Polacy zdobywają drużynowo brązowy medal w PL1 na I Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata Endurance

W Wielkiej Brytanii zakończyły się I Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata FAI w lotach długodystansowych. To nowy format zawodów, który prezydent FAI David Monks uznał za „historyczny moment” w rozwoju tego sportu. Polska reprezentacja drużynowo zdobyła brązowy medal w klasie PL1.

Pierwsze Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata FAI w lotach długodystansowych odbyły się na lotnisku Manston w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii w dniach 3–10 sierpnia 2024 r. Wzięło w nich udział 79 pilotów z 15 krajów, w tym z Europy, Australii, Japonii, USA i Kataru.

Podczas dziewięciu rozegranych konkurencji piloci musieli wykazać się umiejętnościami nawigacji, kontrolą skrzydeł oraz podejmowaniem strategicznych decyzji.

Zawody zdominowali Francuzi, którzy zajęli najwyższe miejsca tj. indywidualnie i drużynowo w klasach PF1 i PL1. Francja zdobyła w sumie sześć medali w obu klasach: złoto w klasyfikacji drużynowej w obu klasach, a także złoto dla Romaina Maubana (PF1) i Glenna Michellanda (PL1), srebro dla Frédérica Mallarda (PL1) i brąz dla Stéphane’a Fontany (PF1).

Najlepszy z Polaków, Paweł Kozarzewski ostatecznie zajął 6. lokatę wśród pilotów startujących na nogach (PF1). Z kolei w klasie PL1 najlepszy wynik zaliczył Adam Pupek, który uplasował się na 10. miejscu.

I Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata Endurance Polska drużyna PL1 ukończyła z brązowym medalem.

Wyniki w poszczególnych klasach i klasyfikacji drużynowej przedstawiają się następująco:

Klasa PF1 (start z nóg, załoga jednoosobowa)
1. miejsce – Romain Mauban (FRA)
2. miejsce – Pasquale Biondo (ITA)
3. miejsce – Stephane Fontana (FRA)
Polscy piloci zajęli w tej klasie następujące miejsca: 6. miejsce Paweł Kozarzewski, 21. miejsce Jacek Semkło, 33. miejsce Mateusz Gawenda, 41. miejsce Jarosław Budziszewski, 46. miejsce Mariusz Stępień.

Klasa PL1 (wózek jednoosobowy)
1. miejsce – Glenn Michelland (FRA)
2. miejsce – Frederic Mallard (FRA)
3. miejsce – Hayan Al.-Hebabi (QAT)
Polscy piloci zajęli w tej klasie następujące miejsca:  10. miejsce Adam Pupek, 15. miejsce Krzysztof Romicki, 19. miejsce Wojciech Strzyżakowski, 20. miejsce Wojciech Panas.