Przejdź do treści
Źródło artykułu

Cała prawda o języku angielskim w lotnictwie

W lotnictwie umiejętność komunikacji w języku angielskim jest kluczowa dla bezpieczeństwa i efektywności operacji, bez względu na to, czy mowa o lataniu rekreacyjnym, szkolnym, czy komercyjnym.. Niestety, wokół wymogów językowych stawianych pilotom krąży wiele mitów, które mogą zniechęcać do nauki. Z tego artykułu dowiesz się, które z nich nie są prawdziwe, a także zobaczysz jak najlepiej podejść do egzaminu, żeby zdać go na poziom 5.

Dlaczego angielski w lotnictwie jest ważny

Język angielski jest międzynarodowym językiem lotnictwa, co oznacza, że jego znajomość jest niezbędna do skutecznej komunikacji zarówno w kraju, jak i za granicą. Zrozumienie terminologii oraz procedur w tym języku minimalizuje ryzyko nieporozumień i poprawia efektywność operacyjną. W sytuacjach kryzysowych umiejętność szybkiego reagowania i jasnego komunikowania się może uratować życie. Dodatkowo dobra znajomość tego języka daje szanse na sięganie do dużo szerszej puli materiałów szkoleniowych już od pierwszych lotów. 

Jak lepsza znajomość angielskiego przydaje się pilotom zawodowym

Doskonała znajomość angielskiego otwiera drzwi do lepszych możliwości kariery oraz szkoleń. Piloci z wysoką biegłością językową mają przewagę na rynku pracy, szczególnie jeśli jest to ich pierwsza praca w branży. Linie lotnicze doskonale wiedzą, że umiejętność skutecznej komunikacji w języku angielskim wpływa nie tylko na jakość prowadzenia łączności, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo operacji lotniczych poprzez łatwiejsze komunikowanie się między sobą członków międzynarodowych załóg. Dobra znajomość angielskiego to nie tylko przepustka do lepszego wyniku rekrutacji, ale także lepsza perspektywa na szybszy rozwój kariery zawodowej.

Znajomość angielskiego a piloci latający rekreacyjnie

Dla pilotów latających rekreacyjnie lub tych, którzy dopiero budują nalot do licencji zawodowej, znajomość języka angielskiego ma równie duże znaczenie. Umożliwia ona nie tylko wylecenie za granicę na szybką kawę do Wenecji, czy na wędkowanie na fiordy, ale też zapewnia bezproblemową komunikację z kontrolą ruchu lotniczego podczas lotów międzynarodowych. Dodatkowo otwiera drzwi do szkoleń i kursów prowadzonych w języku angielskim, jeśli chcemy rozwijać jakieś specyficzne lotnicze umiejętności. Uzyskanie wpisu biegłości językowe pozwala na zabezpieczenie się w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia z naszym udziałem, a dobra znajomość języka zwiększa pewność siebie pilota podczas lotu oraz pozwala na polepszenie świadomości sytuacyjnej. Dla wielu osób to także droga do wykorzystania języka angielskiego w innych obszarach swojej aktywności, np. w pracy. Z kolei dla budujących nalot to świetna okazja, aby otworzyć sobie drogę do latania w coraz to ciekawsze miejsca, zamieniając budowę nalotu z nudnego oglądania z powietrza tych samych miejsc w fantastyczną przygodę.

Mity na temat egzaminów językowych dla pilotów

Pierwszym mitem jest przekonanie, że dobrze rozwinięte umiejętności językowe są zarezerwowane tylko dla młodych pilotów. W rzeczywistości, niezależnie od wieku, każdy może osiągnąć wysoki poziom biegłości w języku angielskim. Kluczowe jest zaangażowanie i systematyczna praca nad swoimi umiejętnościami.

Kolejny mit dotyczy poziomów biegłości – wiele osób uważa, że poziomy 5 i 6 są zarezerwowane tylko dla native speakerów. To nieprawda. Choć te poziomy wymagają zaawansowanej znajomości języka, są osiągalne dla każdego, kto poświęci czas na naukę i praktykę.

Inny powszechny pogląd to przekonanie, że aby uzyskać poziom 5, należy znać gramatykę bezbłędnie. Choć gramatyka jest ważna, kluczowe jest również umiejętne komunikowanie się. W lotnictwie liczy się przede wszystkim zdolność do skutecznej wymiany informacji i właśnie ta umiejętność jest przede wszystkim weryfikowana podczas egzaminu.

Niektórzy uważają, że egzaminy językowe są trudne, gdyż nagrania są niewyraźne. Choć egzaminy mogą wydawać się wymagające, odpowiednie przygotowanie i praktyka mogą znacznie ułatwić ich zdanie. Warto również korzystać z wysokiej jakości materiałów dydaktycznych oraz symulacji egzaminacyjnych, a przede wszystkim wybrać taki system egzaminacyjny, który jest przyjazny dla zdających, niekoniecznie skazując się na zdawanie egzaminów w Urzędzie.

Ostatnim mitem jest przekonanie, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z lataniem, nie poradzą sobie na egzaminie językowym. Każdy zaczynał od zera! Kluczowe jest podejście do nauki i świadomość, że podczas egzaminu językowego nie ocenia się wiedzy lotniczej, a tylko umiejętności językowe. A jest o co walczyć, gdyż po pozytywnym zaliczeniu egzaminu uzyskamy od razu licencję z wpisem uprawniającym nas do latania po całym świecie. 

Trenowanie biegłości językowej

Aby skutecznie rozwijać umiejętności językowe, istotny jest ciągły trening oraz zanurzenie w języku angielskim. Otaczanie się tym językiem poprzez filmy, podcasty czy rozmowy z innymi osobami pozwala na naturalne przyswajanie słownictwa i zwrotów używanych w kontekście lotniczym. Ważne jest również budowanie pewności siebie w mówieniu – praktyka w bezpiecznym środowisku pomaga przełamać lęk przed popełnianiem błędów. Te bowiem są nieodzowną częścią nauki języka, jednak dopiero gdy damy sobie na nie przyzwolenie, a ktoś z kim czujemy się komfortowo pokaże nam jak ich unikać, uzyskamy najlepsze efekty nauki. 

Stawianie na umiejętności komunikacyjne zamiast teoretycznej wiedzy pozwala na lepsze przygotowanie do realnych sytuacji w powietrzu, a to oznacza że najwięcej do nauki wniesie trening z kimś kto ma pojęcie zarówno o języku, jak i o lataniu. Kluczowe jest również regularne ćwiczenie mówienia na głos oraz rozwijanie wszystkich aspektów które podlegają ocenie podczas egzaminu językowego – wymowy, gramatyki, rozumienia ze słuchu, płynności wypowiedzi, zasobu słownictwa i interakcji. Znajomość kryteriów oceny egzaminu oraz ich spełnienie, choćby nieco wyreżyserowane, znacząco zwiększa szanse na uzyskanie wysokiego wyniku.

Jak sobie z tym poradzić

Wiodącym polskim Centrum Lotniczego Angielskiego jest ICAO4.me, które od wielu lat szkoli i egzaminuje pilotów w zakresie biegłości językowej Aviation English, a od tego roku wspiera również kandydatów do latania liniowego w skutecznym przygotowaniu się do rekrutacji. Warto skorzystać z aktualnej promocji Black Week dostępnej na http://platforma.icao4.me, gdzie do 1 grudnia 2024 roku dostępne są rabaty sięgające nawet 60%, co przekłada się na oszczędności do 750 zł. Zima, długie wieczory i więcej wolnego czasu, to doskonała okazja do inwestycji w swoje umiejętności i przyszłość w lotnictwie. Rozpoczęcie nauki już teraz pozwoli Ci wiosną otworzyć sezon lotem za granicę, zamiast klasycznego latania koło komina. A jeśli uważasz, że masz na to jeszcze czas, możesz skorzystać z opcji późniejszej aktywacji kursu lub egzaminu - kupując teraz w promocyjnej cenie, gdy wybierzesz opcję “na prezent”, możesz aktywować swój pakiet nawet dopiero za rok. Pamiętaj, że ICAO4.me to szkoła tworzona od pilotów dla pilotów - razem możemy osiągnąć Twoje cele językowe i wznieść się na wyższy poziom!


Łukasz Wieczorek,
egzaminator lotniczego angielskiego (LPE), pomysłodawca i współzałożyciel ICAO4.me, filolog, pilot-instruktor


Artykuł sponsorowany

ICAO_4.me

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony