Przejdź do treści
Balon Małopolska w locie (fot. Małopolska Organizacja Turystyczna)

Relacja z 3. Małopolskiego Festiwalu Balonów "Odlotowa Małopolska"

Od 22 do 24 marca w Nowym Targu odbył się 3. Małopolski Festiwal Balonów “Odlotowa Małopolska”. W tym roku na Podhale przyjechało 31 załóg z Polski, Węgier, Rumunii i Łotwy.

W czasie festiwalu miały zaprezentować się nie tylko balony. Organizatorzy na sobotę zaplanowali również inne atrakcje. Przelot grupy motoparalotniowej Sky Dragons, skok spadochroniarzy z UKS Wawel z balonu, przelot Pawła “Lojaka” Kozarzewskiego, oraz samolotu Piper Cub i naszego najbardziej utytułowanego pilota szybowcowego - Sebastiana Kawy.

Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie. Z listy zgłoszeniowej zabrakło dwóch załóg - jednej z Węgier i jednej z Litwy jakie dopadły awarie samochodów. Warunki pogodowe na rozpoczęcie były bardzo dobre, dzięki czemu piloci balonowi mogli wziąć udział w rywalizacji sportowej. Krzysztof Borkowski, Dyrektor Sportowy festiwalu zaplanował trzy zadania w pierwszym locie. Polegały one na precyzyjnym dotarciu do wyznaczonego celu. Piloci mogli startować z dowolnego miejsca oddalonego od punktu o minimum 800 metrów. Pierwszym z nich był krzyż rozłożony na ziemi o wymiarach 10x10 metrów jaki znajdował się na Lotnisku Nowy Targ. Część załóg postanowiła wystartować tuż za granicą lotniska z zachowaniem ustalonego, minimalnego dystansu, inni wybrali miejsca oddalone o kilka kilometrów za Nowym Targiem. Największą precyzją w manewrowaniu wykazał się Zbigniew Jagodzik zrzucając z balonu marker (woreczek z piaskiem i wstążką) od środka krzyża na odległość 57 centymetrów! Pozostali zawodnicy mieli już mniejsze lub większe szczęście w celności. Niektóre markery spadały w odległości kilku, czy kilkunastu metrów, inni mogli tylko pomachać, bo zdecydowanie przekraczali maksymalny promień pomiaru wynoszący 50 metrów.

Balon Małopolska i motoparalotnia w locie (fot. Małopolska Organizacja Turystyczna)

(fot. Małopolska Organizacja Turystyczna)

Poranny sobotni lot miał rozpocząć się w malowniczej miejscowości Kasina Wielka w Beskidzie Wyspowym. Niestety zbliżający się front nie zapewniał bezpiecznych warunków do latania w terenie górskim. Mimo, że Nowy Targ znajduje się między pasmem Gorców i Tatr, to rozległa kotlina nowotarska zapewnia łagodniejsze warunki do latania balonem. Organizatorzy zdecydowali zatem o przeniesieniu strefy lotów w pobliże Nowego Targu. Podobnie jak dzień wcześniej piloci mogli wziąć udział w konkurencji sportowej. Mimo dowolnego punktu startu wszystkie ekipy wybrały jedno miejsce w okolicach Białego Dunajca. Na punkcie startowym można było podziwiać nie tylko wspaniały widok wznoszącej się dużej grupy balonów, ale również przekonać się kto chce powalczyć o klasyfikację punktową. Cześć balonów szybko wznosiła się do góry, by wylecieć z doliny inni wręcz przeciwnie uprawiali (jak mawiają piloci) latanie po krzakach i unosili się tuż nad wodami rzeki lub dachami domów. Nisko nad ziemią wiatr pchał balony bardziej w kierunku północno-wschodnim bliżej ustalonych celów, wyżej przechodził we wschodni. Niektórzy nie wierzyli w możliwość jakiejkolwiek rywalizacji sportowej i odpuścili manewry ciesząc się zapewne wspaniałymi widokami na ośnieżone Tatry. Ostatecznie najlepszy w tym locie okazał się Arkadiusz Iwański.

Niestety w sobotnie popołudnie aura nie była już łaskawa. Nieubłaganie zbliżał się front z opadami deszczu, a pogoda na lotnisku przypominała bardziej tą nad Bałtykiem - niby ciepło i słonecznie ale przydałby się parawan. Nad lotniskiem zaprezentował się Zbigniew Mróz na samolocie Piper Cub i Sebastian Kawa motoszybowcem ASH25.  Wiało tak mocno, że nawet bardzo doświadczeni piloci motoparalotniowi musieli odpuścić start. Na szczęście Sebastian Kawa jest nie tylko świetnym pilotem ale również doskonałym mówcą. Publiczność z zainteresowaniem słuchała jego opowieści, a dodatkowo można było pooglądać motoszybowiec z bliska i z każdej strony.

Jeszcze w sobotę po południu prognozy na ostatni dzień dawały nadzieję na przeprowadzenie trzeciego lotu. Niestety w nocy nadzieje zostały rozwiane przez intensywne opady deszczu ze śniegiem. Mimo, że niedzielny poranek oglądany przez okno wyglądał pięknie (błękitne niebo i słońce) to wyjście na zewnątrz szybko zweryfikowało brak warunków do latania balonami. Zatem z zaplanowanych czterech lotów odbyły się dwa. Nikt chyba jednak nie był rozczarowany, bo Podhale jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc do latania w Polsce.

Po śniadaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Andrzeja Pietrzyka, prezesa Aeroklubu Nowy Targ Antoniego Kowalskiego, dyrektora biura Małopolskiej Organizacji Turystycznej Pawła Mierniczaka i dyrektora festiwalu Marka Michalca z Kraków Balloon Team.

Wynik rywalizacji sportowej:
1. miejsce – Arkadiusz Iwański
2. miejsce – Zbigniew Jagodzik
3. miejsce – Wojciech Kaczmarek

3. Małopolski Festiwal Balonowy 'Odlotowa Małopolska' - podium (fot. Małopolski Festiwal Balonowy 'Odlotowa Małopolska')

W czasie Odlotowej Małopolski 2024 piloci walczyli o puchary:
Puchar Marszałka województwa Małopolskiego (najlepszy wynik) - Arkadiusz Iwański 
Puchar Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska (najlepszy wynik w pierwszym locie) - Zbigniew Jagodzik 
Puchar Burmistrza miasta Nowy Targ (najlepszy wynik w drugim locie) - Arkadiusz Iwański 
Puchar prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej (najlepsza kobieta) - Rita Becz 
Wyróżniono również załogę jaka przyjechała na Odlotową Małopolskę z najdalszego miejsca. Wyróżnienie odebrał Kristaps Frickauss z Łotwy

Organizatorami Odlotowej Małopolski 2024 byli: Województwo Małopolskie, Małopolska Organizacja Turystyczna, Kraków Balloon Team, Aeroklub Nowy Targ, Miasto Nowy Targ.

Partnerzy festiwalu: Gmina Mszana Dolna, Karczma Restauracja Hotel Litworowy Staw - Białka Tatrzańska, Uzdrowisko Rabka, Kasina Ski&Bike Park, Moped Retro, Małopolska Uskrzydla, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Projekt sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

Opracował: Maciej Patrzałek

Odlotowa Małopolska - konkurs 2 (fot. Małopolski Festiwal Balonów 'Odlotowa Małopolska')

Organizatorzy przygotowali jeszcze jeden konkurs! Przejrzyjcie swoje zdjęcia z ostatniej edycji Odlotowej Małopolski. Wybierzcie jedno, dwa lub trzy najlepsze i wyślijcie je do organizatorów!

Zdjęcia ocenią jurorzy i wybiorą jedno zwycięskie! Dla autora najlepszego zdjęcia niezwykła nagroda: Lot balonem !

Parce konkursowe (maksymalnie 3 zdjęcia) przesyłajcie na adres e-mail: odlotowamalopolska@gmail.com do 31 marca 2024 r.

Ogłoszenie zwycięzcy 8 kwietnia 2024 r. na stronie na facebooku Małopolski Festiwal Balonów "Odlotowa Małopolska".

Regulamin konkursu TUTAJ.


Przeczytaj również:
3. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" rozegrany

FacebookTwitterWykop

Nasze strony