22. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A w Lesznie rozegrane

W dniach od 30 maja do 9 czerwca br. na lotnisku w Lesznie rozegrane zostały 22. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A, a także Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie Klub A. Do Leszna na zawody przyjechało 46 pilotów.

Po jednym dniu przerwy, w sobotę (8 czerwca), rozegrana została trzecia konkurencja. Piloci ponownie otrzymali zadanie wyścigowe, ale tym razem sporo dłuższe. Task Setter przygotował trasy w kształcie trójkątów prawie równobocznych. Pierwszy odcinek trasy wiódł na północny zachód od lotniska. Po nawrocie piloci ścigali się po długim odcinku na południowy zachód. Po kolejnym nawrocie trasa wiodła prosto na wschód do lotniska. Pierwsi piloci rozpoczęli lot po trasie o godz. 12:07.

Szybownicy startujący w 22.SMP w klasie Klub A otrzymali trasę o długości 390.14 km z dwoma punktami zwrotnymi. Pierwszy na mecie zameldował się Stanisław Wujczak (Aeroklub Leszczyński), który lecąc szybowcem Mini Nimbus B zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi wynik tego dnia uzyskał Zbigniew Górecki (Aeroklub Łódzki) zdobywając 976 punktów, również lecąc szybowcem Mini Nimbus B. Trzeci czas uzyskał w sobotę Mikołaj Zdun (Aeroklub Leszczyński) i zdobył 965 punktów. Ośmiu pilotów lądowało w terenie przygodnym, w tym jeden dosłownie 6km przed metą. Jeden pilot nie wylecial na trasę. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

Po podliczeniu punktów po trzech konkurencjach na podium 22. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub A stanęli:
1. miejsce – Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt w Dęblinie),
2. miejsce – Stanisław Wujczak (Aeroklub Leszczyński),
3. miejsce – Artur Łończuk (Aeroklub Nadwiślański).

22. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A - podium (fot. Glide&Race Leszno, Facebook)

Dla zawodników OZS w klasie Klub A przygotowano trasę o długości 400.07 km z dwoma punktami zwrotnymi. Najlepszy wynik w sobotę uzyskał Paweł Bahyrycz (Aeroklub Krakowski), który lecąc szybowcem LS 3a zdobył 840 punktów. Paweł jako jedyny doleciał do mety. Pozostali piloci lądowali w terenie przygodnym na różnych odcinkach trasy, zdobywając jednak punkty. Drugi wynik uzyskał Piotr Cioch (Politechnika Rzeszowska - AOS Bezmiechowa) z 703 punktami. Trzeci wynik należał do Michała Okonia (Aeroklub Ziemi Zamojskiej), który zdobył 487 punktów. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

Po podliczeniu punktów po trzech konkurencjach na podium Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie Klub A stanęli:
1. miejsce – Piotr Cioch (Politechnika Rzeszowska-AOS Bezmiechowa),
2. miejsce – Michał Okoń (Aeroklub Ziemi Zamojskiej),
3. miejsce – Paweł Bahyrycz Aeroklub Krakowski).

Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie Klub A - podium (fot. Glide&Race Leszno, Facebook)

Gratulujemy zwycięzcom w dwóch klasach i życzymy dalszych lotniczych sukcesów!

Poniżej krótka relacja z dwóch poprzednich konkurencji.

W czwartek (6 czerwca) dla zawodników przygotowano kolejne zadanie. Była to konkurencja wyścigowa. Trasa w kształcie trójkąta była niezbyt długa. Najpierw zawodnicy lecieli na północny zachód. Po pierwszym punkcie zwrotnym lecieli na południowy zachód. Po drugim nawrocie lecieli najdłuższy odcinek trasy na wschód. Piloci rozpoczęli rywalizację o godz. 11:34.

Szybownicy startujący w 22.SMP w klasie Klub A otrzymali trasę o długości 310.01 km z dwoma punktami zwrotnymi. Najszybciej do mety doleciał Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt w Dęblinie), który lecąc szybowcem Brawo T zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Jakub umocnił swoją pozycję lidera w klasyfikacji generalnej. Drugi na mecie lecąc szybowcem Jantar Std 2 zjawił się Remigiusz Gwiazda (Aeroklub Lubelski) zdobywając 974 punkty, awansując o dziesięć pozycji w klasyfikacji generalnej. Trzeci przyleciał Artur Łończuk (Aeroklub Nadwiślański) z wynikiem 971 punktów. To w drugiej konkurencji dwóch pilotów lądowało w terenie przygodnym a jeden nie wyleciał na trasę. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

Zawodnicy OZS w klasie Klub A otrzymali trasę o długości 302.94 km z dwoma punktami zwrotnymi. Pierwsze miejsce w czwartek zdobył Paweł Bahyrycz (Aeroklub Krakowski), który lecąc szybowcem LS 3a zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi do mety doleciał Michał Okoń (Aeroklub Ziemi Zamojskiej) z wynikiem 985 punktów. Michał zachował pozycję lidera w klasyfikacji generalnej. Trzeci tego dnia był Piotr Cioch (Politechnika Rzeszowska - AOS Bezmiechowa) z 910 punktami. Tu jeden pilot nie wyleciał na trasę. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

Zwycięzcy drugiej konkurencji (fot. Glide&Race Leszno, Facebook)

(fot. Glide&Race Leszno, Facebook)

Przez pierwsze pięć dni pogoda nie dawała szans na rozegranie konkurencji. Zdarzało się, że przesuwano godzinę startu, zmieniano taski, podejmowano próby lotu na zaplanowaną trasę, jednak ostatecznie konkurencje zostały odwołane a szybowce lądowały na lotnisku.

Wreszcie w środę (5 czerwca) pogoda pozwoliła na rozegranie pierwszej konkurencji. Task Setter przygotował konkurencje obszarową. Pierwszy odcinek trasy w formie trójkąta wiodła na południowy zachód od lotniska. Po nawrocie piloci lecieli długi odcinek na południowy wschód. Po kolejnym nawrocie trasa wiodła prosto na zachód do lotniska. Pierwsi piloci rozpoczęli lot po trasie o godz. 12:08.

Dla zawodników startujących w 22.SMP w klasie Klub A przygotowano trasę o długości 159.66 km / 353.86 km (257.26 km) z dwoma obszarami nawrotu – z czasem oblotu 3 godziny. Pierwszy tego dnia zadanie ukończył Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt w Dęblinie), który lecąc szybowcem Brawo zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi był Mateusz Zakrzewski (Aeroklub Bydgoski), który zdobył 930 punktów. Dobry wynik uzyskał Artur Łończuk (Aeroklub Nadwiślański), który doleciał do mety jako trzeci i zdobył 919 punktów. Sześciu pilotów lądowało w terenie przygodnym. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

Zawodnicy OZS w klasie Klub A otrzymali zadanie 157.79 km / 349.74 km (256.01 km) z czasem oblotu 3 godziny z dwoma obszarami nawrotu. Najszybciej na mecie zameldował się Michał Okoń (Aeroklub Ziemi Zamojskiej), który lecąc szybowcem ASW 20 zdobył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi zadanie wykonał Piotr Cioch (Politechnika Rzeszowska - AOS Bezmiechowa), który zdobył 925 punktów. Trzeci wynik tego dnia uzyskał Piotr Pater (Aeroklub Kazimierz Biskupi) zdobywając 915 punktów. Tu jeden z zawodników lądował w terenie przygodnym a dwóch nie wyleciało na trasę. Pełne wyniki na stronie https://www.soaringspot.com

Zwycięzcy pierwszej konkurencji (fot. Glide&Race Leszno, Facebook)