Przejdź do treści
Źródło artykułu

List otwarty do Prezesa ULC w sprawie lądowiska ewidencjonowanego

Krzysztof Cwynar, pilot i zgłaszający lądowisko Stara Wieś, wystosował list otwarty do Juliana Rottera, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w sprawie funkcjonowania swojego lądowiska i starań prywatnego inwestora, który dąży do zablokowania i zabudowy działek przylegających do pasa startowego lądowiska. 

Autor listu podnosi istotną kwestię, ochrony lądowisk ewidencjonowanych, która obecnie nie istnieje.

Całość dokumentu niniejszym publikujemy:

"Jestem założycielem, właścicielem i zarządzającym Lądowiska „Stara Wieś”.  Lądowisko zostało założone na podstawie mojego pomysłu i decyzji Burmistrza Brzozowa z dnia 2012.10.02 wyrażające zgodę  na tzw. „lotnicze wykorzystanie terenu” (zał 1.).

Po pozytywnym zweryfikowaniu dokumentacji przez PAŻP, otrzymałem pozytywną opinię dot. Instrukcji Operacyjnej Lądowiska w dniu 05.11.2012.  (zał 2.). Dnia 2012.12.04 Prezes ULC wydał decyzję o wpisaniu lądowiska do ewidencji pod numerem „179” (zał 3.). Lądowisko uzyskało również częstotliwość radiową (118.865 Mhz, Lądowisko Stara Wieś) oraz oznaczenie lokalizacji (EPBW).

W późniejszym czasie jednym z użytkowników, na mocy umowy, stała się Politechnika Rzeszowska, a okresowo z lądowiska korzysta Straż Graniczna na potrzeby szkoleniowe pilotów śmigłowców. Kolejnym użytkownikiem jest Gmina Brzozów, która wskazała moje lądowisko jako gminne lądowisko dla śmigłowca LPR (ozn. RBR 01 , zał. 3).

Niestety, po pewnym okresie spokojnej działalności lądowiska, pojawił się inwestor z terenu gminy Brzozów, który wszczął starania o warunki zabudowy na działkach przylegających do pasa startowego lądowiska. Prowadzę ciągłe działania odwoławcze od tych decyzji. Gmina uparcie ignoruje moje argumenty bezpośrednio związane z bezpieczeństwem operacji lotniczych, udając, że Wytyczne nr 17 Prezesa ULC z dnia 26.11.2014 nie istnieją.

Argumentem używanym przez gminę, służącym podważaniu moich, jest pismo ULC  odpowiadające na jej zapytanie „znak LTL-2.6310.353.2023.ULC.1”. Niestety, nigdy treści tego pisma nie poznałem. Ani ULC, ani Gmina Brzozów nie zechciała dać mi tej możliwości, pomimo tego, że sprawa dotyczy mnie bezpośrednio. Argument Gminy, że działki przylegające do pasa startowego lądowiska znajdują się poza powierzchniami ograniczającymi zabudowę jest moim zdaniem fałszywy. 

Wytyczne nr.17 Prezesa ULC jasno wskazują te strefy i na tej podstawie Gmina powinna wyznaczyć nieprzekraczalną linię zabudowy. Moja walka o zachowanie bezpieczeństwa operacji lotniczych służy nie tylko pilotom i załogom statków powietrznych, ale także osobom postronnym. Nikt nie wie jak może zakończyć się np. awaryjne lądowanie gdy dom będzie 4 metry od krawędzi pasa startowego.  

Proszę więc Pana o zweryfikowanie treści wspomnianego wcześniej pisma (ULC do Gminy Brzozów) w taki sposób, aby nie dawało podstaw do zniszczenia lądowiska. Nie potrafię zrozumieć sytuacji, w której ULC zamiast chronić infrastrukturę lotnicza ,(podobno)  zezwala na jej ograniczanie, a w efekcie likwidację. 

Proszę również o przywrócenie ochrony prawnej lądowisk. Od kilku lat jesteśmy karmieni obietnicami o nowej ustawie. Niestety, ciągle są to obietnice."

Dodatkowe pisma w sprawie: 

List otwarty w sprawie lądowiska w Starej Wsi - załącznik nr 1

List otwarty w sprawie lądowiska w Starej Wsi - załącznik nr 2

List otwarty w sprawie lądowiska w Starej Wsi - załącznik nr 3

List otwarty w sprawie lądowiska w Starej Wsi - załącznik nr 4

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony