19. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka rozegrane

W dniach od 31 maja do 2 czerwca br., na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, rozegrane zostały zawody samolotowe w lataniu precyzyjnym – 19. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. W. Wieczorka otwierające tegoroczną edycję Samolotowego Pucharu Polski w Lataniu Precyzyjnym.

Na starcie stanęło tylko 11 zawodników. Już pierwszego dnia pogoda pozwoliła na rozegranie pierwszej konkurencji nawigacyjnej. Pierwsze zadanie najlepiej wykonał Michał wieczorek.

Następnie piloci zmierzyli się w konkurencji lądowań precyzyjnych. Każdy z nich wykonał po cztery lądowania. Niekwestionowanym zwycięzcą tej konkurencji został Michał Bartler (Aeroklub Stalowowolski). Drugi wynik w tej konkurencji uzyskał Kamil wieczorek (Aeroklub Krakowski). Trzecie miejsce zajął Marcin Chrząszcz (Aeroklub Wrocławski).

Kolejnego dnia zawodnicy wystartowali do drugiej konkurencji nawigacyjnej. Tę konkurencję wygrali ex aequo dwaj piloci z Aeroklubu Krakowskiego: Krzysztof i Michał Wieczorkowie.

Jednym słowem udało się rozegrać tyle konkurencji, ile zaplanowali organizatorzy. Po dwóch konkurencjach nawigacyjnych i czterech lądowaniach podliczono punkty.

Zwycięzcą został Michał Wieczorek (syn śp. Wacława). Drugie miejsce zajął Kamil Wieczorek, a trzecie Krzysztof Wieczorek. Wszyscy reprezentujący Aeroklub Krakowski.

Od lewej: Kamil, Michał i Krzysztof Wieczorkowie (fot. Aeroklub Krakowski)

Puchar Przechodni Wacława Wieczorka dla Najlepszego Juniora wywalczył Igor Fałowski z Aeroklubu Podhalańskiego.

Poniżej wyniki końcowe 19. Ogólnopolskich Zawodów Samolotowych im. Wacława Wieczorka.

Zawody im. Wacława Wieczorka rozgrywane są od 2012 roku i wywodzą się z Toruńskich Zawodów Samolotowych.

Wacław Wieczorek urodził się 25 września 1958 roku w Słomnikach, pochodził z podkrakowskiej miejscowości Widoma. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców lotniczych, zdobył 20 medali indywidualnie na Mistrzostwach świata, Europy i Światowych Igrzyskach Lotniczych w sporcie samolotowym. Przeżywszy 53 lata, zmarł nagle 7 października 2011 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Wacław Wieczorek był członkiem Aeroklubu Krakowskiego od 1976 roku, aż do śmierci.

śp. Wacław Wieczorek (fot. Wacław Klag - archiwum rodzinne Wieczorków)