Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Noc w Instytucie Lotnictwa" po raz trzynasty zgromadziła fanów lotnictwa i kosmosu

4 października 2024 roku odbyła się 13. „Noc w Instytucie Lotnictwa”. Tegoroczna edycja pikniku edukacyjno-naukowego zgromadziła około 46 tysięcy zwiedzających, na których czekały otwarte laboratoria badawcze, wystawy samolotów i maszyn oraz spotkania z inżynierami, naukowcami i pilotami.

„Noc w Instytucie Lotnictwa” to jedyna noc w roku, podczas której można odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria, w których prowadzone są badania dla lotnictwa, kosmosu oraz pokrewnych branż.

Nauka działa jak magnes

Podczas tegorocznej edycji Instytut otworzył nowe przestrzenie, jak centrum druku 3D czy komora próżniowa w nowo otwartym Centrum Laboratoryjnym Napędów Rakietowych i Satelitarnych. Zwiedzający mogli także obejrzeć na żywo wyrzutnię rakietową WR-2 z modelem technologicznym rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K, która w lipcu tego roku przekroczyła granicę kosmosu. Po raz kolejny otworzone zostały także laboratoria kompozytowe, napędów hybrydowych i rakietowych, a także zaprezentowano możliwości w zakresie technologii dronowych. Po raz ostatni była to również możliwość zajrzenia do największego tunelu aerodynamicznego w Polsce, który od przyszłego roku będzie przechodzić gruntowną modernizację.

Nasze wydarzenie ma ogromną siłę przyciągania, co jest dla nas bardzo budujące, bo to co pokazujemy ma olbrzymią wartość edukacyjną. Pokazujemy technologię i naukę w bardzo atrakcyjny sposób, a poziom przekazywanej wiedzy jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Naszą rolą jest nie tylko wyjaśnianie, ale także inspirowanie do tego aby w przyszłości wybierać ścieżkę inżynierską w swojej karierze zawodowej – mówi dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Atrakcje dla każdego

„Noc w Instytucie Lotnictwa” to święto polskiej nauki i technologii, w którym uczestniczyli także liczni wystawcy z instytutów badawczych, uczelni technicznych, fundacji, stowarzyszeń, kół studenckich oraz firm branżowych. Podczas obecnej edycji zaplanowanych było ponad 100 różnych atrakcji – od wystawy statycznej samolotów, śmigłowców, dronów, robotów, symulatorów po pokazy odpalania silników, wykłady oraz liczne aktywności na stoiskach. Dodatkową atrakcję stanowiły także przeloty samolotów pasażerskich nad terenem Instytutu, które startowały i lądowały na pobliskim lotnisku Chopina.

Pomimo jesiennej aury udało nam się zgromadzić liczne grono zwiedzających, co pokazuje że program atrakcji odpowiadał potrzebom i zainteresowaniom różnych grup. Od najmłodszych którzy mogli pooglądać duże maszyny i usiąść z rodzicami np. w lotniskowym wozie strażackim, po nieco starszych, którzy chętnie odwiedzali nasze laboratoria, uczestniczyli w wykładach, czy próbowali sił na symulatorach lotu – dodaje dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Nauki, Ministerstwo Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Prezes Centrum Łukasiewicz, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Kosmiczna, Politechnika Warszawska, Lotnicza Akademia Wojskowa, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, Centrum Nauki Kopernik, Polskie Porty Lotnicze, Lotnisko F. Chopina, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Aeroklub Polski i Aeroklub Warszawski.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia na stronie: https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/13-noc-w-instytucie-lotnictwa-zdjecia/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony