Polka Mistrzynią Świata

Mistrzostwa Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze w Nałęczowie (fot. Aeroklub Lubelski)

Wielki sukces polskiego baloniarstwa. W zakończonych dzisiaj Mistrzostwach Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze, Daria Dudkiewicz-Goławska pokonała światową czołówkę i sięgnęła po złoto.

To spełnienie moich marzeń i ukoronowanie lat pracy i setek godzin spędzonych w powietrzu. Razem z moją załogą przygotowywaliśmy się do Mistrzostw miesiącami, ale przy tak mocnych zawodniczkach z całego świata, wszyscy musieliśmy wznieść się na wyżyny umiejętności. Jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała polska mistrzyni.

Rywalizacja najlepszych zawodniczek z kilku kontynentów była w tym roku wyjątkowo zacięta. Do  Nałęczowa przyjechały m.in. obrończyni tytułu Australijka Nicola Scaife, reprezentantki Stanów Zjednoczonych i Japonii oraz zawsze mocne pilotki z Litwy. Łącznie w czempionacie udział wzięły 33 zawodniczki z 14 krajów.

To pierwsza impreza o randze mistrzostw świata, która została przeprowadzona na Lubelszczyźnie – podkreśla Adam Gruszecki, dyrektor Aeroklubu Lubelskiego, który był organizatorem mistrzostw. – Nie byłoby to możliwe gdyby nie praca całego sztabu zaangażowanych osób, wsparcia Ministra Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Gospodarza Mistrzostw - Gminy Nałęczów, Uzdrowiska Nałęczów, Fundacji Ludzi Lotnictwa, sponsorów czy wolontariuszy. To dzięki nim wszystkim mogliśmy podziwiać przepiękne balony i obserwować rywalizację na światowym poziomie.

Walka o medale była bardzo zacięta. I choć po pierwszym dniu wydawało się, że Nicola Scaife będzie poza zasięgiem pozostałych zawodniczek, dwa znakomite loty Darii Dudkiewicz-Goławskiej drugiego dnia zawodów, przesądziły o tytule. Klasyfikacja po 4 lotach, wskutek załamania pogody i braku możliwości rozegrania kolejnych konkurencji, okazałą się bowiem końcową.

W ten sposób, pochodząca z Krzemieniewa i reprezentująca Aeroklub Leszczyński zawodniczka, do posiadanego już tytułu Mistrzyni Polski, dodała ten najcenniejszy – Mistrzyni Świata.

Daria Dudkiewicz-Goławska

Nie zawiodła cała reprezentacja Polski (oprócz naszej mistrzyni, Beata Choma, Joanna Biedermann, Ewelina Leszczuk). Polki zwyciężyły również w klasyfikacji drużynowej, wyprzedzając Litwinki i Australijki.

Brawa dla polskich pilotek ! Wyniki z poszczególnych konkurencji oraz końcowe kożna zobaczyć TUTAJ.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z ceremonii zakończenia Mistrzostw i wręczenia nagród:

Źródło: Aeroklub Lubelski
comments powered by Disqus