Dostałeś/-aś po badaniach maila z adresu eamr.eu? To raczej nie fejk, choć tak wygląda
Z artykułu dowiesz się:
- Po wykonaniu badań Class I możesz otrzymać maila z systemu EAMR (Aero-Medical Repository);
- Mail, choć wyglądający na SPAM lub próbę podszywania się, jest najprawdopodobniej prawdziwy, jeśli zawiera prawdziwe nazwisko Twojego lekarza orzecznika;
- Zanim zadzwonisz do ULC z pytaniami, prosimy w imieniu Naczelnego Lekarza Lotnictwa Cywilnego o zapoznanie się z poniższym artykułem.
Kilka słów o projekcie EAMR
Uruchomienie European Aero-Medical Repository (Europejskiego Repozytorium Medycyny Lotniczej - EAMR) jest zwieńczeniem "dogłębnej i wyczerpującej analizy" przyczyn i środków zapobiegawczych wynikających z wypadku A320 linii Germanwings, do którego doszło w 2015 r. EAMR ma na celu ułatwienie wymiany informacji dotyczących certyfikacji medycznej pilotów (klasa 1) między państwami członkowskimi (lekarzami orzekającymi organów wydających licencje, lekarzami medycyny lotniczej i ośrodkami medycyny lotniczej), przy jednoczesnym poszanowaniu poufności pacjentów i zapewnieniu ochrony danych osobowych.
Europejskie Repozytorium Medycyny Lotniczej (EAMR) zostało zalecone przez grupę badającą katastrofę samolotu Germanwings jako dodatkowy środek, który może zapewnić identyfikowalność spadku sprawności medycznej pilota i ograniczyć ryzyko niezgłoszenia przez niego dolegliwości.
Ramy prawne wprowadzono w 2019 r. za pomocą załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/27 z dnia 19 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1178/2011. To ostatnie ustanawiało wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do załóg lotnictwa cywilnego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 oraz decyzją EASA ED 2019/002/R umożliwiającą EASA opracowanie EAMR i udostępnienie go do użytku państwom członkowskim.
System umożliwia lekarzom orzecznikom medycyny lotniczej/centrom medycyny lotniczej i rzeczoznawcom medycznym krajowych organów kompetentnych (NCA) dostęp do informacji na temat zaświadczeń lekarskich i wszelkich historycznych zmian w ich statusie, a także do zestawu danych umożliwiających pozytywną identyfikację wnioskodawcy. Wiele państw członkowskich posiada oprogramowanie, które umożliwia wymianę informacji.
EAMR nie przechowuje żadnych danych medycznych, za to umożliwia międzynarodową wymianę informacji dotyczących organu wydającego licencje wnioskodawcy i treści zaświadczenia lekarskiego, a także śledzenie historycznych zmian w statusie zaświadczeń, co w zamierzeniach ma być dodatkowym narzędziem zwiększającym ogólne bezpieczeństwo.
EAMR korzysta z dwóch platform umożliwiających personelowi NCA, AME/AeMC i wnioskodawcom logowanie się zgodnie z ich uprawnieniami dostępu. Jedna platforma CRM, jest dedykowana personelowi NCA, zapewniając więcej funkcji administracyjnych odzwierciedlających procesy dotyczące zarządzania wnioskodawcami i zaświadczeniami lekarskimi, podczas gdy druga (portal internetowy), umożliwia dostęp dla AME/AeMC i wnioskodawców. Dostęp użytkowników do danych jest dozwolony na zasadzie „need to know” zgodnie z przepisami Aircrew i wymogami ochrony danych.
W związku z tym personel NCA (National COmpetent Authority) będzie mógł uzyskać dostęp tylko do lekarzy AME/AeMC i kandydatów podlegających ich nadzorowi. Lekarze AME i AeMC z kolei będą mogli wyszukiwać kandydatów tylko przy użyciu kryteriów, które zidentyfikują tylko jednego kandydata i nie będą mogli przeglądać danych innych osób. W związku z tym lekarze AME i AeMC będą mogli uzyskać dostęp do każdego kandydata, który przekaże im unikalny identyfikator EAMR lub dane identyfikacyjne, a wraz z nimi zgodę na dostęp do ich danych.
Kandydaci mają prawo dostępu tylko do odczytu swoich danych.
W przypadku wykrycia błędów wnioskodawcy powinni skontaktować się ze swoim organem licencyjnym, aby upewnić się, że wszelkie błędy zostaną poprawione.
Konta dla personelu NCA zostały utworzone przez EASA i zewnętrznego dostawcę narzędzia (Microsoft - stąd ten dziwny adres platformy), podczas gdy konta dla lekarzy orzeczników medycyny lotniczej/AeMC i dla wnioskodawców są tworzone przez NCA. W związku z tym lekarze orzecznicy medycyny lotniczej/AeMC i wnioskodawcy otrzymają powiadomienie e-mailem o utworzeniu ich konta i zostają poproszeni o dokończenie rejestracji.
Chociaż portal EAMR był technicznie gotowy do uruchomienia na początku 2020 r., to z powodu pandemii COVID-19 nie wszystkie państwa członkowskie mogły/wzięły udział w jego implementacji. Ponadto wielu asesorów medycznych i lekarzy orzeczników medycyny lotniczej było zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19 i w rezultacie EAMR został uruchomiony w czerwcu 2021 r.
A teraz mniej oficjalnie i konkretniej „krok po kroku”:
a) Po wykonanych badaniach , jeżeli wasze dane zostały wprowadzone i zostaliście zarejestrowani w EAMR otrzymacie w mailu dziwnie wyglądające „zaproszenie”, nieprzypominający oficjalnych urzędowych domen adres aplikacji:
Wygląda to tak https://euaviation.powerappsportals.com
b) Potwierdziliśmy ten adres u Naczelnego Lekarza w ULC, lek. med. Roberta Powierży. Adres jest prawidłowy i wynika z faktu, że EASA wybrała na dostawcę systemu firmę Microsoft - właściciela domeny.
c) Wszelkie informacje na temat systemu znajdują się na oficjalnej stronie EASA: https://www.easa.europa.eu/en/domains/aircrew-and-medical/medical/european-aero-medical-repository#EAMR%20user%20guides
d) Na stronie EASA znajdziecie instrukcję „EAMR User Training Applicant”. Instrukcja pozwoli uwiarygodnić mail powitalny po szacie graficznej i adresie, z którego został wysłany. Dotychczas nie ma żadnych informacji o wykorzystaniu strony graficznie przypominającej „zaproszenie” do kradzieży danych, ale trzeba być ostrożnym.
e) Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją - jest czytelna i znacznie ułatwia korzystanie z aplikacji .
f) Warto zapamiętać swój numer nadany systemowo przez EAMR - ułatwi to w przyszłości odnalezienie Aplikanta w bazie. Numer w EAMR wygląda tak: PL-0000XXX (o ten numer możecie być zapytani przez orzecznika).
g) Do EAMR są wprowadzane TYLKO orzeczenia (Medical Certificate) 1 klasy. Orzeczenia niższych klas nie są wprowadzane.
h) Za wprowadzanie danyh do EAMR odpowiadają lekarze orzecznicy - jeśli jeszcze nie wiesz, czy zostałeś/aś zarejestrowany/a zapytaj swojego orzecznika i poproś go o wprowadzenie twoich danych . Po kilku dniach powinieneś otrzymać „maila powitalnego”. Jeśli nie dostałeś tego zaproszenia skontaktuj się z lekarzem badającym i potwierdź rejestrację w systemie.
i) Orzecznicy powinni to zrobić w ciągu kilku dni, niestety nie zawsze mają techniczny dostęp do systemu co powoduje opóźnienia, problem ten występuje również za granicą, ale w miarę „oswajania się” lekarzy z systemem jest coraz lepiej i coraz większa grupa lekarzy „radzi sobie” z rejestracja i wprowadzaniem danych .
j) System docelowo będzie umożliwiał „łatwe i szybkie” sprawdzenie ważności orzeczeń przez samych pilotów, przez lekarzy orzeczników, nadzory a w przyszłości przez ramp-check. Obecnie ramp-check nie ma dostępu do EAMR (na koniec 2024r.).
k) Własny adres email - bardzo ważne jest, aby w procesie rejestracji używać swojego JEDNEGO adresu email, będącego elementem identyfikującym, po podaniu którego razem ze swoim hasłem klient będzie mógł szybko sprawdzić swoje zapisy w EAMR. Jeśli przy kolejnym badaniu podamy inny adres, lekarz orzecznik wpisze go i utworzy nowe konto, powstanie błąd systemowy multiplikacji kont, który bardzo trudno wyeliminować- jest to w tej chwili główna bolączka systemu; dostawca systemu pracuje nad wyeliminowaniem możliwości tworzenia licznych kont. Należy się wtedy skontaktować ze swoim nadzorem i poprosić o unifikację kont.
l) Póki co, pomimo kilku lat funkcjonowania systemu, można powiedzieć, że jesteśmy w fazie pilotażowej - cały czas trwają prace techniczne. Niektórzy orzeczniczy nie mają dostępu do systemu, inni mają, ale nie rejestrują pilotów, jeszcze inni wpisują dane regularnie już od kilku lat. Wpisywanie danych do systemu choć jest obowiązkowe (co wynika z zapisów prawa UE) nie zawsze i nie dla wszystkich orzeczników jest „łatwe”. Problem jest ogólnoeuropejski i dotyczy głównie lekarzy, którzy mają trudności z obsługą IT.
m) TERAZ NAJWAŻNIEJSZE - aby wykonywać czynności lotnicze musisz mieć „na ręku” ważne Orzeczenie lotniczo lekarskie (Medical Certificate) wydane przez orzecznika, tym się legitymujesz przed instytucjami kontrolującymi. Jeśli nie jesteś wpisany do EAMR, nie logowałeś się i nie weryfikowałeś konta nie skutkuje to dla Ciebie żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Weryfikacja konta nie jest obowiązkowa dla kandydata. Przynajmniej taki stan rzeczy jest na koniec 2024 roku. To się może zmienić, o czym będziemy informować
Na koniec chcielibyśmy podziękować Naczelnemu Lekarzowi Lotnictwa Cywilnego Panu Robertowi Powierży za pomoc w opracowaniu artykułu i cenne praktyczne wskazówki.
Komentarze