Subiektywne podsumowanie 2018 roku w lotnictwie

Podsumowanie Roku 2018, fot. dlapilota.pl

Tak oto dobiegł końca rok 2018. Tradycyjnie jest to czas podsumowań i refleksji. Okres, w którym warto pochylić się nad wynikami swojej pracy i dokonać bilansu całorocznych dokonań, a także określić kierunki na nadchodzący rok.

Jak co roku przypomnimy o ważnych dla lotnictwa wydarzeniach ostatnich 12 miesięcy, istotnych dla jego rozwoju, a czasami niestety go hamujących. Poniżej znajdziecie zestawienie najważniejszych i najciekawszych – w subiektywnej ocenie Redakcji – wydarzeń, imprez oraz zmian, które miały miejsce w 2018 roku.

STYCZEŃ

Na początku stycznia Premier Mateusz Morawiecki powołał Polską Grupę Lotniczą. Zadaniem Polskiej Grupy Lotniczej jest skupienie najważniejszych spółek Skarbu Państwa działających w branży lotnictwa pasażerskiego. Powołanie PGL jest częścią trendu konsolidacyjnego, który widać na całym rynku europejskim. (link)

4 stycznia  na terenie Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A. w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych. Główne zadanie centrum to kompleksowe zapewnienie dostępności i sprawności urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) dla wszystkich typów statków powietrznych użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP. (link)

9 stycznia poinformowaliśmy o skierowaniu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej do konsultacji społecznych projektu projektu modyfikacji granic poziomych segmentu A TMA Rzeszów oraz zmiany w trasach i punktach VFR. (link)

10 stycznia opublikowaliśmy pismo Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczące specjalnych programów obsług strukturalnych samolotów Cessna serii 100 w świetle wytycznych Prezesa ULC, których termin realizacji minął 1 października 2017 roku. Pismo było odpowiedzią na zapytanie, jakie przepisy w powyższej kwestii obowiązują po 1 października 2017 roku, a także, czy samoloty Cessna serii 100, które nie przeszły tzw. SID powinny być "uziemione", czy też mogą dalej latać, np. po spełnieniu dodatkowych warunków obsługowych. (link)

W pierwszej połowie stycznia przekazaliśmy informację o powstawaniu pierwszej gry opartej i całkowicie skupiona na historii legendarnego Dywizjonu 303. Celem gry jest przedstawienie fascynujących wydarzeń historycznych i ich rekonstrukcja, z naciskiem na emocje, umiejętności i brawurę pilotów oraz oddanie ekipy naziemnej. W grze kluczowym elementem jest również stała naprawa i serwis samolotów myśliwskich. (link)

25 stycznia opublikowaliśmy informację o wprowadzeniu z dniem 1 lutego 2018 r. przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej strefy obowiązkowej łączności wokół lotnisk w Bydgoszczy (EPBY), Lublinie (EPLB), Łodzi (EPLL), Rzeszowie (EPRZ), Szczecinie (EPSC), Szymanach (EPSY) oraz Zielonej Górze (EPZG). Nowe strefy mają zapewnić załogom statków powietrznych wykonującym procedury przyrządowe do lądowania w przestrzeni niekontrolowanej klasy G informacje o innym ruchu. (link)

W dniach 13-20 stycznia 19 najlepszych pilotów z całego świata rywalizowało podczas 8. edycji FAI Sailplane Grand Prix Final w Chile. Zwycięzcą tych prestiżowych zawodów został Sebastian Kawa, który lecąc na szybowcu JS1C-EVO zdobył 44 punktów. (link)


Sebastian Kawa (fot. sgp.aero)

Poinformowaliśmy o nowych rozporządzeniach dotyczących lotnictwa, które pokazały się na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Rozporządzenia dotyczyły: sposobu i trybu rozliczania i dokumentowania kosztów związanych z zapewnieniem służb żeglugi powietrznej za loty zwolnione z opłat nawigacyjnych; szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury; obsługi naziemnej w portach lotniczych; dokumentów oraz informacji wymaganych przy ubieganiu się o zezwolenie na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego. (link)

W drugiej połowie stycznia przekazaliśmy informację o motoszybowcu z napędem wodorowym, który powstaje na Politechnice Rzeszowskiej. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat badań nad alternatywnymi źródłami energii dla lotnictwa. W kadłubie motoszybowca AOS-H2 znajdą się butle z wodorem i ogniwo paliwowe wodorowe, które wytworzy prąd do zasilania elektrycznego silnika. Ten rodzaj napędu zapewni około 30 proc. potrzebnej mocy i będzie na razie uzupełnieniem akumulatorów. (link)

Klaudia Bułgakow zajęła trzeciemiejsce w Superfinale Paralotniowego Pucharu Świata, który rozegrany został w miejscowości Roldanillo położonej w dolinie rzeki Cauca w Kolumbii. To ogromny sukces reprezentującej Polskę zawodniczki. Podczas rozegranych konkurencji Klaudia wykazała się wysokim poziomem sportowym i wywalczyła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. (link)

25 stycznia o godzinie 19:00 został oficjalnie uruchomiony operacyjnie Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ARCC w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Głównym zadaniem cywilno – wojskowego ośrodka ARCC jest zapewnienie właściwej koordynacji działań w celu udzielania pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych oraz innym poszkodowanym w wyniku zdarzeń lotniczych zaistniałych w obszarze lądowym i morskim, znajdującym się w rejonie informacji powietrznej (FIR Warszawa), bez względu na przynależność państwową tych statków powietrznych i osób. (link)


ARCC (fot. Norbert Piorun)

29 stycznia, krótko przed północą, krakowscy kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej obsłużyli pierwszy samolot pasażerski z nowej wieży kontroli lotniska wybudowanej przy krakowskim porcie lotniczym. Budowa nowej wieży kontroli lotniska trwała prawie 17 miesięcy i podyktowana była potrzebą poprawy warunków pracy służb ruchu lotniczego, także poprzez zapewnienie miejsca dla nowych systemów zarządzania ruchem lotniczym. Poza kontrolerami lotniska, w wieży znajduje się sala operacyjna służby kontroli zbliżania (APP), pomieszczenia dla informatorów służby informacji powietrznej FIS oraz zaplecze socjalne i techniczne. (link)


Nowa wieża w Krakowie (fot. PAŻP)

LUTY

Na początku lutego poinformowaliśmy o powołaniu przez Zarząd Aeroklubu Polskiego nowych Przewodniczących Komisji Specjalnościowych AP. (link)

6 lutego ok. godz. 21.45 czasu polskiego rakieta Falcon Heavy wystartowała z Kennedy Space Center na Florydzie by po kilku minutach osiągnąć przestrzeń kosmiczną. Stała się ona najpotężniejszą w użyciu rakietą wybudowaną ze środków prywatnych. (link)

Poinformowaliśmy o prezentacji w dniu 6 lutego, w Guangzhou, pierwszego na świecie drona pasażerskiego – EHang 184. Statek powietrzny został wyprodukowany przez chińską firmę EHang i posiada elektryczny napęd, a także zautomatyzowany system kontroli lotu. (link)

W pierwszych dniach lutego zamieściliśmy informację o zmianach w przestrzeni powietrznej planowanych do publikacji na dzień 26 kwietnia 2018 r. (link)

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przekazała informację o umorzeniu postępowania dot. wypadku samolotu akrobacyjnego Extra 330 na lotnisku w podczęstochowskich Rudnikach w 2016 r. Przyczyną wypadku było przerwanie pracy silnika na skutek zużycia paliwa. (link)

7 lutego pisaliśmy o uruchomieniu w Szczecinie pierwszego w Polsce cywilnego symulatora tonącego helikoptera. Szkolić się na nim mogą np. pracownicy platform wiertniczych, którzy do pracy latają śmigłowcami. (link)

Opublikowaliśmy informację Prezesa ULC dotyczącą wprowadzenia zaleceń profilaktycznych dla użytkowników samolotów ultralekkich z zabudowanym systemem ratowniczym. W celu zapewnienia bezpieczeństwa lotów wszystkich samolotów ultralekkich z zabudowanymi balistycznymi spadochronowymi systemami ratowniczymi GRS/BRS (w szczególności samolotów mających podobne rozwiązania konstrukcyjne do samolotów 3Xtrim), Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował zalecenia dla wszystkich właścicieli oraz użytkowników. (link)

11 lutego, w okolicach wsi Argunowo na terenie obwodu moskiewskiego (ok. 80 km na południowy wschód od stolicy Rosji) doszło do katastrofy samolotu An-148 linii Saratov Airlines (znaki rejestracyjne RA-61704). Na jego pokładzie znajdowało się 71 osób, 65 pasażerów i 6 członków załogi. Nikt nie przeżył. (link)

W 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego rozpoczęły się loty samolotów szkolenia zaawansowanego M-346. Pierwszy lot polskim samolotem M-346 w dniu 16 lutego br. wykonał na lotnisku wojskowym 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego kpt. pil. Mirosław Kopeć w asyście włoskiego pilota. Podczas lotu ćwiczone były procedury awaryjne m.in. podejście do lądowania z jednym włączonym silnikiem, z otwartymi i zamkniętymi klapami. (link), (link)


Rozpoczęły się loty samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 (fot. Michał Wajnchold)

14 lutego w Daniel Island w Południowej Karolinie po raz pierwszy w historii dron doprowadził do wypadku śmigłowca. Tego dnia uczeń student i instruktor wykonywali loty na Robinsonie R22, kiedy biały dron DJI Phantom pojawił się w pobliżu ich maszyny. Instruktor przejął drążek sterowniczy i próbował uniknąć kolizji z bezzałogowcem, ale podczas manewrowania ogon śmigłowca uderzył w drzewo i statek powietrzny spadł na ziemię. (link)

17 lutego, w hotelu Airport Okęcie w Warszawie odbyła się Gala Finałowa Cumulusy 2017, trzeciej edycji ogólnopolskiego plebiscytu na 10. najlepszych, polskich sportowców lotniczych. Podczas imprezy ogłoszono zwycięzców głosowania. 1 miejsce – Zoty Cumulus 2017 zdobyli Adam Pupek i Piotr Kozikowski. Zwycięzcami w kategorii specjalnej Cumulus Extreme 2017 zostali Paweł Kozarzewski i Marcin Krakowiak. Nagrodę specjalną – Złoty Cumulus 2017 z diamentem za wybitne sukcesy sportowe – zdobył Sebastian Kawa. (link)

W drugiej połowie lutego poinformowaliśmy o wycofaniu przez firmę Textron Aviation z produkcji samolotu Cessna TTx. Produkowany od 2004 r., początkowo jako Columbia 300, model TTx nigdy nie osiągnął sukcesu rynkowego, na który zasłużył. (link)

Aplikacja DroneRadar, do której powstania przyczynił się portal dlapilota.pl, zdobywa coraz większe uznanie poza granicami naszego kraju. 21 lutego, na łamach brytyjskiego portalu unmannedairspace.info ukazał się wywiad z Pawłem Korcem, Redaktorem Naczelnym dlapilota.pl oraz twórcą aplikacji DroneRadar. (link)

22 lutego przekazaliśmy informację o publikacji kolejnego Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym nr 1(2) 2018. W numerze znajduje się m.in. artykuł przybliżający medyczne aspekty wpływu promieniowania lasera na organizm ludzki, analiza statystyczna wraz z opisem skali zjawiska, wywiad z pilotem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz artykuł na temat działań podejmowanych przez Policję w celu eliminowania tego rodzaju zdarzeń. (link)

21 lutego opublikowaliśmy List Otwarty w sprawie bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych, który został wystosowany przez Grzegorza Brychczyńskiego, niezależnego eksperta lotniczego, do Pana Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, Pana Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury, Pana Piotra Samsona, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Pana Bogdana Rzońcy, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury. (link)

Aktem notarialnym zawartym 23 lutego 2018 r. Gmina Piła nabyła od Skarbu Państwa w drodze darowizny, nieruchomości stanowiące byłe lotnisko wojskowe w Pile. Ma tam powstać gminne lotnisko cywilne. (link)


Lądowisko Piła - widok od południowego wschodu (fot. Bogusław S. Kafarski)

MARZEC

Na początku marca opublikowaliśmy wniosek o przyśpieszenie prac nad podniesieniem wysokości przejściowej w FIR EPWW, który Krajowe Towarzystwo Lotnicze AOPA Poland wystosowało do Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Pana Janusza Niedzieli. (link)

Przekazaliśmy informację o publikacji w dniu 7 marca w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej obwieszczenia Ministra Infrastruktury o wymaganiach dotyczących programów ochrony w lotnictwie cywilnym. (link)

Poinformowaliśmy o publikacji przez Portal FlightAware animacji przedstawiającej trasę lotu samolotu pasażerskiego podczas przelotu ponad Oceanem Indyjskim. Jednak opcja ta nie jest jeszcze powszechnie dostępna, a była to tylko demonstracja firmy Aireon, twórcy pierwszego na świecie systemu nadzoru ruchu lotniczego ADS-B opartego o łączność satelitarną. (link)

Na przełomie lutego i marca Spadochronowa Reprezentacja WP wzięła udział w Americup 2018, który odbył się w Skydiving Center w miejscowości Lake Wales. Zawody obejmowały celność lądowania zarówno w dzień i w nocy. Konkurencję dzienną indywidulaną zwyciężył st. chor. szt. Andrzej Lamch z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo – Ratowniczego i Spadochronowego. Udany występ reprezentacji zapewnił zespołowi brązowy medal w klasyfikacji drużynowej. W klasyfikacji generalnej st. chor. szt. Andrzej Lamch zajął drugie miejsce. (link)


(fot. Kamil Wójciak)

W marcu Aeroklub Polski został członkiem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich – organizacji, której celem działalności jest rozwój sportu, ze szczególnym uwzględnieniem promocji i ochrony prawnej sportów nieolimpijskich. (link)

12 marca, Dash 8-400 (znaki rejestracyjne S2-AGU), należący do US-Bangla Airlines – prywatnego przewoźnika Bangladeszu, rozbił się w pobliżu lotniska w Katmandu. Na pokładzie statku powietrznego znajdowało się ok. 70 osób. (link), (link)


Katastrofa samolotu Dash 8-400 w Nepalu (fot. express.co.uk)

Poinformowaliśmy o pracach Airbusa nad nowym systemem wizji syntetycznej. Prowadzone prace doprowadziły do opracowania systemu wizji syntetycznej (SVS), który podczas testów był pozytywnie oceniany przez pilotów. Kluczowym dla sukcesu SVS było opracowanie przez Airbusa wyświetlacza PF3D, ponieważ, starsze generacje PFD powodowały degradację wizualnego wymiaru prezentowanych informacji. (link)

14 marca zamieściliśmy film o innowacyjnej metodzie sterowania statkiem powietrznym. Film jest podsumowaniem wielu lat przemyśleń i doświadczeń zawodowych mgra inż. Edwarda Margańskiego. (link)

W marcu dlapilota.pl, wspólnie z JSW Innowacje i liderami rynku stworzyło konsorcjum do implementacji U-Space. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie zupełnie nowej klasy usług bazujących na połączeniu danych makro, opartych przede wszystkim na zobrazowaniach satelitarnych, z danymi w skali mikro, czyli precyzyjnymi zobrazowaniami pochodzącymi z bezzałogowych systemów latających. (link)

20 marca opublikowaliśmy informacje o ukazaniu się Obwieszczenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych z materiałami niebezpiecznymi. (link)

W drugiej połowie marca zamieściliśmy, opublikowany przez Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), Safety Alert przypominając lotnikom segmentu general aviation, iż przed każdym lotem powinni skrupulatnie skalkulować masę i wyważenie statku powietrznego. Rada stwierdziła, iż w latach 2008-2016, błędne lub niewykonane obliczenia były wymieniane w raportach ze zdarzeń jako prawdopodobna przyczyna 136 wypadków w lotnictwie ogólnym. (link)

24 marca na IX Sprawozdawczo-Wyborczym Kongresie AP nowym prezesem Aeroklubu Polskiego na kolejną kadencję został wybrany kapitan Jerzy Makula – siedmiokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, czterokrotny srebrny medalista, ośmiokrotny drużynowy mistrz świata, trzykrotny indywidualny mistrz Europy, a także czternastokrotny mistrz Polski. (link)

Pod koniec marca Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła operacyjnie w polskiej przestrzeni powietrznej łączność kontroler-pilot za pomocą łącza danych (Controller–Pilot Data Link Communications – CPDLC). Usługa CPDLC, jako uzupełnienie tradycyjnej korespondencji radiowej, została udostępniona służbie kontroli obszaru. Za pomocą CPDLC kontroler może między innymi nakazać zmianę poziomu lotu lub transmitowanego kodu transpondera, narzucić kurs, prędkość, zezwolić na lot po skrócie, lub podać częstotliwość następnego sektora. Poza tym, że depesze są wyświetlane pilotowi, w nowoczesnych samolotach pilot może też jednym kliknięciem przesłać odebraną instrukcję do właściwego podsystemu – np. automatycznie przestroić radio na wskazaną częstotliwość lub transponder na transmitowanie zadanego kodu. Piloci mogą komunikować się z kontrolerem tą samą drogą. (link)

Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska lotniczego pod koniec marca w Wolborzu k/Piotrkowa Trybunalskiego otwarty został nowy punkt badań lotniczo-lekarskich. (link)

Na Lotnisku Chopina od 25 marca zaczęła obowiązywać tzw. cisza nocna, zgodnie z którą między godz. 23.30 a 5.30 mogą startować i lądować samoloty. Stołeczny port, jako pierwszy w Polsce, wprowadził taką ciszę, jednocześnie dołączył do grona europejskich portów jak Frankfurt, czy Monachium. (link)

Również pod koniec marac Leonardo oraz Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisały kontrakt na dostawę czterech dodatkowych zaawansowanych odrzutowych samolotów szkoleniowych M-346 (Advanced Jet Trainers – AJT), które do roku 2020 dołączą do obecnej floty ośmiu maszyn będących w służbie Polskich Sił Powietrznych. (link)

29 marca Lotnisko Chopina otrzymało od prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności. Lotnisko otrzymało certyfikat dla ILS III A na Drodze Startowej 3 na kierunku 33. (link)

29 marca odbyła się trzynasta edycja Forum Bezpiecznego Latania pt. Frazeologia lotnicza w przestrzeni niekontrolowanej. Forum na które przybyło 180 osób, przybrało formę warsztatów, w których po pierwszej teoretycznej części, nastąpiła praktyczna, poparta przykładami część wraz z omówieniem. (link)


13. Forum Bezpiecznego Latania. Prezenterzy Andrzej Rutkowski i Maciej Dróżdż

KWIECIEŃ

5 kwietnia, w Centrum Konferencyjnym Lotniska Chopina, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Samson zorganizował konferencję inaugurującą kampanię społeczną „Laser to nie zabawka”. Celem kampanii jest uświadomienie osobom, które dla zabawy kierują laser w stronę samolotu, że takie nieodpowiedzialne zachowanie może spowodować oślepienie pilota, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. Konferencja zakończyła się prezentacją spotu przygotowanego przez ULC w ramach kampanii „Laser to nie zabawka”. (link)

Na początku kwietnia opublikowaliśmy odpowiedź Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wystosowaną do Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland na wniosek o przyśpieszenie prac nad podniesieniem wysokości przejściowej w FIR EPWW. (link)

Przekazaliśmy informację o uruchomionej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wraz z władzami lotniczymi krajów członkowskich UE kampanii informacyjnej dla pilotów lotnictwa ogólnego w kwestii unikania wlotu w zastrzeżoną przestrzeń powietrzną. Przedsięwzięcie jest kierowane do pilotów GA i instruktorów lotniczych, jako, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba przypadków tego typu stale wzrasta. (link)

We Friedrichshafen odbyły się targi lotnictwa ogólnego AERO 2018. Impreza, która jest organizowana corocznie, tym razem zgromadziła ponad 600 wystawców z niemal całego świata w tym kilkunastu z Polski. Wystawa koncentrowała się na zagadnieniach lotnictwa lekkiego i ultralekkiego, ale w tym roku tematami przewodnimi były nowoczesna elektronika, bezpilotowce i statki powietrzne z napędem elektrycznym. (link)

W kwietniu na warszawskim lotnisku Okęcie odbyła się premiera samolotu HondaJet HA-420 o numerze rejestracyjnym SP-CHE (CHopin Edition). Silnik odrzutowy do samolotu HondaJet HA-420 został zaprojektowany w części w Engineering Design Center w Warszawie, w biurze konstrukcyjnym będącym wspólnym przedsięwzięciem General Electric Company Polska SP. z o.o. i Instytutu Lotnictwa. Według specyfikacji producenta, HondaJet jest najbardziej zaawansowanym technicznie, lekkim odrzutowcem dyspozycyjnym o najlepszych w tej klasie samolotów osiągach, komforcie, jakości i sprawności. HondaJet lata szybciej, wyżej, ciszej i bardziej ekonomicznie od swoich konkurentów, a jednocześnie wnosi wiele innowacji technicznych i rozwiązań nietypowych dla konstrukcji współczesnych maszyn. (link), (link)

W połowie kwietnia odbył się Dzień Otwarty nowo powstałego Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie. W jednym miejscu twórcy tego prywatnego muzeum udało się zgromadzić najcenniejsze pamiątki po polskich dywizjonach walczących w Bitwie o Anglię. (link)

Projekt aero.webcam portalu dlapilota.pl cyklicznie się rozrasta o kolejne lotniskowe kamery internetowe. Wspólnie z właścicielem mazurskiego lądowiska Babięta (EPBB), uruchomiliśmy 3 kamery internetowe wysokiej rozdzielczości. Od kwietnia możecie dopatrzyć się każdej chmurki nad mazurskim niebie (link)

19 kwietnia zamieściliśmy informację o współpracy stowarzyszenia IAOPA z ICAO w kwestii zniesienia przepisów wymagających zapewnienie służb ratunkowych i przeciwpożarowych na lotniskach obsługujących ruch GA. W niektórych przypadkach stwarzało to znaczące wyzwania dla mniejszych obiektów tego typu. (link)

20 kwietnia opublikowaliśmy artykół o Polsko–kolumbijskim zespole naukowców i inżynierów, który zainspirowany zachowaniem owadów i ptaków, opracował oprogramowanie pozwalające w czasie rzeczywistym racjonalnie modyfikować trasy przelotów. W rezultacie udało się doprowadzić do wymiernych oszczędności, zarówno finansowych, jak i w zakresie ochrony środowiska. (link)

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizatorów pokazów z użyciem sztucznych ogni, reflektorów, laserów oraz wypuszczeń balonów z helem, diodami LED i lampionów, Ośrodek Planowania Strategicznego PAŻP przygotował mapy stref, w których organizacja wyżej wymienionych pokazów podlega zgłoszeniu do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. (link)

25 kwietnia opublikowaliśmy komunikat Aeroklubu Leszczyńskiego dotyczący podpisania porozumienia z Aeroklubem Polskim w sprawie przejęcia zarządzania lotniskiem EPLS w Strzyżewicach. (link)


Lotnisko Leszno-Strzyżewice (EPLS)

25 kwietnia zamieściliśmy reportaż „Konstruktor Diany” z Bogumiłem Beresiem w roli głównej przybliżający historię rozwoju projektu i ciekawostki z nim związane. Materiał został zarejestrowany 6 lutego 2011 r. przez flyingtv.pl i opisuje historię rozwoju projektu szybowca Diana, problemy, jakie się pojawiły w jego trakcie, a także ciekawostki związane z samym statkiem powietrznym. Konstruktor opowiada o początkach koncepcji Diany, rozwoju prototypu i osiągach szybowca, ale także barwnie opisuje swoje perypetie związane z prowadzeniem działalności w branży lotniczej. (link)

Pod koniec kwietnia Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował Biuletyn Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym nr 2(3) 2018. W numerze znajduje się następujące artykuły: „Just Culture. Zgłaszanie zdarzeń to nie wszystko”, „Woda, sok pomarańczowy i wiaderko na lód, czyli baterie litowe w podróży lotniczej”, „Zdarzenia lotnicze związane ze zwierzętami. Raportowanie – Jakość danych – Wyniki analiz” oraz „Centralna Baza Zgłoszeń – pytania i odpowiedzi”. (link)

26 kwietnia 2018 roku, zgodnie z AIRAC 201 nastąpiły istotne zmiany w polskiej przestrzeni powietrznej. Co się zmieniło w TSA02? Generalnie TSA02 się zmniejszyła, jednak zmieniły się nazwy wewnętrznych podziałów sektorów tej strefy. (link)

Po wielu latach zapowiedzi i przygotowań poprzeczny pas startowy mieleckiego lotniska został ponownie w kwietniu włączony do użytkowania. Może on bez problemów podejmować lekkie samoloty lotnictwa ogólnego. Pas 18 – 36 oraz jego najbliższe otoczenie zyskało nowe oznaczenia zarówno pionowe jak i poziome min. odnowiono malowanie pasa, wprowadzono poprzeczki zatrzymania na drogach kołowania, zainstalowano informacyjne tablice świetlne. (link)


Wizualizacja pas 36 – 18 oraz drogi kołowania C, D (fot. epmlspotters.pl)

MAJ

2 maja opublikowaliśmy informację o pobiciu rekordu wysokości lotu motoparalotnią. Rekord został pobity 29 kwietnia 2018 r. przez członka Mazurskiego Stowarzyszenia Lotniczego Aleksandra Hirsztritta (Sasza). Pilot wystartował z lotniska Makosieje (EPEK) k. Ełku i wleciał na wysokość 6162 metrów. (link)

W związku z przekazaniem do publikacji opracowanego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenia w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków, do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw zamieściliśmy tekst Grzegorza Brychczyńskiego odnoszący się do tak oczekiwanego przez środowisko lotnicze lotnictwa ultralekkiego aktu prawnego. (link)

W dniach 1-5 maja 23 polskich pilotów motoparalotni rywalizowało w X Motoparalotniowych Mistrzostw Świata w Tajlandii. Wojtek Bógdał, który startował w klasie PL1, został indywidualnym Mistrzem świata. W klasie PL2 załoga w składzie: Jarosław Balcerzewski i Magdalena Kłoss zostali v-ce Mistrzami świata, a brązowy medal w tej samej klasie zdobyli Adam Pupek i Piotr Kozikowski. W tej klasie również Polacy zostali drużynowymi Mistrzami świata.  (link)


(fot. Wojtek Bógdał/FB)

W maju opublikowaliśmy dwie części relacji z XIII Forum Bezpiecznego Latania (FBL), poświęconemu frazeologii lotniczej w przestrzeni niekontrolowanej. W części pierwszej, zaprezentowaliśmy wstęp do Forum, które poprowadził pilot, instruktor, autorytet lotniczy Sławomir Kubiak. (link)

W drugiej części, zaprezentowaliśmy występ dr Anny Borowskiej, adiunkt na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. (link)

Na początku maja zamieściliśmy informację o publikacji przez ULC w dniu 30 kwietnia 2018 r. w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod nr 2018.23 wydania 11 ICAO Annex 1 "Licencjonowanie personelu", obejmującego zmiany od 1 do 174 włącznie. (link)

Również na początku maja poinformowaliśmy o publikacji przez Ministra Infrastruktury kilku aktów prawnych istotnych dla sektora lotniczego: w sprawie obsługi naziemnej w portach lotniczych; w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie dokumentów oraz informacji, jakie jest obowiązany przedstawić przedsiębiorca ubiegający się o koncesję lub wykonujący działalność gospodarczą w zakresie przewozu lotniczego; w sprawie dokumentów oraz informacji wymaganych przy ubieganiu się o zezwolenie na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego; w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie licencjonowania personelu lotniczego. (link)

10 maja Sejm przyjął specustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę nowego, międzykontynentalnego lotniska – Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy. Ma to być jedno z największych lotnisk w Europie. (link)

W dniach 10-13 maja, na podkrakowskim lotnisku w Pobiedniku Wielkim, odbyła się w najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego – 56 Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. Zwycięzcą został Michał Wieczorek, drugie miejsce zajął Krzysztof Wieczorek, a trzecie Krzysztof Skrętowicz. (link)

14 maja odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia szkolenia lotniczego podchorążych na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. Na reaktywowanym lotnisku zostały między innymi odnowione drogi startowe, płaszczyzny kołowania oraz płaszczyzny postoju samolotów. W Nowym Mieście nad Pilicą zaplanowano szkolenie 124 podchorążych i około 180 kandydatów na studentów wojskowych Szkoły Orląt. (link)

14 maja 2018 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (poz. 894) została opublikowana Ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera. Zgodnie z postanowieniami ustawy przewoźnicy lotniczy będą zobowiązani do przekazywania specjalnej jednostce Straży Granicznej danych wszystkich pasażerów przylatujących i odlatujących z Polski. (link)

W dniach 12-19.05.2018 r. na lotnisku Turbia k. Stalowej Woli rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej, Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie Standard oraz Regionalne Zawody Szybowcowe w klasie 15/18m. W klasie Open 1 miejsce zajął Karol Staryszak na szybowcu ASG 29e. W klasie Standard 1 miejsce zajął Jacek Flis na szybowcu Jantar std 3. W klasie 15m + 18m 1 miejsce zajęła załoga Frąckowiak & Bartczak na szybowcu DuoDiscus XLT. (link)

16 maja opublikowaliśmy wywiad o wykonywaniu lotów szkolnych na lotniska kontrolowane, ich znaczeniu dla kontrolerów, błędach popełnianych przez uczniów pilotów, a także o tym, czego kontrolerzy nie lubią w zachowaniu młodych adeptów pilotażu. Rozmowę z Michałem Grzelakiem, kontrolerem ruchu lotniczego na lotniskach EPLL i EPSY, przeprowadził Marcin Ziółek. (link)

W dniach 14-25 maja w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny odbyło się jedno z najbardziej prestiżowych tego typu przedsięwzięć w Europie – szkolenie NATO Tiger Meet 2018. W tym przedsięwzięciu szkoleniowym uczestniczyło łącznie ponad 80 maszyn, należących do 22 eskadr z 13 krajów. Łącznie w czasie ponad 1500 godzin spędzonych w powietrzu piloci wykonali 1000 misji bojowych. Tytuł Best Squadron tegorocznej edycji NTM zdobyła 313 eskadra Królewskich Sił Powietrznych Holandii z bazy Volkel, latająca na F-16A/B MLU. (link)


NATO Tiger Meet zakończone (fot. archiwum CPI)

24 maja 2018 roku w siedzibie Instytutu Lotnictwa w Warszawie został podpisany list intencyjny wyrażający wolę współpracy przy realizacji przedsięwzięcia budowy innowacyjnego wielozadaniowego samolotu turbośmigłowego nowej generacji ILX-34. Samolot będzie mógł latać szybciej, na wyższym pułapie i dalej niż inne samoloty tej klasy. Dostosowany będzie do eksploatacji z lotnisk o nawierzchni utwardzonej oraz gruntowej. (link)

26 maja zamieściliśmy informację o certyfikowaniu przez Federalną Administrację Lotnictwa USA (FAA) składanych końcówek skrzydeł, które Boeing zamierza instalować w modelu B777X, najnowszej wersji tego dalekodystansowego odrzutowca pasażerskiego. (link)

27 maja poinformowaliśmy o zobowiązaniu Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej do dokonania konwersji częstotliwości radiowych wykorzystywanych poniżej poziomu FL195, posiadających separację międzykanałową 25 kHz, na kanały o szerokości 8.33 kHz. (link)

Pod koniec maja poinformowaliśmy o ukazaniu się dwóch rozporządzeń Ministra Infrastruktury: w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków, w sprawie klasyfikacji statków powietrznych. (link)

30 maja br. w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego odbył się pierwszy trening zespołu akrobacyjnego Orlik wraz z samolotem Harvard. Piloci zespołu Orlik odbyli pierwszy, a jednocześnie historyczny trening w ramach przygotowań do pokazów Air Show 2018. Na radomskim niebie wraz z samolotami Orlik zaprezentował się samolot Harvard. (link)


Trening zespołu akrobacyjnego Orlik wraz z samolotem Harvard (fot. 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego)

CZERWIEC

1 czerwca opublikowaliśmy tekst, w którym Dariusz Lewek podzielił się własnymi spostrzeżeniami odnośnie nowego „rozporządzenia wyłączającego zastosowanie niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze w stosunku do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określającego warunki i wymagania dotyczące używania tych statków”, które weszło w życie 13 czerwca br. (link)

Na początku czerwca opublikowaliśmy informacje o nowych wytycznych Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi w MATZ i MCTR (link)

5 czerwca zamieściliśmy przypomnienie ULC o rozporządzeniu obejmującym m.in. kwestie dotyczące szkolenia i wydawania uprawnień PBN pilotom wykonującym loty z wykorzystaniem nawigacji obszarowej opartej na charakterystykach (PBN), które zaczęło obowiązywać 25 sierpnia 2018 r. (link)

5 czerwca opublikowaliśmy czwartą część relacji z XIII Forum Bezpiecznego Latania (FBL), poświęconej frazeologii lotniczej w przestrzeni niekontrolowanej. Część czwartą poprowadzili Informatorzy Służby Informacji Powietrznej Andrzej Rutkowski i Maciej Dróżdż (link)

8 czerwca zamieściliśmy informację Szefa Oddziału Służby Ruchu Lotniczego SSRL SZ RP w sprawie wątpliwości dotyczących wymogu składania planu lotu na loty wykonywane w MATZ, MCTR, MTMA lub TRA wykorzystywane przez lotnictwo wojskowe. (link)

Poinformowaliśmy o podpisaniu przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzji nr 12, która wprowadza do stosowania „Materiał doradczy w sprawie wdrażania procedur ograniczonej widzialności na lotniskach" zwany potocznie „wytycznymi LVP”. (link)

12 czerwca w Dzienniku Urzędowym ULC ukazały się obwieszczenia ULC nr 11 i 12 dot. Załącznika 14 Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. (link)

W połowie czerwca Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedłużył ważność certyfikatu instytucji zapewniającej służby żeglugi powietrznej dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej do 15 czerwca 2020 roku. (link)

W czerwcu opublikowaliśmy informację o stanie aktualnym zbudowanego i eksploatowanego przez IMGW-PIB systemie radarów meteorologicznych POLRAD, celem wyjaśnienia wątpliwości i przybliżenia zagadnień związanych z działalnością systemu. (link)

W drugiej połowie czerwca zamieściliśmy informację o publikacji ustawy o Centralnym Porcie Lotniczym oraz przepisach dotyczących eksploatacji statków powietrznych kategorii specjalnej w ISAP. (link)

21 czerwca PAŻP poinformowała o zakończeniu projektu wdrożenia operacyjnego instrumentalnych procedur podejścia do lądowania wykorzystujących sygnały satelitarne ze wspomaganiem SBAS (EGNOS) do minimów porównywalnych z minimami podejścia precyzyjnego ILS cat. I. (link)

19 czerwca zamieściliśmy piątą (ostatnią) część relacji z XIII Forum Bezpiecznego Latania (FBL), poświęconej frazeologii lotniczej w przestrzeni niekontrolowanej. Część piątą, w formule interaktywnych dialogów na przykładach, poprowadzili Informatorzy Służby Informacji Powietrznej Andrzej Rutkowski i Maciej Dróżdż. (link)

21 czerwca zachęcaliśmy pilotów do korzystania ze zobrazowania radarowego dostępnego na podstronie rad1.imgw.pl Mapy tam prezentowane zawierają szereg warstw, z których każda dostarcza użytkownikowi informacji o stanie atmosfery. (link)

26 czerwca poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Ustaw RP dwóch znowelizowanych rozporządzeń dotyczących lotnisk podlegających wymaganiom krajowym (niepodlegających certyfikacji unijnej), które weszły w życie w dniu 27 czerwca 2018 r. (link)

Pod koniec czerwca po ponad 10-godzinnym rejsie z Everett wylądował w Warszawie najnowszy Boeing 787-9 Dreamliner LOT-u w specjalnym malowaniu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Biało-czerwony B787 Dreamliner LOT-u przyleciał do Warszawy w asyście myśliwców F-16. (link)


Boeing 737 MAX (SP-LVD) LOT-u w asyście F-16 Polskich Sił Powietrznych (fot. 31 BLT)

27 czerwca zamieściliśmy informację o złożeniu przez Janusza Niedzielę, Prezesa PAŻP, prośby o odwołanie ze stanowiska na ręce ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. (link)

28 czerwca Enter Air pokazał specjalne malowanie samolotu na 100-lecie lotnictwa w niepodległej Polsce. Na jednym ze swoich samolotów Boeing 737-800 umieścił logo „1918-2018” przypominające polską lotniczą szachownicę oraz wizerunki osób, które miały ogromny wpływ na historię i rozwój lotnictwa w naszym kraju. (link)

LIPIEC

2 lipca zamieściliśmy informację o publikacji przez Allstar PZL Glider – polskiego producenta szybowców – nowej, uaktualnionej zmiany biuletynu serwisowego BE‑002/54‑2/2017 A dla szybowca SZD‑54-2 "Perkoz". (link)

4 lipca opublikowaliśmy interpelację do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie amatorskiego lotnictwa cywilnego wystosowaną przez posła Krzysztofa Zarembe. (link)

Z uwagi na bezpieczeństwo publiczności i pilotów pokazy lotnicze muszą odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. W związku z tym oraz w trosce o bezpieczeństwo publiczności i uczestników tego rodzaju imprez Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował ulotkę na temat przepisów dotyczących organizacji oraz przeprowadzania pokazów lotniczych, którą opublikowaliśmy 4 lipca. (link)

8 lipca przekazaliśmy informację o jednogłośnej decyzji radnych z Elbląga, którzy zadecydowali na Sesji Rady Miasta, że zarówno grunty jak i budynki powojskowe przy ulicy Lotniczej przejmie w użytkowanie wieczyste Aeroklub Elbląski. (link) Aeroklub Elbląski stał się użytkownikiem wieczystym hangaru powojskowego położonego. (link)

W dniach 4–8.07.2018 r. na lotnisku w Nowym Targu odbywały się 8 Rajdowe Mistrzostwa Polski, których zwycięzcami zostali Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz. (link)

9 lipca Premier Mateusz Morawiecki, powołał na stanowisko pełniącego obowiązki Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Janiszewskiego – absolwenta Akademii Sztuki Wojennej (dawniej AON) – kierunek zarządzanie ruchem lotniczym, który ukończył również studia ekonomiczne we Wrocławiu. (link)

W dniach 4-6 lipca 2018 r. na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie rozegrane zostały 7. Mistrzostwa Świata w Canopy Piloting, a 7 lipca rozegrano 1. Spadochronowe Mistrzostwa Świata we Freestylowym Canopy Piloting. Ponad stu zawodników przez 5 dni zmagań rywalizowało w konkurencjach: prędkość, dystans, celność i freestyle. (link)

Piloci z lotniska Korne rozpoczęli cykl publikacji, w którym po kawałku przedstawione zostanie tłumaczenie na język polski "BGA Advanced Gliding Training Notes." (link)

Projekt aero.webcam portalu dlapilota.pl cyklicznie się rozrasta o kolejne lotniskowe kamery internetowe. Dzięki uprzejmości Centrum Usług Logistycznych (CUL) zarządzającego lotniskiem Warszawa Babice, zainstalowaliśmy kamerę na wieży EPBC. Kamera skierowana jest na północny-wschód. (link)

13 lipca w siedzibie ULC odbyło się seminarium instruktorskie w zakresie UAVO. Głównym tematem seminarium były planowane zmiany w przepisach krajowych i europejskich. (link)

W dniach 7-22 lipca na lotnisku w Michałkowie rozegrane zostały 35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata. Sebastian Kawa obronił mistrzowski tytuł w klasie 15-metrowej, a tytuł wicemistrza świata w tej klasie zdobył Łukasz Grabowski. W klasie Club wicemistrzem świata został Tomasz Rubaj. W klasie Standard trzecie miejsce na podium należało do Mateusza Siodłoczka – najmłodszego w polskiej reprezentacji. (link)


Załoga WGC2018 - wszyscy piloci na jednym zdjęciu (fot. Tomasz Wojciechowski)

24 lipca podpisano umowę na dostawę i instalację systemu MLAT w porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina. Multilateracja (MLAT) jest jedną z metod Co-operative Independent Surveillance, czyli dokładnego określenia położenia samolotów, pojazdów lub nadajników stacjonarnych. System będzie zapewniał zobrazowanie radiolokacyjne MODE-S z lotniska Warszawa Okęcie oraz dodatkowo sygnał z ADS-B. (link)

25 lipca Unia Europejska opublikowała nowe zasady bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych, w tym nowe przepisy mające na celu lepsze zbadanie zdrowia psychicznego  załóg lotniczych. (link)

27 listopada pisaliśmy o pewnej łatwej do zapamiętania metodzie – Rule of thumb 50/70, która w dużym uproszczeniu daje możliwość podjęcia decyzji o przerwaniu startu po rozpoczęciu rozbiegu. (link)

28 lipca Podkarpacie świętowało 80-lecie przemysłu lotniczego. Blisko 40 tysięcy pasjonatów lotnictwa z Polski i zagranicy wzięło udział w IV Podkarpackich Pokazach Lotniczych w Mielcu. Wydarzenie uświetniły między innymi przeloty F-16, PZL M28 czy śmigłowca Black-Hawk. (link)

Ostatniego dnia lipca przekazaliśmy informację Aeroklubu Lubelskiego, że dniem 30.12.2018 r. na lotnisku Lublin-Radawiec (EPLR) dotychczasowa częstotliwość radiostacji lotniskowej 122,400 MHz zostaje zmieniona na 122,405 MHz. (link)

Pod koniec lipca na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim zakończyły się IV Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski 2018. W trakcie trzydniowej rywalizacji wyłonieni zostali tegoroczni Mistrzowie Polski w klasach PF1 i PL1. W klasie PF1 bezkonkurencyjny okazał się Bartosz Nowicki. W klasie PL1 (wózki jednoosobowe) z tytułem Mistrza Polski zawody ukończył Szymon Winkler. (link)

 
Podium PF1                                                               Podium PL1

W dniach 14-19 lipca, we francuskiej miejscowości Landres odbyły się Mistrzostwa Świata Modeli Latających na Uwięzi. Do samego końca nasi zawodnicy walczyli o mistrzowskie tytuły. Ostatecznie reprezentanci Polski odnieśli ogromny sukces zdobywając należne im miejsca na podium. (link)

31 lipca br. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Nowym Dowódcą 2. SLT został płk pil. dypl. Ireneusz Nowak. (link)

SIERPIEŃ


Na początku sierpnia samolot PZL P.11c wrócił na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego. Prezentowany w krakowskim Muzeum egzemplarz PZL P. 11c latał w 121 Eskadrze 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Samolot ten jest dzisiaj symbolem, najcenniejszym eksponatem Muzeum Lotnictwa. (link)

2 sierpnia br. w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego ukazała się nowa wersja ICAO Annex 6. Obecne wydanie Załącznika 6, Część I zawiera normy i zalecane metody postępowania przyjęte przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, jako normy minimalne stosowane podczas użytkowania samolotów przez operatorów upoważnionych do prowadzenia działalności w ramach międzynarodowego zarobkowego transportu lotniczego. Działalność w międzynarodowym zarobkowym  transporcie lotniczym obejmuje rozkładowe, międzynarodowe usługi lotnicze i nierozkładową działalność w ramach transportu lotniczego za wynagrodzeniem lub poprzez wynajem. (link)

Na początku sierpnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że trzy załogi lotów samolotów dyspozycyjnych Gulfstream G550 spełniają warunki wykonywania lotów z osobami na najwyższych stanowiskach w państwie. (link)

4 sierpnia, na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie, zakończyła się jedna z największych imprez modelarstwa lotniczego tego roku – Mistrzostwa Świata FAI S Modeli Kosmicznych 2018. W zawodach udział wzięło blisko 450 zawodników i uczestników z 23 krajów świata. Zacięta rywalizacja o tytuł Mistrzów Świata, pomiędzy grupą najlepszych modelarzy kosmicznych z całego globu, trwała na podwłocławskim niebie sześć dni. (link)

Urząd Lotnictwa Cywilnego opracował "Poradnik – jak zorganizować i przeprowadzić pokazy lotnicze", aby przybliżyć wszystkim organizatorom w sposób uporządkowany przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2013 r. w sprawie lotów próbnych i akrobacyjnych oraz pokazów lotniczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1488) tak, aby proces organizacji i przeprowadzenia pokazów lotniczych przebiegł sprawnie i bezpiecznie. (link)

6 sierpnia opublikowaliśmy informację o nowych aktach prawnych wydanych w Polsce w ostatnim czasie, które związane są bezpośrednio lub pośrednio z lotnictwem. To rozporządzenia: w sprawie certyfikacji działalności w lotnictwie cywilnym; w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo lotnicze; w sprawie dokumentów oraz informacji wymaganych przy ubieganiu się o zezwolenie na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego; w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla lotnisk użytku wyłącznego oraz sposobu i trybu przeprowadzania kontroli sprawdzającej; w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla lotnisk użytku publicznego, dla których została wydana decyzja o ograniczonej certyfikacji; w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie obsługi naziemnej w portach lotniczych; w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. (link)

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym  Nr 3(4)2018. Wydanie poświęcone zostało tematyce związanej z wakacjami. Z lektury można dowiedzieć się m.in. jak przewozić samolotem drony i bezpiecznie nimi latać, co można wziąć ze sobą na pokład samolotu jako bagaż podręczny oraz jakich przedmiotów nie można przewozić. (link)

W związku z toczoną cały czas batalią odnośnie przyszłości lotniska Warszawa Babice, największego obiektu general aviation w Polsce, opublikowaliśmy wpis, który pojawił się na profilu "Ciche Niebo Nad Warszawa" na portalu Facebook. Wpis dotyczył kolejnych, coraz bardziej absurdalnych zarzutów, podnoszonych przez przeciwników lotniska EPBC. (link)

W pierwszej połowie sierpnia spółka Airbus Defence and Space ogłosiła pomyślne lądowanie pierwszego seryjnego egzemplarza swojego nowego bezzałogowca Zephyr S, konstrukcji będącej owocem programu Zephyr HAPS (High Altitude Pseudo-Satellite). (link)


Zephyr S – pierwszy lot (fot. Airbus Defence and Space)

W sierpniu poinformowaliśmy o pobiciu przez dwóch Rosjan, Wiktora Kozlowa i Siergieja Dmitrijewa, rekordu świata najdłuższego lotu w tunelu aerodynamicznym. 10 lipca 2018 r. skoczkowie wykorzystali do tego innowacyjny tunel FreeFly Technology zbudowany w Permie (miasto w europejskiej części Rosji nad rzeką Kamą). Ich lot trwał nieprzerwanie przez 8 godzin, 33 minuty i 43 sekundy. (link)

W dniu 9 sierpnia w okolicach Warszawy odbyła się pierwsza seria bezzałogowych lotów testowych z udziałem przedstawicieli Instytutu Lotnictwa (Zakład Systemów Bezzałogowych) oraz DroneRadar. Celem lotów było testowanie systemu ADS-B do użytku w statkach bezzałogowych oraz jego integracja z systemami pokładowymi bezzałogowców. (link)

W dniach 5-10 sierpnia w Dubnicy rozgrywane były 21. Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Świata. Zawody te były bardzo udane dla polskich pilotów. Indywidualnie srebro zdobyli Krzysztof Wieczorek i Kamil Wieczorek, brąz wywalczyli Michał Wieczorek i Marcin Wieczorek. Złoto drużynowe trafiło do całej Samolotowej Reprezentacji Polski. (link)


Piloci z medalami i z polską team managerką Żanetą Banaśkiewicz (fot. Wieczorek Flying Team/FB)

10 sierpnia 29-letni Richard Russell, pracownik naziemny linii lotniczej uprowadził na lotnisku w Seattle, jednym z najbardziej ruchliwych w USA, pusty samolot pasażerski. Mechanik przeprowadził bez zezwolenia start samolotu Bombardier Q400 przewoźnika Horizon Air, a następnie wykywał niebezpieczne manewry w powietrzu. Uprowadzony samolot rozbił się 90 minut po starcie, 45 km od lotniska na wyspie Ketron zamieszkanej przez 20 osób. (link), (link)

11 sierpnia to wielki sukces polskiego baloniarstwa. W zakończonych tego dnia Mistrzostwach Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze w Nałęczowie, Daria Dudkiewicz-Goławska pokonała światową czołówkę i sięgnęła po złoto. Walka o medale była bardzo zacięta, jednak dwa znakomite loty Darii Dudkiewicz-Goławskiej drugiego dnia zawodów, przesądziły o tytule. (link)


(fot. Jakub Baltyn)

W drugi weekend sierpnia zakończyły się 21. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej oraz 9. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced, które rozgrywane były w czeskich Zbraslavicach. Polscy piloci po raz kolejny pokazali kunszt akrobacji szybowcowej i zdobyli drużynowy tytuł Wicemistrzów Świata w klasie Advanced. Srebro dla Polski wywalczyli Michał Klimaszewski, Sławomir Cichoń oraz Wojciech Gałuszka. (link)

W sierpniu polscy piloci rywalizowali w 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata w Czechach. Konkurencje rozgrywane były w klasach: 18-metrowej, 20-metrowej i Open. Polakom udało sie wywalczyć złoto w klasie 20-metrowej. Pilotami zwycięskiej załogi byli Sebastian Kawa i Christoph Matkowski. (link)


Sebastian Kawa i Christoph Matkowski zdobyli złoto na 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata w Czechach (fot. WGC)

15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, odbyła się Wielka Defilada Niepodległości. W tym wyjątkowym dniu, ulicami Warszawy defiladowym krokiem przemaszerowało ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, ulicami przejechało prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców. (link)

W sierpniu Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że z początkiem września zostanie uruchomiony system Centralnej Bazy Zgłoszeń (CBZ) dla zgłaszania zdarzeń lotniczych. Dzięki temu systemowi każda organizacja będzie mogła przesyłać informację o zdarzeniu bezpośrednio do PKBWL (jako podmiotu badającego zdarzenie lotnicze), jak i do ULC (jako organu prowadzącego nadzór lotniczy). (link)

Zamieściliśmy informację o postępach z wdrożenia FRA (Free Route Airspace) w europejskiej przestrzeni powietrznej. FRA jest kluczowym elementem w drodze do swobodnego routingu w europejskiej przestrzeni powietrznej 4D określonych przez SESAR. POLFRA przestrzeń powietrzna ze swobodą planowania tras w polskiej przestrzeni powietrznej, została opublikowana w biuletynie AIC 03/18, z datą obowiązywania od 13 SEP 2018. (link)


Mapka powyżej ilustruje postępy z wdrożenia FRA w europejskiej przestrzeni powietrznej

15 sierpnia Zespół Akrobacyjny Sky Magic – grupa prawdziwych miłośników skoków spadochronowych, których kilka lat temu połączyło doświadczenie i kreatywność – w dniu Święta Wojska Polskiego ustanowiła nowy Rekord Polski w locie z największą flagą narodową o powierzchni 230 m2. (link)


(fot. Husky/FB)

Zamieściliśmy informację Urzędu Lotnictwa Cywilnego na temat nowych unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych. Wprowadzenie nowego rozporządzenia bazowego miało na celu między innymi ujednolicenie przepisów w zakresie wykorzystywania dronów we wszystkich państwach Unii Europejskiej. (link)

W dniach 16-18 sierpnia odbyły się niezwykłe pokazy, w niezwykłym miejscu i ze wspaniałą publicznością – Gdynia Aerobaltic Air Show. Przez cały weekend obserwatorzy mogli obejrzeć w sumie 20 godzin pokazów dynamicznych, realizowanych przez najlepsze załogi z ponad 10 krajów. (link)

17 sierpnia w węgierskim Nagykanizsa zakończyły się 16. Mikrolotowe Mistrzostwa Świata, podczas których wysokie lokaty zajęli nasi reprezentanci. Błażej Piech został Mistrzem Świata w klasie WL1 (motolotnie jednoosobowe), Mieczysław Szurgot został drugim V-ce Mistrzem Świata w klasie AL1 (samoloty jednoosobowe), a w klasie GL2 (wiatrakowce) polskie załogi zdominowały podium zajmując 3 pierwsze miejsca. (link)

22 sierpnia w Dzienniku Urzędowy Unii Europejskiej ukazało się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2018/1139. Nowe rozporządzenie zawiera propozycje ujednoliconych przepisów dla bezzałgowych statków powietrznych (dronów). Dotyczy też podniesienia MTOM dla ultralekkich statków powietrznych, ujednolicenia podejścia do zarządzania bezpieczeństwem (SMS), a także wzrostu uprawnień EASA i Komisji Europejskiej. (link)

23 sierpnia ukazało się pierwsze polskie wydanie wspomnień dowódcy legendarnego Dywizjonu 303. Niezwykła historia Dywizjonu 303 oraz zadziwiające wyczyny podniebnych asów polskiego lotnictwa wciąż inspirują artystów i filmowców. Kim byli uczestnicy bitwy o Anglię? W jakich realiach przyszło im żyć? Na te i wiele innych pytań odpowiada najnowsza książka wydawnictwa Bellona – "303 Mój Dywizjon". (link)

25 sierpnia weszły w życie regulacje zawarte w rozporządzeniu komisji 1178. Od tego dnia pilot wykonujący operacje po trasach lub w przestrzeni terminalowej, jak również podejścia instrumentalne musi posiadać potwierdzone kwalifikacje do prowadzenia takich operacji. (link)

W drugiej połowie sierpnia Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował informację o podstawowych zasadach przewożenia bezzałogowego statku powietrznego samolotem oraz korzystania z niego, zarówno w Polsce jak i zagranicą. (link)

23 sierpnia poinformowaliśmy o ukazaniu się kolejnych aktów prawnych. W Dzienniku Urzędowym ULC ukazały się Wytyczne nr 1 i nr 2 ULC w sprawie ogłoszenia akceptowalnych sposobów potwierdzania spełnienia wymagań oraz materiałów zawierających wytyczne do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1178/2011. A w Dzienniku Ustaw ukazało się Obwieszczenie Ministra Infrastruktury w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie klasyfikacji statków powietrznych. (link)

W dniach 25-26 sierpnia odbyła się XVI edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018. To była wielka uczta dla miłośników lotnictwa. Według szacunków wojska, mimo deszczowej pogody w ciągu dwóch dni lotnicze wyczyny obejrzało ponad 160 tys. widzów. Tegoroczna edycja Air Show uświetniła obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Radom gościł przedstawicieli lotnictwa z 22 państw. W powietrzu zaprezentowało się 150 maszyn. (link)

Pod koniec sierpnia zamieściliśmy informację o publikacji przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) cyklicznego raportu dotyczącego bezpieczeństwa „Annual Safety Review 2018". Jest to 13 kolejna analiza, która stanowi statystyczne podsumowanie bezpieczeństwa lotniczego za 2017 rok w państwach członkowskich UE i określa najważniejsze wyzwania i priorytety w poszczególnych obszarach sektora lotniczego. (link)

27 sierpnia, na strefie spadochronowej SKY CAMP w Kazimierzu Biskupim koło Konina odbyła się niezwykła akcja! Sto skoków spadochronowych jednego dnia Tomasza Kozłowskiego. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Tomasz skoczył ze spadochronem 101 razy jednego dnia, pokonując tym samym rekord Europy. (link)

28 sierpnia 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odsłonięto pomnik „Chwała Lotnikom Polskim”. Wydarzenie to uświetniło obchody Święta Lotnictwa Polskiego, przypadającego w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku. (link)


Uroczyste odsłonięcie pomnika „Chwała Lotnikom Polskim” (fot. Jakub Szymczuk/KRPR)

28 sierpnia 2018 roku Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz” S.A. oraz amerykańska United Technologies Corp. i Pratt&Whitney Rzeszów S.A. podpisały list intencyjny (Memorandum of Understanding) w sprawie nabycia przez PGZ części rzeszowskiego przedsiębiorstwa lotniczego. (link)

29 sierpnia, w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1661 zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 13 sierpnia 2018 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla lotnisk użytku publicznego podlegających obowiązkowi certyfikacji. (link)

30 sierpnia, w związku z toczoną cały czas batalią odnośnie przyszłości lotniska Warszawa Babice, największego obiektu general aviation w Polsce, opublikowaliśmy  wpis, który pojawił się na profilu "Ciche Niebo Nad Warszawa" na portalu Facebook: "Lotnisko Babice emituje nie tylko hałas i najwyższa pora, żeby organy ochrony środowiska zbadały wpływ ołowiu z paliwa awionetek kręcących kółka nad naszymi głowami. Działamy!ByłySą to kolejne, coraz bardziej absurdalne zarzuty. (link)

31 sierpnia miała miejsce premiera polskiego filmu  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opartego na znanej książce Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Twórcy filmu postawili na wierne oddanie realiów tamtych czasów. Ściśle współpracowali z historykami i mieli wsparcie rodziny Arkadego Fiedlera, autora słynnej książki „Dywizjon 303”. (link)

WRZESIEŃ

Od 30 sierpnia do  1 września na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie rozgrywane były Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski 2018. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach nawigacyjnych, ekonomicznych i precyzyjnych. Mistrzami Polski na sezon 2018 zostali: Paweł “LOJAK” Kozarzewski (Klasa PF1), Tomasz Dembczyński (Klasa PL1), Michał Perkowski/Daniel Wakowiak (Klasa PL2).  (link)


Uczestnicy XX Motoparalotniowych Mistrzostw Polski (fot. kadrappg.pl)

1 września w miejscowości Napoleon odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha. Twórcą malowniczo położonego pośród sosnowych lasów Muzeum jest Tomasz Kajkowski. (link)

Od 2 września 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) nr 2018/1119 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1178/2011,1. Zmiana polega na dopuszczeniu do procesu szkolenia lotniczego organizacji innych niż certyfikowane ośrodki ATO. Zatem od początku września szkolenia lotnicze mogą legalnie realizować organizacje DTO (Declared Training Organization). (link)

2 września Szybowiec Perlan II ustanowił kolejny rekord świata. Wzbił on się na wysokość aż 76410 stóp. Jest to nowy rekord świata w wysokości lotu szybowcem. (link)

3 września zamieściliśmy odpowiedź Klaudiusza Dybowskiego na pytanie, jaką literaturę by polecił zainteresowanym zawodem kontrolera ruchu lotniczego. Pytanie całkiem zasadne. Jednak w Polsce takie publikacje można policzyć na palcach jednej ręki. (link)

W dniu 3 września w kancelarii notarialnej w Warszawie Aeroklub Polski przekazał Aeroklubowi Warmińsko-Mazurskiemu prawo użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków stanowiących teren i infrastrukturę lotniska Dajtki w Olsztynie. (link)

5 września zamieściliśmy ostrzeżenie Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) przed lądowaniem na niewłaściwych lotniskach. Na ostatnim Szczycie Bezpieczeństwa, który odbył się w Leesburg w stanie Wirginia, Agencja stwierdziła, że tego typu incydenty są jednym z pięciu największych zagrożeń w lotnictwie. (link)

6 września poinformowaliśmy o publikacji przez ULC nowego wydania Krajowego Planu Bezpieczeństwa na lata 2018 – 2021 (KPB 2018), dokumentu mającego na celu wskazanie obszarów zagrożeń, które zostaną objęte procedurą szczególnych analiz i specjalnego nadzoru Prezesa ULC. (link)

6 września Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, na wniosek p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Janiszewskiego, powołał Ewę Suchorę-Natkaniec na stanowisko zastępcy prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. (link)

W dniach 3-8 września na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie piloci zmierzyli się w 61. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Seniorów i 47. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów. Pierwsze miejsce w kategorii Seniorów zajął Krzysztof Wieczorek (Kraków). W kategorii Juniorów wygrała Joanna Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego. (link)

8 września po południu w Pradze wylądował pilot Roman Kramarzik, który jako pierwszy Czech obleciał w 45 dni kulę ziemską jednosilnikowym samolotem Cessna P210N. Lot dookoła świata rozpoczął 25 lipca w Czechach. Licząca ponad 40 tys. kilometrów trasa samotnego lotu prowadziła przez Serbię, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Tajlandię, Filipiny, Japonię, Rosję, Stany Zjednoczone, a także przez Alaskę, Kanadę, Azory, Wielką Brytanię i Niemcy. (link)


Czeski pilot Roman Kramarzik ukończył samotny lot dookoła świata (fot. zpravy.idnes.cz)

W dniu 10 września 2018 roku Wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Michał Witkowski wręczył certyfikat lotniska użytku publicznego Rudniki k/Częstochowy (EPRU), dla którego została wydana decyzja o ograniczonej certyfikacji, Aeroklubowi Częstochowskiemu oraz zarządzającemu tym lotniskiem, tj. spółce Aero Partner Sp. z o.o. (link)

11 września weszła w życie nowa unijna konstytucja prawa lotniczego. Unijne rozporządzenie nr 2018/1139 dotyczy wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, które zastępuje swojego poprzednika sprzed 10 lat. (link)

Podczas katowickiej konferencji Impact mobility’18 rEVolution w dniu 12 września 2018 roku zostało podpisane porozumienie o uruchomieniu Programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD). CEDD to odpowiedź na rosnący rynek dronów i przewidywane w niedalekiej przyszłości  zapotrzebowanie na usługi wykonywane przez BSP. (link)

12 września w Katowicach wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild, poinformował, że Jacek Bartosiak będzie prezesem spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). (link)

15 września przekazaliśmy informację, że V Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Radomiu wydał postanowienie o upadłości spółki Port Lotniczy „Radom” S.A. (link)

W dniach 11-16 września, Aeroklub Włocławski i miasto Włocławek w ramach 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018 gościł 49 załóg z 17 krajów, które przez tydzień rywalizowały ze sobą na kujawskim niebie. Tytuł Balonowego Mistrza Świata Juniorów, wywalczył Czech, Jan Suchy. Wśród polskich pilotów, najlepszy wynik osiągnął Marek Kalinowski z Aeroklubu Krakowskiego, zajmując 9 miejsce. (link)

17 września poinformowaliśmy, że Zdobywcą Samolotowego Pucharu Polski 2018 w lataniu precyzyjnym został Krzysztof Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego z wynikiem 2000 punktów. (link)

21 września poinformowaliśmy o zakończeniu prac budowlanych na Krywlanach. Powstała tam droga startowa o wymiarach 1350 m na 30 m (o nawierzchni utwardzonej z asfaltobetonu) i droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m (o nawierzchni trawiastej). Wybudowano także płytę do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Jest także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem. (link)


Pas startowy na Krywlanach (fot. UM Białystok/Dawid Gromadzki)

24 września poinformowaliśmy o ogłoszeniu przez Polską Grupę Lotniczą planów budowy na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka centrum serwisowego dla samolotów pasażerskich, które będzie w stanie obsługiwać maszyny szerokokadłubowe, takie jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350. To będzie największa tego typu baza w Europie Środkowo-Wschodniej. (link)

24 września przekazaliśmy wiadomość Urzędu Miasta Płock o zorganizowaniu w 2019 roku Pikniku Lotniczego oraz o przygotowaniu na płockim lotnisku betonowego pasa. Piknik Lotniczy został wstępnie zaplanowany na 15 i 16 czerwca 2019 roku. To efekt dobrej współpracy z Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej. (link)

26 września zamieściliśmy informację Komisji Szybowcowej, która zmieniła regulamin Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów. Regulamin niniejszy określa szczegółowe zasady kwalifikowania pilotów do Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów (SKNJ) oraz definiuje prawa i obowiązki członków SKNJ. (link)

29 września na lotnisku Rudniki k. Częstochowy miała miejsce ceremonia dekoracji zwycięzców PMP 2018. Paralotniowym Mistrzem Polski został Krzysztof Schmidt – największe objawienie w polskim paralotniarstwie ostatnich lat. (link)


Podium zwycięzców PMP 2018 (fot. kadra-paralotniowa.pl)

We wrześniu senior-instruktor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego – Tadeusz Gowkielewicz – został wyróżniony statuetką Dedala. To najwyższe wyróżnienie nadawane instruktorom lotniczym, którzy szczególnie zasłużyli się w szkoleniu i wychowaniu młodzieży lotniczej. (link)

Pod koniec września opublikowaliśmy informację Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Tomasza Menciny, o uchwalonym programie ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy. Program ten Obejmuje ograniczenie ruchu lotniczego nad Bielanami i zawiera szereg zobowiązań dla zarządzającego lotniskiem Warszawa-Babice. (link)

PAŹDZIERNIK

1 października polska załoga (POL-2) w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, wywalczyła w pięknym stylu największe balonowe trofeum na świecie, czym sprawili Polakom ogromną niespodziankę i niesamowity prezent na 100-lecie lotnictwa polskiego. Po 35 latach zdobyli Puchar Gordona Bennetta dla Polski. W 58h i 28m pokonali 1145,29 km (link), (link), Wywiad: część I (link), część II (link)


Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zdobywcami Pucharu Gordona Bennetta w 2018 roku (fot. Marcus King/FAI)


1 października Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych zmieniła nazwę i status Uczelni. Stała się Lotniczą Akademią Wojskową na mocy Rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie zmiany nazwy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (Dz. U. poz. 1762). Podnosi to nie tylko renomę Uczelni, ale także daje większe możliwości rozwoju naukowego, edukacji i współpracy zarówno krajowej, jak i na arenie międzynarodowej.
4 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019. W tym roku to szczególny dzień dla Uczelni, która 1 października br. zaczęła funkcjonować jako Lotnicza Akademia Wojskowa. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele władz administracji państwowej, parlamentarzyści, dowódcy jednostek wojskowych, rektorzy-komendanci zaprzyjaźnionych uczelni wojskowych i cywilnych, przedstawiciele duchowieństwa oraz władz lokalnych i samorządowych. (link), (link)

4 października opublikowaliśmy opracowanie Klaudiusza Dybowskiego dot, poważnego incydentu, który miał miejsce na lotnisku w San Francisco w dniu 7 lipca 2017 roku. Podczas lądowania Airbus A320 linii Air Canada (lot nr ACA 759) omalże nie wylądował na drodze kołowania „C” i czterech kołujących po niej innych maszynach. Incydent ten pojawił się ponownie w pełnym blasku medialnych reflektorów po mocnym stwierdzeniu przewodniczącego komisji śledczej, która uznała, że jednym, z głównych problemów (i przyczynków do niej) było umieszczenie informacji o zamkniętej drodze startowej w NOTAM, który pojawiał się dopiero na stronie 8. (link)

Cztery kluczowe spółki lotnicze znajdujące się pod kontrolą Skarbu Państwa – Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services i LS Technics – zostały 10 października włączone do Polskiej Grupy Lotniczej. To kolejny etap konsolidacji PGL i początek integracji sektora lotniczego w Polsce. (link), (link)

W ramach poprawek do AIP AIRAC AMDT 208 Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o zmianie częstotliwości automatycznej służby informacji lotniskowej (ATIS) na lotnisku w Warszawie. Wcześniej zmiany nastąpiły na lotniskach w Katowicach, Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Jednocześnie ATIS został wprowadzony na wojskowych lotniskach w Dęblinie i Poznaniu Krzesinach. (link) 10 października poinformowaliśmy też o zmianach częstotliwości na polskich lotniskach ze względu na wdrożenie separacji 8.33 kHz poniżej FL195 (link)

12 października opublikowaliśmy informację o zatwierdzeniu przez FAA i EASA łączonego systemu wizyjnego FalconEye w Dassault Falcon 8X dla podejść przy podstawach poniżej 100 stóp AGL. FalconEye zapewnia jednocześnie dane z EVS (Enhanced Vision System – system polepszający widzenie przy podchodzeniu do lądowania i wyświetlający w czasie rzeczywistym obraz środowiska zewnętrznego dzięki wykorzystaniu czujników obrazowych) oraz SVS (system wizji syntetycznej) na ekranie HUD, z możliwością przełączania obrazu pomiędzy nimi. (link)

Za 12,7 mln zł Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kupiło w 13 października radomskie lotnisko. Kilka godzin później, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, podpisano uzgodnienia ws. zarządzania lotniskiem w Radomiu przez "Porty Lotnicze". (link)

W pierwszej połowie października opublikowaliśmy materiał Mikołaja Doskocza, w którym przybliżył wymagania prawne i techniczne, jakie należy spełnić, żeby udało się z sukcesem wpisać lądowisko do ewidencji. (link)

W ramach poprawek do AIP (AIRAC AMDT 208), Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o aktualizacja przez Urząd Lotnictwa Cywilnego wykazu lotnisk i związanej z tym likwidacji lotniska Iwonicz (EPIW). (link)

12 października Instytut Lotnictwa po raz kolejny przyciągnął rzesze odwiedzających podczas swojej flagowej imprezy – 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa. W tym roku na imprezę zawitało ponad 43 000 pasjonatów lotnictwa i kosmosu – to ponad 6000 osób więcej niż w zeszłym roku. (link)

18 października poinformowaliśmy o zorganizowaniu otwartych badań IAOPA dla wszystkich pilotów i operatorów statków powietrznych. Ankieta IAOPA została stworzona w celu zebrania wiarygodnych danych statystycznych dla europejskiego GA. (link)

w drugiej połowie października opublikowaliśmy informację o tym, że nasz ustawodawca znowu chce uderzyć w  lotnictwo, tym razem w zarządzających lotniskami. Ma się to ziścić przez wprowadzenie zmian do ustawy Prawo ochrony środowiska. W projekcie jednym z głównych celów jest walka z hałasem, również lotniczym. (link)

19 października zamieściliśmy informację o publikacji przez AOPA Air Safety Institute 27 edycji raportu Joseph T. Nalla „General Aviation Accidents”, który przybliża statystyki zdarzeń lotniczych w segmencie lotnictwa ogólnego za rok 2015 (z uwzględnieniem również śmiertelnych wypadków). (link)

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, inicjatywa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, został włączony do Europejskiej Sieci Demonstratorów U-Space. List intencyjny, powołujący tę sieć, został podpisany 19 października w Antwerpii. (link)

19 października Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, powołał generała brygady pilota Jacka Pszczołę na stanowisko Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. (link)

W dniach 19-21 października 2018r. odbyły się w sudeckim Mieroszowie III Mistrzostwa Polski w celności lądowania paralotnią. Paralotniowym Mistrzem Polski w celności lądowania został Sławek Kucharski. (link)

20 października 2018 r. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało przyjęte w poczet członków Międzynarodowego Komitetu Ratownictwa Alpejskiego (ang. International Commission for Alpine Rescue – ICAR). (link)

24 października poinformowaliśmy, że zgodnie z ostatnimi zaleceniami Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), rejestratory rozmów w kabinach samolotów powinny zapisywać dane z ostatnich 25 godzin lotu, zamiast zaledwie 2 jak to ma miejsce obecnie. Najnowsze zalecenia są pochodną doświadczeń NTSB uzyskanych w trakcie prowadzonych dochodzeń, gdzie śledczy nie mogli uzyskać dostępu do pożądanych danych CVR. (link)

25 października opublikowaliśmy relację Dariusza Cymerysa z konferencji Europejskiej Federacji Mikrolotowej, która odbyła się 12 i 13 października w Lučencu na południu Słowacji. Konferencję w dużej mierze opanowała tematyka podniesienia mas startowych. (link)

26 października poinformowaliśmy o planach Szczecina dotyczących zmodernizowania lotniska sportowego w Dąbiu. W planach magistrat ma utworzenie tam tzw. lotniska publicznego o ograniczonej certyfikacji, na którym mogłyby się odbywać m.in. loty turystyczne, biznesowe czy szkoleniowe. (link)

Pod koniec października Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował statystyki i analizy dot. ruchu w polskich portach lotniczych w pierwszej połowie 2018 roku. (link)

29 października, na płycie lotniska 43 Bazy Lotnictwa Morskiego odbyła się uroczystość objęcia obowiązków Dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Nowym Dowódcą BLMW został kmdr pil. Jarosław Czerwonko. (link)


Kmdr pil. Jarosław Czerwonko nowym Dowódcą BLMW (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

29  października, niedaleko Dżakarty w Indonezji rozbił się Boeing 737-800 MAX należący do linii Lion Air (znaki rejestracyjne PK-LQP). Samolot wykonywał lot JT-610 z Dżakarty (CGK) do Pangkal (PGK) Pinang (Indonezja) ze 181 pasażerami i 7 członkami załogi. Po starcie osiągnął jedynie około 5400 stóp, a następnie zaczął tracić wysokość. Po chwili ATC straciło kontakt z samolotem, ok. 35 mil na północny-wschód od Dżakarty nad Morzem Jawajskim. (link)

30 października Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Projekt nowelizacji dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej w zakresie zagadnień dotyczących praw pasażerów, żeglugi powietrznej, personelu lotniczego, techniki lotniczej, lotniczej działalności gospodarczej i transportu lotniczego, a także operacji lotniczych, lotnisk oraz ochrony lotnictwa cywilnego. (link)

31 października Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował opracowany dokument będący sprawozdaniem o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w 2017 roku. Dokument opisuje stan bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za rok 2017 – w odniesieniu do lat poprzednich. (link)

Pod koniec października poinformowaliśmy o uruchomieniu przez portal polskieradio24.pl specjalnego serwisu o polskich lotnikach walczących w Anglii. W trakcie podniebnej bitwy o Anglię podczas II wojny światowej nasi piloci zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a 36 uszkodzili. Dzięki serwisowi można poznać losy garstki polskich lotników – bohaterów II wojny światowej, którzy zmienili jej bieg. (link)

31 października zamieściliśmy informację ULC dot. opracowanego dokumentu będącego sprawozdaniem o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w 2017 roku. Dokument opisuje stan bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za rok 2017 – w odniesieniu do lat poprzednich. (link)

31 października opublikowaliśmy informację o wydaniu przez Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego (EAA) nowej edycji instrukcji Flight Test Manual. Założeniem twórców publikacji jest wdrożenie profesjonalnych procedur w locie przez społeczność amatorsko budowanych statków powietrznych. (link)

LISTOPAD

Na początku listopada poinformowaliśmy o zdobyciu przez Maję Kuczyńską brązowego medalu we Freestylu, podczas 3. Pucharu Świata w Lataniu Tunelowym rozgrywanego w Bahrajnie. (link)

4 listopada przekazaliśmy dobre wieści z Egiptu. Polscy piloci przywieźli trzy medale z Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Świata. Złoty medal zdobył indywidualnie w klasie PL1 Wojtek Bógdał. Srebro indywidualnie w tej samej klasie wywalczył Szymon Winkler. Brąz w klasyfikacji narodowej. (link)


Wojtek Bógdał i Szymon Winkler na podium Motoparalotniowych Slalomowych MŚ w Egipcie
(fot. Paramotor Team Poland/FB)

5 listopada opublikowaliśmy artykuł Grzegorza Dańko dot. nowej strony internetowej oraz pracy Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. (link)

5 listopada przedstawiliśmy laureatów X edycji Fly Film Festival – imprezy stworzona dla fanów lotnictwa.Tych, którzy pasjonują się nie tylko oglądaniem latających cudów techniki, ale także ich filmowaniem. (link)

8 listopada w Uczelni Łazarskiego odbyła się czternasta edycja Forum Bezpiecznego Latania, które tym razem poświęcone było zagadnieniom niebezpiecznych zjawisk pogodowych. (link)

W pierwszej połowie listopada Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował nowy Biuletyn Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym Nr 4(5)/2018. W numerze: Nowy Plan Bezpieczeństwa – modyfikacja wskaźników bezpieczeństwa; CDFA – a co to takiego?; CFIT – Controlled flight into terrain – kontrolowany lot ku ziemi; Konferencja World Birdstrike Association „Bird/Wildlife Strike Prevention Conference”; Pokazy lotnicze – podsumowanie rekordowego sezonu 2018 r. (link)

14 listopada zamieściliśmy informację o podpisaniu przez PAŻP i IATA Strategii Rozwoju Przestrzeni Powietrznej dla Polski. Dokument zawiera szereg uzgodnionych inicjatyw związanych z rozwojem struktur przestrzeni powietrznej oraz zarządzaniem ruchem lotniczym. (link)

15 listopada zamieściliśmy wpis z bloga Mikołaja Doskocza dotyczący projektu zmian ystawy Prawo lotnicze. Ogólnie celem jest dostosowanie naszej ustawy do prawa unijnego ale przy okazji wrzucone zostało też trochę innych regulacji. Autor omówił co zmieni się w odniesieniu do lotnisk. (link)

W połowie listopada poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej, pod pozycją 172, decyzji nr 146/MON, w sprawie „Instrukcji organizacji lotów z najważniejszymi osobami w państwie w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. (link)

16 listopada zamieściliśmy informację włoskiej grupy Leonardo o powołaniu na stanowisko prezesa PZL-Świdnik Beaty Stelmach, która zastąpiła wieloletniego prezesa Mieczysława Majewskiego. (link)

21 listopada poinformowaliśmy o skonstruowaniu pierwszego na świecie skrzydła ważącego  poniżej kilograma (986 g). Run&Fly – bo o nim mowa – nie jest typowym skrzydłem: ma tylko jedną powłokę. Z tego powodu jest lżejsze i o wiele stabilniejsze niż zwykła paralotnia, co w efekcie daje bezpieczne starty, świetną sterowność w locie i płynne lądowanie. (link)


Run&Fly – najlżejsza paralotnia na świecie (fot. dudek.eu)

Łukasz Czepiela wygrał w listopadzie ostanie w sezonie zawody cyklu Red Bull Air Race – najszybszej serii na świecie w sportach motorowych. Dzięki temu Polak powrócił na szczyt klasyfikacji generalnej i został mistrzem w klasie Challenger. To największy sukces w karierze polskiego pilota. (link)


Łukasz Czepiela na podium klasy Challenger (fot. Joerg Mitter/Red Bull Content Pool)

21 listopada zamieściliśmy informację o wielu zmianach w Załącznikach ICAO: 2, 3, 4, 6, 8, 10, 13, 14 oraz oczywiście 15, które weszły 8 listopada. Zmiany dotyczą całości sektora lotniczego, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. kwestii licencjonowania operatorów bezzałogowych statków powietrznych, wprowadzenia serwisów pogodowych, nowej technologii nawigacyjnej przyszłości - GBAS, systemu ACAS, monitorowania wdrażania zaleceń bezpieczeństwa i wielu innych kwestii. (link)

W listopadzie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej skierowała do konsultacji społecznych aż dziewięć projektów:
– projekt modyfikacji granic TMA Poznań North oraz TMA Zielona Góra (link),
– projekt wprowadzenia stref TRA 163 i TRA 164 (link),
– projekt reorganizacji tras lotnictwa wojskowego (MRT) (link), (link),
– projekt zmiany granic i/lub nazewnictwa stref TSA 03, TSA 04, TSA 47, TRA 04 (link),
– projekt wprowadzenia ATZ EPBY (link),
– projekt zmiany klasyfikacji przestrzeni powietrznej z „C” na „D” W TMA ŁÓDŹ do wysokości 5500 ft AMSL (link),
– projekt reorganizacja przestrzeni powietrznej wokół lotnisk wojskowych w FIR EPWW – etap II (zmiana MATZ w MCTR/MTMA) (link),
– projekt zmiany klasyfikacji przestrzeni powietrznej w strefie CTR EPRZ i TMA Rzeszów do FL95 na przestrzeń klasy D (link),
– projekt modyfikacji granic TRA10 (link).

W drugiej połowie listopada zostały opublikowane dwa rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczące lotnictwa: w sprawie wysokości wpłaty lotniczej w 2019 r.; w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie klasyfikacji lotnisk i rejestru lotnisk. (link)

24 listopada w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się ceremonia nadania imienia Bielik samolotom M-346. Matką chrzestną tego jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów szkoleniowych na świecie była Agata Kornhauser-Duda. (link)


(fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

24 listopada odbył się X Nadzwyczajny Kongres Aeroklubu Polskiego. Delegaci wybrali członków nowej Komisji Rewizyjnej AP. W wyniku tajnych wyborów do Komisji Rewizyjnej Aeroklubu Polskiego zostali wybrani: Piotr Baranowski, Adam Kowalczyk, Piotr Michałek, Jacek Musiał, Janusz Zdulski. (link)

Zamieściliśmy informację o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego tekstów załączników 3 i 9 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (link)

28 listopada, Komisja Europejska, EASA i holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej, wraz z władzami krajowymi i przemysłem poszczególnych krajów europejskich, przyjęły "deklarację amsterdamską", która zawiera wnioski po dwóch dniach ożywionej dyskusji na konferencji wysokiego szczebla EASA w sprawie dronów. (link)

29 listopada zamieściliśmy informację o opublikowaniu przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Załącznika G do Krajowego Planu Bezpieczeństwa 2017 – 2020 (KPB 2017) – „Rocznego zestawienia wartości SPIs 2017-2018 oraz wartości SPIs za II i III kwartał 2018 r.” (link)

30 listopada, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, oficjalnie przekazano dwa śmigłowce S-70i Black Hawk dla policji. Nigdy wcześniej policja nie dostała nowych śmigłowców. (link)


(fot. MSWiA)

Pod koniec listopada opublikowaliśmy list otwarty Grzegorza Brychczyńskiego (Niezależnego Eksperta Lotniczego) do Pana Grzegorza Biereckiego (Przewodniczącego Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych) oraz Pana Andrzeja Szlachty (Przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych) w kwestii budżetu na rok 2019. Autor zasygnalizował nurtujący polskie środowisko lotnicze problem nie dofinansowania funkcjonowania polskiego nadzoru lotniczego. (link)

GRUDZIEŃ

2 grudnia poinformowaliśmy o sukcesie na zawodach International Micro Air Vehicle 2018 w Australii połączonych sił studenckich kół naukowych Robotyków oraz Mechatronix z Politechniki Białostockiej. Drużyna Politechniki Białostockiej wywalczyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii Outdoor oraz znakomite pierwsze miejsce w kategorii Innowacyjnych rozwiązań, a także zajęła drugą lokatę w konkurencji Treasure Hunting. (link)


(fot. Politechnika Białostocka)

3 grudnia zamieściliśmy informację o uruchomieniu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej testowej wersji Integrated Web Briefing (IWB). Serwis zapewnia użytkownikom przestrzeni powietrznej dostęp do kompleksowych informacji, pozwala m.in. na składanie planów lotu drogą elektroniczną. (link)


Integrated Web Briefing (IWB) (fot. PAŻP)

4 grudnia opublikowaliśmy artykuł, w którym mowa jest o tym czym kierować się przy wyborze licencji pilota. (link)

4 grudnia poinformowaliśmy o wyniesieniu na pokładzie rakiety Falcon 9 satelity PW-Sat2, skonstruowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, w przestrzeń kosmiczną. (link)

6 grudnia zamieściliśmy informację o publikacji przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej suplementów do AIP odnośnie wyłączenia z użytkowania bądź ograniczenia funkcjonalności lotnisk w Aleksandrowicach k/Bielska Białej (EPBA), w Jeleniej Górze (EPJG), Strzyżewicach k/Leszna (EPLS), Nowym Targu (EPNT) oraz zmiany deklarowanych długości dróg startowych na lotnisku Dajtkach k/Olsztyna (EPOD). (link)

6 grudnia poinformowaliśmy o prowadzonych konsultacjach w sprawie administracyjnego podziału ruchu dla Lotniska Chopina. (link)

7 grudnia przekazaliśmy zaproszenie Stowarzyszenia Operatorów Statków Bezzałogowych w Polsce – uavo.pl, skierowane do osób, pilotów UAV oraz samolotów załogowych, modelarzy, lotniczych, lądowych, wodnych, zainteresowanych profesjonalnym i merytorycznym podejściem do kwestii bezzałogowców w Polsce i na świecie. Stowarzyszenie formalnie rozpocznie działalność od 01 stycznia 2019 r. (link)

8 grudnia poinformowaliśmy uzyskaniu przez Politechnikę Śląską certyfikatu zatwierdzenia Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego ATO POLSL jako ośrodka uprawnionego do prowadzenia szkoleń do uzyskania licencji pilota samolotowego liniowego. (link)

10 grudnia przekazaliśmy informację o powstaniu we Wrocławiu Ośrodka Szkolenia Informatorów Lotniskowej Służby Informacji Powietrznej – BISEK AEROSPACE. Jest to drugi, obok Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie ośrodek kształcący informatorów AFIS. (link)

10 grudnia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła system CAT 2.0, będący interfejsem do bazy aeronautycznej Agencji. Nowy system oznacza, poprawę jakościową danych i wyczekiwany dostęp do danych UUP (Updated Use Plan). (link)

13 grudnia opublikowaliśmy wyniki kolejnej edycji konkursu „Rozpoznaj obiekty związane z lotnictwem”, organizowanego wspólnie z firmą MGGP Aero. Zadaniem uczestników było rozpoznanie polskich lotnisk komunikacyjnych. (link)

13 grudnia zamieściliśmy informację o ustanowieniu rekordu Guinnessa przez zmodyfikowany Robinson R44 zaprojektowany i zbudowany przez Tier 1 Engineering w kategorii najdłuższy lot śmigłowca z napędem elektrycznym. Statek powietrzny wystartował z Santa Ana w Kalifornii i pokonał 55 km przy średniej prędkości 80 węzłów na wysokości ok. 800 stóp. (link)


(fot. AVweb)

14 grudnia uchwalona została przez Sejm nowela ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw, która zakłada m.in. powołanie Rzecznika Praw Pasażerów. Uchwalona ustawa implementuje prawo unijne w zakresie, m.in. koordynacji rozkładów lotów, czasu pracy załóg lotniczych, wyposażania samolotów. (link)

18 grudnia poinformowaliśmy o uruchomieniu przez Cranfield University na lotnisku Bedfordshire pierwszej w Wielkiej Brytanii cyfrowej wieży kontroli ruchu lotniczego (Digital Tower). Wieża wyposażona jest w systemy od Saab Digital Air Traffic Solutions (SDATS). (link)

21 grudnia przekazaliśmy informację Aeroklubu Ziemi Pilskiej, że w związku ze zmianą separacji międzykanałowej z 25 kHz na 8,33 kHz ulegnie zmianie dotychczasowa częstotliwość operacyjna na Lądowisku Piła (EPPI). Zmienia się częstotliwość radiostacji "Piła radio": z 122,4 MHz na 122,405 MHz. (link)

Pod koniec grudnia zamieściliśmy informację o ukończeniu przez firmę Cameron z Anglii budowy największego balonu na ogrzane powietrze, jaki kiedykolwiek powstał. Czasza tego jedynego w swoim rodzaju statku powietrznego ma wysokość 68 m (223 stóp). Został on zbudowany dla rosyjskiego podróżnika Fedora Konjukowa, który planuje wznieść się do stratosfery i osiągnąć wysokość 82 tys. stóp, czyli wystarczająco dużo, aby zobaczyć krzywiznę Ziemi. (link)

W drugiej połowie grudnia Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Obrony Narodowej podpisały porozumienie umożliwiające rozbudowę Lotniska Chopina. Ministerstwo Obrony Narodowej przekaże w dzierżawę Przedsiębiorstwu Państwowemu "Porty Lotnicze" ok.8,5 tys. m kw. płyty na Lotnisku Chopina. Dzięki temu będzie można stworzyć nowe stanowiska postojowe dla samolotów. (link)

W nocy z 20 na 21 grudnia, w ramach rozwoju systemu Pansa UTM, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła testy cyfrowych planów lotów dla bezzałogowych statków powietrznych dFPL (Drone Flight Plan). Jest to kolejny duży krok w ramach działań integracji bezzałogowego ruchu lotniczego z ruchem załogowym oraz na rzecz budowy krajowego środowiska U-Space. (link)

28 grudnia Urząd Lotnictwa Cywilnego zapowiedział publikację w styczniu 2019 roku nowych przepisów dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych. (link)

29 grudnia żagiel deorbitacyjny satelity PW-Sat2, zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej, został otwarty. Żagiel został otwarty wcześniej niż pierwotnie planowano. Przyczyną była chęć zmniejszenia ryzyka utraty misji. Studenci otrzymali ostrzeżenie z amerykańskiego biura zajmującego się śledzeniem śmieci kosmicznych (CSpOC) o obiekcie zagrażającym satelicie PW-Sat2. (link)

Jeśli zapomnieliśmy o istotnym wydarzeniu, prosimy dopiszcie go w komentarzu.

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus