęć w zajmowaniu wysokich miejsc w kategorii Prędkość, w której to Jakub JUSZCZAK osiągnął trzecie miejsce przywożąc jeden z 6 brązowych medali a zaraz za nim osiągając czwarte miejsce znajdował się Michał Poradowski. Zawodnicy Wingsuit Performance osiągają wyniki samodzielnie, które następnie są sumowane do kategorii zespołowej oraz indywidualna średnia do poszczególnych konkurencji. Skoczkowie tacy są w stanie osiągać prędkości rzędu 400 km/h i powyżej ostro nurkując spadając głową w dół po wyjściu z samolotu po to aby potem tą energię przekształcić w pożądany wynik w oknie pomiarowym odpowiednio Prędkość, Dystans, Czas. Wynik skoczka w każdej kategorii to jest średnia z sumy 3 skoków, a pełen wynik to średnia z sumy wszystkich 9 skoków. Kolejność kategorii jest za każdym razem w pierwszym dniu zawodów losowana przez sędziów, w tym roku wszyscy zawodnicy musieli się zmierzyć najpierw w prędkości, następnie w dystansie i na końcu w czasie. W tej konfiguracji powtarzając bezbłędnie trzy razy taką rundę.
W dyscyplinie Freestyle Artistic był to debiut dla polskiej drużyny w Spadochroniarskich Mistrzostwach Świata. Maja i Mairis swoim pierwszym startem wywalczyli miejsce na podium, i są trzecim zespołem na Świecie.
Zawodnicy na takich zawodach rozgrzewają, analizują, układają, zakładają cały zestaw startowy na siebie przed skokiem w specjalnie przygotowanym miejscu. Każdy kraj posiadał swój odrębny namiot dla całej reprezentującej obsady (fotografów, fizjoterapeutów, układaczy, menadżerów, instruktorów) oraz zawodników (skoczków). Polska reprezentacja składała się z trzech Wingsuit Performance oraz dwóch FreeStyle Artistic skoczków.
Wyniki każdych skoków są analizowane w specjalnie odizolowanej przestrzeni. Podczas tych zawodów było to odrębne pomieszczenie (hangar) wydzielone i odizolowane dla obiektywnej kontroli zgrywanych materiałów z pomiarowych GPSów oraz nagrań z kamer zawodników umieszczanych na ich kaskach.
Nasi zawodnicy aby przywieźć medale nie próżnowali przed samymi zawodami, poświęcony prywatny czas oraz fundusze są niepoliczalne. W przypadku naszych „Wiewiórek” z własnej inicjatywy wyjechali już za ocean niecałe dwa tygodnie przed zawodami aby w podobnych warunkach klimatycznych przygotować się i zapoznać z gęstością powietrza oraz geograficzną orientacją w terenie, ponieważ przy prędkości lotu zbliżonych do 200-300 km/h jest to niezbędne aby zachować swój tor lotu w kanale o szerokości do +-300 m. Wylecenie z takiego toru grozi karami 10, 20, 50 % które obniżają wyniki, czego nasi skoczkowie skutecznie unikali w minionych zawodach. Nasi skoczkowie wybrali początkowo na miejsce do treningów Zephyrhills na Florydzie, głównie ze względu na dostępność miejsca do skoków (całoroczna strefa spadochronowa - Skydive City) oraz ze względu na dużą elastyczność właścicieli i prowadzących strefę za co nasi skoczkowie byli bardzo wdzięczni.
Skoki Wingsuit Performance nie są codziennością na strefach spadochroniarskich (miejsca gdzie są organizowane skoki spadochronowe) ze względu na nietypowy wyrzut „Wiewiórek” – inne wartość offsetu, azymutu oraz wysokość, aby mogły porównywać wartości swoich osiągów z każdego skoku. Jest to spowodowane tym że docelowo taki skok powinien odbywać się w łożu wiatru oraz wyrzut powinien odbywać się w odpowiedniej odległości (offset) w zależności od średniej siły wiatru na wszystkich wysokościach od 3200 m do 0 m gdzie się odbywa powrotne lądowanie na lotnisku startu.
Mimo że tz. „Wiewiórki” dokonują w powietrzu niezwykłych rzeczy nadal powrót na ziemię odbywa się dzięki otwieranemu spadochronowi zaraz po zakończeniu „bramki pomiarowej” czyli okna pomiarowego które obejmuje wysokość 2500 m – 1500 m. Sam skok odbywa się z 3200 m dając „Wiewiórkom” możliwość nabrać energię w postaci „dużej” (do ok 400 km/h) prędkości pionowego opadania którą następnie przemieniają w pożądane parametry opadania aby osiągnąć jak najlepszy wynik w poszczególnych kategoriach Prędkość, Dystans, Czas swoim ułożeniem ciała.
Nasza drużyna Wingsuit Performance kontynuuje zwyczaj wracania z medalami z mistrzostw już trzeci raz z rzędu, pomimo startu w osłabionym składzie (jeden zawodnik musiał zrezygnować ze startu w ostatniej chwili). Mimo wielkich kosztów i potężnego zaangażowania tj. czas prywatny zarówno kadra Wingsuit Performance, jak i Freestyle Artistic planują kolejne starty w swoich dyscyplinach nie odpuszczając walki o złote medale.
Komentarze