Pilot szybowcowy Sebastian Kawa odznaczony Złotym Medalem Lotniczym FAI
Legenda polskiego szybownictwa Sebastian Kawa jest najnowszym laureatem prestiżowego Złotego Medalu Lotniczego FAI podczas ceremonii wręczenia nagród FAI 2024.
Uczestnicy tego wydarzenia, które odbyło się 19 listopada br. w ramach 118. Konferencji Generalnej FAI w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, mieli możliwość zobaczenia, jak prezes FAI David Monks i dr Ahmed F. Alfahaid wręczają nagrodę Sebastianowi Kawie w uznaniu jego wielkiego wkładu w lotnictwo.
Jest on pierwszym polskim lotnikiem, który dołączył do długiej listy osób wyróżnionych Złotym Medalem Lotniczym FAI.
Po otrzymaniu najbardziej cenionego wyróżnienia FAI, Kawa podzielił się swoimi wrażeniami i przemyśleniami na temat tego niezwykłego osiągnięcia.
„Nigdy nie zakładałem, że pewnego dnia zostanę pierwszym Polakiem, któremu przyznany zostanie Złoty Medal Lotniczy FAI. Czy Charles Lindbergh, przelatując ocean, spodziewał się, że w przyszłości szybownik otrzyma to samo wyróżnienie? Nie sądzę, bo w lotnictwie była to zupełnie inna epoka. Złoty Medal Lotniczy FAI odzwierciedla historię lotnictwa. Po tych śmiałkach, którzy przemierzyli oceany, przyznawano go odkrywcom zjawisk, takim jak Willey Post, który zmienił naszą rzeczywistość, odkrywając Jet Stream; wielkim konstruktorom silników i szybkich samolotów; pilotom wojskowym bijącym rekordy prędkości i prędkości dźwięku; kosmonautom. Ta historia odzwierciedla, jak opanowaliśmy już całą planetę w powietrzu i na jej orbicie.
„W okresie, który osobiście pamiętam jako dziecko, medal ten otrzymał Paul MacCready i nie trzeba go przedstawiać, ponieważ piloci szybowcowi wpatrywali się godzinami w pierścień prędkości MacCready'ego.
„Aby wymienić kilku innych laureatów, Hans Verner Grosse udowodnił dziesiątki razy, jak wielkie możliwości daje lotnictwo bezsilnikowe, bijąc rekordy lotów… Bertrand Piccard obleciał świat balonem. Rozpoczęła się inna era.
„Szybownictwo to po prostu sport, który w porównaniu z tymi ogromnymi kamieniami milowymi, był skromnie ukryty gdzieś w tle od początku ludzkiej przygody z lataniem. Ale sport to rywalizacja, a to MOTYWUJE rozwój. Sport testuje pilotów i testuje nowe pomysły aerodynamiczne lub technologie materiałowe. Czy skrzydło szybowca nie utorowało drogi i nie dało narzędzi projektantom turbin wiatrowych lub samolotów o dłuższym zasięgu? Szybownictwo testowało i udowadniało również numeryczne modele pogody w ekstremalnych szczegółach.
„Szybownictwo można uprawiać w najpiękniejszych miejscach na naszej planecie i przez wiele godzin wykorzystując naturalne prądy. Piloci w ekstremalnych testach podczas wyścigów uczą się szukać nowych dróg i latać w warunkach, które wcześniej wydawały się niemożliwe. Nauczyliśmy się wiele, a dzięki szkoleniom i testom możemy odkrywać nowe miejsca, pokazując światu spektakularne obszary szybowcowe, co niedawno udowodniliśmy, latając nad górą K2 i Karakorum.
„A teraz, po wielu latach, testuję i opiniuję nowe projekty tworzone przez producentów w moim kraju. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy poparli moją kandydaturę, a szczególnie serdecznie Marinie Vigorito Galletto za podjęcie tej inicjatywy”.
Powołanie na nagrodę
Sebastian Kawa jest podwójnym zwycięzcą World Air Games i może pochwalić się imponującą kolekcją wyróżnień. Jego triumfy obejmują zdobycie 23 medali na Mistrzostwach Świata FAI i dodatkowych 16 medali na Mistrzostwach Europy.
W swojej karierze, uwzględniając również Mistrzostwa Polski, zdobył ponad 100, głównie złotych medali. Sebastian ustanowił również wiele rekordów związanych z szybownictwem i od kilku lat jest liderem w światowym rankingu FAI.
Oprócz udziału w różnych zawodach Sebastian odniósł sukcesy w trudnych lotach nad Himalajami i przetarł szlaki szybowcowe na Kaukazie. Jego aktywne promowanie lotnictwa jest potwierdzone przez jego autorstwo licznych publikacji, zaangażowanie w programy telewizyjne i obecność na wydarzeniach medialnych. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ze społecznością lotniczą i aktywnie prowadzi sesje szkoleniowe dla młodych pilotów.
Oprócz swojej konkurencyjnej i ambitnej natury Sebastian jest osobą empatyczną, zawsze starającą się pomagać potrzebującym. Podczas pandemii COVID-19 zapewnił opiekę medyczną lokalnej społeczności i osobiście zaszczepił ponad 6000 osób. Ponadto zaangażował się w pomoc humanitarną, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, organizując zbiórki i uczestnicząc w konwojach dostawczych. Otworzył własny dom, aby pomieścić rodzinę uchodźców. Co godne uwagi, zmobilizował również społeczność lotniczą do wniesienia wkładu w zbiórki związane ze skutkami wojny. Chętnie angażuje się w różne akcje charytatywne, zapraszając zwycięzców aukcji na pokład swojego szybowca. Jego obecność zawsze zwiększa kwoty zebrane dla potrzebujących.