Przejdź do treści
Źródło artykułu

II Światowy Zlot Śmigłowców z udziałem wojskowych maszyn i sprzętu ciężkiego za nami

Zainteresowanie wydarzeniem w dniach 14-16 czerwca było ogromne i to zarówno ze strony osób chcących zobaczyć zawody śmigłowcowe oraz statyczną wystawę sprzętów latających i jeżdżących jak i ze strony właścicieli śmigłowców i pilotów.

Organizatorzy w profesjonalny sposób zabezpieczyli teren lotniska, zapewnili bezpłatną komunikację miejską kursującą z miejsc przeznaczonych do zaparkowania samochodów. Widoczna była synergia pomiędzy zaangażowanymi służbami: strażą miejską, policją, służbą informacyjną, strażą leśną, straża pożarną, wojskiem. Goście kierowani byli przez licznie rozstawionych funkcjonariuszy porządkowych w miejsca ekspozycji, rozrywki, zawodów, gastronomii. Idących uczestników częstowano darmowymi lodami.

Wydarzenie zorganizowane pod hasłem "Śmigłowiec w służbie Państwa" zgromadziło miłośników militariów, służb mundurowych, latających maszyn i sportu lotniczego. Wśród wyeksponowanych śmigłowców można było zobaczyć taki perełki jak: Mi-14, Mi- 8, Mi-17, W-3/WA, Mi-2, Mi-24, W-3PL, SW-4, SH-2G, mnóstwo Robinsonów, Belle, Gimbal. Sprzęty wojskowe: w tym min. Krab, Rosomak, Leopard, wojskowy symulator skoków spadochronowych, stoisko min. Agencji Mienia Wojskowego, stoisko rekrutacyjne Wojska Polskiego.

(fot. Business Helicopter Club, Facebook)

Zlot rozpoczęło odegranie Hymnu Państwowego przez Wojskową Orkiestrę z Żagania w 25-cio osobowym składzie. Na maszt wciągnięto flagę Polski. Rok 2023 i 2024 był rokiem wyjątkowym dla środowiska i sportu śmigłowcowego. Na czele Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI Komisji Śmigłowcowej stanęła Polka, która jest nie tylko pierwszym Polakiem na tym stanowisku, ale także pierwszą kobietą w historii FAI od 1905 roku, która została prezydentem komisji. Serafina Ogończyk-Mąkowska, była również organizatorką Wydarzenia. Prowadzący – Radosław Brodzik przywitał gospodarza wydarzenia Marszałka Województwa Lubuskiego – Marcina Jabłońskiego oraz gości specjalnych – Wojewodę Marka Cebulę, przedstawicieli Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego, Annę Synowiec Przewodniczacą Województwa Lubuskiego. Wśród zaproszonych gości był także doradca prezydenta RP – Alvin Gajadhur.

Zlot został objęty patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa sportu i Turystyki, Ministerstwa Infrastruktury.

Gen. dyw. pilot Ireneusz Nowak na II Światowym Zlocie Śmigłowców (fot. Business Helicopter Club, Facebook)

Serdecznie przywitano przedstawicieli Wojska Polskiego, w szczególności Inspektora Sił Powietrznych gen. dyw. pilota Ireneusza Nowaka, który zabierając głos zwrócił się do licznych przedstawicieli Wojska Polskiego oraz do gości cywilnych. Wart zauważenia był również fakt, że za sterami Mi-17 – wyjątkowego wojskowego śmigłowca zasiadł sam dowódca Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych – pułkownik pilot Piotr Ciechan.

Uroczystości rozpoczęcia wydarzenia towarzyszyły przeloty grupy akrobacyjnej, pokazowy zrzut wody z An-2 i uroczyste odsłonięcie "barejowskiego" Misia. Miś z Przylepu ponownie wylądował na swoim dotychczasowym miejscu ku uciesze zgromadzonych gości. Organizatorzy wręczali każdemu z przylatujących pilotów małego "barejowskiego" misia pachnącego suchym siankiem.

Bogata strefa gastronomiczna, strefa rozrywkowa dla dzieci, symulator skoków spadochronowych stoiska partnerskie, sprzedażowe cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Na lotnisko przyjechali również właściciele ekskluzywnych samochodów, uczestnicy rajdu Feel the Wheel.

Wszystko przebiegło w atmosferze śmigłowcowego święta, z hukiem latających maszyn w tle, przy dobrej muzyce, smacznym jedzeniu i wywołującym uśmiech, spoglądającym na płytę lotniska Misiu.

(fot. Andrzej Amerski)

Pierwsze po okresie przerwy, spowodowanej pandemią i wojną na wschodzie, Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe odbyły się 14-15 czerwca w Przylepie/Zielona Góra w Polsce. W zawodach wzięło udział 8 drużyn, zawodnicy ze świeżo sformułowanej Śmigłowcowej Kadry Narodowej oraz doświadczeni polscy i niemieccy zawodnicy.

Wśród zawodników i sędziów widoczna była silna reprezentacja z Niemiec, z legendami sportu śmigłowcowego na czele z Lotharem Oehlerem i Hubertem Gesangiem. Kolejną, silną grupę - 10 maszyn (Robinsony R 44, Belle) stanowili piloci przylatujący z Czech. Rozegrano 2 konkurencje: slalom i fender.

Serafina Ogończyk-Mąkowska (fot. Business Helicopter Club, Facebook)

W klasyfikacji ogólnej laureatami zostali:
I miejsce: Marcin Szamborski i Michał Szamborski
II miejsce: Andreas Rubner i Holger Wolff
III miejsce: Michał Czernik i Tomasz Nowak

Klasyfikacja fender:
I miejsce: Marcin Szamborski i Michał Szamborski
II miejsce: Andreas Rubner i Holger Wolff
III miejsce: Michał Czernik i Tomasz Nowak

Klasyfikacja Slalom:
I miejsce: Marcin Szamborski i Michał Szamborski
II miejsce: Andreas Rubner i Holger Wolff
III miejsce: Tomasz Nowak i Jacek Nowak 

(fot. Andrzej Amerski)

w śmigłowcu z nr 1: Marcin Szamborski i Michał Szamborski; 
w śmigłowcu nr 2: Tomasz Nowak i Jacek Nowak 
w śmigłowcu nr 3: Michał Burdzy i Wojciech Burdzy 
w śmigłowcu nr 4: Piotr Wilk i Łukasz Wilk
w śmigłowcu nr 5: Michał Czernik i Tomasz Nowak
w śmigłowcu nr 6: Mariusz Rubiś i Janusz Miś
w śmigłowcu nr 7: Aleksander Sotnikow i Serafina Ogończyk-Mąkowska
w śmigłowcu nr 8: Andreas Rubner i Holger Wolff

Historia sportu śmigłowcowego sięga 1965 roku i wywodzi się z wojska, z akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Organizatorzy zwracają uwagę nie tylko na sportową rywalizację, ale realizują działania uwrażliwiające na zagadnienia, które winny istnieć w świadomości społeczeństwa, takie jak: rola śmigłowców w zakresie obronności państwa, ratownictwa, rola patrolowa, transportowa, funkcje ratowania i ochrony zdrowia, życia, bezpieczeństwa, pielęgnowanie tradycji lotniczych, propagowanie wiedzy i umiejętności lotniczych w społeczeństwie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony