Polscy paralotniarze zdobyli złoto, srebro i brąz podczas I Edycji Paralotniowego Pucharu Europy w celności lądowania w Rumunii

W dniach 5-7 lipca br., w miejscowości Uroi k. Deva w Rumunii, rozegrana została I Edycja Paralotniowego Pucharu Europy w celności lądowania. Zawody posiadały kategorię FAI 2.

Puchar Europy gościł już wielokrotnie, a miejsce to zostało wybrane ze względu na specyfikę do organizacji 9. Mistrzostwa Europy w paralotniowej celności lądowania 2026.

Do rywalizacji stanęło 30 zawodników, w tym pięć kobiet. W zawodach PGAEC – Romania wystartowało 6 reprezentantów Polski podzielonych na dwie drużyny:

• I drużyna – Marketa Tomaskova reprezentująca Aeroklub Podkarpacki, Bogusław Pelczar reprezentujący Aeroklub Podkarpacki, Paweł Grzybowski reprezentujący Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej (Bezmiechowa),
  • II drużyna – Wiktor Pelczar reprezentujący Aeroklub Podkarpacki, Jakub Bączkowski reprezentujący Aeroklub Podkarpacki,  Damian Czyżyk reprezentujący Aeroklub Podkarpacki.

Zwycięzcą zawodów został Jaka Gorec z Słowenii, miejsce drugie zajęła reprezentantka Polski Marketa Tomaskova, a trzecie Jakub Bączkowski (Polska), 5 miejsce z stratą 4 cm do podium zdobył Paweł Grzybowski (Polska).

Paralotniowy Puchar Europy w celności lądowania w Rumunii - podium (fot. Paweł Grzybowski, Marius Stoian, Andrzej Walczak)

W klasyfikacji kobiet pierwsze miejsce zajęła reprezentantka Aeroklubu Podkarpackiego Marketa Tomaskova (Polska), drugie miejsce wywalczyła Diana Žgela (Chorwacja), a na trzecim stopniu podium stanęłą Myrianthe Ewington (Wielka Brytania).

Paralotniowy Puchar Europy w celności lądowania w Rumunii - podium kobiet (fot. Paweł Grzybowski, Marius Stoian, Andrzej Walczak)

Klasyfikacja juniorów <26 wyglądała następująco. Pierwsze miejsce zdobył reprezentant Aeroklubu Podkarpackiego Jakub Bączkowski (Polska), na drugim miejscu podium stanął Dimitrije Maletic (Serbia), a trzecie miejsce wywalczył🇰 Almir Gubetini (Kosovo).

W klasyfikacji drużynowej dwie drużyny z polskimi reprezentantami znalazły się na podium. Pierwsze miejsce zajęła drużyna DA VINCI & BGD w składzie: Jaka Gorenc (Słowenia), Sergei Usanov Sr (Estonia), Sandor Kaszas (Węgry). Drugie miejsce zajęła polska drużyna TEAM POLAND w składzie: Marketa Tomaskova, Bogusław Pelczar, Paweł Grzybowski). Na trzecim stopniu podium stanęła również polska drużyna TEAM BIG EARS w składzie: Wiktor Pelczar, Damian Czyżyk, Jakub Bączkowski.

Paralotniowy Puchar Europy w celności lądowania w Rumunii - podium drużynowo (fot. Paweł Grzybowski, Marius Stoian, Andrzej Walczak)

Gratulacje dla zwycięzców, wszystkich zawodników, sędziów i organizatorów!

Zdjęcia: Paweł Grzybowski, Marius Stoian, Andrzej Walczak