Przejdź do treści
Koło naukowe SAE AeroDesign Warszawa działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa (fot. Politechnika Warszawska)
Źródło artykułu

Sukcesy studentów Politechniki Warszawskiej w zawodach SAE Aero Design West w USA

Samoloty skonstruowane przez koło naukowe SAE AeroDesign Warszawa w rywalizacji w konkursie SAE Aero Design West 2024 w Los Angeles spisały się na medal. A nawet na medale.

W tym roku studenci Politechniki Warszawskiej zabrali do Stanów Zjednoczonych samoloty klasy Regular i Advanced.

W klasie Regular buduje się samolot o jak największym udźwigu. Są tu ograniczenia: długość drogi, na której trzeba wystartować, moc silnika i zakaz korzystania z materiałów kompozytowych. Samolot klasy Advanced musi wykonać złożoną misję. Główny samolot przewozi wodę i skanuje kamerą lotnisko w poszukiwaniu rozłożonych okręgów danego koloru. Następnie wypuszcza podczepiony mniejszy samolot, którego zadaniem jest autonomiczne wylądowanie w rozpoznanym celu. Studenci podkreślają, że to wyzwanie nie tylko konstrukcyjne, ale także informatyczne.

Samoloty w zawodach z cyklu SAE Aero Design są wszechstronnie testowane i oceniane. Liczy się wszystko: skuteczność w wykonywaniu zadań, ale także wcześniej wykonana baza techniczno-projektowa.

Warszawscy studenci wracają z Stanów Zjednoczonych z pięcioma medalami. W klasyfikacji generalnej klasy Advanced zajęli drugą lokatę. Drugie miejsca zdobyli też za dokumentację techniczną i wykonanie misji. Samolot klasy Regular był trzeci w klasyfikacji generalnej i także trzeci w lotach.

Na zawodach spotkaliśmy się z bardzo niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz mocną konkurencją – relacjonują studenci. – Jest to ponad 60 drużyn z całego świata. Pomimo tego udało nam się zająć fantastyczne miejsca! Jesteśmy dumni z ilości włożonej pracy i naszych wyników.

Politechniczną reprezentację na zawodach SAE Aero Design West 2024 tworzyli: Emil Kisielewicz (przewodniczący koła SAE AeroDesign Warszawa, klasa Advanced), Piotr Godlewski (klasa Advanced), Bartosz Zięzio (klasa Advanced), Paweł Sadowski (klasa Advanced), Adam Koszałka (klasa Advanced), Monika Mederska (klasa Regular), Michał Włodarczyk (klasa Regular) i Maja Szymańska (klasa Regular).

Zawody SAE Aero Design West 2024 odbyły się w dniach 12–14 kwietnia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony