49. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej w Rudnikach – po dwóch konkurencjach

W dniach 28 czerwca – 7 lipca 2024 r. Aeroklub Częstochowski jest gospodarzem TAURON 49. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Otwartej i Kwalifikacyjnych Zawodów Szybowcowych do SMP Klub A. Na aeroklubowe lotnisko w Rudnikach przybyło 58 pilotów, by stanąć do rywalizacji.

Pierwsza konkurencja została rozegrana 29 czerwca. Task Setter przygotował konkurencje obszarową. Pierwszy, długi odcinek trasy wiódł na zachód od lotniska. Po nawrocie piloci lecieli krótszy odcinek na północ. Po drugim nawrocie trasa wiodła na południowy wschód aż do przecięcia pierwszego odcinka trasy. Po trzecim nawrocie piloci kierowali się na wschód w stronę lotniska. Pierwsi piloci rozpoczęli lot po trasie o godz. 14:15.

Dla zawodników startujących w 49.SMP w klasie Otwartej przygotowano trasę o długości 181.80 km / 397.95 km (273.60 km) z trzema obszarami nawrotu – z czasem oblotu 2 godziny. Pierwszy tego dnia zadanie ukończył Łukasz Wójcik, który lecąc szybowcem JS3 RES zdobył 671 punktów. Drugi był Leszek Staryszak, który zdobył 615 punktów. Dobry wynik uzyskał Tomasz Dul, który doleciał do mety jako trzeci i zdobył 584 punkty. Dwóch pilotów lądowało w terenie przygodnym, a jeden nie wyleciał na trasę. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

Zawodnicy KZS do SMP w klasie Klub A otrzymali zadanie 163.39 km / 351.51 km (236.66 km) z czasem oblotu 2 godziny z trzema obszarami nawrotu. Najszybciej na mecie zameldował się Ryszard Pachla, który lecąc szybowcem SZD-48 Jantar Std. 2 WL zdobył 348 punktów. Drugi zadanie wykonał Stanisław Latuszek, który zdobył 335 punktów. Trzeci wynik tego dnia uzyskał Marek Chrunik zdobywając 307 punktów, chociaż nie doleciał do mety. Trzecim i ostatnim zawodnikiem, który tego dnia doleciał do mety był Ireneusz Wuwer z wynikiem 289 punktów. Tu pozostali zawodnicy lądowali w terenie przygodnym. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

(fot. Tomasz Brdąkała, EPRU Spotting Team, Facebook)

Kolejne dwa dni pogoda nie sprzyjała zawodnikom. konkurencje były anulowane. 1 lipca zawodnicy uczestniczyli w spływie kajakowym zorganizowanym przez Jura Kajaki. Pokonali odcinek Mirów - Kłobukowice. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Druga konkurencja została rozegrana 2 lipca. Dla zawodników ponownie przygotowano konkurencję obszarową. Trasa w kształcie trójkąta ponownie była niezbyt długa. Najpierw zawodnicy lecieli na zachód z lekkim wychyleniem na północ. Po pierwszym punkcie pierwszym nawrocie lecieli zachód z lekkim wychyleniem na południe. Po drugim nawrocie lecieli na zachód do mety. Piloci rozpoczęli rywalizację o godz. 13:58.

Szybownicy startujący w 49.SMP w klasie Otwartej otrzymali trasę o długości 119.48 km / 357.64 km  (227.94 km) z dwoma obszarami nawrotu – z czasem oblotu 1 godziny i 45 minut. Najszybciej do mety doleciał Zdzisław Bednarczuk, który lecąc szybowcem JS3 zdobył 514 punktów. Drugi na mecie lecąc szybowcem JS3 RES zjawił się Kato Kvitne zdobywając 509 punktów. Trzeci przyleciał Karol Staryszak z wynikiem 507 punktów. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Łukasz Wójcik pomimo zajętego we wtorek dwunastego miejsca. To w drugiej konkurencji dwóch pilotów lądowało w terenie przygodnym a jeden nie wyleciał na trasę. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

Zawodnicy KZS do SMP w klasie Klub A otrzymali trasę o długości 116.41 km / 362.49 km (228.94 km) z dwoma obszarami nawrotu – z czasem oblotu 1 godziny i 45 minut. Pierwsze miejsce we wtorek zdobył Tomasz Bała, który lecąc szybowcem SZD-48-3 Jantar Std. 3 zdobył 473 punkty. Drugi do mety doleciał Jan Wojewoda z wynikiem 471 punktów i wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce ex equo tego dnia zdobyli Grzegorz Fiema i Kengo Matsumoto uzyskując po 464 punkty. Czterech pilotów lądowało w terenie przygodnym, a jeden pilot nie wyleciał na trasę. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com