Przejdź do treści
Robert Gałązkowski przed śmigłowcem EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. LPR)
Źródło artykułu

Po 16 latach prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zrezygnuje ze stanowiska

Po 16 latach profesor Robert Gałązkowski zakończył misję dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dziś minister zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła jego rezygnację i do czasu rozstrzygnięcia konkursu powierzyła pełnienie obowiązków dyrektora LPR Beacie Strzałkowskiej, zastępcy dyrektora ds. administracyjnych.

Robert Gałązkowski był dyrektorem od 2008 roku. W czasie pełnienia przez niego tej funkcji Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nieustannie się rozwijało i przeszło wiele zmian. Wśród najważniejszych wymienić należy:

  • wymianę floty śmigłowców z Mi-2 na Eurocoptery EC 135,
  • zakup symulatora lotów,
  • budowę i modernizację baz HEMS,
  • wprowadzenie standaryzacji dotyczących zarówno sfery lotniczej jak i medycznej,
  • utworzenie nowych baz HEMS,
  • doposażanie załóg w najnowocześniejszy sprzęt medyczny,
  • zakup dwóch samolotów odrzutowych dla Samolotowego Zespołu Transportowego, 
  • wydłużanie dyżurów w bazach HEMS o porę nocną,
  • zakup gogli noktowizyjnych,
  • modernizację śmigłowców do wersji P3.

W czasie pełnienia przez Roberta Gałązkowskiego funkcji dyrektora rozwijała się również współpraca z innymi służbami: PSP, GOPR, TOPR, WOPR. Przez dwie kadencje był wybierany na członka zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego i Lotniczego Transportu Sanitarnego (EHAC). Jest to największa organizacja zrzeszająca lotniczych operatorów HEMS ze świata.

Był ekspertem w obszarze zabezpieczenia medycznego przy Rządowym Zespole do Spraw Przygotowania Wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016. Był zastępcą Przewodniczącego Zespołu Doradczego Wojewody Małopolskiego odpowiedzialnym za koordynację działań w sytuacjach nadzwyczajnych podczas Światowych Dni Młodzieży.

W okresie 29.10.2020 r. – 12.12.2022 r. pełnił funkcję Pełnomocnika Ministra Zdrowia ds. koordynacji systemu pozaustrojowego utlenowania krwi u pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową w przebiegu choroby COVID-19.

Prof. Gałązkowski od lat koordynuje loty ewakuacyjne Polaków zza granicy do kraju. Od jutra w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym będzie odpowiadał za Mobilną grupę zabezpieczenia medycznego.

W rozmowie z portalem Rynek Zdrowia rezygnujący ze stanowiska dyrektora LPR prof. Robert Gałązkowski tłumaczy, że  "Cały czas trzeba pracować na tym stanowisku z pełną mocą, (...) czuję, że już mam tej energii za mało."  Opowiada też, jak zmieniało się LPR i jakie zadania wykonuje obecnie.

O swoim odejściu ze stanowiska dyrektora LPR prof. Robert Gałązkowski mówi tak: "Dwukrotnie rozmawiałem o tym z panią minister Izabelą Leszczyną. Pytała, czy dobrze przemyślałem swoją decyzję. Rozważałem ją od miesięcy." Zapewnia, że "Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest w światowej czołówce HEMS-ów (ang. Helicopter Emergency Medical Service). Wprowadziliśmy wszystkie obowiązujące standardy przypisane do HEMS."

"Swoją misję kończę jako człowiek absolutnie spełniony. Kiedyś postawiłem sobie za cel zbudowanie w pełni profesjonalnej jednostki lotniczego ratownictwa medycznego. Ten cel zrealizowałem" – ocenia.

Całą rozmowę z prof. Robertem Gałązkowskim czytaj na stronie: rynekzdrowia.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony