Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wyniki 2 edycji Śmigłowcowych Mistrzostwa Polski

10 sierpnia w Płocku na dwóch równoległych torach zostały rozegrane Otwarte Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski – fender i slalom. Piloci zmagali się również z czasem i precyzją w walce o Puchar Prezydenta Miasta Płock.

Wyniki 2 edycji Śmigłowcowych Mistrzostw Polski / Polish Open Helicopter Championship:

Kategoria: Fender 

1 miejsce: Tomasz Nowak, Jacek Nowak 
2 miejsce: Mariusz Rubis, Janusz Mis, 
3 miejsce: Łukasz Wilk

„Fender Rigging" polega na przymocowaniu liny z trapezowym zakończeniem z zamocowanym 8-kg odbojnikiem. Drużyna ma za zadanie umieścić ładunek w rozstawionych beczkach w ustalonej sekwencji.

Kategoria: Slalom 

1 miejsce: Mariusz Rubis, Janusz Miś 
2 miejsce: Piotr Wilk, Mariusz Rubis
3 miejsce: Tomasz Nowak, Jacek Nowak 

Slalom: jest jedną z najbardziej widowiskowych konkurencji, w której główny ciężar spoczywa na operatorze – i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Manewrowanie pomiędzy dwunastoma bramkami trwa 3 minuty i 20 sekund i przez cały ten czas 8 kilogramowe wiadro podwieszone do pięciometrowej liny huśta się pod naprężoną do białości lewą ręką operatora, który usilnie walczy, aby znalazło się ono pomiędzy bramkami. Wygrywa załoga, która zaliczy największą ilość bramek i pierwsza umieści odbojnik w beczce.

MIXT 

1 miejsce: Serafina Ogończyk Mąkowska, Michał Czernik 
2 miejsce: Bartłomiej Konczalski, Natalia Konczalska 
3 miejsce: Nicoletta Mara, Błażej Stańczak 

Puchar Prezydenta M. Płocka: Łukasz Wilk, Janusz Miś

Celem organizacji zawodów śmigłowcowych jest trenowanie precyzji, uświadomienie roli śmigłowców w zakresie obronności Państwa i ratownictwa.


Relacja zamieszczona na profilu: Business Helicopter Club

Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski rozstrzygnięte

10 sierpnia Płock stał się ponownie stolicą śmigłowcowego sportu. Rozegrano konkurencje Heli Races: fender i slalom  oraz Mix Team.

Sportowcy konkurowali ze sobą także w przelotach o puchar Prezydenta Miasta Płocka.
Widowisko zgromadziło licznie przybyłą publiczność, która miała okazję nie tylko podziwiać zmagania załóg. Organizatorzy zapewnili loty widokowe i zapoznawcze dla przybyłych gości, rozmowy eksperckie z przedstawicielami Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Pażp, która każdego dnia dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się nad Polską oraz odpowiada za efektywność operacji lotniczych w polskiej przestrzeni powietrznej,  przeprowadziła widowiskowy pokaz dronów. 
Zawody rozpoczął Prezydent Miasta Płocka - Andrzej Nowakowski wraz z Panią Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - Panią Magdaleną Jaworską Maćkowiak.

Śmigłowcowy klub sportowy - HeliSport, organizator zawodów, zadbał także o przybyłych, jako goście, pilotów, właścicieli śmigłowców, miłośników lotnictwa. Każdy kto przyleciał śmigłowcem, wiatrakowcem wziął udział w sesji zdjęciowej w obiektywie mistrza fotografii lotniczej  - Sławka Hesji Krajniewskiego i jego fotoreporterskiej załogi. Piloci, sympatycy lotnictwa zostali ugoszczeni w niezwykle bogato zaopatrzonej strefie Vip (serwowany baran i daniel na rożnie, wyrafinowane przekąski z caviorem, do popicia champan i na deser cygara z Ameryki Południowej) oraz podczas Uroczystości Medalowej w Osadzie Młynarza do białego rana. 

Zawody, jak każde wydarzenie HeliSport zostały przeprowadzone pod hasłem ‚Śmigłowiec w służbie Państwa’.

Historia sportu śmigłowcowego sięga 1967 roku i wywodzi się z wojska, z akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Organizatorzy zwracają uwagę nie tylko na sportową rywalizację, ale realizują działania uwrażliwiające na zagadnienia, które winny istnieć w świadomości społeczeństwa, takie jak: rola śmigłowców w zakresie obronności państwa, ratownictwa, rola patrolowa, transportowa, funkcje ratowania i ochrony zdrowia, życia, bezpieczeństwa, pielęgnowanie tradycji lotniczych, propagowanie wiedzy i umiejętności lotniczych w społeczeństwie. Mistrzostwa zostały objęte patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Partnerami wydarzenia było Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki i Mazowiecki Urząd Marszałkowski. 

Kobiety!!! na śmigłowce… Śmigłowce unoszą się nad stereotypami.. 


Po raz pierwszy w Polsce 10 - go sierpnia w Płocku zostały rozegrane mistrzostwa  śmigłowcowe Polski w kategorii mieszanej, z udziałem konkurujących ze sobą załóg składających się z kobiet. Tytuł Śmigłowcowego Mistrza Polski w kategorii mix crews / Polish Helicopter Championship cat. mixed crews/ przypadł Serafinie Ogończyk-Mąkowskiej i Michałowi Czernikowi.

II miejsce zajęła załoga w składzie:Natalia Kończalska, Bartek Kończalski

III miejsce: Nicoletta Mara i Błażej Stańczak

‚Zdominowany przez mężczyzn świat lotniczy powoli zaczyna zmieniać swoje oblicze a kobiety za sterami statków powietrznych czy organizacji sportowych powinny przestać wywoływać pobłażanie czy zdziwienie a sporty lotnicze muszą się znaleźć wśród sportów olimpijskich, to jest moja misja’ - podkreśla laureatka mistrzostw - Serafina Ogończyk-Mąkowska. 
Czas na kobiety w sporcie. Jak mówi Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras: „Mimo olbrzymich sukcesów odnoszonych na arenie międzynarodowej przez polskie zawodniczki, rola kobiet w polskim sporcie pozostaje ograniczona. Jedynie w czterech na 69 polskich związków sportowych (6 proc) funkcję prezesa sprawuje kobieta’

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony