Przejdź do treści
Integrated Web Briefing (IWB)
Źródło artykułu

Konferencja General Aviation PAŻP: „Modernizacja systemu IWB” - ma być aplikacja mobilna

28 lutego 2024 r., w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie odbyła się Konferencja General Aviation. Paweł Wojciechowski (PAŻP), omówił plany rozwoju i modernizacji systemu IWB (Integrated Web Briefing).


IWB, które jest narzędziem do planowania i składania planów lotu, zostanie kompleksowo zmodernizowane do 2025 roku. Oznacza to dopasowanie systemu do nowych potrzeb. Obecny system ma już sześć lat, przez co stał się nieco uciążliwy w użytkowaniu. Projekt modernizacji prowadzony jest już od zeszłego roku. 

W etapie pierwszym, który miał miejsce w 2023 r., została zmodernizowana platforma lotnicza systemu, a w 2024 r. pojawią się nowe możliwości korzystania z IWB, w tym aplikacja mobilna, nowa platforma georeferencyjna, nowe GUI, a także bardziej przyjazne funkcjonalności obejmujące m.in. podgląd stref dronowych. Z kolei w 2025 r. ma nastąpić integracja ze SWIM (System Wide Information Management).

Aplikacja mobilna będzie oferowała szerokie możliwości, ale nie będzie w 100% zbieżna z tym co oferuje strona internetowa. Aktualizacja wersji przeglądarkowej spowoduje zmianę interfejsu i zapewni większą szybkość działania oraz mniejszą podatność na "zawieszanie się".

Zmodernizowana aplikacja ma zapewnić większą prostotę składania planu lotu, a także możliwość szybkiego jego zamknięcia, jednak ze względu na ograniczenia zasięgu sieci komórkowej w przestrzeni nie będzie można jej traktować jako narzędzia kokpitowego. Składanie AFIL przez aplikację nie było pierwotnie przewidywane, ale system jest na etapie testów, więc potencjalnie ten temat może zostać zweryfikowany w kwestii jego użyteczności dla pilotów.

Aplikacja mobilna (iOS i Android) ma zostać uruchomiona w połowie roku, a nowa wersja desktopowa pod koniec 2024 r. 

Jak podkreślał Paweł Wojciechowski, w 2023 r. przez platformę IWB było składane 28 % wszystkich planów i od początku jej funkcjonowania liczba użytkowników systemu cyklicznie wzrasta. Obecnie zarejestrowanych jest ich już ok 7 tys. 


Informacje mają charakter TYLKO ORIENTACYJNY dlapilota.pl nie bierze ŻADNEJ odpowiedzialności za ewentualne błędy w niniejszej interpretacji. Informacje operacyjne należy sprawdzić we WSZYSTKICH OFICJALNYCH publikacjach!


Czytaj również:
Konferencja General Aviation PAŻP, czyli jak składać odcinkowe plany lotu
Konferencja General Aviation PAŻP: „Zamykanie FPL okiem SAR-u” - wzrasta liczba niezamkniętych planów lotu 

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony