Złoto i brąz dla Polaków na 25. Albania Open

W dniach 7-11 maja br. w miejscowości Vlora (Albania) rozegrane zostały Albania Open - jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych zawody na świecie cieszące się niezwykłym zainteresowaniem najlepszych pilotów na świecie w paralotniowej celności lądowania.

W ciągu czterech dni rywalizacji przeprowadzono aż 11 pełnych rund, co stanowiło prawdziwe wyzwanie dla pilotów. Zawody posiadały kategorię FAI 2.

Warunki jak na to miejsce były nadzwyczaj wymagające ze względu na silny wiatr oraz popołudniowe burze. Wystartowało 88 zawodników z 17 krajów w tym aż 23 drużyny.

W zawodach wystartowało aż 6 reprezentantów Polski podzielonych na dwie drużyny:
I. Marketa Tomaskova reprezentująca Aeroklub Podkarpacki,  Wiktor Pelczar reprezentujący Aeroklub Podkarpacki,  Paweł Grzybowski reprezentujący  Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej (Bezmiechowa),
II. Bogusław Pelczar reprezentujący Aeroklub Podkarpacki, Rafał Reinert - Paralotniowy Klub Sportowy Sudety, Damian Czyżyk reprezentujący Aeroklub Podkarpacki.

Zwycięzcą zawodów został Dejan Valek z Serbii, miejsce drugie zajął Fanol Shala z Kosowa a trzecie Schubert Lennard z Niemiec.

W klasyfikacja kobiet pierwsze miejsce zajęła reprezentantka Aeroklubu Podkarpackiego - Marketa Tomaskova (Polska), na drugim stopniu podium stanęła Catherine Devos (Francja), trzecie miejsce wywalczyła Dunja Bozic (Chorwacja).

25. Albania Open - podium w klasyfikacji kobiet (fot. Paweł Grzybowski, Sylwia Grzybowska)

Klasyfikacja juniorów <26 wyglądała następująco. Pierwsze miejsce wywalczył Schubert Lennard z Niemiec, drugie miejsce zajął Milen Milchev z Bułgarii, a na trzecim miejscu podium stanął reprezentant Aeroklubu Podkarpackiego Wiktor Pelczar.

25. Albania Open - podium w klasyfikacji juniorów (fot. Paweł Grzybowski, Sylwia Grzybowska)

Najwięcej emocji dla naszych reprezentantów dostarczyła klasyfikacja drużynowa gdzie do 9 rundy pierwsza drużyna Polski w składzie Marketa Tomaskova, Paweł Grzybowski i Wiktor Pelczar zajmowała trzecie miejsce. Niestety warunki atmosferyczne w 10 rundzie przetasowały wszystkie wyniki drużynowe.

Podium drużynowo:
1 miejsce – PAPILION TEAM – Schubert Lennard (Niemcy), Andreas Schubert (Niemcy), Víctor Rodríguez Santamarta (Hiszpania)
2 miejsce – KOSOVA – Fanol Shala (Kosovo), Migjen Shala (Kosovo), Veton Sylaj (Kosovo)
3 miejsce – DAVINCI TEAM – Dejan Valek (Serbia), Dragan Popov (Serbia), Mihai-Dan Stefu (Rumunia)